کرمان رصد

آخرين مطالب

در آستانه ماه مهر

سایه مدارس کپری بر سر دانش آموزان/ شهر کرمان کمبود مدرسه دارد فرهنگي

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – تکاپوی مردم برای آماده کردن فرزندانشان برای ورود به مدارس هر روز بیشتر می شود اما هنوز هم مشکلاتی از جمله کمبود کلاس های درس، وجود مدارس غیرمقاوم و کلاس های کپری و چادری وجود دارد.
 از ابتدای سال جاری تلاش برای حذف مدارس خشت و گلی، چادری و کپری در استان کرمان دو چندان شده است، طبق بررسی های صورت گرفته در شهرستان های مختلف از جمله ریگان، فهرج، رودبار جنوب و راور اقداماتی نیز در راستای توسعه مدارس انجام شده است که می توان به ساخت و ساز مدارس جدید، جایگزینی برخی از کلاس های چادری و کپری با کانکس و حذف برخی مدارس غیرمقاوم و احداث ساختمان های جدید اشاره کرد اما به نظر می رسد هنوز استان کرمان در راستای رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله دارد.
در سال تحصیلی جدید 29 هزار کلاس درس و هفت هزار و 680 مدرسه دولتی و 916 مدرسه غیر دولتی فعالیت می کنند و حدود 625 هزار دانش آموز در این مدارس مشغول به تحصیل می شوند
هنوز هم کلاسهای کپری، چادری و کانکسی و غیر مقاوم در مناطق مختلف استان کرمان قابل مشاهده است.
در سال تحصیلی جدید 29 هزار کلاس درس و هفت هزار و 680 مدرسه دولتی و 916 مدرسه غیر دولتی فعالیت می کنند و حدود 625 هزار دانش آموز در این مدارس مشغول به تحصیل می شوند.
اما مشکلاتی از جمله وجود روستاهای دور افتاده و فاصله زیاد مناطق جمعیتی در برخی از مناطق مانند جنوب و شرق کرمان، محرومیت، مهاجرت به دلیل خشکسالی و تغییرات جمعیتی و گاه کمبود اعتبار تعدادی از این دانش آموزان را چالش مواجه کرده است.

تعداد مدارس کپری و غیر مقاوم کاسته شده اما همچنان وجود دارند
در حالیکه مسئولان دولتی از حذف مدارس خشت و گلی و کپری در کرمان خبر می دهند اما نمایندگان مجلس در مصاحبه با رسانه ها از وجود مدارس غیرمقاوم و کپری سخن می گویند هر چند که اکثرا بر این امر هم صحه می گذارند که از تعداد این مدارس کاسته شده است.
ضروریاتی مانند ایجاد مراکز شبانه روزی در مناطق محروم برای پوشش تحصیلی عشایر و روستاهای دور افتاده و جلوگیری از ترک تحصیل یکی از درخواست های مهم از سوی تعدادی از فرمانداران شهرستانهای شرق و جنوب استان کرمان است.
بازی با واژه ها برای توجیه وجود کپرها
اما بازی با واژه ها هم هنوز ادامه دارد و سعی می شود با استفاده از تعریف واژه ها، وجود کلاسهای کپری به صورت کلی انکار شود. به طور مثال گفته می شود مدرسه کپری وجود ندارد اما شاید کلاس کپری داشته باشیم.
کپرنشینی جزیی از فرهنگ مردم جنوب کرمان است و اگر استفاده از این سازه همچنان وجود دارد به دلیل تمایل مردم به زندگی در این کپرهاست!
همچنین دستگاههای مرتبط با ساخت و ساز در مناطق روستایی و محروم به صورت عجیبی اصرار دارند که کپرنشینی جزیی از فرهنگ مردم جنوب کرمان است و اگر استفاده از این سازه همچنان وجود دارد به دلیل تمایل مردم به زندگی در این کپرهاست!
در حال حاضر آمار دقیقی از کلاسهای کپری و مدارس خشت و گلی در استان کرمان وجود ندارد و باید منتظر آغاز سال تحصیلی باشیم تا ببینیم عملا این مدارس از چرخه آموزش استان کرمان حذف شده اند یا خیر.
اما حداقل اینکه طبق اعلام روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان29 مدرسه کپری در استان کرمان وجود دارد که دلیل این امر هم عشایری و یا دور افتاده بودن به دلیل ماهیت منطقه ای این مکان ها عنوان شده است.

