کرمان رصد

آخرين مطالب

لزوم تجهیز موکب ماهان برای پذیرایی از زوار پاکستانی مقالات

لزوم تجهیز موکب ماهان برای پذیرایی از زوار پاکستانی
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – عبور زوار شبه قاره هند به خصوص پاکستانی ها از استان کرمان لزوم خدمات دهی مطلوب به زائران را ضروری کرده اما به نظر می رسد موکب ماهان هنوز در وضعیت قابل قبولی نیست.

 هر سال زوار شبه قاره هند به خصوص پاکستانی ها برای حضور در مراسم اربعین خود را به مرز میرجاوه می رسانند و به ناچار برای حضور در مرز شلمچه و چذابه باید از استان کرمان عبور کنند هر چند موکب هایی در فهرج و ریگان و بم برپا شده است اما شیعیان پاکستان که هزاران کیلومتر را برای رسیدن به ایران طی کرده اند نیاز به استراحت، پذیرایی و خدمات رسانی جدی دارند.
محرومیت شیعیان در آن سوی مرزهای شرقی موجب شده این خدمات ضرورت انکار ناپذیری داشته باشد، بزرگترین موکب استان کرمان در پلیس راه ماهان واقع شده است.
حرکت خودجوش مردم برای خدمت به زائران
این مرکز خدماتی و فرهنگی از سال 95 به صورت یک حرکت خودجوش توسط مردم راه اندازی و به زائران خدمات دهی می کند، در سال جاری نیز خدمات با محوریت دریافت نذورات مردمی در حال انجام است.

در حال حاضر دو سوله از سوی شهرداری ماهان و سپاه ثارلله به این موکب اهداء شده است اما اعتبار لازم برای تجهیز آنها وجود ندارد.
عدم آسفالت شدن محوطه این موکب از دیگر مشکلات موجود است، هر چند مردم و امام جمعه ماهان با تلاش شبانه روزی سعی می کنند بهترین خدمات را به زوار ارائه کنند اما به صورت جدی جای خدمات دولتی و حمایتهای مسئولان استان کرمان خالی است.
سال گذشته 60 هزار زائر از خدمات این موکب استفاده کرده اند و در سال جاری پیش بینی می شود تعداد این زوار تا 100 هزار نفر نیز افزایش یابد
سال گذشته 60 هزار زائر از خدمات این موکب استفاده کرده اند و در سال جاری پیش بینی می شود تعداد این زوار تا 100 هزار نفر نیز افزایش یابد.
امام جمعه ماهان در این خصوص می گوید: در ابتدا خدمات این موکب به صورت مختصر بوده اما هر سال با کمک مردم تکمیل شده و سال گذشته شاهد استقبال بی نظیر از این موکب از سوی پاکستانی ها بودیم.
حجت الاسلام محمد محمدزاده می گوید: هم اکنون امکاناتی از جمله استحمام و ایجاد محل استراحت در این مجموعه وجود دارد و پذیرایی از زائران با غذای گرم انجام می شود.
وی تصریح کرد: ما درخواست کمک دولتی برای تجهیز این موکب را چندین بار اعلام کرده ایم و انتظار داریم همکاری لازم در این زمینه انجام شود.
وی از ایجاد دو سوله در موکب ماهان اشاره و بیان کرد این موکبها نیاز به تجهیز دارند که در این زمینه با کمبود اعتبار مواجه هستیم، مهمترین اقدامی که دستگاه های دولتی در خصوص این موکب می توانند انجام دهند ایجاد زیر ساخت ها و حمایت از اقداماتی است که انجام می شود.
برپایی 40 موکب برای خدمات دهی به زائران اربعین
استان کرمان در کنار خدمات دهی به زائران بین راهی در خصوص خدمات دهی به زائران در مرز نیز اقدامات قابل توجهی انجام داده، اعزام تیم های امدادی، خدماتی و اورژانسی و ایجاد 40 موکب برای خدمات به زائران از جمله این اقدامات است که 8 مورد در مسیر و مابقی در شهر کربلا برپا می شوند.

زائران کرمانی که برای شرکت در اربعین ثبت نام کرده اند نیز رقم قابل توجهی هستند و رشد محسوسی را در این زمینه در مقایسه با سال گذشته می توان مشاهده کرد.
کرمان در حال حاضر هشتمین استان از نظر تعداد زائران با 81 هزار و 600 نفر است و این در حالیست که پیش بینهای اولیه 80 هزار زائر کرمانی را نشان می دهد که البته هر روز بر تعداد زائران افزوده می شود.
کرمان در حال حاضر هشتمین استان از نظر تعداد زائران با 81 هزار و 600 نفر است و این در حالیست که پیش بینهای اولیه 80 هزار زائر کرمانی را نشان می دهد
به ترتیب کرمان، رفسنجان، سیرجان و جیرفت بیشترین تعداد زوار را به خود اختصاص داده اند.
برنامه ریزی برای ارسال امکانات مورد نیاز برای تجهیز موکب ها در حال انجام است و اقلام مورد نیاز به خصوص در زمینه پذیرایی از زوار در حال ارسال از طریق مرز مهران و خسروی است.
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان کرمان در گفتگو با مهر اظهارداشت: نسبت به سال گذشته ناوگان اعزام زائران به مرز تقویت شده است اما با توجه به استقبال و حجم بالای زائران باید نسبت به افزایش تعداد اتوبوسهای اقدام کنیم.
اعزام کرمانی ها از طریق مرز چذابه و شلمچه
سید علی خانی بیان کرد: زائرانی که قصد سفر زمینی با اتوبوس دارند باید از مرز شلمچه و چذابه استفاده کنند و همه امکانات در این مناطق پیش بینی شده است.
وی خواستار همکاری دستگاههای مختلف در راستای تامین اتوبوس مورد نیاز برای انتقال زوار به مرز شد.
در سال جاری همچنین مقرر شده است در زمینه برنامه ریزی برای حرکتهای خودجوش مردمی در زمینه بر نامه های جاماندگان اربعین نیز دستگاه های مختلف همکاری لازم را انجام دهند.
مهمترین برنامه در این راستا پیاده روی از شهر کرمان به سمت امامزاده حسین در نزدیکی شهر کرمان است.
ثبت نام زائران استان کرمان برای شرکت در مراسم راهپیمایی همچنان ادامه دارد و به نظر می رسد با توجه به استقبال بی نظیر مردم دستگاههای متولی باید برنامه ریزی ویژه ای برای خدمات دهی به این زائران به خصوص در شهر کربلا داشته باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield