کرمان رصد

آخرين مطالب

لزوم توجه به اشتغال فارغ التحصیلان حوزه دامپزشکی/شناخت فرصت های شغلی مرتبط با دامپزشکی مورد توجه قرار گیرد سياسي

لزوم توجه به اشتغال فارغ التحصیلان حوزه دامپزشکی/شناخت فرصت های شغلی مرتبط با دامپزشکی مورد توجه قرار گیرد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - استاندار کرمان گفت: در حوزه دامپزشکی باید به فارغ التحصیلان دامپزشکی و ایجاد بازار کار برای آنها در کشور و استان کرمان توجه ویژه ای صورت گیرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، محمدجواد فدائی صبح امروز در مراسم بزرگداشت روز ملی دامپزشکی افزود: شاید لازم باشد در یک مقطع زمانی، فعالیت دانشگاه های دامپزشکی را به سمت ارائه خدمات و انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی سوق دهیم تا مشکلات در حوزه دامپزشکی کاهش یابد.
وی تصریح کرد: شناخت فرصت های شغلی مرتبط با دام و دامپزشکی در استان کرمان باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد و اگر کمک کنیم که این فرصت های بالقوه شناسایی شود می توان زمینه اشتغال در این فرصت ها را فراهم کرد.
استاندار کرمان با اشاره به لزوم اقدام برای قطع وابستگی به خارج از کشور، گفت: با وجود اینکه 96 درصد از واکسن های مورد نیاز را می توانیم در کشور تولید کنیم اما 70 درصد را وارد می کنیم.
فدائی خاطرنشان کرد: توان علمی لازم برای قطع وابستگی به خارج از کشور از جمله در ساخت واکسن وجود دارد و این زمینه خوبی است که هم از وابستگی به خارج از کشور جدا شده و هم زمینه اشتغال در این حوزه را افزایش دهیم.
وی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی در راستای تامین و سلامت غذای جامعه تلاش می کند و در این رابطه آماده حمایت و همکاری با این مجموعه هستیم، تاکید کرد: تامین نیازهای جامعه از جمله غذا و پروتئین مورد نیاز مردم از وظایف حاکمیت به شمار می رود که جنبه های متعددی دارد و عوامل مختلفی باید برای تحقق این هدف، همکاری داشته باشند و دامپزشکی یکی از بخش های تاثیرگذار در این حوزه است.
استاندار کرمان بیان کرد: در کشور بر اساس آمار موجود حدود 845 هزار تن گوشت قرمز تولید می شود که 45 هزار و 300 تن در استان کرمان تولید می شود و در مجموع 5 درصد از گوشت قرمز کشور در استان کرمان تامین می شود.
فدائی با اشاره به این مطلب که مصرف سرانه گوشت قرمز در کشور و استان کرمان 12 کیلوگرم در سال است، گفت: این در حالی است که سرانه تولید گوشت قرمز در استان کرمان 14 کیلو در سال است و در این استان تولید گوشت قرمز از مصرف آن بیشتر است.
وی ادامه داد: سالانه 48 هزار تن مرغ در استان کرمان تولید می شود که دو درصد تولید کشوری را شامل می شود و در تولید گوشت مرغ باید اقدامات را توسعه داده و عقب ماندگی ها را جبران کرد.
استاندار کرمان اظهارداشت: مصرف سرانه گوشت مرغ در کشور 28 کیلوگرم و در استان کرمان 21 کیلوگرم است و این در حالی است که سرانه تولید مرغ در استان کرمان 15 کیلوگرم است.
فدائی با اشاره به اینکه مصرف متوسط مرغ در استان کرمان از متوسط کشوری کمتر است، گفت: در تولید مرغ نیز به میزان مصرف، تولید مرغ انجام نمی شود و باید از سایر استان ها تامین کنیم و این موضوع از ایرادهایی است که قابل رفع است.
وی ادامه داد: در استان کرمان مرغ با قیمتی گران تر از آنچه باید باشد، عرضه می شود و عمده آن به دلیل حضور واسطه ها در زنجیره تولید است و حل این موضوع نیاز به اراده مدیریتی دارد.
استاندار کرمان گفت: در حوزه بهداشت و مسائل مربوط به دامپزشکی در سطح کشور کارهای خوبی انجام شده و در استان کرمان نیز فعالیت های خوبی صورت گرفته و باید ادامه یابد.
فدائی یادآور شد: در سال گذشته با احتمال شیوع تب کریمه کنگو در استان روبرو شدیم که اقدامات خوبی برای پیشگیری از شیوع این بیماری از جمله سم پاشی و ... انجام شد و تمامی کشتارگاه های استان مجهز به پیش سردکن شدند که در این رابطه نیاز به نظارت مستمر وجود دارد.
وی ادامه داد: برنامه ریزی هایی برای ایجاد قصابی های مدرن در شهرهای کوچک به منظور تولید سالم و مدرن گوشت انجام شده که باید اجرایی شود.
استاندار کرمان با بیان این مطلب که شناسایی و پلاک کوبی دام ها نیز آغاز شده و باید تکمیل شود، تاکید کرد: لازم است که کارهای تحقیقاتی خاص استان و عوامل انتقال بیماری ها مشخص شود تا برای از بین بردن آنها اقدامات لازم صورت گیرد.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور نیز در این مراسم گفت: بحران تب برفکی در سال های 89 و 94 در کشور رخ داده است که وسیع و وحشتاک بود که این بحران را در 5 محور به شکلی مدیریت کردیم که رکود کاهش کانون های تب برفکی را زدیم.
صفرعلی ماکنعلی افزود: کنترل بیماری ها و ایمنی مواد غذایی دو هدف اصلی سازمان دامپزشکی کشور است و برای بخش اول چالش هایی را داریم که یکی از این موارد موقعیت جغرافیایی کشور است.
وی ادامه داد: همسایگی ما با کشوری مانند پاکستان کار ما برای کنترل بیماری تب برفکی را بسیار دشوار می کند و در این رابطه اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: یکی دیگر از چالش های دامپزشکی در کشور این است که با وجود 213 هزار خانوار عشایر 25 میلیون راس دام عشایری در کشور وجود دارد و مدیریت بهداشتی 25 میلیون دام متحرک و رشد و پایش بیماری ها در آنها کار بسیار دشواری است.
ماکنعلی ادامه داد: جمعیت های دامی با ساختار بسیار مدرن در دنیا را داریم و مدیریت این واحدهای بزرگ در کنار ساختار دام عشایر کار بسیار سختی است و از سوی دیگر کشوری هستیم که تغییر در برنامه ها بسیار دشوار است.
وی بر اجرای برنامه ملی درباره پسماندهای مواد غذایی در سیستم دامپزشکی کشور تاکید کرد و گفت: یکی از اقدامات مهم دامپزشکی این است که دسترسی محصولات داخلی به بازارهای بین المللی را ایجاد کند.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به این مطلب که لازم است با کشورهای همسایه برای کنترل بیماری های فرامرزی همکاری کنیم، عنوان کرد: در کشور برنامه ها در زمینه های مختلف بر مبنای نیازهای کشوری نیست و برنامه ها باید متناسب با نیازهای کشوری باشد.
ماکنعلی با تاکید بر اینکه سازمان دامپزشکی باید به سمت سیاست گذاری، پایش و نظارت حرکت کند، گفت: در حوزه دامپزشکی باید به اسناد بالادستی دنیا توجه کنیم و براساس آن اسناد بالادستی و شرایط کشور برنامه ریزی کنیم.
خبرنگار: حسن شاهی
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نمی توان یک نسخه واحد برای کل شهر کرمان پیچید