نمایی از محرومیت در کلاسهای درختی و کپری
اما حداقل مطابق با شواهد تا پایان سال تحصیلی 97- 98 با بررسی میدانی در شرق و جنوب استان کرمان و مطابق با مصاحبه های مسئولان محلی وجود مدارس کپری و حتی درختی قابل مشاهده بود، مدارسی که به جز یک زیلو زیر پای دانش اموزان یک تخته سیاه و یک صندلی برای معلم چیز دیگری نداشتند.
از جمله این مدارس مدرسه مدرسه جعفرآباد در شهرستان رودبار جنوب بود که معلم این مدرسه در گفتگو با مهر محرومیت منطقه را عامل وجود مدارس و یا همان کلاسهای کپری عنوان کرد.
وی فاصله این مدرسه با یک کلاس درس که شامل یک درخت و یک کپر دست ساز توسط دانش آموزان و والدینشان می شد را از شهر رودبار 70 کیلومتر اعلام کرد و افزود: دانش آموزان با محرومیت شدید اقتصادی خانواده هایشان مواجه هستند و به دلیل اینکه در این حوالی مدرسه وجود ندارد، کلاس درس زیر سقف این کپر که توسط خود دانش آموزان احداث شده فعال است.
به دلیل اینکه در این حوالی مدرسه وجود ندارد، کلاس درس زیر سقف این کپر که توسط خود دانش آموزان احداث شده فعال است
وی گرما، سرما، حیوانات موزی، باد و خاک و کمبود شدید امکانات را از مشکلات چنین مدارسی عنوان کرد و بیان داشت: پراکندگی بالای جمعیت و کمبود شدید زیر ساخت و مهاجرت مردم به دلیل خشکسالی باعث می شود چنین مدارسی شکل بگیرند و البته فقط در جعفرآباد نیز این مدارس دیده نمی شود.
این معلم احداث مجتمع های آموزشی را راهکار رفع این مشکل دانست و گفت: بسیاری از دانش آموزان همین مدرسه کانکسی هم برای رسیدن به این درخت هر روز چند کیلومتر راه طی می کنند.
نماینده مردم پنج شهرستان جنوبی استان کرمان در مجلس نیز با اشاره به اینکه اقدامات زیادی برای توسعه فضاهای آموزشی انجام شده اما هنوز مشکلاتی وجود دارد به خبرنگار مهر گفت: نمی توان وجود این مدارس را در مناطق دور افتاده و یا گاه در روستاهای فاقد امکانات در نزدیکی مراکز شهری را منکر شد.
احمد حمزه گفت: اینکه گفته شود سازه های کپری جزوی از فرهنگ مردم محسوب می شود و وجودشان نشانه محرومیت نیست اشتباه است چون ما در برخی از مدارس بزرگ جنوب کرمان شاهد وجود مدارس شش کلاسه کانکسی هستیم که قابل قبول نیست.
وی خواستار توسعه فضای آموزشی و حذف مدارس کپری و چادری در همه شهرستانهای جنوب کرمان شد و گفت: همه دانش آموزان استان باید از شرایط استفاده از امکانات حداقلی برخوردار باشند.

مدارس سنگی در مناطق عشایری وجود دارد
فرماندار ریگان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: خوشبختانه با پیگیریهای صورت گرفته در شهرستان و همکاری مسئولان چند مدرسه در شهرستان در سال جاری مورد بهره برداری قرار می گیرد و مشکلات وجود مدارس خشت و گلی به کلی در شهرستان وجود ندارد و اگر تعداد معدودی هم باشند به زودی این مشکل رفع می شود.
امین باقری افزود: در برخی از روستاهای دور افتاده مشکلاتی از جمله وجود مدارس سنگی وجود دارد که به دلیل ماهیت عشایری و دور افتاده بودن است اما تقریبا مدرسه کپری نداریم.
وی تصریح کرد: سعی کرده ایم در برخی از مناطق به خصوص در کوهستانهای منطقه با استقرار کانکس مدارس فرسوده، خشت گلی و کپری را حذف کنیم.
سعی کرده ایم در برخی از مناطق به خصوص در کوهستانهای منطقه با استقرار کانکس مدارس فرسوده، خشت گلی و کپری را حذف کنیم
وی مشکل اصلی شهرستان را وجود مدارسی دانست که قدمت بالا دارند و با اشاره به زلزله خیز بودن ریگان گفت: برخی از این مدارس بیش از 50 سال قدمت دارند.
فرماندار ریگان همچنین با اشاره به موج مهاجرت به دلیل خشکسالی و طوفان شن افزود: همین مساله موجب شدن سرانه امکانات تحصیلی از جمله میز و صندلی و فضای آموزشی در شهرستان دچار مشکل شود که قول رفع این مشکل نیز داده شده اما هنوز اجرا نشده است.
اما همه مشکلات نیز به مناطق محروم و دور افتاده برنمی گردد، در شهر کرمان این روزها یکی از مشکلات مردم وجود مدارس دو شیفته و یا مدارس با تعداد بالای دانش آموز است بطوریکه در سال تحصیلی گذشته برخی از کلاس ها نزدیک به 40 دانش آموز داشتند.
دلیل اصلی این امر هم کمبود فضای آموزشی در مرکز استان است، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر می گوید: یکی از مهمترین دلایل مراجعات مردمی به دفتر بنده مشکل ثبت نام دانش اموزان است.
شهر کرمان با کمبود مدرسه مواجه است
محمد رضا پور ابراهیمی افزود: هم اکنون شهر کرمان با مشکل جدی در زمینه تامین کلاس درس مواجه است و همین مساله موجب شدت شاهد فعالیت مدارس دو شیفته در شهر کرمان باشیم.
وی دلیل این امر را عدم برنامه ریزی برای توسعه مدارس مطابق با رشد جمعیت استان دانست و گفت: طبق آمار جمعیت دانش آموزی کرمان در سال جاری رشد 5 درصدی دارد.
وی خشکسالی، مهاجرت مردم به کرمان را دلیل اصلی افزایش تعداد دانش آموزان دانست و بیان کرد: کرمان یک شهر زلزله خیز است اما در این شهر 60 درصد مدارس غیرایمن هستند و باید برای مقاوم سازی این مدارس چاره اندیشی کرد.
وی گفت: با پیگیری صورت گرفته از برخی از واحدهای صنعتی و شرکتهای بزرگ خواسته شده است در راستای توسعه فضای آموزشی شهر کرمان سرمایه گذاری کنند همچنین باید اعتبارات بیشتری در راستای توسعه مدارس کرمان از بخش دولت جذب شود.
این در حالی است که طبق گفته مسئولان آموزش و پرورش استان کرمان 300 پروژه نیمه تمام در استان وجود دارد که 36 مورد از این پروژه در شهر کرمان قرار گرفته است که در صورت تامین اعتبار و تکمیل این پروژه ها بخش قابل توجهی از مشکلات رفع می شود.
استاندار کرمان نیز با اشاره به وجود برخی از ساختمان های اداری مازاد در کرمان خواسته است از این ساختمان ها به عنوان مدرسه استفاده شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان تاکید کرد: الزام دستگاه های اجرایی استان نسبت به ورود و ثبت اطلاعات اشتغال در سامانه رصد

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال گلستان خبر داد: بهره مندی 625 فارغ التحصیل دانشگاهی از طرح کارورزی

طراحی و اجرای یک رویداد جهانی در جزیره کیش

اخذ مجوز برای نامگذاری اماکن به نام سردار سلیمانی ضروری است

روزانه 140 نفر به مراکز جامع سلامت کرمان مراجعه می‌کنند

بیانیه جمهوری اسلامی ایران در هفتمین اجلاس توسعه پایدار آسیا و اقیانوسیه قرائت شد

کشف 530 کیلوگرم تریاک در کهنوج

120 هکتار مرتع در شهرستان ریگان از آفت ملخ پاک‌سازی شد

تسهیلات اشتغال روستایی به 23 طرح گردشگری کرمان اختصاص یافت

مهلت ثبت اصلاحیه در سامانه مسکن فرهنگیان تمدید شد

ارایه تسهیلات اشتغال روستایی به 23 طرح گردشگری کرمان

انتقام در اینستاگرام

تاریخ عقدنامه ازدواج فرزندان از اول فروردین 98 محاسبه می شود

تصویری کمیاب و قدیمی از دهستان رمشک

ثبت نام دانش آموزان در مدارس با پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود

برگزاری اولین کنگره بین المللی فرهنگی و اجتماعی بررسی ابعاد شخصیتی شهید سلیمانی

چالش تأمین واکسن آنفلوانزا پیش روی دنیا/گروه‌های هدف شناسایی شدند

وزش باد شدید از فردا در کرمان

تعطیلاتی پرحادثه در کرمان

جلوگیری از ورود ملخ‌ها به مزارع ریگان

دستگیری شکارچیان متخلف حیات وحش در کرمان

9 کشته و زخمی در تصادف محور فهرج - زاهدان

بنیاد مستضعفان افزون بر یک میلیارد ریال به حساب ایتام رفسنجان واریز کرد

افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت لوازم خانگی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان خبر داد: رتبه نخست استان زنجان در شاخص نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال

مناطق آزاد در هفته ای که گذشت

تالارها و سالن‌های پذیرایی کرمان بازگشایی شد

9000 کلونی زنبور عسل در استان کرمان پایش شد

توضیحات روابط عمومی محیط زیست در خصوص آتش سوزی جنگل‌های گچساران

تجهیزات محیط بانان به روز می شود تجهیزات محیط بانان به روز می شود

سوسک های سیاه کارابیده هیچ خطری ندارد، مردم نگران نباشند

اطفای حریق 34 منزل مسکونی در کرمان

تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان به قرنطینه رفت

سطح زیر کشت گل محمدی در شهربابک به 50 هکتار رسید

رقابت، فرصتی برای بروز ظرفیت نیروهای انقلاب/وحدت برای خدمت

در 2 ماه گذشته افزایش قیمتی در لوازم خانگی نداشته‌ایم

آلودگی کندوها به بیماری‌های زنبور در استان کرمان کمتر از حد انتظار

«یاسر»، از آرزوی معلم شدن تا سکوت و خوابیدن در گوشه اتاق/خدا همین نزدیکی است

کشف 427 کیلوگرم تریاک در ریگان

شمار مبتلایان کرونا در کرمان از 1500 نفر هم عبور کرد

تست کرونای تمامی تیم‌ها در آزمایشگاه‌ واحد و معتبر انجام شود

ابلاغ آخرین مصوبات شورای سلامت کیش

تعداد بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به 1516 نفر رسید

آخرین وضعیت کرونا در جیرفت/ ادامه حضور یک سوم کارمندان در ادارات

1200 تاکسی رفسنجان مجهز به کارتخوان می‌شود

آزمون پایه نهم متوسطه به صورت حضوری برگزار می‌شود

اهدای عضو مستلزم آگاهسازی بیشتر است

نخستین گروه ملخ‌های صحرایی به مزارع ریگان رسید

توضیحات باشگاه گل گهر در خصوص قرنطینه بازیکنان مبتلا به کرونا

رونمایی از کتاب مجموعه عکس های ژوزف پلروس در کیش