کرمان رصد

آخرين مطالب

صدای پای قاتلی به گوش می‌رسد! مقالات

صدای پای قاتلی به گوش می‌رسد!
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - با رسیدن فصل سرما، سر و کله قاتل خاموش هم پیدا می‌شود و اگر گوش فرا دهیم صدای پایش را خواهیم شنید.

 هر سال شاهد مرگ هموطنانمان به دلیل گاز گرفتی (Co) هستیم که می‌توانیم با کوچکترین اقدامات در چنگال این قاتل خاموش نیفتیم، لذا ایسنا برای یادآوری نکات مهم که از این نوع حوادث جلوگیری می‌کند، گفت‌وگویی با مدیر عامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان کرده است.
"علی عسکری" مدیر عامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان ضمن هشدار در خصوص احتمال گاز گرفتگی در فصول سرد سال به ایسنا می‌گوید: شهروندان وسایل گاز سوز خود را توسط سرویس کارمجاز بررسی کنند همچنین از تهویه کافی فضای ساختمان‌ها اطمینان حاصل کنند.
وی با اشاره به اینکه با فرا رسیدن فصل سرما متاسفانه به‌دلیل عدم رعایت نکات ایمنی در وسایل گرمایشی هر ساله تعدادی از شهروندان دچار گاز گرفتگی و مرگ می‌شوند و در ادامه نکات ایمنی مربوط به گازگرفتگی را به منظور حفظ جان و سلامتی شهروندان یاد آوری کرد: گاز گرفتگی از جمله حوادثی است که معمولا در اثر فقدان دودکش مناسب برای وسایل گاز سوز به خصوص بخاری، آبگرمکن و عدم تهویه کافی در فضای بسته رخ می‌دهد.
مدیر عامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان افزود: حتما قبل از روشن کردن بخاری ها، دودکش‌ها بازدید شوند و هر وسیله گاز سوز باید دارای یک دودکش استاندارد، مجزا و مجهز به کلاهک باشد و همواره محل اتصال دودکش به وسایل گاز سوز را بازرسی و از آب بندی و ثبات آنها اطمینان حاصل کنند.
وی همچنین بر لزوم رعایت استفاده از دودکش باکلاهک استاندارد تاکید کرد و گفت: مسدود شدن دودکش سبب سوخت ناقص و ایجاد گازهای خطرناک و مسموم کننده می‌شود که برگشتن چنین گازهایی به داخل فضای زندگی باعث گاز گرفتگی و مرگ افراد حاضر در آن مکان می‌شود، ضمن آنکه باید به این نکته توجه ویژه داشت که حتی مقدار کمی از گاز منو اکسید کربن برای انسان کشنده است.
عسکری با تاکید بر اینکه دودکش‌های وسایل گاز سوز در محل عبور از شیشه‌های پنجره نباید مستقیما با شیشه در تماس باشد زیرا امکان شکستن شیشه در اثر حرارت و لق شدن و افتادن دودکش وجود دارد عنوان کرد: باید قطر لوله خروجی بخاری بزرگتر یا مساوی خروجی بخاری باشد و در صورتیکه دودکش از پنجره به بیرون هدایت شده است باید دارای حداقل یک متر ارتفاع عمودی از محل خروج از پنجره باشد.
مدیر عامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان تاکید کرد: شهروندان بایدهر چند وقت یکبار کلاهک دودکش‌های وسایل گاز سوز را بازرسی و چنانچه کلاهک افتاده باشد آن را در محل خود نصب کنند همچنین کلاهک علاوه بر اینکه از نفوذ باران و برف و افتادن سایر اشیاء به داخل دودکش جلوگیری می‌کند، در منظم سوختن وسیله گاز سوز هم موثر است.
وی با بیان این مطلب که از ساخت، خرید و اجاره خانه‌هایی که فاقد دودکش مناسب در داخل دیوار هستند، خودداری شود، اضافه کرد: باید از فشردن بیش از اندازه کلاهک که باعث تعغیر حالت و گرفتگی منافذ خروج گازهای دودکش می‌شود نیز خودداری کنید.
عسکری با اشاره به اینکه انتهای دودکش‌های توکار باید حداقل یک متر از سطح پشت بام بالاتر باشد، تصریح کرد: هر وسیله گاز سوز باید دارای دودکش مناسب و بدون اشکال برای تخلیه گازهای حاصل از احتراق به فضای آزاد باشد و هرگونه نقص و نارسایی و رعایت نکردن استانداردها در این مورد باعث حادثه خواهد شد.
وی بیان کرد: یکی دیگر از عوامل وقوع حوادث گاز گرفتگی روشن کردن خودرو در گاراژ و پارکینگ منازل است و متاسفانه برخی رانندگان صبح هنگام برای اینکه موتور خودرو را گرم کنند این وسیله را درفضای بسته مثل پارکینک ساختمان‌ها روشن می‌کنند و به مدت طولانی در این حالت باقی می‌گذارند که انتشار دود خودرو در فضای ساختمان و خانه سبب بروز گاز گرفتگی و حتی مرگ افراد می‌شود.
مدیر عامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان به شهروندان توصیه کرد: از نصب آبگرمکن و بخاری بدون دودکش در فضاهای بسته مثل حمام و همچنین شهروندان از قرار دادن لوله بخاری در ظرف آب جدا خودداری کنند و به این نکته توجه کنند که شعله بخاری حتما باید آبی باشد و از داغ بودن لوله دودکش بخاری اطمینان حاصل کنند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه دودکش‌ها باید حتما دارای شیب مثبت باشند، یعنی جهت دودکش رو به بالا باشد نه به سمت پایین توصیه کرد: حتی الامکان از نصب زانوی اضافی در مسیر دودکش خودداری شود زیرا زانو کارایی دودکش را کاهش می‌دهد و نکته بعد این است که به هیچ وجه نباید از لوله‌های آکاردونی به عنوان لوله بخاری استفاده کرد زیرا این لوله‌ها به مرور زمان مقاومت‌شان را از دست داده و در آنها افتادگی و در نتیجه ایجاد شیب منفی در لوله و در نهایت برگشت گازهای ناشی از احتراق به فضای سکونت می‌شود.
مدیر عامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان خواب آلودگی، سردرد و خستگی، سر گیجه و بی قراری، حالت تهوع، بی‌حالی، کبودی بدن، رنگ پریدگی و کاهش دید را از علائم گاز گرفتگی برشمرد و گفت: شهروندان در صورت مواجهه با گاز گرفتگی سریعا با اورژانس تماس گرفته و درب و پنجره‌ها را باز کنند تا هر چه سریعتر هوای محیط عوض شود.
وی بیان کرد: فرد دچار گاز گرفتگی باید سریعا در محیط باز قرار گیرد و عملیات اکسیژن دهی با دقت انجام شود و همچنین لازم است فورا شیر اصلی گاز بسته شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

احزاب میدان دار مشارکت مردم در انتخابات

زنجیره فولادین در مقابل تحریم‌ها/ صنعت کرمان تحریم شکن است

هیجان خدمت در کالبد جنبش‌های خیرخواهانه

سوسوی بارقه امید در روستای پیرخوشاب

فاطمیه امسال بدون حاج قاسم

میراث صنعتی‌زاده‌ها

یک گام عملی برای جدا شدن از محرومیت/ اصرار اهالی روستای پیرخوشاب برای هجرت

سرمازدگی؛ هشدار جدی برای کشاورزان جنوب کرمان

مزار سردار دل‌ها در حلقه دلدادگان

مالک اشتر زمان، به روح الله پیوست

سردار در آغوش همرزمانش آرام گرفت/ شهر به بویِ قاسم، قیامت شد

عزاداری کرمانیها سراسر شب در شهر/سردار این بار آمده است که بماند

گلزار شهدای کرمان در انتظار فرمانده لشکر / قلب‌ها آرام می گیرد

قاسم قاسم، حسین

دانش‌آموزان قلعه‌گنج عزادار سردار مقاومت شدند

او مُرد و ما ماندیم...

در کتاب‌هایتان بنویسید که ما در خواب بودیم و او رفت ...

اسفندقه جیرفت در مسیر پیشرفت

زلزله بم و حرکت دنیا

روشندل سیرجانی برای 20نفر شغل ایجاد کرد

حضور سفرا و رایزن های اقتصادی کشورهای مختلف در استان کرمان98/8/8

چشم و چراغِ خانه و کارخانه

محرومیت در زهکلوت غروبی ندارد...

16 سال بعد از زلزله شهر همچنان می نالد/12ثانیه ای که تمام نمی شود

سپیده دم سیاه...

لزوم پاسخگو شدن رسانه‌ها به جامعه/جهت دهی اشتباه چالش ایجادمی‌کند

5 درصد کرمانی‌ها بالای 65 سال سن دارند/علاقه کرمانی‌ها به نام «فاطمه»

آبخیزداری؛ جنوب کرمان را از سیلاب نجات داد

موعد شمردن جوجه‌ها

ایران قطب زیره جهان است

معطلی تاکسی ها در ایستگاه بی تدبیری/ گرانی در خیابان ها می تازد

نرخ هایی که نباید گران می‌شد/ توپ گرانی در زمین مردم

یخدان ها میراث روزهای سرد کویر

صادرات پشتوانه رونق تولید در کرمان

تامین نقدینگی نسخه شفابخش واحدهای تولیدی مشکل‌دار کرمان

لطفا تماس نگیرید؛ پست تلفنی «3693» در دسترس نمی‌باشد!

بی تدبیری در کشت و گرانی در بازار/کرمان مساعد تولیدگوجه در زمستان

خانه‌‏هایی که آسمان کویر را ستاره باران می‌‏کنند

فرش قرمز معادن زیر پای سرمایه گذاران

اما و اگرهای پرداخت کمک معیشتی دولت/ مردم: مسئولان شفاف سازی کنند

عدالت اقتصادی در کرمان با پرداخت یارانه به 80 درصد خانوارها

نفس آزاد بنزین در تنگنای بغض های آلوده

فضای مجازی ، سلاخی یا آگاهی بخشی

یزدی‌ها خوش تعارف‌اند!!

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

آقای رئیس جمهور کرمان آب می خواهد نه فولاد

سامانه نشانی ایرانیان راه اندازی شد

کمبود انسولین در کرمان به زودی رفع می شود/ ورود دارو به گمرک

کریمان حماسه آفرینی کردند/ تا آخرین نفس پیرو رهبریم

13 آبان نماد مبارزه با استکبار