کرمان رصد

آخرين مطالب

رونق تولید با ایجاد سامانه مشاوره کشاورزی در دانشگاه رفسنجان علمي

رونق تولید با ایجاد سامانه مشاوره کشاورزی در دانشگاه رفسنجان
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - به گفته رئیس دانشگاه ولیعصر رفسنجان طی آیینی و با حضور جمعی از فعالان اقتصادی از پلتفرم هوشمند خرید و فروش پسته و سامانه مشاوره کشاورزی در این دانشگاه رونمایی شد.

حسن رنجبر عسکری روز پنجشنبه در گفت و گویی با بیان این مطلب که اگر به سمت دانشگاه های نسل سوم که کارآفرینی است قدم برنداریم ضرر خواهیم کرد، اظهار داشت : در این سیستم پلتفرم عرضه و تقاضا به نوعی مبنای توافق است و قیمت را شکل می دهد.
"پلتفرم به معنای سکو و محلی برای بهتر دیده شدن است و در واقع می توان گفت پلتفرم ها سکوهایی هستند که فرصتی برای بهتر دیده شدن در اختیار افراد و کسب و کارها قرار می دهند. "
رنجبر عسکری ادامه داد: در این سیستم برای کشاورز این امکان فراهم است که قیمت واقعی بازار را ببینید و نیازی به جابجایی نمونه و جابجایی بی مورد بار نخواهد بود، در این سیستم مشاوره جهت خرید و فروش محصول هم انجام خواهد شد.
وی همچنین گفت : در راستای افزایش مهارت های دانشجویان گام هایی برداشته ایم، با مرکز فنی و حرفه ای تفاهم نامه ای منعقد شده و در قالب مرکز جوار دانشگاهی دوره های مهارت اموزی در اکثر رشته ها با کمک فنی و حرفه ای برای دانشجویان برگزار می شود.
رنجبر عسکری خاطرنشان کرد: ارتباط دانشگاه با صنعت به ویژه صنعت مس را هم برقرار می کنیم تا دانشجویان در کنار تحقیق بتوانند به مهارت هایی برسند که موجب ثروت و درآمدزایی شود.
پیشتر محمدعلی دهقان معاون امور اقتصادی استانداری کرمان هم در آیین رونمایی از پلتفرم هوشمند خرید و فروش پسته و سامانه مشاوره کشاورزی در محل تالار خیام دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان گفته بود : امسال در رفسنجان 40 هزار تن پسته داریم و در بهترین حالت 220 هزار تن پسته در استان کرمان برداشت خواهد شد، در استان کرمان سالانه نزدیک به 300 هزار تن خرما، 500 هزار تن گوجه فرنگی، 350 هزار تن پیاز، مرکبات و بقیه محصولات تولید، برداشت و روانه بازار می شود.
وی تصریح کرد: از این سیستم پلتفرم هوشمند خرید و فروش می توان برای عرضه و فروش گندم، هندوانه، خرما، پسته و دیگر محصولات زراعی و باغی برنامه ریزی کرد و کشاورز می تواند با مراجعه به این سیستم محصول خود را معرفی و بازاریابی کند و به قیمت مناسب و عادلانه به فروش برساند.
دهقان اظهار داشت: تکنولوژی با سرعت در حال پیشرفت است ما هم باید در ارکان تجارت و کشاورزی همپای با این تکنولوژی جلو برویم همه ما باید به استقبال تکنولوژی برویم و از آن به نحو احسنت بهره مند شویم.
رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان هم به ایرنا گفت : اقتصاد یک معادله دو مجهولی نیست چند مجهولی است و باید در کنار آن خیلی چیزها را ببینیم تا بتوانیم با راهبردهای جدید بازرگانی و در شرایط موجود فعلی بتوانیم به سمت صادرات خوب پیش برویم.
محمدعلی میرزاییان بیان کرد: سال گذشته گرما و سرما موجب شد محصول پسته رفسنجان از دست برود و از طرفی از سوی دولت هم در شرایطی قرار گرفتیم که ما محصول مان را نمی توانستیم صادر کنیم به طوری که از 21 فرودین سال 97 بر مبنای اصول برگشت ارز جلوی صادرات را گرفتند.
میرزاییان خاطرنشان کرد: ما در سال گذشته 50 هزار تن محصول تولیدی پسته را در کشور داشتیم که 28 هزار تن از آن صادر شد.
وی با اشاره به اینکه امسال 220 هزار تن محصول پسته از باغات سط استان کرمان برداشت می شود بیان کرد: در حال حاضر شرایط برای صادرات سخت است و شرایط برگشت ارز به داخل طوری است که یک سری شاخص های آیتم های جدید لحاظ شده و صادرات محصول پسته را سخت کرده است.
میرزاییان خاطرنشان کرد: جدیداً رطوبت سنجی را در صادرات محصولات کشاورزی (پسته) قرار داده اند که پروسه 24 ساعته ای را می خواهد و هر 8 روز یک بار کشتی برای بارگیری به بندر می آید و برای گرفتن برگ استانداردِ رطوبت سنجی محصول صادراتیبه صرفه نیست و راه چاره ای برای رفع این مشکل باید پیدا شود.
وی تصریح کرد: تکنولوژی عامل اصلی برای ایجاد ثروت است و ابزار قدرتمندی در توسعه ملی به شمار می رود و در اتاق بازرگانی آمادگی این را داریم که دفتری جهت ارتباط صنعت و دانشگاه راه اندازی کنیم.
رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان خاطرنشان کرد: ما فرصت کمی برای صادرات محصول پسته داریم الان نزدیک به دو ماه وقت داریم که 30 تا 40 هزار تن پسته را به چین بفرستیم.
رفسنجان در 110 کیلومتری کرمان قرار دارد.
7433/ 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield