کرمان رصد

آخرين مطالب

مدیرکل بهزیستی استان عنوان کرد

وجود 6970 روشندل در استان کرمان اجتماعي

وجود 6970 روشندل در استان کرمان
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - مدیرکل بهزیستی استان کرمان از آمار نابینایان استان کرمان سخن به میان آورد و بیان کرد: در استان کرمان 6970 نفر نابینا شناسایی شده است که مناطق جنوبی استان بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند که دلیل عمده این موضوع نیز ازدواج‌های فامیلی است.

"عباس صادق‌زاده" در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به 23 مهرماه (19 اکتبر) به عنوان روز جهانی عصای سفید گفت: خوشبختانه امسال کشور ما نیز این روز را به هفته نابینایان تبدیل کرده است و این مهم برای آن است که توجه بیشتر به نابینایان و همچنین آگاهی دادن به جامعه برای حفظ حقوق نابینایان است.
وی بیان کرد: حدود 7 میلیارد و 700 میلیون جمعیت جهان است که بیش از 260 میلیون نفر آنها دچار نابینایی هستند و در ایران نیز 10 درصد از جمعیت افراد دارای معلولیت را نابینایان تشکیل می‌دهند و در واقع در کشور ما حدود 700 هزار نفر دچار نابینایی و کم بینایی هستند که 142 هزار نفر آنها نابینایی مطلق دارند که شناسایی و تحت حمایت سازمان بهزیستی قرار گرفته اند.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان عوامل مادرزادی و حوادث را از دلایل نابینا شدن افراد دانست و اظهار کرد: نابینایی مادرزادی (ژنتیکی) به علت ازدواج‌های فامیلی یا اشکالات ژنتیکی ایجاد می‌شود که درصد بالای نابینایی را این مهم تشکیل می‌دهد. همچنین با افرادی که به دلیل تصادفات و حوادث بینایی خود را از دست داده‌اند روبرو هستیم.
وی بخ هفته نابینایان اشاره کرد و ادامه داد: در این هفته فرصت مناسبی در اختیار داریم تا در خصوص مواردی که ژنتیکی و قابل کنترل بوده و می تواند این معلولیت را کنترل کند، صحبت کنیم. امروز شاهد وجود افرادی با کم بینایی شدید و متوسط هستیم که با اندک اقداماتی می‌توان این کم بینایی‌های متوسط و حتی شدید که در آینده می‌تواند منجر به نابینایی مطلق شود، را کنترل کنیم.
صادق‌زاده از اجرای هر ساله طرح پیشگیری از تنبلی چشم از ابتدای آبان ماه تا 30 آبان‌ماه خبر داد و افزود: هدف از این طرح این است که نابینایی‌های مادرزادی که قابل کنترل است را با کمترین هزینه مهار کنیم.
وی با بیان این مطلب که تعداد زیادی از این نابینایان در گروه سنی کودکان است، تصریح کرد: بیشتر افراد دچار کم بینایی و نابینا جهان در کشورهای در حال توسعه هستند و دلیل مهم این موضوع نیز عوامل مادرزادی و حوادث است.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان از اقدامات استان کرمان برای نابینایان سخن به میان آورد و بیان کرد: اقدامات بسیار خوبی در استان کرمان برای مناسب‌سازی‌ محیط‌های جهت دسترسی آسان نابینایان در اماکن و معابر عمومی فراهم شده است اما معتقدیم هنوز این مهم در شان نابینایان استان کرمان نیست و استاندار کرمان نیز دستور داده‌اند که دستگاه‌های دست‌اندرکار در امر مناسب‌سازی محیط برای معلولین، اقدامات لازم را انجام دهند.
وی ساخت مسکن برای نابینایان را یکی دیگر اقدامات استان برشمرد و افزود: در طی سال‌های گذشته در خصوص احداث مسکن معلولین و مخصوصا نابینایان قدم‌های خوبی برداشته شده است گرچه پروژه‌هایی که برای این عزیزان در نظر گرفته شده بعضا در مسیر ساختشان دچار مشکل شده‌اند و شاید گلایه‌های معلولین عزیز در این مورد شنیده باشید که درست است اما این مشکل به دلیل نوسانات بازار و عقب‌نشینی پیمانکاران بوده که ظرف چندماه گذشته با جلساتی که با پیمانکاران این پروژه برگزار شد، مقرر گردید که از یارانه‌های سازمان، وزارت مسکن و شهرسازی استفاده شود و امیدواریم بسیاری از این پروژه‌ها به‌زودی تحویل معلولین شود.
صادق‌زاده تسهیل در امر تحصیل دانش‌آموزان نابینا را از دیگر اقدامات استان ذکر کرد و افزود: با همکاری آموزش و پرورش استثنایی استان، دانش‌آموزان نابینای ما در مدرسه جابر هم اکنون مشغول به تحصیل هستند و ما ملزومات تحصیلی و توان‌بخشی آنها را نیز فراهم کرده‌ایم همچنین از دانشجویان نابینا در بحث پرداخت کمک شهریه نیز حمایت خواهیم کرد شایان ذکر است که دانشجویان نابینای داریم که اکنون در مقطع دکتری در حال تحصیل هستند.
وی با بیان این مطلب که بسیاری از نیازهای نابینایان از طریق خیریه عصای سفید و انجمن نابینایان استان برطرف می‌شود، اظهار کرد: 22 مهرماه نمایشگاه دستاوردهای نابینایان را به مناسبت هفته نابینایان افتتاح کرده ایم و مقرر شد یک مجموعه آموزشی کامل در راستای آموزش‌های مورد نیاز نابینایان در کرمان به‌زودی افتتاح شود.
مدیر کل بهزیستی استان کرمان از آمار نابینایان استان کرمان سخن به میان آورد و بیان کرد: در استان کرمان6970 نفر نابینا شناسایی شده است که مناطق جنوبی استان بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند که دلیل عمده این موضوع نیز ازدواج‌های فامیلی است.
وی عنوان کرد: متاسفانه در برخی از خانواده‌های در جنوب استان کرمان مورد داریم که 5 نفر نابینا در یک خانواده وجود دارد که علت آن ازدواج‌ها فامیلی است.
صادق‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا وجود چند نابینا در یک خانواده ناشی از کوتاهی دستگاه‌های مربوطه در خصوص آگاهی و آموزش است؟ گفت: هرچند در جهت پیشگیری اقدامات زیادی انجام داده‌ایم اما قبول داریم که کوتاهی صورت گرفته است.
وی با بیان این مطلب که متاسفانه فرهنگ کشور ما در جهت پیشگیری ضعیف است، تصریح کرد: خوشبختانه در سال 96 از طریق بهزیستی استان کرمان پیشنهاد قانون پیشگیری از معلولیت به مجلس شورای اسلامی ارایه شد که مطمئنا این قانون از این به بعد در جهت کنترل معلولیت نقش بسازی ایفا خواهد کرد.
مدیر کل بهزیستی استان کرمان مطرح کرد: 11 مرکز مشاوره ژنتیک برای زوج‌های جوان در آستانه ازدواج در سطح استان ایجاد کرده‌ایم و هزینه‌های آن افرادی که در خانواده آنها معلولیتی وجود مشاوره و آزمایشات ژنتیک آنها به‌صورت رایگان انجام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: تعداد زیادی نابینا هستند که نیاز به حمایت بهزیستی ندارند و این آمار اعلامی نابینایان استان کرمان فقط افراد شناسایی شده است و ممکن است افراد نابینایی در سطح استان وجود داشته باشد که ما شناسایی نکرده‌ایم و این احتمال وجود دارد که تعداد نابینایان استان بیش از این رقم باشد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

