کرمان رصد

آخرين مطالب

معاون دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد مطرح کرد

سازمان منطقه آزاد کیش پیشگام و پیشقدم پیاده سازی بیانیه گام دوم انقلاب در بین سایر مناطق آزاد منطقه آزاد کیش

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - معاون فرهنگی،گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد گفت: مدیریت ارزشمند سازمان منطقه آزاد کیش سیاست ها و و رویکردهای منطقه را در راستای عملی کردن بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری برنامه ریزی کرده است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیر خانه شورای عالی مناطق آزاد در هشتاد و هفتمین شورای اداری منطقه آزاد کیش با بیان این که با تاکید مقام معظم رهبری وارد فصل جدیدی در نظام جمهوری اسلامی ایران شده ایم گفت: ما می توانیم متناسب و متناظر با قوانین و مقرراتی که در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد؛ اجرای مفاد ذکر شده در بیانیه گام دوم انقلاب را در مناطق آزاد تسریع بخشیده و به تبع آن بهره مضاعفی از فضای ایجاد شده ببریم.
رستمی اظهار داشت: دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور در چهار حوزه فرهنگی ـ اجتماعی، صنعتی، اقتصادی و گردشگری مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب، جهت گیری های موجود در این بیانیه را احصاء کرده و برای هرکدام از راهبردها و رویکردهای بیانیه و بر اساس اسناد بالادستی مناطق آزاد، سیاست ها و برنامه اقدام و عمل مناسب را تعیین و طراحی کرده است.
وی با اشاره به اینکه نقش هر منطقه آزاد در عملیاتی کردن برنامه اجرای بیانیه گام دوم مشخص شده است گفت: هم اکنون منطقه آزاد کیش در این زمینه پیشگام شده و گام اول را در اجرای برنامه ها و پیاده سازی سیاست های این سند برداشته است.
معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: آنچه در این بیانیه بر آن تاکید شده، نگاه تمدنی است و این نگاه قرار است در تمام عرصه ها در نظام جهانی حضور مؤثری داشته باشد.
رستمی با تاکید بر اینکه قانون و مقررات مناطق آزاد هم بر همین مبنا پایه ریزی شده است گفت: مناطق آزاد کشور با کمک قوانین مخصوص خود می¬تواند در حوزه های صادرات و ارتباطات جهانی، اقتصادی و گردشگری، انتقال فناوری ها و انتقال دارایی های ملموس و ناملموس کشور، نقش آفرینی موثری داشته باشد و به تقویت قدرت نرم و قدرت سخت کشور در نظام جهانی کمک کند.
وی با اشاره به سه سرمایه مهم و راهبردی مطرح شده در این بیانیه اظهار داشت: بحث ایمان و اعتقاد، جوانان به عنوان مهم ترین سرمایه در کشور و نیز سواحل دریایی از جمله موارد و موضوعاتی است که در این بیانیه به آن تاکید شده است. ما در مناطق آزاد و به خصوص در منطقه آزاد کیش در هر سه موضوع سرمایه های ارزشمندی داریم و تفاهم نامه با دانشگاه صنعتی امیر کبیر در خصوص تاسیس شتابدهنده صادراتی، صنایع خلاق و دانش بنیان در جزیره کیش که امروز به امضاء رسید نیز فرصت بیشتری را برای حضور جوانان و ارائه خلاقیت ها و نوآوری های و فعالیت های اقتصادی و صنعتی آنها را فراهم می کند.
رستمی به دو موضوع انتقادی مورد نظر رهبری از جمله "نارضایتی عدالتی" و "نارسایی در تبلیغات درونی و بیرونی کشور" اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری این دو را به عنوان یک نقطه ضعف و تصویر غلطی که در جامعه بین المللی از ایران ساخته می شود؛ می دانند.
وی گفت: بر اساس گزارش های معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، خوشبختانه شاخص های عدالت در این منطقه قابل دفاع، ارزشمند و پیشرو است. در حوزه تبلیغات و افزایش قدرت نرم کشور برنامه راهبردی در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تحت عنوان «برنامه راهبردی برندسازی مناطق آزاد» برای حضور در عرصه های جهانی تدوین شد و مراحل اجرایی آن آغاز شده است.
رستمی افزود: نکته جالبی که در بازدید آقای دکتر همتی نیز به آن اشاره شد این است که مقامات ارشد کشور هم، کیش را بیشتر به عنوان یک مکان گردشگری می شناسند تا به سایر ظرفیت ها و سرمایه های اقتصادی و صنعتی. این نکته بیانگر این است که باید در حوزه تبلیغات به ویژه در بحث برندسازی در همه حوزه ها در کشور از جمله در مناطق آزاد که می بایست در همه زمینه ها پیشرو و پیشران باشند؛ گام های موثری برداریم.
وی به حوزه صنایع خلاق در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و گفت: یکی از سیاست های جدید مناطق آزاد که در دوره حضور جناب آقای دکتر بانک شروع شد موضوع صنایع خلاق بود. بر اساس ماموریت ها و قوانین از جمله قانون چگونگی تأسیس و اداره مناطق آزاد از جمله بحث توسعه اقتصادی، صنعتی، فناوری ها و توسعه فرهنگی گام های موثری در توسعه صنایع فرهنگی برداشته شده بود اما به مقوله اقتصاد فرهنگ، صنعت فرهنگ و صنایع خلاق توجه چندانی نشده بود که این امر به عنوان یک اولویت در دوره جدید مدیریت در مناطق آزاد انتخاب شد و در دستور کار قرار گرفت.
رستمی ادامه داد: در اقتصادجهان، 3 درصد جی. دی. پی جهانی به صنایع فرهنگی و صنایع خلاق اختصاص دارد که ما در چارچوب های سیاستگذاری و برنامه ریزی و اقدامات خود در کشور توجهی چندانی به این امر نداشته ایم اما در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد این موضوع به عنوان یک اولویت اقتصادی در نظر گرفته شده و برای تمامی حوزه های مرتبط با صنایع خلاق، سیاستگذاری ها شروع شده و براساس این سیاست ها، برنامه ها و فعالیت اجرایی هم طراحی شده است.
وی در پایان گفته های خود در نشست شورای اداری منطقه آزاد کیش، ایجاد و شکل گیری شتابدهنده هایی در جهت جذب کارآفرینان، نوآوران و گروه های خلاق، از جمله اولویت ها در این زمینه اعلام کرد و گفت: مناطق آزاد از این شتابدهنده ها حمایت می کنند تا بتوانند ایده ها و خلاقیت های خودشان را به موضوعات قابل اجرا تبدیل کنند و فعالیت خود را در این عرصه ادامه دهند که به همین منظور که امروز شکل گیری اولین شتابدهنده صادراتی صنایع خلاق در کیش شاهدی بر این مدعا است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرانسه از اتباعش خواست به ایران سفر نکنند

تعداد مفقودان انفجار بیشتر از قربانیان است

ممنوعیت دوچرخه‌ سواری بانوان در مشهد تکذیب شد

کوورش تهامی از نقش خود در سریال "دل" گفت + عکس

همکاری حفاظت محیط زیست استان قزوین بادانشگاه بین المللی امام خمینی ره جهت رفع معضلات زیست محیطی با استفاده از توان علمی و ایده های نوین دانشگاهها و مراکز علمی

وزش تند باد‌های لحظه‌ای در کرمان

وجود بخاری نفتی در 4 هزار کلاس درس استان کرمان

بیش از 170 هکتار زمین ملی در رودبار جنوب رفع تصرف شد

12 پرونده قتل توسط شوراهای حل اختلاف کرمان به صلح و سازش ختم شد

خبرنگاران سهم مهمّی در موضع گیری‌های کلان ایفا می‌کنند

مدرک رئیس سازمان هواپیمایی کشور جعلی است

غم انگیزترین مرگ ها در سریال بریکینگ بد + عکس

چهار هزار کلاس درس در کرمان به سیستم گرمایشی نوین مجهز می‌شود

جمله معنادار توئیتر منتسب به سردار سلیمانی

آخرین خبرها از زلزله 4.2 ریشتری شب گذشته کرمان

نزاع دسته جمعی، قتل جوان سیرجانی را رقم زد

عکس/ رونمایی از ماکت عجیب و غریب سردار سلیمانی در زرند

فاجعه ای دهشتناک تر از بیروت در کمین تهران

رنج خبرنگاران از درد مردم/ دغدغه حضور خبرنگارنماها و بی اعتنائی مسئولان نسبت به حل این مشکل

استاندار کرمان: بالندگی رسانه‌ای از عوامل مهم تکامل جوامع است

اولیا هیچ هزینه‌ای بابت فعالیت‌های فوق برنامه به مدارس پرداخت نکنند

ساختمان جدید پزشکی قانونی شهرستان رفسنجان افتتاح شد

سرانه فضای آموزشی کلانشهر کرمان پایین‌تر از متوسط کشوری

نصب نمادهای نوری ولایت در معابر منطقه 19

نصب وسایل بازی کودکان در بوستانهای منطقه 15

در آمد 41 میلیارد تومانی آموزش و پرورش استان کرمان از تجاری سازی فضاهای آموزشی

مدیرکل شهرسازی: بیش از 44 هزار نفر متقاضی طرح اقدام ملی مسکن در کرمان شدند

عید غدیر تداوم زنده حکومت نبوی در سیره علوی است

زلزله هجدک کرمان خسارت نداشت

هجدک کرمان لرزید

زلزله 4.2 ریشتری هجدک کرمان را لرزاند

اجرای برنامه‌های فرهنگی به مناسبت دهه ولایت در متروی تهران

معاون وزیر بهداشت: سهمیه جذب پرستار برای مراکز درمانی جنوب کرمان افزایش یافت

مجری جنجالی تلویزیون: ظرف یک ربع برکنار شدم! + عکس

تجاری سازی فضاهای آموزشی در کرمان 41 میلیارد تومان درآمد ایجاد کرد

مدیرکل: شهرستان‌ها نقش هم‌افزایی را در توسعه ورزش کرمان ایفا کنند

اداره پزشکی قانونی رفسنجان به بهره برداری رسید

همایش ملی آموزش فضای مجازی در رفسنجان برگزار می‌شود

برگزاری ویژه ‌برنامه‌های روز خبرنگار در دستور کار شهرداری کرمان قرار گرفت

مدیرعامل گهرزمین: حوزه خبر موجب ارتقای جامعه پویا می‌شود

آموزش عمومی هدف اصلی راه‌اندازی خانه‌های هلال کشور اعلام شد

مدیرعامل هلال‌احمر: 186 خانه هلال در کرمان فعال شد

رییس فدراسیون: راهبرد 12 ساله قایقرانی کشور تدوین شد

5 واحد صنفی متخلف در منوجان پلمب شد

حضور ابوعزرائیل رزمنده حشد الشعبی در گلزار شهدای کرمان

مهران مدیری به دلیل عارضه قلبی راهی بیمارستان شد؟ + وضعیت جسمانی

جوان 21 ساله در سیرجان به قتل رسید/ نزاع دسته جمعی علت قتل

تأکید کمیته اجتماعی ستاد ملی کرونا بر توزیع نذورات خشک و خام

مدارس تحت هر شرایطی 15 شهریور ماه بازگشایی می شوند

نگهداری غیراصولی مواد شیمیایی در بندرگاه بیروت