کرمان رصد

آخرين مطالب

آیا می‌دانستید «ابتلا به بیماری هاری = مرگ حتمی»؟ علمي

آیا می‌دانستید «ابتلا به بیماری هاری = مرگ حتمی»؟
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - مدیر کل دامپزشکی استان کرمان با بیان اینکه سگ ها عامل اصلی انتقال بیماری هاری می باشند، بیان کرد: مهمترین راه انتقال بیماری هاری از طریق گاز گرفتگی و خراش توسط حیوانات هار است بنابراین گاز گرفتگی توسط کلیه حیوانات را علیرغم ظاهر سالم حیوان باید جدی گرفت زیرا ممکن است حیوان هار باشد ولی در مراحل اولیه بیماری بوده و فاقد هرگونه علایم باشد.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین رشیدی ضمن اعلام روز جهانی هاری به تشریح عملکرد این اداره کل در مبارزه با این بیماری پرداخت و بیان کرد: 28 سپتامبر مصادف با 6 مهر ماه، سالروز مرگ لویی پاستور دانشمند شهیر فرانسوی و کاشف نخستین واکسن هاری است بنابراین به پیشنهاد سازمان جهانی بهداشت این روز تحت عنوان روز جهانی «هاری» به ثبت رسیده و اداره کل دامپزشکی استان کرمان از جمله نهادهایی است که همواره در راستای مهار این بیماری در تلاش بوده و سعی درافزایش آگاهی افراد جامعه درمورد این بیماری دارد.
وی با بیان اینکه این بیماری در راس بیماری های عفونی و ویروسی قرار دارد و خطر مرگ حتمی مبتلایان را به دنبال دارد بنابراین اقدامات پیشگیری، از اهمیت خاصی برخوردار است، در تبیین مراقبت این بیماری گفت: در صورت تشخیص کانون بیماری هاری، در منطقه اپیدمیولوژیک که کانون بیماری در آن رخ داده است، به صورت هفتگی به مدت شش ماه مراقبت بیماری صورت می گیرد.
مدیر کل دامپزشکی استان کرمان با تاکید بر آموزش و واکسیناسیون که سبب کاهش این بیماری می گردد، افزود: شعار روز جهانی هاری در سال جاری تحت عنوان"vaccinate to eliminate “واکسیناسیون تا حذف بیماری است بدین معنی که کم کردن میـــزان بــروز بیمـــاری بـــه طـوری کـــه بـــه ریشــه کنی نزدیک شـود و انتخاب این شعار، اهمیت واکسیناسیون را بیش از پیش تبیین می کند.
این مقام مسوول اعلام کرد: این اداره کل واکسیناسیون سگ های گله و صاحب دار در برابر بیماری مهلک هاری را همه ساله انجام می دهد بطوریکه در شش ماه اول سال جاری، به 7300 قلاده سگ در این استان واکسن هاری تزریق شده است.
رشیدی با بیان اینکه سگ ها عامل اصلی انتقال این بیماری می باشند، بیان کرد: مهمترین راه انتقال بیماری هاری از طریق گاز گرفتگی و خراش توسط حیوانات هار است بنابراین گاز گرفتگی توسط کلیه حیوانات را علیرغم ظاهر سالم حیوان باید جدی گرفت زیرا ممکن است حیوان هار باشد ولی در مراحل اولیه بیماری بوده و فاقد هرگونه علایم باشد.
مدیر کل دامپزشکی استان کرمان با بیان اینکه همه سنین بویژه کودکان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری اند، تصریح کرد: از زمان ورود ویروس هاری به بدن حیوان تا زمانی که علایم بیماری به طور مشخص آشکار می شود، معمولا 3-2 هفته و گاهی چند ماه طول می کشد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield