کرمان رصد

آخرين مطالب

کمبود نقشه بردار امور ثبتی مردم کرمان را کند کرد سياسي

کمبود نقشه بردار امور ثبتی مردم کرمان را کند کرد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با اشاره به اینکه تسهیل خدمت رسانی به مردم جزو مهمترین اولویت‌های کاری این اداره کل می‌باشد، گفت : کمبود نیروی نقشه بردار موجب کندی و اخلال در کار مردم این استان شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، رضا طالبی زاده در گردهمایی مشترک مدیران کل و روسای ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری و ادارات ثبت اسناد و املاک استان که به منظور بررسی مسائل و هماهنگی بیشتر پیرامون تثبیت اراضی ملی شمال استان ضمن بزرگداشت هفته دفاع مقدس و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای جنگ تحمیلی گفت: اولویت کاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تسهیل خدمت رسانی به مردم با استفاده سامانه های مکانیزه است و در این راستا تثبیت مالکیت اراضی دولتی و تعیین حدود مستثنیات مردم در اولویت کاری ادارات ثبت استان قرار دارد.
وی به بحث کمبود نیروی انسانی متخصص خصوصاً نقشه بردار در ادارات ثبت اشاره کرد و بیان داشت: کمبود نیرو موجب ایجاد اختلال در سرعت خدمت رسانی به مردم و ارباب رجوع شده و سعی مدیران و مسئولان اداره کل ثبت اسناد و املاک استان بر آن بوده که با استفاده از فناوری های نوین کمبود نیروی انسانی را به نوعی جبران کنند در حالی که ارائه برخی خدمات ثبتی منحصر به وجود افراد متخصص مانند نقشه بردار برای حضور در محل وقوع ملک و تهیه نقشه کاداستری است و کمبود نقشه بردار باعث کندی امور و اختلال در پاسخگویی به مردم شده است.
این مقام قضائی به نقش فناوری های نوین در زمینه افزایش میزان دقت در زمینه صدور اسناد مالکیت تک برگ اشاره کرد و افزود: در حال حاضر با استفاده از سامانه شمیم نقاط نقشه های ثبتی با خطای کمتر از سه سانتی متر تهیه و برداشت و اسناد مالکیت کاداستری بر اساس این نقشه ها صادر می شود که این امر موجب کاهش میزان اختلافات در پلاک های ثبتی می شود.
وی در ادامه با بیان اینکه تثبیت بیش از 76 درصد اراضی ملی استان دستاوردهای مهمی را در زمینه پیشگیری از تصرف غیرقانونی اراضی ملی و حفظ حقوق دولتی به دنبال داشته است خاطر نشان کرد: با بررسی مشکلات موجود در خصوص باقیمانده اراضی ملی تثبیت نشده، برنامه عملیاتی برای 6 ماهه دوم سال جاری تدوین شده که در این گردهمایی به تمامی روسای واحدهای ثبتی و ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری ابلاغ می شود.
طالبی زاده با اشاره به اینکه تمام دستاوردهای کسب شده در زمینه صدور سند برای اراضی ملی و دولتی ماحصل تعامل این اداره کل با ادارات متولی امر زمین و مسکن است، بیان داشت: روسای ادارات ثبت اسناد و املاک با حفظ تعامل خود با مسئولین شهرستانی خصوصاً ادارات منابع طبیعی می توانند باعث تسریع و تسهیل در خدمت رسانی به مردم و نیز حفظ حقوق بیت المال شوند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان برگزاری این نشست را نوعی کارگاه آموزشی دانست و افزود: اجرای کاداستر جدای از الزامات قانونی در واقع نوعی وظیفه شرعی و میهنی است و از آنجا که وظیفه اصلی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان حفظ اراضی ملی است، موفق شده ایم در این زمینه اقدامات مثبت و قابل قبولی انجام دهیم.
مهدی رجبی زاده در ادامه مساله تثبیت و سند دار نمودن اراضی ملی را نوعی مساله اجتماعی دانست که با تثبیت 100 درصدی اراضی ملی استان بسیاری از مسائل اجتماعی و حتی مراجعات به دستگاه قضایی و درگیری ها کاهش خواهد یافت.
در ادامه این نشست روسای ادارات ثبت اسناد و املاک و منابع طبیعی تمامی شهرستان های شمالی استان با ارائه گزارشی از پیشرفت وضعیت تثبیت اراضی ملی در حوزه کاری خود، مسائل و مشکلات پیش رو را بیان کرده و راهکارهای لازم برای حل این مشکلات ارائه شد.
3029 / 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield