کرمان رصد

آخرين مطالب

لزوم توجه به اشتغال فارغ التحصیلان حوزه دامپزشکی/شناخت فرصت های شغلی مرتبط با دامپزشکی مورد توجه قرار گیرد سياسي

لزوم توجه به اشتغال فارغ التحصیلان حوزه دامپزشکی/شناخت فرصت های شغلی مرتبط با دامپزشکی مورد توجه قرار گیرد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - استاندار کرمان گفت: در حوزه دامپزشکی باید به فارغ التحصیلان دامپزشکی و ایجاد بازار کار برای آنها در کشور و استان کرمان توجه ویژه ای صورت گیرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، محمدجواد فدائی صبح امروز در مراسم بزرگداشت روز ملی دامپزشکی افزود: شاید لازم باشد در یک مقطع زمانی، فعالیت دانشگاه های دامپزشکی را به سمت ارائه خدمات و انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی سوق دهیم تا مشکلات در حوزه دامپزشکی کاهش یابد.
وی تصریح کرد: شناخت فرصت های شغلی مرتبط با دام و دامپزشکی در استان کرمان باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد و اگر کمک کنیم که این فرصت های بالقوه شناسایی شود می توان زمینه اشتغال در این فرصت ها را فراهم کرد.
استاندار کرمان با اشاره به لزوم اقدام برای قطع وابستگی به خارج از کشور، گفت: با وجود اینکه 96 درصد از واکسن های مورد نیاز را می توانیم در کشور تولید کنیم اما 70 درصد را وارد می کنیم.
فدائی خاطرنشان کرد: توان علمی لازم برای قطع وابستگی به خارج از کشور از جمله در ساخت واکسن وجود دارد و این زمینه خوبی است که هم از وابستگی به خارج از کشور جدا شده و هم زمینه اشتغال در این حوزه را افزایش دهیم.
وی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی در راستای تامین و سلامت غذای جامعه تلاش می کند و در این رابطه آماده حمایت و همکاری با این مجموعه هستیم، تاکید کرد: تامین نیازهای جامعه از جمله غذا و پروتئین مورد نیاز مردم از وظایف حاکمیت به شمار می رود که جنبه های متعددی دارد و عوامل مختلفی باید برای تحقق این هدف، همکاری داشته باشند و دامپزشکی یکی از بخش های تاثیرگذار در این حوزه است.
استاندار کرمان بیان کرد: در کشور بر اساس آمار موجود حدود 845 هزار تن گوشت قرمز تولید می شود که 45 هزار و 300 تن در استان کرمان تولید می شود و در مجموع 5 درصد از گوشت قرمز کشور در استان کرمان تامین می شود.
فدائی با اشاره به این مطلب که مصرف سرانه گوشت قرمز در کشور و استان کرمان 12 کیلوگرم در سال است، گفت: این در حالی است که سرانه تولید گوشت قرمز در استان کرمان 14 کیلو در سال است و در این استان تولید گوشت قرمز از مصرف آن بیشتر است.
وی ادامه داد: سالانه 48 هزار تن مرغ در استان کرمان تولید می شود که دو درصد تولید کشوری را شامل می شود و در تولید گوشت مرغ باید اقدامات را توسعه داده و عقب ماندگی ها را جبران کرد.
استاندار کرمان اظهارداشت: مصرف سرانه گوشت مرغ در کشور 28 کیلوگرم و در استان کرمان 21 کیلوگرم است و این در حالی است که سرانه تولید مرغ در استان کرمان 15 کیلوگرم است.
فدائی با اشاره به اینکه مصرف متوسط مرغ در استان کرمان از متوسط کشوری کمتر است، گفت: در تولید مرغ نیز به میزان مصرف، تولید مرغ انجام نمی شود و باید از سایر استان ها تامین کنیم و این موضوع از ایرادهایی است که قابل رفع است.
وی ادامه داد: در استان کرمان مرغ با قیمتی گران تر از آنچه باید باشد، عرضه می شود و عمده آن به دلیل حضور واسطه ها در زنجیره تولید است و حل این موضوع نیاز به اراده مدیریتی دارد.
استاندار کرمان گفت: در حوزه بهداشت و مسائل مربوط به دامپزشکی در سطح کشور کارهای خوبی انجام شده و در استان کرمان نیز فعالیت های خوبی صورت گرفته و باید ادامه یابد.
فدائی یادآور شد: در سال گذشته با احتمال شیوع تب کریمه کنگو در استان روبرو شدیم که اقدامات خوبی برای پیشگیری از شیوع این بیماری از جمله سم پاشی و ... انجام شد و تمامی کشتارگاه های استان مجهز به پیش سردکن شدند که در این رابطه نیاز به نظارت مستمر وجود دارد.
وی ادامه داد: برنامه ریزی هایی برای ایجاد قصابی های مدرن در شهرهای کوچک به منظور تولید سالم و مدرن گوشت انجام شده که باید اجرایی شود.
استاندار کرمان با بیان این مطلب که شناسایی و پلاک کوبی دام ها نیز آغاز شده و باید تکمیل شود، تاکید کرد: لازم است که کارهای تحقیقاتی خاص استان و عوامل انتقال بیماری ها مشخص شود تا برای از بین بردن آنها اقدامات لازم صورت گیرد.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور نیز در این مراسم گفت: بحران تب برفکی در سال های 89 و 94 در کشور رخ داده است که وسیع و وحشتاک بود که این بحران را در 5 محور به شکلی مدیریت کردیم که رکود کاهش کانون های تب برفکی را زدیم.
صفرعلی ماکنعلی افزود: کنترل بیماری ها و ایمنی مواد غذایی دو هدف اصلی سازمان دامپزشکی کشور است و برای بخش اول چالش هایی را داریم که یکی از این موارد موقعیت جغرافیایی کشور است.
وی ادامه داد: همسایگی ما با کشوری مانند پاکستان کار ما برای کنترل بیماری تب برفکی را بسیار دشوار می کند و در این رابطه اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: یکی دیگر از چالش های دامپزشکی در کشور این است که با وجود 213 هزار خانوار عشایر 25 میلیون راس دام عشایری در کشور وجود دارد و مدیریت بهداشتی 25 میلیون دام متحرک و رشد و پایش بیماری ها در آنها کار بسیار دشواری است.
ماکنعلی ادامه داد: جمعیت های دامی با ساختار بسیار مدرن در دنیا را داریم و مدیریت این واحدهای بزرگ در کنار ساختار دام عشایر کار بسیار سختی است و از سوی دیگر کشوری هستیم که تغییر در برنامه ها بسیار دشوار است.
وی بر اجرای برنامه ملی درباره پسماندهای مواد غذایی در سیستم دامپزشکی کشور تاکید کرد و گفت: یکی از اقدامات مهم دامپزشکی این است که دسترسی محصولات داخلی به بازارهای بین المللی را ایجاد کند.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به این مطلب که لازم است با کشورهای همسایه برای کنترل بیماری های فرامرزی همکاری کنیم، عنوان کرد: در کشور برنامه ها در زمینه های مختلف بر مبنای نیازهای کشوری نیست و برنامه ها باید متناسب با نیازهای کشوری باشد.
ماکنعلی با تاکید بر اینکه سازمان دامپزشکی باید به سمت سیاست گذاری، پایش و نظارت حرکت کند، گفت: در حوزه دامپزشکی باید به اسناد بالادستی دنیا توجه کنیم و براساس آن اسناد بالادستی و شرایط کشور برنامه ریزی کنیم.
خبرنگار: حسن شاهی








نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نخستین گروه ملخ‌های صحرایی به مزارع ریگان رسید

توضیحات باشگاه گل گهر در خصوص قرنطینه بازیکنان مبتلا به کرونا

رونمایی از کتاب مجموعه عکس های ژوزف پلروس در کیش

چوپان سقوط کرده در منطقه کوهستانی اِسکِر رابر نجات یافت

تست کرونای 64 مورد جدید در کرمان مثبت شد

نماز عید فطر در 50 مسجد کرمان اقامه شد

میزان صادرات چمدانی صنایع دستی کرمان 100 درصد افزایش یافت

انهدام باند سارقان قطعات خودرو با 9 فقره سرقت در جیرفت

عکس/ اقامه نماز عید فطر در استان کرمان

آخرین آمار از شمار بیماران کرونایی در استان کرمان

روزه‌داری تلاش تاریخی جامعه بشری برای اعتلای روح انسان است

مسئولان زمینه اشتغال و تولید داخلی را فراهم کنند

افزایش بی‌رویه قیمت سم کشاورزان رفسنجان را نگران کرد

مشکلات با وحدت مردم و مسئولان برطرف می‌شود

چند خبر کوتاه از جنوب کرمان

اپیدمی کرونا در استان کرمان کنترل شده است/رفتن به مسافرت را توصیه نمی کنیم

افزایش دوقلوزایی حیات وحش تهران در سال جاری

تمرینات تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان از سر گرفته شد

اماکن تاریخی کرمان بازگشایی می‌شوند

آغاز طرح فروش آنلاین دارو و محصولات آرایشی بهداشتی در کیش

پلمپ قلیان سرای یک رستوران در جزیره کیش به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی

وحدت، همدلی و انسجام یکی از ویژگی اصلی مقاومت در مقابل دشمنان ایران

راه اندازی لنج بادبانی چوبی در آب های جزیره کیش

فرهنگ سازی رعایت ضوابط بهداشتی در مراکز تجاری جزیره کیش

از 10 خردادماه همه کارکنان باید در محیط کار خود حضور داشته باشند

شمار مبتلایان به کرونا در کرمان به 1421 نفر رسید/ درگذشت 70 بیمار

کشف101 کیلوگرم تریاک در سیرجان

پیشکسوت میراث فرهنگی کرمان تجلیل شد

مهلت ارسال آثار به جشنواره فیلم کرمان تمدید شد

تشکیل 19 پرونده تخلف محیط زیستی در استان قزوین

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر

مدیرکل سازمان های کارگری و کارفرمایی خبر داد:امکان دریافت آنلاین همه آگهی های ثبتی تشکل های کارگری و کارفرمایی

فرهنگ سازی رعایت پروتکل های بهداشتی در مراکز تجاری جزیره کیش

مسئله محیط زیست باید اولویت کار در استان باشد

کشف محموله قاچاق شبانه چوب بلوط و ذغال در کهگیلویه وبویراحمد

2 قلاده توله خرس کامفیروز در حال بازپروری هستند

جنوب کرمان در مرز وضعیت قرمز کرونا

اعلام آدرس مساجدی که نماز عید فطر در آنان برگزار می شود

تجلیل از استادکار پیشکسوت طرح کاشی‌های سنتی استان کرمان

نرم افزار «سردار دل‌ها» رونمایی شد

رفسنجان میزبان جشنواره ملی عکس "از چشم دختران ببینیم" شد

نماز عید فطر در کرمان فقط در مساجد برگزار می‌شود + اسامی مساجد

بازگشت ساعات کاری بانک های جزیره کیش به روال گذشته

کشف 2 انبار بزرگ احتکار برنج در کرمان

بازگشایی اماکن تاریخی روباز در کرمان

پیش بینی افزایش ابر و وزش باد در کرمان

فاز نخست بیمارستان 64 تختخوابی امام حسین (ع) کرمان افتتاح شد

پیامم به جامعه جهانی این است که به جزیره پاک و ایمن کیش سفر کنند

اعلام روش‌های جمع آوری زکات فطره

نماز عید فطر در 50 مسجد کرمان برگزار می‌شود