کرمان رصد

آخرين مطالب

دستیار ویژه رئیس سازمان اتمی:

مدار ثانویه راکتور اراک تا 2 هفته آینده راه اندازی می شود سياسي

مدار ثانویه راکتور اراک تا 2 هفته آینده راه اندازی می شود
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - دستیار ویژه رییس سازمان اتمی گفت: طی دو هفته آینده مدار ثانویه راکتور در حال بازطراحی اراک راه‌اندازی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، علی اصغر زارعان ظهر یکشنبه در مراسم افتتاحیه چهل و یکمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور در دانشگاه باهنر کرمان با اشاره به اجتماع مردم در پیاده‌روی اربعین حسینی بیان داشت: هر چه داریم از عاشورا است، این اجتماع در دنیا بی نظیر است لذا باید بتوانیم با وحدت و همدلی توطئه‌های دشمن را خنثی کنیم.
وی افزود: در دانشگاه باهنر توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بسیار خوب و خاصی وجود دارد که باید به آن توجه کرد.
دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی در در ارتباط با وظایف سازمان انرژی اتمی گفت: این سازمان یک سری وظایف حاکمیتی را دنبال می‌کند اما وظیفه اصلی آن در تولید برق پاک، سامانه‌های پرتودهی، تولید رادیوداروها، لیزر و داشتن چرخه سوخت است.
زارعان تصریح کرد: فعالیت‌های ایران در زمینه انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز است و این در حالیست که برخی از کشورها پنهان کاری می‌کنند لذا ما سعی کردیم به اهداف تعریف شده در این راستا برسیم.
وی افزود ادامه داد: انرژی هسته‌ای موضوع خاصی است اما دشمنی دشمنان ما کم نمی‌شود و هسته‌ای تنها یک بهانه است، دشمن با ما مشکل ایدئولوژیکی دارد لذا اگر مسئله هسته‌ای هم مرتفع شود آنها مباحث دیگری مثل حقوق بشر، موشکی و... را مطرح می‌کنند.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ابراز داشت: ما باید در مقابل دشمن با ایستادگی، مقاومت، تدبیر و هوشمندی کار را جلو ببریم زیرا نظام سلطه می‌خواهد هزینه‌های وارده شده بر ما را افزایش دهد اما ما باید این هزینه‌ها را مدیریت کنیم همانطور که امروزه با مدیریت کشور و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و بهره‌گیری از اساتید دانشگاه در این حوزه موجب اقتدار روزافزون ما در فعالیت‌های مختلف از جمله هسته‌ای شده است.
وی گفت: نباید توقف کنیم و به آن چه که اکنون هستیم اکتفا کنیم؛ اگر توقف کنیم دشمن بیشتر از این می‌تازد سختی‌ها می‌گذرند و ما روزهای سخت تر از این را در کشور تجربه کردیم و 40 سال است که تحریم هستیم بنابراین باید با ایستادگی از سختی‌ها عبور کنیم و یقینا روزهای خوبی پیش رو داریم.
زارعان گفت: در بحث هسته‌ای از سال 53 نیروگاه‌هایی ایجاد کردیم که نیروگاه هسته‌ای بوشهر یکی از آنان است که در حال حاضر در مدار قرار دارد و روزانه مقدار قابل توجهی برق تولید می‌کند.
وی بیان داشت: نیروگاه بوشهر روزانه 6.5 میلیون بشکه در حوزه نفت صرفه‌جویی انرژی دارد لذا هر چه در حوزه برق هسته‌ای پیشرفت داشته باشیم می‌توانیم در ذخایر استراتژیک کار کنیم و برق ماندگار و پایدار داشته باشیم.
زارعان تصریح کرد: جمهوری اسلامی با عملیاتی کردن چرخه سوخت و اکتشاف و استخراج سوخت بومی جزو 10 کشور برتر دنیا در این حوزه قرار دارد لذا این موفقیت موجب عصبانیت غربی‌ها و حتی برخی از کشورهایی که با ما رابطه‌ای دوستانه دارند شده است.
وی یادآور شد: از ابتدای شروع فعالیت‌های هسته‌ای تا به امروز با حمایت همه دولت‌ها و حمایت مقام معظم رهبری صنعت هسته‌ای کشور بومی شده لذا همه در ادوار مختلف کمک کرده‌اند تا بتوانیم این چرخه را بومی‌سازی کنیم و با یک باد نلرزد.
100 در صد فعالیت‌های هسته‌ای ایران بومی شده است
زارعان با بیان این که 100 در صد فعالیت‌های هسته‌ای ایران بومی شده است، ابراز داشت: امروزه در ساخت و طراحی انواع سانتریفیوژ به خودکفایی رسیدیم و مشکلی نداریم و این تکنولوژی هایتک و خاص است.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: در گذشته کشورهای دیگر حاضر نبودند یک سانتریفیوژ به ما بدهند و حتی تحمل این که یک سانتریفیوژ در کشور ما بچرخد را نداشتند اما در حال حاضر هزاران سانتریفیوژ در فوردو و نطنز مشغول به کار هستند.
وی افزود: کیک زرد مهمتر از سانتریفیوژ است زیرا یک ماده اولیه و استراتژیک بوده و همه دنیا می‌توانند آن را خریداری کنند اما این ماده مهم را به ایران نمی‌فروشند و ما اکنون این ماده مهم را در اختیار داریم.
زارعان عنوان داشت: در راستای حرکت به سوی فناوری‌های نوین در دنیا باید ریسک کرد و هزینه پرداخت زیرا اگر کشور نخواهد زیر سلطه برود باید هزینه کند.
وی ادامه داد: ما با اسکن بخش اعظمی از مساحت کشور به این نتیجه رسیدیم که چقدر ماده استراتژیک اورانیوم بومی داریم و امسال از 50 تن اورانیوم بومی بهره خواهیم برد. سالانه ما به 27 تن اورانیوم غنی شده برای یک نیروگاه قدرت نیازمندیم.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ابراز داشت: انرژی هسته‌ای به صنایع دیگر خدمات ارائه می‌کند لذا ماده اولیه کیک زرد را بومی تولید می‌کنیم و این اقدام ما در قدرت چانه زنی در عرصه بین‌المللی بسیار موثر است.
فتوای رهبر ملاک عمل ما در زمینه انرژی هسته ای است
وی افزود: ما به دنبال ساخت بمب و انبار کردن آن نیستیم و فتوای مقام معظم رهبری برای ما ملاک است زیرا ما فناوری داریم که موجب اقتدار ما شده است و قدرت چانه زنی ایران را در دنیا بالا برده است.
زارعان تصریح کرد: در مذاکرات تلاش شد تا کاربری راآکتور اراک را تغییر دهند لذا در کنار این رآکتور آب سنگین فعالیت می‌کند و سالانه 20 تن آب سنگین تولید می‌کنیم که به بعضی از کشورها صادر می‌شود و تا ظرفیت 25 تن هم بر حسب نیاز می‌توانیم آب سنگین تولید کنیم.
وی یادآور شد: برخی از کشورها می‌گفتند ایران بلوف می‌زند و جالب این که خودشان خریدار آب سنگین ما شده‌اند.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ابراز داشت: طی دو هفته آینده مدار ثانویه رآکتور در حال بازطراحی اراک راه‌اندازی خواهد شد و تا سال آینده نیز تست‌های سرد انجام می‌گیرد و ما شاهد راه‌اندازی کامل رآکتور اراک تا سال 1400 خواهیم بود که یک اقدام اقتدارآفرین و کاری جهادی محسوب می‌شود.
رونمایی از 3 نسل جدید ماشین های سانتریفیوژ
وی با اشاره به اینکه سه نسل جدید از ماشین‌های سانتریفیوژ در روزهای آتی رونمایی می‌شوند، گفت: اگر ما در مذاکرات 100 در صد اعتماد می‌کردیم اکنون در این جایگاه قرار نداشتیم لذا با کار جهادی و بصیرت توانستیم این کارها را انجام دهیم.
وی افزود: سایت فوردو یک سایت پدافندی است و در حال حاضر هزار و 44 سانتریفیوژ در فوردو و همچنین پنج هزار و 60 سانتریفیوژ در نطنز داریم.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: در سازمان انرژی اتمی متخصصان جوانی داریم که با وضو در محل کارشان حضور پیدا می‌کنند همچنین پروژه‌ها با نام ائمه معصومین (ع) نامگذاری می‌شود و خداوند شاهد کار ما است و به آن برکت می‌دهد لذا این موفقیت‌هایی که حاصل شده با توکل و توسل و کاری جهادی انجام شده است.
وی ادامه داد: در سازمان انرژی اتمی ما برنامه‌ها و اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را پیش رو داریم متاسفانه برخی افراد بی انصافی می‌کنند و می‌گویند سازمان انرژی اتمی متوقف شده لذا نهادهای نظارتی بیایند و مشاهده کنند که ما کجا بودیم و اکنون به کجا رسیدیم.
زارعان تصریح کرد: یکی دیگر از وظایف سازمان انرژی اتمی تولید رادیو دارو است در هفته 190 بیمارستان و مرکز درمانی از رادیو دارو بهره‌مند می‌شوند که این طرح 63 میلیون یورو هزینه به همراه دارد حتی ما به برخی از کشورها نیز رادیو دارو صادر می‌کنیم.
وی ادامه داد: سازمان انرژی اتمی مرکز درمان قطعی سرطان را در دست ساخت دارد که قریب به 200 میلیون یورو هزینه دارد.
زارعان بیان داشت: ما پژوهشگاه ملی مواد را راه‌اندازی کرده‌ایم که از دستاوردهای صنعت هسته‌ای است با این اقداماتی که انجام شده ما شانه به شانه کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا حرکت می‌کنیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پایدار سازی سازه و احیای بخش آسیب دیده بازار پردیس یک

تجلیل از مقام شامخ جانباخته مدافع طبیعت فارس زنده یاد محمد جواد مختاری

اهمیت مقوله محیط زیست در توسعه شهرها

همگرایی با تشکل‌های مردمی برای دستیابی به خردجمعی ضروریست

2 مورد مشکوک طاعون نشخوارکنندگان در رفسنجان گزارش شد

تامین نیاز زغال‌سنگ کشور در کرمان بر مدار جهش تولید

گام بلند کرمان برای تامین زغال‌سنگ کشور

پشت پرده محرومیت سنگین خواهران منصوریان

هافبک تراکتور به سبد خرید پرسپولیس اضافه شد

محرومیت سنگین 28 ماهه برای خواهران منصوریان!!

بازی فردا می‌تواند یک فینال بزرگ برای گل گهر باشد

مسیر درمانی کووید 19؛ از آزمایشات انسانی تا روش‌های جعلی

نماینده مجلس: آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد

آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد

40 درصد ساختمان‌های نوسازی شده در پایتخت کیفیت ندارند

فعالیت 354 خانه سلامت برای مقابله با زباله گردی کودکان

خط 10 مترو حداقل 4 سال دیگر افتتاح می‌شود

جلالی: بازی با پرسپولیس شاید برای ما یک فینال بزرگ باشد

آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد/فروش قطعی جایگزین تسویه نقدی

هلال احمر کرمان 12 هزار بسته معیشتی و بهداشتی توزیع کرد

دستورالعمل محیط زیستی مواد ضدعفونی کننده ملاک عمل مناطق 22 گانه

آیا جریمه چاره افراد فاقد ماسک خواهد بود؟

هرج و مرج در مهدهای کودک و اخذ شهریه اضافی از خانواده‌ها

واگذاری زمین توسط بنیاد مسکن بدون زیرساخت/ شهرک عدالت آب ندارد

تغییر و اصلاح ساختار سازمان آتش نشانی از اقدامات مهم سال 1399 است

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

آمار بستری‌های کرونا در کرمان از مرز 5 هزار نفر گذشت

تغییر نام های تکراری معابر پایتخت از سیاست های شورای شهر

78 مورد جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های کرمان بستری شدند

انسداد محور نی‌ریز- سیرجان به دلیل واژگونی تریلی تانکر حامل بنزین

یک چوپان 15 ساله پس از 13 ساعت جست‌وجو پیدا نشد

گل محمدی به نشست خبری بازی با گل‌گهر نمی‌رسد

چاه‌های آب غیر مجاز در راور پلمب شد

اتوبوس‌های برقی به پایتخت برمی‌گردند

توافق امارات و اسرائیل «معامله قرن» را کنار زد

بیانیه حماس درباره توافق اسرائیل و امارات

وضعیت هوای تهران قابل قبول است

شمال تهران، منطقه ای حساس در موضوعات خبری است

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین‌ اجتماعی

اسامی ساختمان های نا ایمن پایتخت اعلام می شود

افشای راز واکسن روسی کرونا

نرخ سود سپرده نزد بانک مرکزی افزایش یافت

آغاز عملیات اجرایی دو طرح توسعه معدنی در سیرجان با اعتبار 340 میلیون یورو

آمادگی شهرداری برای اختصاص مجموعه های ورزشی برای برگزاری عزاداری‌های محرم

مدیرکل استاندارد: 80کالای غیراستاندارد در کرمان جمع‌آوری شد

آغاز ثبت نام رانندگان سرویس مدارس از فردا

بازداشت تمامی عوامل تیراندازی در سعادت‌ آباد

جسد سُها رضانژاد احراز هویت شد

کشف 2 تن گوشت فاسد در جنوب تهران

جزئیات طرح جدید مجلس درباره سهمیه‌ بندی بنزین