کرمان رصد

آخرين مطالب

254هزار نفر در کشور مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنند اقتصادي

254هزار نفر در کشور مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنند

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان- مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت کار با اشاره به اینکه بعد از 12 سال تعادل بین منابع و مصارف بیمه بیکاری تامین اجتماعی محقق شد گفت : 254هزار نفر در کشور از مقرری بیمه بیکاری استفاده می کنند.
کریم یاوری روز چهارشنبه در حاشیه گردهمایی آموزشی قوانین و مقررات بیمه بیکاری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه مردم در 22 بهمن حماسه باشکوه ای را خلق کردند افزود: کارگران نیز در به ثمر رساندن این انقلاب نقش اساسی را ایفا کرده اند.
وی با اشاره به اینکه قانون بیمه بیکاری در سال 1366 محقق شده و طی سال های 81 تا 92 میزان مصارف از منابع پیشی گرفت اظهار داشت :سه درصد منابع بیمه بیکاری از سوی کارفرمایان تامین می شود.
یاوری با بیان اینکه از سال 81 تا 92 با 760 میلیارد تومان کسری بودجه در بیمه بیکاری مواجه بوده ایم گفت: در سال 94 و 96 مجموع کسری منابع جبران شد.
به گفته یاوری در گزارشات سال 97، از مجموع 760 میلیارد تومان کسری به 60 میلیارد رسیده ایم که این مهم حاصل تلاش و اقدامات مدیریت مدبرانه سازمان تامین اجتماعی مرحوم نوربخش بود.
**شرایط احراز بیمه بیکاری
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به شرایط احراز بیمه بیکاری افزود: بیمه شده قبل از بیکار شدن باید حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه را داشته باشد و ظرف 30 روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحدهای کار آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و یا مشابه آن اطلاع دهد.
یاوری با بیان اینکه جمع مدت پرداخت مقرری از زمان برخورداری از مزایای بیمه بیکاری برای مجردین حداکثر 36 ماه و برای متاهلین یا متکلفین حداکثر 50 ماه براساس سابقه کلی پرداخت حق بیمه است یادآور شد : میزان مقرری روزانه بیمه شده بیکار معال 55 درصد متوسط مزد با حضور و یا کارمزد روزانه بیمه شده است.
**تثبیت 304 هزار شغل با حمایت از 1400 بنگاه اقتصادی
وی با بیان اینکه بیمه بیکاری از جمله حمایت های تامین اجتماعی است تصریح کرد: یکی از وظایف وزارت تعاون صیانت از نیروی کار است و این صیانت فقط منحصر به دعاوی حقوق کار نیست و رسیدگی به دعاوی یک بخش است.
یاوری با بیان اینکه حمایت از کارفرما، کارآفرین و سرمایه گذار حمایت از نیروی کار است گفت: گره گشایی از کار و کارفرما صیانت از نیروی کار است.
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در سه ضلع مثلث کارگر، کارفرما و کارگاه ، محیط این سه ضلع کار می شود بیان داشت: زمانی که از تولید حمایت شود از کارگر حمایت شده است.
وی با اشاره به حمایت تسهیلاتی به بنگاه‌ های اقتصادی گفت: طی 9 ماهه امسال با حمایت‌های موثر از یک هزار و 400 بنگاه مشکل‌دار، شرایط تثبیت 304 هزار شغل فراهم شد.
یاوری خاطرنشان کرد: برای تثبیت اشتغال در 9 ماهه اول امسال یکهزار و 820 میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه‌ های اقتصادی پرداخت شد.
وی با اشاره به اینکه این وزارتخانه پیگیری و حل و فصل مشکلات بنگاه‌ های اقتصادی بمنظور صیانت از نیروی کار، تثبیت اشتغال، پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه‌ ها را رصد و پیگیری کرده، تاکید کرد: این موضوع، از اولویت‌ های کارگروه‌ های تسهیل و رفع موانع تولید استان‌های کشور و کارگروه ملی به شمار می‌ رود.
