کرمان رصد

آخرين مطالب

عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهور:

راه میان‌بر رونق تولید، شرکت‌های دانش‌بنیان هستند علمي

  بزرگنمايي:

کرمان رصد -

عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهور نگاه مساله محور را یکی دیگر از رویکردهای صندوق نوآوری و شکوفایی دانست و بیان کرد: شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند مشکلات کشور را حل کنند و راه میان بر روزنق تولید از شرکت‌های دانش‌بنیان عبور می‌کند و باید حمایت لازم از این شرکت‌ها داشته باشیم.
به گزارش ایسنا منطقه کویر، "محمدصادق خیاطیان" عصر امروز 6 شهریورماه در نشست خبری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و صندوق پژوهش فناوری استان کرمان گفت: در حال گذار از اقتصاد منبع محور به دانش محور و دانش پایه هستیم و همه ارکان نظام نیز بر این باور هستند.
وی شرکت‌های دانش بنیان و فناوران را موتور محرک اقتصاد دانست و بیان کرد: چند سال اخیر زیست بوم‌های اقتصاد دانش‌بنیان کشور تحرک پیدا کرده‌اند.
عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهور ادامه داد: 4 هزار و 500 شرکت دانش‌بنیان در کشور داریم که حدود 90 هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته‌اند که نوید دهند حرکت جدید در کشور هستند.
وی خاطرنشان کرد: در این عرصه نهادهای مختلفی در حال فعالیت هستند و در سال 89 قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان به تصویب می رسد و صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای حمایت از آنها راه‌اندازی شد.
خیاطیان ارایه خدمات تسهیلات، سرمایه‌گذاری و کمک و توانمندسازی برای توسعه بازار از جمله خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی برشمرد و بیان کرد: براساس قانون تمرکززدایی اولین اقدام ما بوده است و با تاسیس 45 صندوق پژوهش فناوری در سطح کشور در این راستا حرکت کردیم.
وی با بیان این مطلب که یک هزار و 500 میلیارد تومان تومان از طریق صندوق‌های نوآوری و شکوفایی ظرفیت ایجاد کردیم، اظهار کرد: شرکت‌های بزرگ دانش بنیان در سطح کشور داریم که گردش مالی زیادی دارند اما نیازهای داشتند که باید سریع به آنها تسهیلات پرداخت می‌کردیم که در این راستا از طریق نظام بانکی حدود یک هزار و 500 میلیارد تومان ظرفیت ایجاد کردیم و با این ظرفیت می‌توانند منابع مالی خود را تا پایان امسال تامین کنند.
عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهور بر لزوم زمینه‌سازی برای توسعه شرکت های دانش بنیان تاکید کرد و بیان کرد: برای این مهم توجه به شتاب‌دهنده‌ها بود و بسته‌ای برای آنها طراحی کرده‌ایم.
وی معرفی صندوق استان کرمان به مخاطبان را الزامی دانست و عنوان کرد: این نهاد مالی باید تقویت و توسعه یابد اما در استان کرمان 54 شرکت دانش‌بنیان فعالیت دارند و این ظرفیت با توجه به ظرفیت استان کم است.
خیاطیان نگاه مساله محور را یکی دیگر از رویکردهای صندوق نوآوری و شکوفایی دانست و بیان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند مشکلات کشور را حل کنند و راه میان‌بر روزنق تولید از شرکت‌های دانش‌بنیان عبور می‌کند و باید حمایت لازم از این شرکت‌ها داشته باشیم.
وی نگاه آینده محور و فرصت محور را از دیگر رویکردها صندوق نوآوری و شکوفایی نام برد و تصریح کرد: عمده مشکل شرکت‌های دانش بنیان بازار است و ما در این عرصه خوب عمل کرده‌ایم و شرکت‌ها محصولات خوبی تولید کرده‌اند، اما زمانی که به بازار رسیده‌اند کسی این محصولات را نمی‌خرد و ما به عنوان صندوق نوآوری و شکوفایی ابزار لیزینگ ایجاد کرده است و خریداران محصولات به صورت اقساط هزینه آن را پرداخت خواهند کرد و همچنین معرفی محصولات شرکت‌های دانش بنیان به مخاطبین اصلی و ذینفعان‌شان از دیگر اقدامات ما برای فروش محصولات این شرکت‌ها بوده است.
عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهور از اشتغال مستقیم 142هزار در شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در حدود 14 محور تقسیم‌بندی شده‌اند که عمده فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های؛ IT، ICT(آی‌سی‌تی)، سلامت، فناوری‌های زیستی، تجهیزات پزشکی و ماشین آلات است.
همچنین مجید نورانی مدیر عامل صندوق پژوهش فناوری استان کرمان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه پارک علم فناوری استان کرمان در سال 97 فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: تا پایان سال 97 به 11 شرکت دانش بنیاد از محل صندوق تسهیلات داده‌ ایم.
وی از تسهیلاتی که در سال گذشته به شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های که در پارک علم و فناوری فعال هستند، سخن به میان آورد و ادامه داد: در سال 98 رویکرد جدید و منابع خوبی تخصیص داده شده از جمله؛ 18 میلیارد تومان خط اعتبار تخصیص داده شده به شرکت‌های دانش‌بنیان و 3.5 میلیارد تومان به شرکت‌های که در پارک علم و فناوری فعال هستند، است.
مدیر عامل صندوق پژوهش فناوری استان کرمان بیان کرد: 35 شرکت دانش‌بنیان و پارک به صندوق پژوهش و فناوری استان تقاضای تسهیلات داده‌اند و در حال اعطای تسهیلات به آنها هستیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield