کرمان رصد

آخرين مطالب

تجارت کثیف در کمین بهداشت شهری

رونق سرقت زباله در کرمان/ 25درصد زباله های شهر غیب می شود اجتماعي

رونق سرقت زباله در کرمان/ 25درصد زباله های شهر غیب می شود
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – طبق آمار موجود در هر شبانه روز 20 تن زباله در کرمان غیب می شود و در نهایت سر از انبارهای غیرمجاز زباله های خشک در می آورند و در این میان بهداشت عمومی قربانی می شود.
 نارنجی پوشان که شب ها مشغول کار می شوند در کنار کار سختی که در طول شب انجام می دهند این روزها با یک دردسر جدید مواجه شده اند، در حالیکه پاکبانان مشغول جارو کردن شهر و جمع آوری زباله های شهروندان هستند عده ای یک تجارت کثیف را آغاز می کنند.
محمد یکی از این پاکبانان است که با خبرنگار مهر هم صحبت می شود و از سختی های کارش می گوید، محمد ادامه می دهد در ماه های اخیر قبل از اینکه همکاران من بتوانند زباله ها را جمع آوری کنند،عده ای در خیابان های شهر راه می افتند و کیسه های زباله را در میان جوی های آب یا خیابان باز می کنند و هر چیزی که قابل بازیافت باشد را جدا می کنند و زباله های تر را در میانه خیابان رها می کنند به همین دلیل کار پاکبانان چند برابر می شود.

این پاکبان می گوید: کار ما چند برابر شده است و باید مجددا زباله را جمع کنیم و داخل کیسه بریزیم و جمع آوری کنیم.
گفته های کوتاه این پاکبانان اما پشت پرده ای عجیب دارد و موجب افزایش هزینه جمع آوری زباله ها از سطح شهر و سخت شدن پاکسازی شهر توسط زباله ها شده است. گویا عده ای سود جو با اجیر کردن افراد نیازمند و قشر ضعیف جامعه اقدام به جمع آوری زباله های بازیافتی می کنند و آن ها را به استانهای مجاور منتقل می کنند.
گویا عده ای سود جو با اجیر کردن افراد نیازمند و قشر ضعیف جامعه اقدام به جمع آوری زباله های بازیافتی می کنند و آن ها را به استانهای مجاور منتقل می کنند
مردم نیز به تنگ آمده اند، مکان های مختلف شهر در طول شهر جولانگاه زباله گردها و شهر آلوده می شود.
طبق آمار هر سال در این ماه سال 400 تن زباله تولید می شد و با توجه به روند توسعه و افزایش جمعیت شهر در حال حاضر نیز باید حداقل همین میزان زباله تولید شود اما در عمل 380 تن زباله روزانه در کرمان جمع می شود.
اما در این میان زباله گردها بازیچه اند، برای صحبت کردن با یکی از آنها کافیست ساعت 9 شب زباله را جلوی منزل بگذارید و چند دقیقه صبر کنید.
برخی مواقع همهمه و دعوا بر سر زباله ها راه می افتد و نیمه شب صدای عده ای که تلاش می کنند زباله بیشتری جمع کنند به گوش می رسد.
20 تن زباله هر شب از سطح شهر کرمان قبل از اینکه توسط کارگران شهرداری جمع شوند به وسیله زباله گردها به مراکز بازیافت غیر مجاز منتقل می شود. به نظر می رسد هر یک برای بخشی از شهر سرقفلی هم دارند، کیسه های بزرگی در دست دارند و دائما در سطلهای زباله شهر در پی اشیای مورد علاقه در جستجو هستند.
زن و مرد و پیر و جوان هم ندارد، هر چند اکثرا جزو افراد فقیر و محروم جامعه هستند اما در میان آنها هستند افرادی که با خودروی شخصی و حتی وانت بار به دنبال زباله هستند، تجارت زباله پر سود است و هر روز بیشتر می شود.
زباله گردها شهر را کثیف می کنند
پسر بچه 12 ساله ای به نام کریم از اتباع افغانستانی است که به همراه دوستان در حال جستجو در سطل های زباله بلوار پارادیس است، کریم می گوید: ما در همه طول روز مشغول جمع کردن زباله ها هستیم و دائما به سطلهای آشغال سر می زنیم، هر چیزی که پلاستیکی و یا آهنی و کاغذ باشد را جدا می کنیم و بقیه زباله ها را دور می اندازیم.
وی می گوید: فردی هر شب می آید و این زباله ها را از ما به قیمت خوبی می خرد، مکان مشخصی برای جمع کردن زباله ها وجود ندارد اما چون تعداد زباله گردها زیاد است گاه سر جمع کردن زباله یک منطقه دعوا هم می شود.

همه زباله گردها مثل کریم جز اتباع خارجی نیستند، برخی از آنها هم کودکان ایرانی و یا سالمندان و حتی معتاد هستند، چون روی این کار نظارتی وجود ندارد و درآمدش برای این قشر از جامعه قابل توجه است می توانی اقشار آسیب پذیر جامعه را در بین آنها ببینی که گاه صورت خود را با دستمالی پوشانده اند.
صدایی نیمه شب به گوش می رسد وقتی از پنجره بیرون رو نگاه می کنم کشمکشی بین کارگران شهرداری و عده ای از زباله گردها در جریان است، دو زن سعی می کنند قبل از جمع آوری زباله ها توسط پاکبانان زباله را کنار خیابان خالی کنند و پلاستیک ها را جمع کنند.
در حالیکه ما حرف می زنیم دو زن که صورت خود را با وسواس پوشانده اند پلاستیکهای درون کیسه های زباله را جمع می کنند و شتابان به سمت سطل زباله بعدی می روند
اسماعیل، کارگر پاکبان می گوید: هر شب با این جور آدمها مواجه می شویم، اکثرا جز اقشار خیلی ضعیف هستند، در حالیکه ما حرف می زنیم دو زن که صورت خود را با وسواس پوشانده اند پلاستیکهای درون کیسه های زباله را جمع می کنند و شتابان به سمت سطل زباله بعدی می روند.
این پاکبان می افزاید: برخی از این افراد خودشان به صورت عمده زباله جمع می کنند اما اکثرا سودجوها؛ افراد بی بضاعت، معتاد و اتباع خارجی فاقد مجوز کار را پیدا می کنند و بابت تحویل فلزات و به خصوص پلاستیک به آنها پول می دهند.
وی با اشاره به اینکه در محل های غیر مجاز دپوی زباله ها افاغنه مشغول به کار هستند گفت: کارگاه های آنها اکثرا در حواشی شهر قرار دارد و در نهایت پلاستیک ها را بار کامیون می کنند و به شیراز، اصفهان، کرج، مشهد می فرستند.
380 تن زباله در روز جمع می شود
مدیر عامل سازمان پسماندهای کرمان در گفتگو با مهر می گوید: در حال حاضر هر روز 380 تن زباله در کرمان جمع آوری می شود که در مقایسه با سال گذشته حدود 25 درصد زباله ها کمتر شده اند.
محمدرضا قربانی افزود: دلیل عمده کاهش زباله ها وجود زباله گردها هستند که مشکلاتی را نیز برای ما به وجود آورده اند.
وی تصریح کرد: عملا 13 درصد از زباله ها خشک هستند و هدف زباله گردها هم جمع آوری این زباله های خشک است.
قربانی از وجود ایستگاه های ثابت دریافت زباله های خشک در شهر خبر می دهد که نقش قابل توجهی از جمع آوری زباله های خشک دارند و می گوید: از مردم می خواهیم با جدا کردن زباله های خشک آنها را تحویل ایستگاه های ثابت دهند تا زمینه زباله گردی از بین برود.
وی با اشاره به هزینه بالایی که شهرداری برای جمع آوری زباله ها صرف می کند گفت: این هزینه در سال گذشته 295 میلیارد و 595 میلیون 430 ریال بوده است به همین دلیل از مردم می خواهیم در زمینه تفکیک زباله ها به کمک شهرداری بیاییند.
کارگاه های غیر مجاز جمع آوری زباله را جمع آوری می کنیم
وی با اشاره به شناسایی صدها کارگاه بازیافت غیر مجاز در اطراف شهر کرمان گفت: با همکاری دادگستری درصدد پلمب و برخورد با این کارگاهها هستیم.

وی همچنین از راه اندازی کارخانه بازیافت کرمان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: اقدامات اولیه انجام شده و به زودی کار اصلاح و راه اندازی این کارخانه انجام می شود ضمن اینکه شهرک بازیافت کرمان نیز به زودی راه اندازی و کارگاه های بازیافت در این مرکز تجمیع می شوند.
در کنار دغدغه فراوانی که مسئولان شهرداری و پاکبانان به دلیل وجود زباله گردها دارند مردم شهر نیز از فعالیت شبانه و روزی این افراد به تنگ آمده اند
در کنار دغدغه فراوانی که مسئولان شهرداری و پاکبانان به دلیل وجود زباله گردها دارند مردم شهر نیز از فعالیت شبانه و روزی این افراد به تنگ آمده اند.
احمد کمالی یکی از شهروندان کرمانی است که می گوید: هر روز بر سر جمع کردن آشغال های سطل های زباله بین این افراد دعوا است، صحنه های نامناسبی هم در شهر وجود دارد و همیشه عده ای در سطل های زباله در حال جمع آوری پلاستیک هستند.
زهرا پیمانی دیگر شهروند کرمانی است که می گوید: ما هر شب زباله ها را به صورت تفکیکی در بیرون می گذاریم اما بلافاصله عده ای زباله ها را مقابل خانه خالی می کنند و هر چه که می خواهند جمع می کنند و بقیره آشغال ها در معابر رها می شود، در نهایت پاکبانان باید با صرف زمان بیشتر بار دیگر زباله را جمع آوری کنند.
وی از مسئولان خواست سریعا برای رفع این مشکل چاره اندیشی کنند چون وجود این افراد که هیچ اهمیتی برای سلامت شهر قابل نیستند و اکثرا غیر بومی و جزو اتباع بیگانه هستند به مخاطره ای جدی برای شهر تبدیل شده اند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

10 مصدوم و 2 کشته، در اثر واژگونی خودروی حامل افغان‌ها در محور «ماهان - کرمان»

509 دستگاه اتوبوس در کرمان برای جابجایی زائران اربعین حسینی مهیا شد

واژگونی خودرو حامل افاغنه در کرمان 2 کشته و 10 مصدوم برجا گذاشت

پیش‌بینی افزایش 30 درصدی سفرهای بین شهری اربعین در کرمان

شوراهای حل اختلاف؛ نماد اعتماد نظام قضائی به توانایی‌های مردم

پروانه شکار پرندگان وحشی در کرمان صادر می‌شود

10 مصدوم و 2 کشته، در اثر واژگونی خودروی حامل افغانی‌ها در محور «ماهان - کرمان»

10 مصدوم و 2 کشته؛ در اثر واژگونی خودروی افغانی‌کش در محور «ماهان - کرمان»

25 تا 26 مهرماه، اوج بازگشت زائرین کرمانی اربعین حسینی از مرزهای کشور

اجرای عملیات جدول‌گذاری برای بهبود وضعیت جمع‌آوری آبهای سطحی

محموله سوخت قاچاق در جنوب استان کرمان کشف شد

یکهزار کیلوگرم رب گوجه تاریخ مصرف گذشته در جیرفت کشف شد

افزون بر 682 پرونده قضایی زرند با صلح و سازش مختومه شد

ردیابی مگس مدیترانه‌ای در 35 هزار هکتار از باغ‌های کرمان انجام شد

سرکرده باند قاچاق مواد مخدر در رودبار جنوب کرمان دستگیر شد

دستگیری کلاهبرداران 200 میلیاردی در کرمان

سومین قطار کربلا از استان کرمان حرکت کرد

مفاخر دستگاه قضایی استان کرمان مورد تقدیر قرار خواهند گرفت

تدوین سند مقاوم‌سازی شهرها و روستاها/ لزوم ساماندهی بستر رودخانه‌ها

مسیر «شهداد – نهبندان» قابل بازسازی نیست!!

وضعیت مرزهای حفاظتی استان کرمان برای کنترل قاچاق کالا بررسی شود

مقاوم بودن 60 درصد مسکن روستایی استان کرمان

کرمانی‌ها؛ 15 روز هوای پاک نفس کشیدند

بارش‌های پاییزی کرمان در حد نرمال خواهد بود

ورودی کاروان های زائران پاکستانی به کرمان افزایش یافت

بیشترین پرونده‌های تعزیراتی در کرمان مربوط به نفت و گاز است

ارزش ریالی کشفیات کالای قاچاق در کرمان 38 درصد افزایش یافت

از افزایش 200 درصدی پرونده‌های قاچاق سوخت تا لزوم تحلیل آمارها

افزایش 38 درصدی ارزش ریالی پرونده‌های قاچاق کالا در کرمان

ثبت‌نام 116 هزار و 252 نفر کرمانی برای حضور در پیاده‌روی اربعین حسینی

6 مددجوی کانون اصلاح و تربیت کرمان آزاد شدند

مددجویان کانون‌های اصلاح و تربیت قربانی خطاهای دیگران هستند

دادگستری کرمان با انشعاب‌های غیرمجاز برق برخورد می‌کند

سامانه ارائه گواهی عدم سوءپیشینه در کرمان راه اندازی شد

زمین لرزه 3.2 ریشتری گلباف را تکان داد

مقصران اصلی سیل امسال کرمان چه کسانی بودند؟

2 جوان عنبرآبادی به علت برق گرفتگی در چاه آب جان باختند

نباید اجرای تصمیمات تبعیض‌آمیز باشد

چند پرونده فساد اقتصادی در کرمان در دست بررسی است

سوریه: احتمال گفتگو با کرد‌ها وجود ندارد

درخواست عجیب ترامپ درباره «رضا ضراب»

بیش از یک تن مواد غذایی فاسد در رفسنجان امحا شد

تخلیه نخاله‌های کارخانه مس جیرفت در عنبرآباد ممنوع شد

دستگیری شرور سابقه‌دار رودبار جنوب

حذف قبوض کاغذی گاز از اول آذرماه در کرمان

رژه موتورسواران قانونمند در کرمان برگزار شد

6000 زائر اربعین در موکب اوقاف ماهان اطعام شدند

نخستین قطار کربلا استان کرمان اعزام شد

اعتراض اساتیدی بسیجی کرمان به حذف نام شهید از خیابان‌ها

نخستین قطار از استان کرمان به کربلا اعزام شد