کرمان رصد

آخرين مطالب

معاون دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد مطرح کرد

سازمان منطقه آزاد کیش پیشگام و پیشقدم پیاده سازی بیانیه گام دوم انقلاب در بین سایر مناطق آزاد منطقه آزاد کیش

سازمان منطقه آزاد کیش پیشگام و پیشقدم پیاده سازی بیانیه گام دوم انقلاب در بین سایر مناطق آزاد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - معاون فرهنگی،گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد گفت: مدیریت ارزشمند سازمان منطقه آزاد کیش سیاست ها و و رویکردهای منطقه را در راستای عملی کردن بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری برنامه ریزی کرده است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیر خانه شورای عالی مناطق آزاد در هشتاد و هفتمین شورای اداری منطقه آزاد کیش با بیان این که با تاکید مقام معظم رهبری وارد فصل جدیدی در نظام جمهوری اسلامی ایران شده ایم گفت: ما می توانیم متناسب و متناظر با قوانین و مقرراتی که در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد؛ اجرای مفاد ذکر شده در بیانیه گام دوم انقلاب را در مناطق آزاد تسریع بخشیده و به تبع آن بهره مضاعفی از فضای ایجاد شده ببریم.
رستمی اظهار داشت: دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور در چهار حوزه فرهنگی ـ اجتماعی، صنعتی، اقتصادی و گردشگری مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب، جهت گیری های موجود در این بیانیه را احصاء کرده و برای هرکدام از راهبردها و رویکردهای بیانیه و بر اساس اسناد بالادستی مناطق آزاد، سیاست ها و برنامه اقدام و عمل مناسب را تعیین و طراحی کرده است.
وی با اشاره به اینکه نقش هر منطقه آزاد در عملیاتی کردن برنامه اجرای بیانیه گام دوم مشخص شده است گفت: هم اکنون منطقه آزاد کیش در این زمینه پیشگام شده و گام اول را در اجرای برنامه ها و پیاده سازی سیاست های این سند برداشته است.
معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: آنچه در این بیانیه بر آن تاکید شده، نگاه تمدنی است و این نگاه قرار است در تمام عرصه ها در نظام جهانی حضور مؤثری داشته باشد.
رستمی با تاکید بر اینکه قانون و مقررات مناطق آزاد هم بر همین مبنا پایه ریزی شده است گفت: مناطق آزاد کشور با کمک قوانین مخصوص خود می¬تواند در حوزه های صادرات و ارتباطات جهانی، اقتصادی و گردشگری، انتقال فناوری ها و انتقال دارایی های ملموس و ناملموس کشور، نقش آفرینی موثری داشته باشد و به تقویت قدرت نرم و قدرت سخت کشور در نظام جهانی کمک کند.
وی با اشاره به سه سرمایه مهم و راهبردی مطرح شده در این بیانیه اظهار داشت: بحث ایمان و اعتقاد، جوانان به عنوان مهم ترین سرمایه در کشور و نیز سواحل دریایی از جمله موارد و موضوعاتی است که در این بیانیه به آن تاکید شده است. ما در مناطق آزاد و به خصوص در منطقه آزاد کیش در هر سه موضوع سرمایه های ارزشمندی داریم و تفاهم نامه با دانشگاه صنعتی امیر کبیر در خصوص تاسیس شتابدهنده صادراتی، صنایع خلاق و دانش بنیان در جزیره کیش که امروز به امضاء رسید نیز فرصت بیشتری را برای حضور جوانان و ارائه خلاقیت ها و نوآوری های و فعالیت های اقتصادی و صنعتی آنها را فراهم می کند.
رستمی به دو موضوع انتقادی مورد نظر رهبری از جمله "نارضایتی عدالتی" و "نارسایی در تبلیغات درونی و بیرونی کشور" اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری این دو را به عنوان یک نقطه ضعف و تصویر غلطی که در جامعه بین المللی از ایران ساخته می شود؛ می دانند.
وی گفت: بر اساس گزارش های معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، خوشبختانه شاخص های عدالت در این منطقه قابل دفاع، ارزشمند و پیشرو است. در حوزه تبلیغات و افزایش قدرت نرم کشور برنامه راهبردی در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تحت عنوان «برنامه راهبردی برندسازی مناطق آزاد» برای حضور در عرصه های جهانی تدوین شد و مراحل اجرایی آن آغاز شده است.
رستمی افزود: نکته جالبی که در بازدید آقای دکتر همتی نیز به آن اشاره شد این است که مقامات ارشد کشور هم، کیش را بیشتر به عنوان یک مکان گردشگری می شناسند تا به سایر ظرفیت ها و سرمایه های اقتصادی و صنعتی. این نکته بیانگر این است که باید در حوزه تبلیغات به ویژه در بحث برندسازی در همه حوزه ها در کشور از جمله در مناطق آزاد که می بایست در همه زمینه ها پیشرو و پیشران باشند؛ گام های موثری برداریم.
وی به حوزه صنایع خلاق در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و گفت: یکی از سیاست های جدید مناطق آزاد که در دوره حضور جناب آقای دکتر بانک شروع شد موضوع صنایع خلاق بود. بر اساس ماموریت ها و قوانین از جمله قانون چگونگی تأسیس و اداره مناطق آزاد از جمله بحث توسعه اقتصادی، صنعتی، فناوری ها و توسعه فرهنگی گام های موثری در توسعه صنایع فرهنگی برداشته شده بود اما به مقوله اقتصاد فرهنگ، صنعت فرهنگ و صنایع خلاق توجه چندانی نشده بود که این امر به عنوان یک اولویت در دوره جدید مدیریت در مناطق آزاد انتخاب شد و در دستور کار قرار گرفت.
رستمی ادامه داد: در اقتصادجهان، 3 درصد جی. دی. پی جهانی به صنایع فرهنگی و صنایع خلاق اختصاص دارد که ما در چارچوب های سیاستگذاری و برنامه ریزی و اقدامات خود در کشور توجهی چندانی به این امر نداشته ایم اما در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد این موضوع به عنوان یک اولویت اقتصادی در نظر گرفته شده و برای تمامی حوزه های مرتبط با صنایع خلاق، سیاستگذاری ها شروع شده و براساس این سیاست ها، برنامه ها و فعالیت اجرایی هم طراحی شده است.
وی در پایان گفته های خود در نشست شورای اداری منطقه آزاد کیش، ایجاد و شکل گیری شتابدهنده هایی در جهت جذب کارآفرینان، نوآوران و گروه های خلاق، از جمله اولویت ها در این زمینه اعلام کرد و گفت: مناطق آزاد از این شتابدهنده ها حمایت می کنند تا بتوانند ایده ها و خلاقیت های خودشان را به موضوعات قابل اجرا تبدیل کنند و فعالیت خود را در این عرصه ادامه دهند که به همین منظور که امروز شکل گیری اولین شتابدهنده صادراتی صنایع خلاق در کیش شاهدی بر این مدعا است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شمارش معکوس کیش برای میزبانی از سمپوزیوم کشورهای عضو اکو

صادرات 161 میلیارد دلاری کالا از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

تولید برای صادرات هدف اصلی تشکیل مناطق آزاد کشور

مناطق آزاد در هفته ای که گذشت

بررسی ایجاد دهکده سلامت با بهره گیری از طب سنتی ایرانی در مناطق آزاد

راه اندازی بخش درمان و آموزش طب سنتی در مرکز نوآوری کیش

راه اندازی مرکز درمان و آموزش طب سنتی در برج نوآوری کیش

ناپایداری های جوی روزهای شانزدهم تا بیستم آذر در استان هرمزگان

قایقران کیش به مدال برنز قهرمانی کشور دست یافت

همایش پاکسازی سواحل به مناسبت روز دانشجو

آموزش مربیگری و داوری درجه 3 شنای هنری در جزیره کیش

عزم بانک های مطرح کشور برای کمک به پروژه های نیمه تمام کیش

اولویت سازمان منطقه آزاد کیش حمایت از سرمایه گذاری در حوزه تولید و صنعت است

اولویت سازمان حمایت از سرمایه گذاری در حوزه تولید و صنعت است

عمل جراحی ستون فقرات کشتی‌گیر تیم ملی

بررسی فرآیند نهایی سازی مجوزهای گردشگری در راستای پروژه پنجره واحد در مناطق آزاد

الگوهای اقتصاد تجربه در گردشگری خلاقِ مناطق آزاد ایران

مرتضی بانک :با اظهارنظرهای غیرکارشناسی به دستاوردهای کشور ظلم نکنیم

پیگیری هفته ششم رقابتهای لیگ برتر هندبال بانوان کشور

اعزام موی تای کار جزیره کیش به مسابقات آسیایی

اطلاعیه قطعی برق

تشکیل کمیته پیشگیری از شیوع بیماری ویروسی آنفولانزا در کیش

ناپایداری های جوی روزهای شانزدهم تا نوزدهم آذر در استان هرمزگان

تبدیل پسماند روغن های خوراکی به محصول صنعتی

بازدید دکتر مظفری از طرح های صنعتی و عمرانی جزیره کیش

انتصاب سرپرست جدید مدیریت بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان منطقه آزاد کیش

استفاده از فرصت جام جهانی قطر برای جذب گردشگر

برپایی اردوی آماده سازی ساحلی بازان کشور در جزیره کیش

تجمیع مراکز بایگانی بخش های مختلف سازمان منطقه آزاد کیش

اعلام فهرست 76 قلم کالای معاف از ثبت سفارش در مناطق آزاد

ظرفیت‌های قانونی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بستر مناسبی برای جهش اقتصادی در کشور است

ابلاغیه جدید گمرکی درباره تجارت بین ایران و اوراسیا

تکریم خانواده شهید محمد علی دلواری در کیش

سفیر هلند و متخصصین اروپایی به جزیره کیش سفر می کنند

پرندگان مهاجر میهمان سواحل جزیره کیش

برگزاری جشن ایمنی بیمار در بیمارستان کیش

گرامیداشت هفته اطلاع رسانی ایدز در کیش

انتصابات جدید در معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان انجام شد

شناسایی مشاور در زمینه مطالعه ظرفیت تحمل خدمات گردشگری جزیره کیش

اینترنت رایگان،هدیه اپراتور تلفن همراه کیش به مشترکین خود

توسعه همکاری های سازمان بورس و اوراق بهادار با سازمان منطقه آزاد کیش

اطلاعیه تعطیلی اماکن ورزشی

برپایی دوره مدیریت روابط زناشوئی

مناطق آزاد در هفته ای که گذشت

برگزاری جشن ویژه خانواده

انتصابات جدید در سازمان منطقه آزاد کیش

تفاهم بر سر عرضه نفت در تالار بورس کیش

ثبت نام پنجمین دوره مسابقات شطرنج استاندارد ریتد کیش

معرفی نفرات برتر مسابقات تیراندازی در گرامیداشت هفته بسیج

اردوی تدارکاتی نایب قهرمان پرتاب دیسک المپیک در جزیره کیش