کارمند شهرداری زرند به اتهام اختلاس بازداشت شد

افزایش سرانه مطالعه هدف اصلی طرح نامزدی پایتخت کتاب ایران است

واژگونی خودروی حامل سوخت قاچاق در قلعه‌گنج 2 کشته بر جا گذاشت

طرح سازگاری با کم آبی استان کرمان مورد بررسی قرار گرفت

افزون بر 100 آبگرمکن خورشیدی در روستاهای جنوب کرمان توزیع شد

تهیه مستند شهیدان محمدی پور و عظیمی

کرمان میزبان گردهمایی معاونان مالی دادگستری شرق کشور می شود

20درصد اعتبار فرهنگی دستگاه ها به فرهنگ ایثار و شهادت اختصاص یابد

مدار ثانویه راکتور اراک تا 2 هفته آینده راه اندازی می شود

سرویس دهی 50 دستگاه اتوبوس به جاماندگان اربعین در کرمان

هفت تصمیم برای طرح های آبرسانی استان کرمان

تهیه مستند شهیدان محمدی پور و عظیمی/برگزاری همایش علمی توسعه ایثار اجتماعی

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای زنان روستایی استان کرمان در رفسنجان

راهداری جنوب کرمان چهار هزار زائر اربعین را جابه جا کرد

توقف کامیون‌های حامل کود حیوانی در جیرفت ممنوع شد

زارعان: در آینده نزدیک خبرهای خوبی از راکتور IR40 منتشر خواهد شد

نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای کشور در کاشان گشایش یافت

مدار ثانویه رآکتور اراک راه اندازی می‌شود

جرائم انتخاباتی به طور ویژه و خارج از نوبت رسیدگی می شود

یک استان و 10 شهرستان و دوهزارو 500 نفر استقبال‌کننده

تعداد شرکت کنندگان جشنواره موسیقی نواحی رشد 100 درصدی دارد

62 درصد زایمان‌های بیمارستان آیت‌الله کاشانی جیرفت طبیعی است

دستگاه قضا با هیچ گروه و یا حزبی در انتخابات تعارف ندارد

توقف کامیون های حامل کود حیوانی در جیرفت ممنوع می شود

موقوفه «ظهیرالدوله» کرمان 600 فرصت شغلی ایجاد کرد

60 درصد واحدهای مسکونی روستایی کرمان مقاوم هستند

کارفرمایان کرمانی تا 13 شهریور فرصت استفاده از بخشودگی جرائم بیمه دارند

بیش از 2 هزار پرونده بخشودگی بنگاه های اقتصادی کرمان تایید شد

درخواست پنج هزار کارگاه بخشودگی جرائم بیمه ای در کرمان ثبت شد

باید تا آخرین سرقله‌های دانش هسته‌ای پیش برویم

راه‌اندازی مدار ثانویه رآکتور در حال بازطراحی اراک تا 2 هفته آینده

احتمال افزایش صندوق های ثابت و سیار اخذ رای در شهرستان راور

روحانی: کینه‌ توزان به ایران در آمریکا حاکم شده‌ اند

نگاه ویژه دولت به طرح‌های آبرسانی استان کرمان

روستای دهنو اسلام آباد شهرستان فهرج به شهر تبدیل شد

حضور دسته جات عزاداری در بین الحرمین

مجوز تاسیس آموزشگاه تعلیم رانندگی ویژه خانم ها صادر می شود

پاسداری از خون شهیدان یک تکلیف است

عزاداری مردم کرمان در اربعین حسینی

پیاده روی 80 هزار نفری مردم سیرجان در روز اربعین حسینی

پیاده روی باشکوه مردم سیرجان در روز اربعین

حضور گسترده زائران در حرمین شریفین کربلا

ادامه ورود گسترده زائران اربعین به کربلا

3 جوان مفقود شده در جبالبارز جیرفت پیدا شدند

10 میلیارد تومان اعتبار به خط ریلی جیرفت اختصاص یافت

سراسر ایران خیمه‌ عزای حسین(ع)

جاماندگان کربلا در کرمان راهپیمایی کردند

کرمان در اربعین حسینی (ع) در سوگ و ماتم است

نوحه خوانی زوار اربعین در حرم امام علی (ع)