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره الزام بازدید هر روزه استانداران به عنوان رئیس کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، به همراه تمام اعضای کارگروه از یک بنگاه مشکل‌ دار و یا بحرانی گفت: مقامات مسئول باید با حضور در محل بنگاه مربوطه با همفکری مدیران، کارفرمایان و سهامداران مشکلات آنها را بررسی و حل و فصل کنند.
وی تصریح کرد: شناسایی، رصد، بررسی و رفع مشکلات بنگاه‌ های اقتصادی مشکل ‌دار، در ابتدا بر عهده سهامداران، مالکان، کارفرمایان و مدیران بنگاه‌ های اقتصادی است و چنانچه موفق به حل مشکل نشوند، از طریق وزارتخانه صادرکننده مجوز تأسیس و بهره برداری و پس از آن، از طریق کارگروه‌ های استانی و ملی تسهیل و رفع موانع تولید، باید موضوع مورد پیگیری واقع شده و اقدام لازم انجام شود.
یاوری افزود: هرگونه تغییر یا بازسازی خط تولید، جابجایی کارگاه و ماشین آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید در راستای سیاست‌ های اقتصادی و اجتماعی دولت، با تأیید و تصویب طرح اصلاح ساختار توسط شورای عالی کار حمایت موثر به عمل خواهد آمد.
**تشریح جنس مشکلات بنگاه های اقتصادی
وی ادامه داد: مشکلات بنگاه ‌های اقتصادی مشکل‌ دار، فقط نقدینگی نیست، بخشی از این مسائل، مربوط به 'مشکلات درون کارگاهی' مانند بالابودن هزینه‌ های تولید، انباشت محصولات تولیدی، نیاز به اصلاح ساختار، اختلاف بین سهامداران و گاها سوء مدیریت است و بخش دیگر آن، 'مشکلات برون کارگاهی' است که رکود صنعت، تحریم ها، واردات بی رویه، قاچاق کالا و مطالبات از نهادها و سازمان های مختلف را شامل می‌ شود.
یاوری با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 14 میلیون بیمه شده اجباری و توافقی در سطح کشور وجود دارد گفت: کسانی مشمول دریافت بیمه بیکاری می شوند که مشمول قانون کار، تامین اجتماعی، بیکاری وی غیرارادی باشد و سه درصد را حق بیمه بیکاری را پرداخت کرده باشد.
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در شرایطی که بنگاه‌ های اقتصادی با مشکل مواجه می ‌شوند، نیروی کار و کارگران باید نهایت همراهی و همکاری را در جهت حل مشکل، پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه با کارفرمایان داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه نسبت مقرربگیری بیمه بیکاری به بیمه پرداز اجباری بیان داشت: در سالجاری این نسبت به 2و نیم درصد رسیده است.
** معرفی22هزار و500نفر از مقرربگیران بیمه بیکاری به مراکز فنی و حرفه ای
یاوری تصریح کرد: پیگیری برای اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری در اولویت وظایف قانونی دست‌ اندرکاران اجرای قانون بیمه بیکاری قرار دارد و در سال گذشته حدود 16 هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری، بازگشت به اشتغال داشته ‌اند.
وی بیان داشت: سازمان آموزش و فنی و حرفه ‌ای کشور مکلف است آموزش مهارت ‌های مورد نیاز بازار کار و نیز بازآموزی و تجدید مهارت کارگران تحت پوشش بیمه بیکاری را در مرکز آموزش فنی و حرفه ‌ای و یا مراکز آموزش جوار کارخانه، فراهم کند و همچنین هزینه ‌های آموزش‌ های فنی و حرفه‌ ای مقرری ‌بگیران فنی و حرفه‌ ای از حساب بیمه بیکاری تأمین و پرداخت می ‌شود.
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال گذشته حدود 30 هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری به مراکز آموزش فنی و حرفه ای برای مهارت آموزی، بازآموزی و تجدید مهارت معرفی شدند و در 9 ماهه سال جاری، حدود22هزار و 500 نفر به مراکز فنی و حرفه ‌ای معرفی شدند.
9895/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افزایش یک میلیارد تنی اکتشافات معدنی در کرمان

منابع مالی بزرگترین چالش واحدهای تولیدی کرمان است

سرمایه گذاری حوزه معدنی کرمان به 36 هزار میلیارد تومان رسید

اکتشافات معدنی کرمان بیش از پنج میلیارد تن افزایش یافت

کاهش قدرت خرید مردم جبران نشد/ فرصت سوزی مسئولان در شوک ارزی

124 درصد هدف گذاری بخش اشتغال در کرمان محقق شد

تاکید بر ضرورت تقویت ارزش پول ملی/ از فرصت شوک ارزی استفاده نشد

تحقق 124 درصدی هدف‌گذاری اشتغال با ایجاد 41 هزار و 700 فرصت شغلی

لزوم تقویت ارزش پول ملی/از فرصت شوک ارزی به خوبی استفاده نشد

نوسان دما 300 میلیارد تومان به نخیلات ریگان خسارت زد

خروج مرغ زنده از استان کرمان ممنوع/برخی سوء مدیریت‌ها، مایه شرمساری است

یک زن درویش از زندان آزاد شد

راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت دبیر انجمن زغالسنگ ایران برای ایجاد اشتغال پایدار در حوزه زغالسنگ

لزوم تشکیل پنجره واحد سرمایه‌گذاری فیزیکی یا الکترونیکی

شرکت زغالسنگ کرمان، مصداق کامل اقتصاد دولتی و انحصاری

افزایش 48 درصدی مالیات کمر استان کرمان را می‌شکند

20 درصد سطح زیرکشت پسته رفسنجان مجهز به سیستم آبیاری نوین

جلسات پنجره واحد سرمایه‌گذاری صرفا باید با حضور خود مدیران باشد/به دنبال تشکیل پنجره واحد الکترونیکی هستیم

جلسه پنجره واحد سرمایه گذاری استان کرمان کنسل شد

خط نوین بومی کنسانتره گل گهر سیرجان راه اندازی شد

توسعه کشت گیاه کینوا در استان کرمان

کرمان در یک قدمی صنعتی شدن/انتقال 1500 میلیارد تومان از منابع شرکت ملی مس به استان کرمان طی چند روز گذشته

راه‌اندازی خط جدید یک میلیون تنی کاملا بومی کنسانتره سنگ آهن

قیمت گوشت در کرمان چند؟

مددجویان فعال در برنامه های اشتغال تسهیلات دریافت می کنند

راه‌اندازی پنجره واحد الکترونیکی در کرمان/افزایش 48 درصدی درآمد مالیاتی استان با چه اتفاقی در تولید همخوانی دارد؟

سالانه بیش از 8 میلیارد دلار صادرات از ایران به عراق انجام می‌شود

صندوق کارآفرینی امید کرمان 814 فقره تسهیلات روستایی پرداخت کرده است

مبارزه با آفت گردو در سطح 2000 هکتار از باغ های جنوب کرمان

پرداخت 742 میلیارد ریال تسهیلات و ایجاد 2 هزار 20 شغل در اشتغال روستایی

باغین پایلوت اقتصاد مقاومتی در بحث کشاورزی خواهد شد

51 درصد واحدهای استان نیمه‌فعال هستند

وضعیت فاجعه بار انبارهای اموال تملیکی استان کرمان

رتبه برتر استان کرمان در دو سال گذشته در پرداخت تسهیلات مسکن

صدور 32 بخشنامه در سال گذشته درباره صادرات/ فراهم شدن زیرساخت بورس پسته

تعریف 2 هزار و 500 میلیارد تومان پروژه فاضلاب در استان کرمان

منافع حذف 4 صفر از پول ملی بیشتر از مضرات آن است

پروژه آب‌رسانی اضطراری به کرمان تا 2 ماه آینده افتتاح می‌شود

حذف صفر از پول ملی هیچ معجزه‌ای در اقتصاد کشور نخواهد کرد/تنها کار مثبت اقتصادی دولت، تثبیت قیمت ارز است

جوانه‌های رونق اقتصاد در بخش های مختلف کشور قابل مشاهده است

پیش‌بینی برداشت 75 هزار تن پسته از باغات رفسنجان

انتقال 4500 میلیارد تومان از حساب‌های شرکت مس به استان کرمان

65 درصد پرداختی ما در سال قبل در بخش تولید بوده است/ عدم همکاری بانک‌ها را قبول ندارم

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از خبرگزاری ایسنا بازدید کرد

بخشودگی سود و جرائم تسهیلات بانک مسکن با پرداخت اصل تسهیلات

موافق رفتار دولت در موضوع حذف 4 صفر در شرایط کنونی نیستیم/اولویت دولت، اصلاح ساختار بودجه کشور باشد

سالانه بیش از 8 میلیارد دلار صادرات از ایران به عراق انجام می‌شود

بستر صادرات گیاهان دارویی در اروزئیه فراهم شود

65 درصد تسهیلات بانک صادرات کرمان در بخش تولید پرداخت شده است

50 درصد خرمای شرق استان کرمان دچار خسارت شد