کرمان رصد

آخرين مطالب

254هزار نفر در کشور مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنند اقتصادي

254هزار نفر در کشور مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنند

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان- مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت کار با اشاره به اینکه بعد از 12 سال تعادل بین منابع و مصارف بیمه بیکاری تامین اجتماعی محقق شد گفت : 254هزار نفر در کشور از مقرری بیمه بیکاری استفاده می کنند.
کریم یاوری روز چهارشنبه در حاشیه گردهمایی آموزشی قوانین و مقررات بیمه بیکاری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه مردم در 22 بهمن حماسه باشکوه ای را خلق کردند افزود: کارگران نیز در به ثمر رساندن این انقلاب نقش اساسی را ایفا کرده اند.
وی با اشاره به اینکه قانون بیمه بیکاری در سال 1366 محقق شده و طی سال های 81 تا 92 میزان مصارف از منابع پیشی گرفت اظهار داشت :سه درصد منابع بیمه بیکاری از سوی کارفرمایان تامین می شود.
یاوری با بیان اینکه از سال 81 تا 92 با 760 میلیارد تومان کسری بودجه در بیمه بیکاری مواجه بوده ایم گفت: در سال 94 و 96 مجموع کسری منابع جبران شد.
به گفته یاوری در گزارشات سال 97، از مجموع 760 میلیارد تومان کسری به 60 میلیارد رسیده ایم که این مهم حاصل تلاش و اقدامات مدیریت مدبرانه سازمان تامین اجتماعی مرحوم نوربخش بود.
**شرایط احراز بیمه بیکاری
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به شرایط احراز بیمه بیکاری افزود: بیمه شده قبل از بیکار شدن باید حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه را داشته باشد و ظرف 30 روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحدهای کار آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و یا مشابه آن اطلاع دهد.
یاوری با بیان اینکه جمع مدت پرداخت مقرری از زمان برخورداری از مزایای بیمه بیکاری برای مجردین حداکثر 36 ماه و برای متاهلین یا متکلفین حداکثر 50 ماه براساس سابقه کلی پرداخت حق بیمه است یادآور شد : میزان مقرری روزانه بیمه شده بیکار معال 55 درصد متوسط مزد با حضور و یا کارمزد روزانه بیمه شده است.
**تثبیت 304 هزار شغل با حمایت از 1400 بنگاه اقتصادی
وی با بیان اینکه بیمه بیکاری از جمله حمایت های تامین اجتماعی است تصریح کرد: یکی از وظایف وزارت تعاون صیانت از نیروی کار است و این صیانت فقط منحصر به دعاوی حقوق کار نیست و رسیدگی به دعاوی یک بخش است.
یاوری با بیان اینکه حمایت از کارفرما، کارآفرین و سرمایه گذار حمایت از نیروی کار است گفت: گره گشایی از کار و کارفرما صیانت از نیروی کار است.
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در سه ضلع مثلث کارگر، کارفرما و کارگاه ، محیط این سه ضلع کار می شود بیان داشت: زمانی که از تولید حمایت شود از کارگر حمایت شده است.
وی با اشاره به حمایت تسهیلاتی به بنگاه‌ های اقتصادی گفت: طی 9 ماهه امسال با حمایت‌های موثر از یک هزار و 400 بنگاه مشکل‌دار، شرایط تثبیت 304 هزار شغل فراهم شد.
یاوری خاطرنشان کرد: برای تثبیت اشتغال در 9 ماهه اول امسال یکهزار و 820 میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه‌ های اقتصادی پرداخت شد.
وی با اشاره به اینکه این وزارتخانه پیگیری و حل و فصل مشکلات بنگاه‌ های اقتصادی بمنظور صیانت از نیروی کار، تثبیت اشتغال، پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه‌ ها را رصد و پیگیری کرده، تاکید کرد: این موضوع، از اولویت‌ های کارگروه‌ های تسهیل و رفع موانع تولید استان‌های کشور و کارگروه ملی به شمار می‌ رود.
