کرمان رصد

آخرين مطالب

نماینده مردم کرمان و راور:

پروژه انتقال آب از دریا اولویت تامین آب شرب شهر کرمان است سياسي

پروژه انتقال آب از دریا اولویت تامین آب شرب شهر کرمان است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - نماینده مردم کرمان و راور گفت: پروژه انتقال آب از دریا اولویت تامین آب شرب شهر کرمان است و سایر مسیرها را هم پیگیری می کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دفتر ارتباطات مردمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، محمدرضا پورابراهیمی در نشست انجمن توسعه استان کرمان با بیان اینکه موضوع این جلسه بررسی مشکلات و راهکارهای مربوط به تامین آب شرب شهر کرمان است، عنوان کرد: با توجه به شرایطی در سال های اخیر داشتیم به ویژه تابستان امسال و جیره بندی آب در شهر کرمان، پیگیری ها برای برگزاری این نشست در دستور کار قرار گرفت تا از همه ظرفیت های موجود استفاده شود تا با اولویت خاص مشکل آب شرب شهر کرمان را برطرف کنیم.
وی ادامه داد: تامین آب از خط انتقال خرسان از سوی وزارت نیرو به عنوان پروژه ملی برای استان های یزد و کرمان در دستور کار دارد و بخش هایی از آن اجرا شده و اقدامات مربوط به تامین منابع مالی و فایسنانس پروژه با مکاتباتی که اخیرا از کمیسیون اقتصادی با معاون اول رئیس جمهور انجام شده در دستور کار شورای اقتصادی قرار گرفته تا این موضوع بتواند با شتاب بیشتری طی مسیر کند و در سال های آینده مشکلات آب شرب شهرهای شمالی استان کرمان را برطرف کند.
پورابراهیمی افزود: همچنین انتقال آب از سد صفارود به دلیل مسائل اجتماعی و قضائی و امنیتی که ایجاد شده، نیازمند تصمیمات خاصی است که از طریق دستگاه قضائی باید پیگیری و تعیین تکلیف شود.
وی با بیان اهمیت انتقال آب خلیج فارس گفت: انتقال آب از خلیج فارس بزرگترین پروژه ای است که در سال های اخیر در دستور کار قرار گرفت و خوشبختانه با همت و تلاش انجام شده و حضور شرکت های بزرگ گل گهر و مس و چادرملو پایه گذاری شده و تشکیل کنسرسیوم بانکی در کمیسیون اقتصادی مجلس و مبلغ دو هزار میلیارد تومان تامین مالی به عنوان رکورد تامین مالی پروژه های کشور به ثبت رسید که در دو مرحله انجام شده و مسیر حرکت کار به نحوی است که نیمه دوم امسال بهره برداری فاز اول آن را در استان کرمان شاهد خواهیم بود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به ظرفیت تامین آبی در این پروژه دیده شده، تمام تلاش بر این است که از این مسیر بحث انتقال اب را به شهر کرمان عملیاتی کنیم.
وی براساس مجوزهای صادره وزارت نیرو برای انتقال اب بیان کرد: حدود 15 تا 20 درصد این پروژه انتقال اب، تخصیص آب شرب دارد.
پورابراهیمی بهای تمام شده آب در پروژه انتقال آب از دریا را مورد اشاره قرار داد و گفت: در حال حاضر پروژه خرید چاه ها از اطراف شهر کرمان و دیگر شهرها و پروژه خرسان، هزینه ای به مراتب بالاتر از انتقال آب خلیج فارس است، در خصوص خرید آب شرب توسط وزارت نیرو برای شهر کرمان تمهیدات لازم دیده شده و از این جهت مشکل خاصی نخواهد بود.
وی بیان کرد: با توجه به شرایط شهر کرمان و وضعیت جیره بندی آب و جلوگیری از مشکلات در تابستان سال آینده، پیشنهاد ما اولویت در قرارداد تامین آب توسط وزارت نیرو با شرکت انتقال آب خلیج فارس است که بتواند از مسیر میانبر به خط انتقال آب خرسان، موضوع آب شرب شهر کرمان را برای ابتدای سال آینده برطرف کند.
در این جلسه استاندار کرمان هم گزارشی از موضوع مربوط به تامین آب شهر کرمان ارائه داد و عنوان کرد: طی سال های اخیر اقدامات خوبی انجام شده و پروژه های تامین آب با محوریت کمیسیون اقتصادی و تامین مالی که انجام شده اقدامات مثبتی بوده که نیاز به نهایی شدن آنها است.
تویسرکانی مشاور رئیس قوه قضائیه هم در ادامه بیان کرد: به لحاظ مسائل و مشکلاتی که برای منطقه وجود دارد با حفظ حقوق مردم و جوانب آن مسئله قابل پیگیری است که با تصمیمات دستگاه قضائیی پیگیری لازم انجام خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield