کرمان رصد

آخرين مطالب

معاون بورس کالای ایران:

معاملات آتی پسته 21 مهرماه آغاز می شود سياسي

معاملات آتی پسته 21 مهرماه آغاز می شود
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - معاون بورس کالای ایران از آغاز معاملات آتی پسته از یکشنبه هفته آینده برابر با 21 مهرماه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر ، علیرضا ناصر پور پیش از ظهر دوشنبه در نشست خبری پیرامون معاملات آتی پسته بیان داشت: معاملات آتی پسته از روز یکشنبه هفته آینده برابر با 21 مهرماه آغاز می شود.
وی افزود: معاملات پسته و به طور کلی سایر محصولات کشاورزی در بورس کالا در چارچوب دو ابزار مالی گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی در بورس کالا آغاز خواهد و یکی از مهمترین مزایا بحث معافیت کالاها است.
معاون بورس کالای ایران گفت: معاملات سپرده کالا برای اولین بار در سال 1394 بر روی سکه و بعدها بر روی محصول زعفران انجام شد و یک اقدام مناسب و ساماندهی بر روی زعفران که محصول صادرات خوبی بعد پسته است انجام شد و اینک در زمینه صادرات زعفران در دنیا مطرح هستیم.
ناصرپور تصریح کرد: این کالا باعث شد تا بر روی کالاهای دیگر مانند زیره هم این کار را انجام دهیم که موفق هم بودیم و در نهایت تصمیم بر این شد که بر روی پسته هم این طرح اجرا شود.
وی یادآور شد: در مهرماه 96 معاملات گواهی سپرده پسته را راه‌اندازی کردیم اما پارسال وضعیت پسته خوب نبود و معاملات نتوانست ادامه پیدا کند.
رقابت شانه به شانه ایران و آمریکا در زمینه صادرات پسته
ناصرپور گفت: معمولا طی سال‌های اخیر با آمریکا بر روی صادرات پسته رقابت داریم در حالی که قبلا اینچنین نبوده و بازار پسته منحصرا در دست ایران بود اما هم‌اکنون یک رقابت شانه به شانه در سطح جهانی با آمریکا در کشت و صادرات داریم.
معاون بورس کالای ایران با اشاره به اینکه ایران، آمریکا و ترکیه 90 درصد صادرات پسته جهان را در اختیار دارند، اظهار داشت: عمده پسته تولیدی ایران صادراتی است و کمتر از 10 درصد از آن به مصرف داخلی می‌رسد لذا بیشترین صادرات پسته در سال گذشته از ایران به کشورهای هند، امارات، عراق، پاکستان، آلمان و روسیه بوده و واضح است که پسته از این کشورها به نقاط دیگر نیز صادر شده است.
وی افزود: قیمت متوسط پسته صادراتی ما در سال‌های 96 و 97 بین 7.7 تا 8 دلار بوده و از نظر میزان و کیفیت اندازه و شکل ظاهری پسته‌ای که در آمریکا تولید می‌شود مشتری پسندتر است اما از نظر طعم و کیفیت خوراک پسته‌ای که در ایران وجود دارد مرغوبتر می‌باشد.
ناصرپور ادامه داد: البته یک استاندار جهانی پسته وجود دارد که از کشور ما گرفته شده تمرکز ما بر روی پسته فندقی است زیرا عمده تولید در کشور در استان کرمان و در شهرستان‌های رفسنجان زنگی‌آباد و زرند عمده پسته فندقی است.
کرمان بزرگترین تولیدکننده پسته ایران
وی یادآور شد: به لحاظ تولید داخلی استان کرمان با تولید 36 درصد در سال 96 بزرگترین تولید کننده پسته بوده و بعد از آن خراسان قرار دارد.
ناصرپور گفت: به لحاظ مصرف داخلی پسته در کشور ما مصرف ندارد لذا در بورس کالای ایران بسترهای مناسبی در بورس کالا وجود دارد اما معاملات در قالب سپرده کالا اتفاق جدیدی است که نیاز به یک زیرساختی مناسب دارد.
وی افزود: مهمترین نکته در گواهی سپرده کالا انبار است لذا بورس کالا اقدام به پذیرش انبار می‌کند همچنین انبارهایی نزدیک به مکان محصول پذیرش می‌کند لذا انبار باید توانایی مالی و تضامینی به بورس بدهد لذا این انبار باید دارای بیمه باشد که در صورت نقصان و اتفاق بتواند از عهده خسارت برآید.
وی افزود: پس از پذیرش انبار، کشاورز یا فروشنده وقتی اقدام به فروش کرده انتقال دارایی به طور کامل به خریدار داده می‌شود و یک روز بعد پول به صورت نقدی به حساب وی واریز می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر هزینه‌ای که روزانه به انبار داری به ازای هر کیلو پسته تعیین شده معادل پنج هزار تومان است.
ناصرپور به اقدامات انجام شده در بورس کالا اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در زرند و سیرجان انبار داریم و زنگی‌آباد و کرمان هم در حال بررسی برای پذیرش انبار هستیم.
وی افزود: قرارداد آتی یعنی قراردادی که فروشنده و خریدار بر اساس آن متعهد می شوند در سر رسید معین مقدار معینی از یک کالای مشخص را به قیمتی تعیین کننده معامله کنند لذا به دلیل متعهد بودن هم خریدار و هم فروشنده هر دو طرف معامله مبلغی تحت عنوان وجه تضمین باید تودیع کنند.
وی یادآور شد: بورس‌ها می‌خواهند یک تضمین صادراتی به فروشنده بدهند لذا این یک اقدام مثبتی است که کمک زیادی به صادرات محصولات کشاورزی می‌کند.
معاون توسعه بازار شرکت بورس کالای ایران گفت: از جمله مزایای قراردادهایی آتی می‌توان به پوشش ریسک نوسانات قیمت، تضمین معاملات توسط اتاق پایاپای، معامله در بورس، هزینه اندک معاملات، استفاده از اهرم مالی، وجود مشخصات قرارداد و استانداردسازی کالا در نتیجه افزایش نقدشوندگی و امکان فروش یک کالا بدون داشتن آن کالا در زمان عقد قرار داد اشاره کرد.
وی افزود: در محصول زیره و زعفران در خراسان مردم استقبال خوبی از طرح داشتند که امیدواریم در محصول پسته نیز این اتفاق بیفتد.
ناصرپور تصریح کرد: کار گواهی سپرده در بورس از هفته گذشته آغاز شده لذا فعالیت بورس پسته به کشاورزان تولید کننده پسته برای بهتر شدن برند پسته ایران در سطح جهانی کمک می‌کند.
معاون توسعه بازار بورس ایران گفت: همراه کردن سپرده‌های کالایی و قراردادهای آتی همچنین راه‌اندازی صندوق کالا از مشکلات پیش روی ماست لذا اگر این سه ابزار در کنار هم باشند می‌توانند برای هر محصول کشاورزی بازاری موفق تشکیل دهند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield