کرمان رصد

آخرين مطالب

اوقات فراغت دود شد

تابستان گذرانی در کرمان با طعم قلیان/ مسئولان سکوت کرده اند سياسي

تابستان گذرانی در کرمان با طعم قلیان/ مسئولان سکوت کرده اند
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – تابستان در حالی آخرین روزهای خود را سپری می کند که تعطیلات سال جاری در استان کرمان با افزایش عرضه و مصرف قلیان در سکوت مسئولان گذشت.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: چند سال قبل بود که عرضه قلیان در بسیاری از واحدهای صنفی از جمله رستوران ها و چایخانه ها محدود شد اما در سال جاری گویی عرضه قلیان عرصه باز تری به خود دید و جوانان اوقات فراغت خود را در لابه لای دود قلیان و تنباکو سپری کردند.
کافی ست به پارکها و مراکز تفریحی کرمان سری بزنید به سادگی می توان در اکثر پارک های بزرگ کرمان از جمله بوستان جنگلی، بوستان پردیسان و حتی هفت باغ و رستوران های مناطق گردشگری از جمله ماهان، ده بالا، کوهپایه و جوپار مراکزی را مشاهده کنید که به صورت ویژه فقط قلیان اجاره می دهند و محل استعمال آن نیز در پارکها و مکانهای عمومی است. این اماکن جدا از دهها واحد صنفی هستند که در سطح شهر کرمان قلیان عرضه می کنند.

هر چند در سال های گذشته شورای سلامت استان کرمان دغدغه بیشتری در خصوص جلوگیری از عرضه قلیان در مکانهای عمومی داشت اما این روزها کمتر نگرانی در این زمینه وجود دارد و متاسفانه استفاده قلیان در بین دختران و زنان نیز در اماکن عمومی افزایش یافته است.
هر چند دغدغه مندی را می توان در مصاحبه های مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشاهده کرد اما چون این اداره اهرم اجرایی ندارد و مهار گسترش مصرف قلیان نیاز به همپوشانی دستگاه های مختلف دارد صدای این مرکز علمی به گوش نمی رسد.
تجارت غیر قانونی تنباکوی میوه ای
طبق گزارش ها سالانه بین 20 تا 30 هزار تن انواع تنباکو به خصوص تنباکوی میوه ای وارد کشور می شود که بخش اعظم آن به صورت قاچاق می باشد، ضمن اینکه طبق اعلام منابع پزشکی این تنباکوها در مراکز غیر قانونی تولید و دارای سمومی است که می توان دسلامت قشر جوان را با چالش جدی مواجه کند.
عرضه قلیان در مراکزی که اصولا چنین کاربری نیز برای آنها تعریف نشده است یکی از نگرانی های جدی است.
رستورانها، سوپرمارکتهای نزدیک اماکن عمومی و چایخانه ها به مرکز تجمع جوانانی تبدیل می شوند که در خلاء برنامه ریزی مناسب برای اوقات فراغت خود را در دود قلیان غرق می کنند.
نکته جالب اینکه بخش اعظم سال جاری اداره کل ورزش و جوانان استان که نقش تاثیر گذاری در برنامه ریزی برای غنی سازی اوقات فراغت جوانان دارد فاقد مدیریت بوده است
نکته جالب اینکه بخش اعظم سال جاری اداره کل ورزش و جوانان استان که نقش تاثیر گذاری در برنامه ریزی برای غنی سازی اوقات فراغت جوانان دارد فاقد مدیریت بوده است.
اما تجارت واردات و تولید و عرضه تنباکوی میوه ای آنقدر پر درآمد است که علیرغم دغدغه های کارشناسان بهداشت و درمان در سکوت و زیر پوست شهر در حال گسترش می باشد.
نکته جالب توجه اینکه اکثر این تنباکوها که به سادگی در سوپر مارکت های کرمان با قیمت بسیار اندک عرضه می شوند نام عربی دارند که می توان به مارکهای «الواحه، المزایا، الشرق و الحمرا، النخل، الفاخر» اشاره کرد که مبداء اکثر این تنباکو ها قبل از ارسال به ایران کشور امارات است و سود جویان از آن سوی آب بازار خود را در ایران جستجو می کنند.

تقریبا در اکثر محله های شهر کرمان می توان مغازه های فروش قلیان های رنگارنگ را مشاهده کرد، همچنین مغازه های متعدد زغالفروشی نیز در دسترس جوانان است و هر کدام نیز درآمد مطلوبی در اکثر ایام سال دارند.
سودجویان سلامت جوانان را قربانی می کنند
یکی از فروشندگان قلیان به خبرنگار مهر می گوید: مصرف قلیان در بین نسل جوان طرفداران زیادی دارد و دختر و پسر و سن سال آنها هم در این امر بی تاثیر است، خانواده ها هم آنقدر که در زمینه کشیدن سیگار حساسیت دارند؛ در خصوص مصرف قلیان بین جوانان آگاهی ندارند به همین دلیل تصور می کنند یک تفریح سالم است.
محمد می گوید: در این مغازه در کنار فروش قلیان اقلام دیگر از جمله تنباکو، زغال و بخشهای دیگر قلیان که به مرور زمان خراب می شوند فروخته می شود و درآمد روزانه من حدود 100 تا 200 هزار تومان است.
این فروشنده قلیان می گوید: مشتریان ما اکثرا افرادی هستند که در خانه قلیان می کشند اما چایخانه ها و قلیانخانه ها درآمد بسیار بیشتری دارند، یک قلیان حدود 50 هزار تومان قیمت دارد و نرخ یک بسته تنباکو 2 تا 5 هزار تومان است که برای حدود 10 بار مصرف کافی است، زغال هم قیمت زیادی ندارد اما به ازای هر بار استعمال قلیان بین 25 تا 40 هزار تومان بسته به مکانی که مراجعه می کنید هزینه دریافت می شود.
وارد یکی از چایخانه های کرمان می شوم، برخلاف نامش اثری از چای نیست، جلوی اکثر مشتریان این چایخانه قلیانی بزرگ قرار دارد و دود فضای این چایخانه را گرفته است.
بر سر در چایخانه اما تابلویی بزرگ زده شده که طبق نوشته های روی آن باید ساندویچ، پیتزا و غذای گرم و چای به مشتریان عرضه کند.
حلقه های دور از جمع های چند نفره جوانان بر روی تخت ها بالا می رود، همسایه ها می گویند تا نیمه شب این چایخانه فعال است و مشتری فراوانی هم دارد.
حلقه های دور از جمع های چند نفره جوانان بر روی تخت ها بالا می رود، همسایه ها می گویند تا نیمه شب این چایخانه فعال است و مشتری فراوانی هم دارد
در حالی سلامت و اوقات فراغت جوانان در این مکانها دود می شود که سودش به جیب وارد کنندگان و عرضه کنندگان قلیان می رود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفتگو با مهر می گوید: بدون شک قلیان و سیگار دروازه ورود جوانان به سمت مواد مخدر هستند و خانواده ها باید به این نکته توجه کنند که قلیان بسیار مضرتر از سیگار است.
سیدوحید احمدی طباطبایی می افزاید: هم اکنون مصرف قلیان به یک معض لجدی اجتماعی و بهداشتی در جامعه تبدیل شده و از همه دستگاه های و افرادی که می توانند در زمینه کاهش مصرف قلیان تاثیرگذار باشند می خواهیم رسالت خود را انجام دهند.
وی با تاکید بر لزوم انجام طرح های دائمی و جمعی برای مقابله با عرضه قلیان گفت: در کنار دستگاههای مختلف این مردم هستند که باید بدانند فرزندانشان با مصرف قلیان به سمت انواع بیماری ها و مخاطرات اجتماعی گام برمی دارند.
طباطبایی بیان کرد: عرضه قلیان در مکان های عمومی باید متوقف شود و در این زمینه اصناف، اتحادیه ها، نیروی انتظامی، دادگستری باید همکاری داشته باشند.
قلیان عامل انتقال سل و هپاتیت
وی با اشاره به وجود صدها نوع سم و مواد مضر در تنباکوهای میوه ای گفت: این مردم هستند که باید به صورت جدی ورود کنند و ضمن بالا بردن آگاهی های خود اجازه ندهد فرزندانشان به سمت مصرف قلیان گام بردارند و در کنار آن مسئولان نیز باید دغدغه داشته باشند.
وی با اشاره به سرطان زا بودن بسیاری از مواد موجود در قلیان ها بیان کرد: یکی از دلایل شیوع سرطان افزایش مصرف همین قلیان ها در جامعه است.
وی تاکید کرد: قلیان پنجره ای است که راه ورود مواد مخدر را به خانه ها باز می کند.
طباطبایی با اشاره به مصرف قلیان در بین زنان و کاهش سن مصرف قلیان گفت: مردم باید بدانند که نباید سلامت خود را بازیچه دست عده ای سودجو کنند که هیچ توجهی به سلامت مردم ندارند.
مردم باید بدانند که نباید سلامت خود را بازیچه دست عده ای سودجو کنند که هیچ توجهی به سلامت مردم ندارند
وی با اشاره به مصرف مشترک قلیان در چایخانه ها گفت: نوع مصرف قلیان زمینه برای شیوع بیماری های مختلف از جمله سل و هپاتیت را فراهم می کند.
وی گفت: مردم تصور می کنند با تعویض سر شلنگ و یا شلنگ قلیان می توانند از بروز بیماری جلوگیری کنند در حالیکه این بخش از قلیان فقط موجب شیوع 15 درصد از بیماریه ای ست و 85 درصد دیگر به مخزن آب مربوط است.
تابستان سال 98 گذشته و چایخانه های کرمان بدون دردسر اوقات فراغت بسیاری از جوانان را دود کردند و سوال اینجاست چرا در این مدت اقدامی موثر برای محدود کردن استعمال قلیان در کرمان انجام نشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کشف 427 کیلوگرم تریاک در ریگان

شمار مبتلایان کرونا در کرمان از 1500 نفر هم عبور کرد

تست کرونای تمامی تیم‌ها در آزمایشگاه‌ واحد و معتبر انجام شود

ابلاغ آخرین مصوبات شورای سلامت کیش

تعداد بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به 1516 نفر رسید

آخرین وضعیت کرونا در جیرفت/ ادامه حضور یک سوم کارمندان در ادارات

1200 تاکسی رفسنجان مجهز به کارتخوان می‌شود

آزمون پایه نهم متوسطه به صورت حضوری برگزار می‌شود

اهدای عضو مستلزم آگاهسازی بیشتر است

نخستین گروه ملخ‌های صحرایی به مزارع ریگان رسید

توضیحات باشگاه گل گهر در خصوص قرنطینه بازیکنان مبتلا به کرونا

رونمایی از کتاب مجموعه عکس های ژوزف پلروس در کیش

چوپان سقوط کرده در منطقه کوهستانی اِسکِر رابر نجات یافت

تست کرونای 64 مورد جدید در کرمان مثبت شد

نماز عید فطر در 50 مسجد کرمان اقامه شد

میزان صادرات چمدانی صنایع دستی کرمان 100 درصد افزایش یافت

انهدام باند سارقان قطعات خودرو با 9 فقره سرقت در جیرفت

عکس/ اقامه نماز عید فطر در استان کرمان

آخرین آمار از شمار بیماران کرونایی در استان کرمان

روزه‌داری تلاش تاریخی جامعه بشری برای اعتلای روح انسان است

مسئولان زمینه اشتغال و تولید داخلی را فراهم کنند

افزایش بی‌رویه قیمت سم کشاورزان رفسنجان را نگران کرد

مشکلات با وحدت مردم و مسئولان برطرف می‌شود

چند خبر کوتاه از جنوب کرمان

اپیدمی کرونا در استان کرمان کنترل شده است/رفتن به مسافرت را توصیه نمی کنیم

افزایش دوقلوزایی حیات وحش تهران در سال جاری

تمرینات تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان از سر گرفته شد

اماکن تاریخی کرمان بازگشایی می‌شوند

آغاز طرح فروش آنلاین دارو و محصولات آرایشی بهداشتی در کیش

پلمپ قلیان سرای یک رستوران در جزیره کیش به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی

وحدت، همدلی و انسجام یکی از ویژگی اصلی مقاومت در مقابل دشمنان ایران

راه اندازی لنج بادبانی چوبی در آب های جزیره کیش

فرهنگ سازی رعایت ضوابط بهداشتی در مراکز تجاری جزیره کیش

از 10 خردادماه همه کارکنان باید در محیط کار خود حضور داشته باشند

شمار مبتلایان به کرونا در کرمان به 1421 نفر رسید/ درگذشت 70 بیمار

کشف101 کیلوگرم تریاک در سیرجان

پیشکسوت میراث فرهنگی کرمان تجلیل شد

مهلت ارسال آثار به جشنواره فیلم کرمان تمدید شد

تشکیل 19 پرونده تخلف محیط زیستی در استان قزوین

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر

مدیرکل سازمان های کارگری و کارفرمایی خبر داد:امکان دریافت آنلاین همه آگهی های ثبتی تشکل های کارگری و کارفرمایی

فرهنگ سازی رعایت پروتکل های بهداشتی در مراکز تجاری جزیره کیش

مسئله محیط زیست باید اولویت کار در استان باشد

کشف محموله قاچاق شبانه چوب بلوط و ذغال در کهگیلویه وبویراحمد

2 قلاده توله خرس کامفیروز در حال بازپروری هستند

جنوب کرمان در مرز وضعیت قرمز کرونا

اعلام آدرس مساجدی که نماز عید فطر در آنان برگزار می شود

تجلیل از استادکار پیشکسوت طرح کاشی‌های سنتی استان کرمان

نرم افزار «سردار دل‌ها» رونمایی شد

رفسنجان میزبان جشنواره ملی عکس "از چشم دختران ببینیم" شد