کرمان رصد

آخرين مطالب

در گفت و گو با ایرنا مطرح شد؛

زارعان: در آینده نزدیک خبرهای خوبی از راکتور IR40 منتشر خواهد شد سياسي

زارعان: در آینده نزدیک خبرهای خوبی از راکتور IR40 منتشر خواهد شد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - تهران- دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی گفت:طراحی مفهومی، پایه و تفصیلی راکتور IR40 اراک به اتمام رسیده و وارد فاز ساخت و تهیه تجهیزات بر اساس زمان‌بندی مشخص برای بهره برداری نهایی شده ایم و در آینده نزدیک خبرهای خوبی از این پروژه به اطلاع مردم می‌رسد.

«سید علی اصغر زارعان» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ما به شرایطی بسیار جلوتر از آنچه پیش بینی شده بود، از نظر قدرت و سرعت ورود خواهیم کرد و هر موقع نظام تصمیم بگیرد تدابیر همه جانبه اندیشیده شده است و ما گوش به فرمان رهبری هستیم و اذن ایشان ملاک اصلی عمل است.
وی تصریح کرد: سرلوحه اقدامات سازمان انرژی اتمی ایران در برجام و پسابرجام عمل به الزامات معروف 9گانه مقام معظم رهبری است.
هیچ وقت به بیگانه اعتماد نکرده‌ایم
زارعان با بیان اینکه ما هیچ موقع در سازمان انرژی اتمی ایران به بیگانه اعتماد نکردیم، یادآور شد: در جریان مذاکرات با گروه1+5 هوشمندی و هوشیاری، آینده نگری و تدبیر رئیس سازمان انرژی اتمی در کارگروه فنی این سازمان بر اساس بی اعتمادی به طرف های بیگانه بود و ما از این فرصت برای اقدامات بعدی و تهیه نیازهای خود اقدام کردیم و با کمک خداوند متعال دقیقاً همان تدابیر محقق شد.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: بسیاری از این اقلام و تجهیزات به صورت یدکی و بیشتر از نیاز تهیه و بعضی با توجه به مواد اولیه خارجی، به صورت بومی در کشور طراحی و تولید شد و هم اکنون امکان صادرات آن هم فراهم است که می توان این قبیل اقدامات را استراتژیک محسوب کرد.
زارعان درخصوص الزامات مربوط به این سازمان با بیان اینکه چهار مورد اخیر از این الزامات در حیطه وظایف سازمانبوده و کاملاً محقق شده است، گفت: به عنوان مثال تبادل و انتقال اورانیوم غنی شده که مهم‌ترین اصل از این الزامات محسوب می شود، به دستور مقام معظم رهبری مقرر شده بود، به صورت گام به گام اجرا شود.
وی گفت: در جریان این اقدام که به معامله اورانیوم معروف شد، سازمان انرژی اتمی با درایت و هوشمندی این تبادل را بدون هیچ گونه خدشه و کارشکنی به بهترین شکل ممکن انجام داد به طوری که ابتدا به ازای مقادیر اورانیوم غنی شده کشور به طور کامل کیک زرد تحویل گرفتیم و سپس اورانیوم غنی شده را به صورت امانت تحویل دادیم.
در آینده نزدیک خبرهای خوبی از راکتور IR40 منتشر خواهد شد
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص کارخانه تولید آب سنگین خنداب اراک و بازطراحی راکتور IR40 و مزیت های فنی آن نسبت به راکتور قبلی گفت: طراحی مفهومی، پایه و تفصیلی این راکتور به اتمام رسیده و وارد فاز ساخت و تهیه تجهیزات بر اساس زمان‌بندی مشخص برای بهره برداری نهایی شده ایم و به امید خدا در آینده نزدیک خبرهای خوبی از این پروژه به اطلاع مردم می رسد که به طور قطع بازتاب جهانی هم خواهد داشت.
زارعان در ادامه تحقیق و توسعه در انرژی اتمی را مصادیقی از اقدامات توسعه ای و هدفگذاری در این حوزه عنوان کرد و گفت: تمامی الزامات در صنعت هسته ای توسط متخصصان این صنعت و با مدیریت جهادی عملیاتی می شود و به همین دلیل هیچ گونه خللی درعرصه فنی صنعت هسته ای بوجود نیامده و برای همین ترامپ توافق برجام را بدترین توافق تاریخ آمریکا می داند.
وی با بیان اینکه نباید در زمین دشمن بازی کرد، تاکید کرد: شکست ترامپ در سیاست خارجی کاملاً مشهود است، او می گفت چهل سالگی انقلاب را نخواهید دید، در حالی که برحسب رهنمودهای مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی، در اکثر حوزه ها در مسیر بالندگی و فرهیختگی قرار داریم و صنعت هسته ای با هوشمندی و تدبیر همه جانبه همراه با تلاش مضاعف مسیر توسعه و پیشرفت را در ابعاد گوناگون دنبال می‌کند.
زارعان با ابراز تاسف از نظرات برخی افراد و محافل کم اطلاع که می گویند صنعت هسته ای کند و یا تعطیل شده است، به برخی پروژه های در دست اقدام سازمان انرژی اتمی پرداخت و گفت: احداث واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر با بودجه ای معادل 10 میلیارد دلار، طراحی و ساخت سامانه سنجش بحرانیت که بخش‌هایی از آن در 20 فروردین 97 و 98 افتتاح شد و 20 فروردین 99 نیز شاهد رونمایی از بخش های دیگری از آن خواهیم بود، از جمله پروژه های سازمان انرژی اتمی است.
وی افزود: پروژه استانداردسازی رادیوداروها با هزینه ای معادل 60 میلیون یورو و بالغ بر 150 میلیارد تومان در تهران و اجرای پروژه ای در حوزه درمان سرطان با بهره مندی از تجهیزات شتابدهنده ها با هزینه ای معادل 200 میلیون یورو و بیش از200 میلیارد تومان از دیگر پروژه های در دست اقدام سازمان انرژی اتمی است.
زارعان افزود: اقدام لازم در خصوص تولید علم و دانش در حوزه فناوری تولید فوتون‌های درهم تنیده که تحولی بزرگ در عرصه ارتباطات امن، حسگرها و ده ها کارکرد دیگر ایجاد می‌کند و بخشی از این اقدام 20 فروردین 98 رونمایی شد و در 20 فروردین 99 نیز شاهد بهره برداری از فازهای دیگر این پروژه خواهیم بود.
در حوزه لیزر شانه به شانه کشورهای دارنده فناوری حرکت می‌کنیم
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در زمینه فناوری لیزر در عرصه های صنعتی و پزشکی به رفع نیازهای کشور می پردازیم و از سرریز این دانش سایر صنایع بهره می برند و ما شانه به شانه با برخی کشورهای دارنده این فناوری در حرکتیم و در این راستا به فناوری های بومی پوشش دهی لیزری و جوش لیزری رسیده ایم.
وی یادآورشد: بعضی از صنایع سفارش ساخت و تامین این قبیل لیزرها را به مرکز ملی لیزر ایران داده اند که در آینده ای نزدیک به آنها از جمله در صنعت خودروسازی تحویل خواهیم داد.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تولید اکسیژن 18 و ترکیبات دوتره از دیگر پروژه های در دست اجرای سازمان انرژی اتمی عنوان کرد و گفت: اولین محموله این محصول ماه گذشته صادر شده و در حال حاضر می‌توانیم مواد اولیه PET SCAN که برای تشخیص سرطان و قبلاً از خارج کشور تامین می شده را برآورده کرده و مازاد تولید آن را به خارج کشور صادر کنیم.
وی ادامه داد: طراحی و ساخت دستگاه طیف سنج مادون قرمز FDIR و دستگاه های آنالیزور مشابه با بهره مندی از توان داخلی و دانش بومی و تولید نیمه صنعتی سانتریفیوژهای IR6 که 20 فروردین امسال رونمایی شد، با تلاش شبانه روزی به رغم بعضی از محدودیت ها به دست می آید و ما براحتی آنها را از دست نخواهیم داد.
امسال 50 سانتریفیوژ به سازمان انتقال خون تحویل می‌دهیم
زارعان خاطر نشان کرد: هم اکنون سازمان انرژی اتمی در زمینه طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژهای گازی، مایعات، جامدات و ترکیبی و همچنین در حوزه سلامت اقدامات ارزشمندی انجام داده که آخرین اقدام در این زمینه عقد قرارداد با سازمان انتقال خون کشور برای تامین سانتریفیوژهای مورد نیاز این سازمان با هدف فرآوری خون است و امیدواریم تا آخر سال جاری تعداد 50 دستگاه سانتریفیوژ درخواستی این سازمان را تحویل دهیم.
وی تصریح کرد: اگر حمایت های مقام معظم رهبری و تمامی دولت ها نبود، قطعاً صنعت هسته ای در وضعیت مطلوبی قرار نداشت.
به رسمیت شناختن فعالیت های صلح آمیز صنعت هسته ای در مجامع بین المللی
وی در ادامه به برخی از دستاوردهای مذاکرات 1+5 در بعد فنی اشاره کرد و گفت : به رسمیت شناختن فعالیت‌های صلح آمیز صنعت هسته ای در مجامع بین المللی و اخذ بیش از 400 تن کیک زرد و افزوده شدن این ماده راهبردی به ذخایر قبلی در صنعت هسته ای از جمله دستاوردهای صنعت هسته ای در بعد فنی است.
زارعان تاکید کرد: بهره مندی از علوم و فناوری برخی کشورها در عرصه فعالیت های صلح آمیز هسته ای از جمله روسیه، فرانسه، چین و سایر کشورها که قبل از برجام حتی اجازه صحبت کردن و مذاکره با آنها را نمی دادند ولی حالا متخصصان ما با آنها فعالیت های مشترک تعریف می کنند و حضور و همکاری در صنایع هسته ای برخی کشورهای اروپایی و همچنین روسیه و چین با حمایت آژانس بین المللی انرژی اتمی با هدفگذاری مشخص و در نظر گرفتن کلیه جوانب از دیگر دستاوردهای مذاکرات با 1+5 در بعد فنی است.
وی افزود: حضور جمهوری اسلامی ایران در بازارهای بین المللی در راستای فروش اورانیوم و اخذ کیک زرد و فروش آب سنگین و مشتقات آن اقدام مهمی در زمینه تجاری سازی و تجارت محصولات هسته ای است و حوزه جمهوری اسلامی انحصارشکنی کرده و کنسرسیومی که فقط چند کشور عضو آن هستند را تحت تاثیر قرار داده است.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: اخذ مهر تایید و استانداردهای بین المللی برای محصولات صنعت هسته ای با هدف تجاری‌سازی، کشورهایی که در قبل از برجام عنوان می کردند آب سنگین ایران خلوص لازم را ندارد، امروز شاهد خرید محصول آب سنگین جمهوری اسلامی ایران با خلوص 99/99 درصد هستند که به عنوان بهترین آب سنگین جهان محسوب می شود.
زارعان اضافه کرد: قبل از برجام مواد هسته ای تولیدی ایران به هیچ وجه دردنیا آنالیز نمی شد و تحریم بودیم، البته خودمان گاهی با روش هایی آنالیز می کردیم و به کار خودمان اطمینان داشتیم، ولی با فرصتی که برجام ایجاد کرد هم اکنون در پیشرفته ترین آزمایشگاه های کشور صاحب فناوری آنالیزهای خود را اقدام کرده و تاییدیه‌های لازم را اخذ می کنیم که در عرصه فنی و ایمنی اقدامی ویژه و خاص است.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: با توافقات انجام شده پس از برجام توانستیم برای نخستین بار پس از انقلاب، تجهیزاتی را برای انجام تست سوخت تامین و در سایت اصفهان نصب و راه اندازی کنیم. هر کشوری که می خواهد سوخت هسته ای تولید کند باید بتواند سوختش را تست PIE کند و این اقدام هم از بعد فنی اقدام بزرگی محسوب می‌شود.
وی افزود: مبادلات علمی با برخی مراکز و دانشگاه‌های سطح جهان و تشکیل جلسات کارشناسی و مدیریتی با هدف تعریف پروژه های مشترک فنی که به لطف خدا بعضی عملیاتی شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان تاکید کرد: الزام دستگاه های اجرایی استان نسبت به ورود و ثبت اطلاعات اشتغال در سامانه رصد

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال گلستان خبر داد: بهره مندی 625 فارغ التحصیل دانشگاهی از طرح کارورزی

طراحی و اجرای یک رویداد جهانی در جزیره کیش

اخذ مجوز برای نامگذاری اماکن به نام سردار سلیمانی ضروری است

روزانه 140 نفر به مراکز جامع سلامت کرمان مراجعه می‌کنند

بیانیه جمهوری اسلامی ایران در هفتمین اجلاس توسعه پایدار آسیا و اقیانوسیه قرائت شد

کشف 530 کیلوگرم تریاک در کهنوج

120 هکتار مرتع در شهرستان ریگان از آفت ملخ پاک‌سازی شد

تسهیلات اشتغال روستایی به 23 طرح گردشگری کرمان اختصاص یافت

مهلت ثبت اصلاحیه در سامانه مسکن فرهنگیان تمدید شد

ارایه تسهیلات اشتغال روستایی به 23 طرح گردشگری کرمان

انتقام در اینستاگرام

تاریخ عقدنامه ازدواج فرزندان از اول فروردین 98 محاسبه می شود

تصویری کمیاب و قدیمی از دهستان رمشک

ثبت نام دانش آموزان در مدارس با پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود

برگزاری اولین کنگره بین المللی فرهنگی و اجتماعی بررسی ابعاد شخصیتی شهید سلیمانی

چالش تأمین واکسن آنفلوانزا پیش روی دنیا/گروه‌های هدف شناسایی شدند

وزش باد شدید از فردا در کرمان

تعطیلاتی پرحادثه در کرمان

جلوگیری از ورود ملخ‌ها به مزارع ریگان

دستگیری شکارچیان متخلف حیات وحش در کرمان

9 کشته و زخمی در تصادف محور فهرج - زاهدان

بنیاد مستضعفان افزون بر یک میلیارد ریال به حساب ایتام رفسنجان واریز کرد

افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت لوازم خانگی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان خبر داد: رتبه نخست استان زنجان در شاخص نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال

مناطق آزاد در هفته ای که گذشت

تالارها و سالن‌های پذیرایی کرمان بازگشایی شد

9000 کلونی زنبور عسل در استان کرمان پایش شد

توضیحات روابط عمومی محیط زیست در خصوص آتش سوزی جنگل‌های گچساران

تجهیزات محیط بانان به روز می شود تجهیزات محیط بانان به روز می شود

سوسک های سیاه کارابیده هیچ خطری ندارد، مردم نگران نباشند

اطفای حریق 34 منزل مسکونی در کرمان

تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان به قرنطینه رفت

سطح زیر کشت گل محمدی در شهربابک به 50 هکتار رسید

رقابت، فرصتی برای بروز ظرفیت نیروهای انقلاب/وحدت برای خدمت

در 2 ماه گذشته افزایش قیمتی در لوازم خانگی نداشته‌ایم

آلودگی کندوها به بیماری‌های زنبور در استان کرمان کمتر از حد انتظار

«یاسر»، از آرزوی معلم شدن تا سکوت و خوابیدن در گوشه اتاق/خدا همین نزدیکی است

کشف 427 کیلوگرم تریاک در ریگان

شمار مبتلایان کرونا در کرمان از 1500 نفر هم عبور کرد

تست کرونای تمامی تیم‌ها در آزمایشگاه‌ واحد و معتبر انجام شود

ابلاغ آخرین مصوبات شورای سلامت کیش

تعداد بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به 1516 نفر رسید

آخرین وضعیت کرونا در جیرفت/ ادامه حضور یک سوم کارمندان در ادارات

1200 تاکسی رفسنجان مجهز به کارتخوان می‌شود

آزمون پایه نهم متوسطه به صورت حضوری برگزار می‌شود

اهدای عضو مستلزم آگاهسازی بیشتر است

نخستین گروه ملخ‌های صحرایی به مزارع ریگان رسید

توضیحات باشگاه گل گهر در خصوص قرنطینه بازیکنان مبتلا به کرونا

رونمایی از کتاب مجموعه عکس های ژوزف پلروس در کیش