طرح انتقال آب از سرچشمه های هلیل رود با حفظ حقوق ذینفعان و مبدا اجرا خواهد شد

اتصال 4000 روستای کشور به شبکه آبرسانی تا پایان دولت تدبیر و امید

خبرهای خوش وزیر نیرو از سفر کاروان تدبیر و امید به کرمان

جمعیت تحت پوشش سیستم‌های فاضلاب استان کرمان، پایین تر از متوسط کشوری

پزشک متخلف بجای حبس به آموزش رایگان بانوان در کهنوج محکوم شد

سانحه رانندگی در جیرفت جان یک نفر را گرفت

پزشک متخصص، به جای حبس به آموزش رایگان بانوان شهرستان کهنوج محکوم شد

در ثانیه ظرفیت پاسخگویی 10 هزار استعلام را داریم

نرخ بیکاری در استان کرمان 11.4 درصد است

توفان شن مناطق شرق استان کرمان را فرا می‌گیرد

بومی سازی پروژه کارت هوشمند ملی آغاز شده است ‌

موتورپمپ‌های کشاورزی رفسنجان و انار 10 روز خاموش می‌شود

منزل مسکونی با هدف امور عام المنفعه در زرند وقف شد

عملیات احداث ساختمان مجتمع قضایی شهید قدوسی کرمان آغاز شد

ابراز نگرانی مدیرکل بهزیستی استان کرمان از رشد آمار خودکشی در بعضی از استان‌ها

طغیان دوباره ملخ صحرایی در جنوب استان کرمان

باید به ساخت و سازهای حریم رودخانه‌ها حساسیت بیشتری نشان داد

پیش‌بینی بارش‌های بیش از حد نرمال در آبان ماه

پرداخت بیش از 5 میلیارد تومان بابت حق بیمه تامین اجتماعی مددجویان کرمانی

9 زخمی در تصادف زنجیری شب گذشته در کرمان

بزرگداشت 140 شهید روحانی کرمان برگزار می شود

67 هزار مترمربع از معابر کرمان آسفالت شد

5 میلیارد تومان حق بیمه تأمین اجتماعی مددجویان کرمانی پرداخت شد

کرمان از شنبه سردتر می‌شود/احتمال بارش برف برای ارتفاعات مرکز و شمال استان

2 متخلف شکار در عنبرآباد دستگیر شدند

شناسایی و خنثی کردن 33 میلیون حمله سایبری به کشور در سال گذشته

4700 موقوفه در کرمان وجود دارد/لزوم ترویج فرهنگ وقف

گرفتار شدن یک خانواده 8 نفره در چنگال قاتل خاموش

احتمال هجوم ملخ‌های صحرایی به کشور از 3 ناحیه

نقشه راه تغییر عملکرد و رویکرد وقف در حال تدوین است

محور «کرمان - بافت» تحت پوشش دوربین‌های میانگین سرعت

وقوع بیش از 500 زمین لرزه در استان در 6 ماهه اول سال جاری/برگزاری مانور زلزله در مدارس

4500 برنامه پدافند غیرعامل در استان کرمان در حال اجراست

مسئولان با اتحاد برای تقویت اعتماد عمومی تلاش کنند

مشکلات چهارراه خواجو در شورای ترافیک بررسی می شود

خبری از معرفی جاذبه های گردشگری کرمان در پروازهای ماهان نیست

معرفی جاذبه‌های گردشگری استان کرمان در پروازهای هواپیمایی ماهان

اجرای 4500 برنامه در هفته پدافند غیر عامل در استان کرمان

تغییر فرهنگ رانندگی یک ضرورت است

آزادی 15 زندانی و رهایی یک نفر از قصاص در کرمان

وجود 192 نفر زندانی جرائم غیر عمد در استان کرمان

طنین فریاد استکبارستیزی کرمانی ها در 13 آبان

273 هکتار از اراضی ملی جنوب کرمان رفع تصرف شد

نماینده خوی: خبر سرقت خانه‌ ام خلاف واقعیت بود

کرمان؛ گنجی پنهان برای سفرا و رایزنان شرکت کننده در جشنواره پسته و گلیم استان

ارتقای روشنایی پارک شهیدباهنر/روشنایی پارک های کرمان اصلاح می شود

بیش از 5هزار متربع اراضی ملی ریگان از دست زمین خواران آزاد شد

مردم کرمان هشدارهای استاندارد را جدی بگیرند

جوان 33 ساله بر اثر سقوط در دره راگه رفسنجان جان باخت

اجرای طرح انتقال آب خام به شبکه آبیاری فضای سبز کرمان