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره الزام بازدید هر روزه استانداران به عنوان رئیس کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، به همراه تمام اعضای کارگروه از یک بنگاه مشکل‌ دار و یا بحرانی گفت: مقامات مسئول باید با حضور در محل بنگاه مربوطه با همفکری مدیران، کارفرمایان و سهامداران مشکلات آنها را بررسی و حل و فصل کنند.
وی تصریح کرد: شناسایی، رصد، بررسی و رفع مشکلات بنگاه‌ های اقتصادی مشکل ‌دار، در ابتدا بر عهده سهامداران، مالکان، کارفرمایان و مدیران بنگاه‌ های اقتصادی است و چنانچه موفق به حل مشکل نشوند، از طریق وزارتخانه صادرکننده مجوز تأسیس و بهره برداری و پس از آن، از طریق کارگروه‌ های استانی و ملی تسهیل و رفع موانع تولید، باید موضوع مورد پیگیری واقع شده و اقدام لازم انجام شود.
یاوری افزود: هرگونه تغییر یا بازسازی خط تولید، جابجایی کارگاه و ماشین آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید در راستای سیاست‌ های اقتصادی و اجتماعی دولت، با تأیید و تصویب طرح اصلاح ساختار توسط شورای عالی کار حمایت موثر به عمل خواهد آمد.
**تشریح جنس مشکلات بنگاه های اقتصادی
وی ادامه داد: مشکلات بنگاه ‌های اقتصادی مشکل‌ دار، فقط نقدینگی نیست، بخشی از این مسائل، مربوط به 'مشکلات درون کارگاهی' مانند بالابودن هزینه‌ های تولید، انباشت محصولات تولیدی، نیاز به اصلاح ساختار، اختلاف بین سهامداران و گاها سوء مدیریت است و بخش دیگر آن، 'مشکلات برون کارگاهی' است که رکود صنعت، تحریم ها، واردات بی رویه، قاچاق کالا و مطالبات از نهادها و سازمان های مختلف را شامل می‌ شود.
یاوری با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 14 میلیون بیمه شده اجباری و توافقی در سطح کشور وجود دارد گفت: کسانی مشمول دریافت بیمه بیکاری می شوند که مشمول قانون کار، تامین اجتماعی، بیکاری وی غیرارادی باشد و سه درصد را حق بیمه بیکاری را پرداخت کرده باشد.
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در شرایطی که بنگاه‌ های اقتصادی با مشکل مواجه می ‌شوند، نیروی کار و کارگران باید نهایت همراهی و همکاری را در جهت حل مشکل، پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه با کارفرمایان داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه نسبت مقرربگیری بیمه بیکاری به بیمه پرداز اجباری بیان داشت: در سالجاری این نسبت به 2و نیم درصد رسیده است.
** معرفی22هزار و500نفر از مقرربگیران بیمه بیکاری به مراکز فنی و حرفه ای
یاوری تصریح کرد: پیگیری برای اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری در اولویت وظایف قانونی دست‌ اندرکاران اجرای قانون بیمه بیکاری قرار دارد و در سال گذشته حدود 16 هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری، بازگشت به اشتغال داشته ‌اند.
وی بیان داشت: سازمان آموزش و فنی و حرفه ‌ای کشور مکلف است آموزش مهارت ‌های مورد نیاز بازار کار و نیز بازآموزی و تجدید مهارت کارگران تحت پوشش بیمه بیکاری را در مرکز آموزش فنی و حرفه ‌ای و یا مراکز آموزش جوار کارخانه، فراهم کند و همچنین هزینه ‌های آموزش‌ های فنی و حرفه‌ ای مقرری ‌بگیران فنی و حرفه‌ ای از حساب بیمه بیکاری تأمین و پرداخت می ‌شود.
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال گذشته حدود 30 هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری به مراکز آموزش فنی و حرفه ای برای مهارت آموزی، بازآموزی و تجدید مهارت معرفی شدند و در 9 ماهه سال جاری، حدود22هزار و 500 نفر به مراکز فنی و حرفه ‌ای معرفی شدند.
9895/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یک میلیارد ریال کمک‌های اداره کل غله کرمان به خوزستان ارسال شد

تگرگ 360 میلیارد تومان به باغات پسته سیرجان خسارت زد

تخم ریزی ملخ ها در جازموریان کشاورزی کرمان را تهدید می کند

حقوق معوقه فرهنگیان پرداخت شود

تگرگ به 7000 هکتار از باغات سیرجان خسارت وارد کرد

باران موجب کنترل طغیان آفات در مزارع کشاوزری می شود

سیلاب 442 میلیارد تومان خسارت در کرمان بر جا گذاشت

فرش دستباف کرمان مشمول استاندارد اجباری شود

108 میلیون متر مکعب آب به سفره‌های زیرزمینی کرمان نفوذ کرد

30 میلیون دلار فرش طی سال گذشته از کرمان صادر شد

سیلاب 470 میلیارد ریال به بخش کشاورزی زرند خسارت وارد کرد

باران موجب کنترل طغیان آفات در مزارع کشاوزری کرمان می شود

دورهمی مدیران استانی برای بررسی وضعیت حال فرش کرمان

بازاریابی حلقه مفقوده صنعت فرش/ دست دلالان کوتاه می‌شود

جهاد کشاورزی کرمان به کمک کشاورزان خرده پا شتافت

باران 442 میلیارد تومان به زیرساخت های کرمان خسارت زد

همراه با استاندار کرمان در ارتفاعات بُنگِرو - کمیل بهشتیان**

66 درصد سد جیرفت آبگیری شد

رونق تولید موجب اشتغال پایدار و تقویت اقتصادی کشور می شود

روند تامین برق مشترکان شمال کرمان بطور عادی در جریان است

نقشه راه تثبیت اراضی ملی کرمان تدوین شد

سیل افزون بر سه هزار میلیارد ریال به کشاورزی کرمان خسارت زد

فعالیت های زیست محیطی شرکت گل گهر در نمایشگاه بین المللی محیط زیست تشریح شد

سلامت دام های وارداتی به کرمان مورد تائید است

شبکه برق روستایی شهداد ترمیم شد

شبکه های پیش آگاهی مبارزه با آفت ملخ در کرمان فعال شده است

تمهیدات مبارزه با ملخها در جنوب کرمان اندیشیده شده است

رئیس اتاق کرمان: رونق تولید به نهضتی فراگیر تبدیل شود

18 میلیارد ریال طرح کارآفرینی در کرمان افتتاح شد

سیل افزون بر سه هزار میلیارد ریال به راه های کرمان خسارت زد

افزایش تولید و توسعه اکتشافات اولویت نخست شرکت گل گهر اعلام شد

ملخ های صحرایی در جنوب کرمان زمین گیر شدند

سیلاب 976 میلیارد ریال به جاده های جنوب کرمان خسارت وارد کرد

سیلاب 40 میلیارد ریال به راههای جنوب کرمان خسارت وارد کرد

آفات نو ظهور در کمین مزارع جنوب کرمان

3 طرح عمرانی و تولیدی در قلعه گنج به بهره برداری رسید

هشدارهای وقوع سیل ،خسارت جامعه عشایر کرمان را به حداقل رساند

ساکنان9روستا در قلعه گنج از نعمت آب آشامیدنی بهرمند شدند

دولت در سال رونق تولید به تقویت زیرساخت های روستایی می پردازد

افزون بر 2 هزار تخلف صنفی در کرمان ثبت شد

کمک 24 میلیارد تومانی شرکت معدنی گل گهر به سیل زدگان کشور

3 هزار و 577 میلیارد ریال خسارت ناشی از سیل و طوفان به بخش کشاورزی شمال استان در نیمه اول فروردین ماه

رفع نارسایی‌ها در گرو نظارت قوی

کمک یک میلیارد تومانی کرمانی‌ها به سیل‌زدگان

کمک 24 میلیارد تومانی گل گهر به سیل زدگان خوزستان/ساخت سالن ورزشی

مقاوم‌بودن 60 درصد واحدهای مسکونی روستایی استان کرمان/انتقاد از کارشکنی بانک‌ها

چند طرح کارآفرینی مربوط به جوانان در کرمان افتتاح شد

بازسازی 16 هزار و 700 واحد مسکونی طی سال گذشته در استان/تعهد برای ایجاد 6000 شغل

تشکیل مثلث «رونق تولید» در استان کرمان

بهره‌برداری 100 هزار تن آهن اسفنجی فولاد راور تا پایان شهریور