کرمان رصد

آخرين مطالب

فرهنگ ترافیک در کرمان ارتقا یابد سياسي

فرهنگ ترافیک در کرمان ارتقا یابد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - فرمانده انتظامی استان کرمان گفت: یکی از مشکلات این استان وضعیت انضباطی و فرهنگ موتورسواران است که باید با نهادینه کردن فرهنگ ترافیک و جلب مشارکت های مردمی، زمینه ارتقاء این فرهنگ بهبود پیدا کند.

به گزارش ایرنا، سردار عبدالرضا ناظری روز چهارشنبه در همایش موتور سیکلت سواران قانونمند با اشاره به ارتقاء فرهنگ انضباطی و ترافیکی موتورسواران افزود: سهل انگاری و قانون گریزی موتورسواران با جان باختن فردی از عضو خانواده می تواند تمام تلاش های یک خانواده، فامیل، کشور را ازبین ببرد.
وی ادامه داد: گاهی حرکات غیرمنطقی، نمایشی و غیرعقلانی راکبین موتورسوار تاثیر منفی در نظم و انضباط ترافیکی و اجتماعی و فرهنگ ترافیک ایجاد می کند.
وی تصریح کرد: برخی موتورسواران بویژه جوانان بدون توجه به عواقب بی مبالاتی و بی احتیاطی های خود، با این وسیله نقلیه نه چندان مطمئن و ایمن، دست به حرکات نمایشی بسیار حادثه آفرین می‌زنند و با این کار جان خود و دیگران را با خطر مرگ، نقص عضو و آسیب و صدمه بدنی مواجه می سازند.
سردار ناظری بیان کرد: باید فرهنگ صحیح استفاده از موتورسیکلت در جامعه به ویژه بین جوانان نهادینه شود زیرا وجود فقر فرهنگی در کم توجهی موتورسیکلت سواران به قوانین و مقررات راهنمایی رانندگی و انجام حرکات حادثه آفرین می تواند سرمایه های زیادی را از بین ببرد.
رئیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان نیز ضمن تشریح آمار و حوادث ناشی از بی احتیاطی موتورسواران گفت: از خانواده ها انتظار می‌رود در کنار هشدارها و توصیه‌ها بر رفتار فرزندان خود نیز نظارت بیشتری داشته باشند و اجازه ندهند فرزندانشان با سوار شدن بر موتورسیکلت، جان خود و دیگران را به خطر بیندازند.
سرهنگ یوسف نجفی افزود : برخی راکبان و ترک نشینان موتورسیکلت‌ها، استفاده از کلاه ایمنی و خطرات ناشی از انجام حرکات نمایشی را جدی نمی‌گیرند در حالی که هنگام وقوع حوادث بیشترین آسیب را می بینند.
وی هدف از برگزاری همایش را ارتقاء انضباط و فرهنگ ترافیکی موتورسواران دانست و گفت: امیدواریم حوادث و تلفات موتور سواران دراستان به صفر برسد.
سرهنگ نجفی گفت: تعداد جان باختگان تصادف درون شهری استان از 90 تا 98 تعداد هزار و 897 نفر است که از این تعداد 674 نفر معادل 35.5 درصد جان باختگان، موتورسواران هستند.
وی افزود: تعداد عابران پیاده‌ای که در اثر برخورد با موتورسواران جان باخته‌اند 63 نفر همچنین طی این چند سال تعداد دانش‌آموزان راکب جان باخته 99 نفر بوده است.
رئیس پلیس راهور استان کرمان گفت: در سال گذشته تعداد موتور سیکلت سوارانی که با خودروی دیگر برخورد کرده و جان باخته‌اند 58 نفر بوده‌اند و کسانی که بر اثر برخورد دو موتور سیکلت جان باخته‌اند 59 نفر بودند همچنین موتورسوارانی که با موانع برخورد کردند 98 نفر هستند.
نجفی یادآور شد: بر طبق آمار 97 مجموع تصادفات درون و برون شهری هزارو 130 نفر جان باختند که 252 نفر راکبین موتورسیکلت بوده‌اند و قریب 70 درصد در اثر ضربه سر بوده که نشانده این است راکب فاقد کلاه ایمنی بوده است.
وی افزود: کرمان، سیرجان و بم سه شهرستانی هستند که بیشترین آمار تصادفات را داشتند همچنین 58 درصد از جان باختگان افراد بین سنین 21 تا 50 سال سن را تشکیل می دهند.
نجفی به بیشترین زمان‌هایی که تصادفات اتفاق می‌افتد اشاره کرد و گفت: بین ساعت چهار بعد از ظهر تا هشت شب بیشترین ساعاتی هستند که تصادفات رخ داده‌اند که تاریکی هوا و ترافیک عامل آن است که 27 درصد جان خود را از دست دادند و 65 درصد از این آمار در جاهای پر تردد جان خود را از دست داده‌اند.
وی ادامه داد: مجروحین در کل استان در سال 1397 بیش از 16 هزار نفر بوده‌اند که 17.5 درصد موتورسواران تشکیل داده‌اند.
در پایان این مراسم به موتورسیکلت سواران قانونمند یک کلاه ایمنی اهداء شد.
3029/7440


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield