کرمان رصد

آخرين مطالب

انرژی خورشیدی ظرفیت جدید درآمدزایی در کرمان سياسي

انرژی خورشیدی ظرفیت جدید درآمدزایی در کرمان
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - طی چند سال اخیر با رویکرد تکیه بر داشته های داخلی احداث و بهره برداری نیروگاه‌های خورشیدی در استان کرمان شتاب خوبی پیدا کرده و ظرفیت های جدیدی برای درآمدزایی و اشتغال در این استان فراهم آورده است.
 در حال حاضر مزیت‌های استفاده از انرژی پاک در برابر آلایندگی و هزینه‌های بالای مصرفی و زیست محیطی سوخت های فسیلی، بشر را به سمت بهره گیری از انرژی و سوخت پاک سوق داده است، طوریکه بسیاری از کشورها به این حوزه ورود پیدا کرده‌اند.
از ابتدای فعالیت دولت یازدهم توجه ویژه ای به موضوع انرژی های تجدیدپذیر و پاک شده و هم اکنون طرح‌های گسترده ای در این بخش توسط مراکز و نهادهای مختلف در دست اجرا است که علاوه بر صرفه‌جویی در منابع گران بهای فسیلی، نوید بخش اشتغال‌زایی و درآمدزایی در کشور است.
استان کرمان به دلیل تابش خورشید در بیش از 300 روز از سال، فضای طبیعی بی ‌نظیر و همچنین زیرساخت‌های قابل قبول، در مرکز ذوزنقه طلایی انرژی خورشیدی کشور قرار گرفته است که این مزیت مهم می‌تواند جایگاه این استان را در بخش تامین انرژی‌های پاک و همچنین جلب سرمایه گذاران خارجی ارتقا بخشد.
استاندار کرمان در این خصوص گفت: نیروگاه‌های خورشیدی در این استان باید توسعه یابدزیرا به لحاظ اقتصادی و حمایتی به نفع مردم منطقه است و فرصت شغلی بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

محمدجواد فدائی افزود: استانداری کرمان از طرح‌های انرژی پاک و تجدیدپذیر حمایت جدی داشتهو خواهد داشت و به افراد متقاضی احداث نیروگاه خورشیدی، تسهیلات پرداخت می‌کند.
وی تصریح کرد: اخذ مجوز و روند امور اجرایی در بخش انرژی های تجدید پذیر تسهیل شده است و سرمایه گذاران به راحتی می توانند در این حوزه سرمایه گذاری و فعالیت کنند.
استاندار کرمان اظهار داشت: آلودگی سوخت های فسیلی را یکی از چالش های زیست محیطی است برای رهایی از آلودگی محیط زیست باید از انرژی های پاک استفاده کنیم اما به دلیل سرمایه گذاری کلان در این حوزه روند استفاده از این نوع انرژی ها کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه 40 درصد برق تولیدی کرمان وابسته به آب است تاکید کرد: با وجود خشکسالی و کمبود منابع آبی در استان، راه اندازی نیروگاه‌های خورشیدی گام بسیار موثری در صرفه جویی منابع آبی بشمار می‌رود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به موقعیت مناسب کرمان در حوزه انرژی خورشیدی گفت: کرمان قابلیت لازم برای تبدیل شدن به پایلوت ایجاد نیروگاه های خورشیدی پنج مگاواتی در کشور را دارد.

محمد رضا پور ابراهیمی افزود: در حال حاضر با تلاشهای مسئولان و تسهیلات اختصاص یافته 700 نیروگاه خورشیدی در این استان برای خانواده های تحت پوشش کمیته امداد ایجاد شده است.
وی تصریح کرد: در سال جاری520 نیروگاه خورشیدی در استان کرمان توسط مددجویان کمیته امداد امام خمینی بهره برداری رسید که نقش بسیار مناسبی در توانمند سازی و اشتغالزایی اقشار کم درآمد دارد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: احداث نیروگاه خورشیدی مدل بسیار خوبی برای توانمند سازی خانواده های تحت پوشش کمیته امداد در استان کرمان محسوب می‌شود که گسترش آن باید در دستور کار قرار داشته باشد.
وی افزود: ظرفیت لازم در استان برای افزایش سه برابری تعداد نیروگاه های خورشیدی پنج مگاواتی وجود دارد که ایجاد این نیروگاه ها در توسعه درآمد خانواده های تحت پوشش کمیته امداد نقش موثری داشته است.
مدیرعامل شرکت توزیع برق شمال استان کرمان گفت: این شرکت از سال 94 تاکنون گام‌های موثری در خصوص انعقاد قراردادهای خرید تضمینی برق سامانه های خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب برداشته است.

محمود شهبا افزود: از میان قریب به 800 قرارداد با توان بیش از 10 مگاوات تاکنون 282 سامانه خورشیدی با توان مجموعاً 4.24 مگاوات به بهره برداری رسیده و اتصال به شبکه این ظرفیت تولیدی سالانه بیش از هشت هزار و 525 مگاوات ساعت تولید انرژی را به همراه داشته است.
وی اظهار داشت: این شرکت طی سال های 92 تا 93 نیز از طریق 15 هزار و 950 میلیون ریال اعتبار، 145 کیلووات سامانه خورشیدی در مساجد و مدارس شهرستان‌های رفسنجان، زرند و کرمان نصب و راه اندازی نموده که نصب این ظرفیت سالانه بیش از 291 مگاوات ساعت تولید انرژی را به همراه خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت توزیع برق شمال استان کرمان تصریح کرد: هدف از نصب این سامانه ها را استفاده از پتانسیل‌های استان در زمینه استفاده از انرژی پاک و فرهنگسازی در زمینه استفاده از انرژی های نو در مدارس بزرگ و مساجد است.
وی ادامه داد: احداث 154 کیلووات سامانه خورشیدی در ساختمان‌های اداری و با مشارکت مشترکان با اعتبار هشت هزار و 470 میلیون ریال از دیگر فعالیت های انجام شده در حوزه برق شمال استان بشمار می‌رود.
شهبا با اشاره به امضا تفاهم نامه همکاری تحت عنوان طرح کرامت خورشید با کمیته امداد امام استان گفت: از سال 95 جهت انعقاد قرارداد خرید تضمینی با مددجویان تحت پوشش، گام بلندی در راستای اعتلای شان و منزلت این خانواده ها و امکان ایجاد درآمد و کمک به اقتصاد تعداد بیش از 70 خانواده نیز فراهم شده است که تا پایان سال 97 به بیش از 105 نیروگاه بهره برداری شده خواهد رسید.
وی بیان کرد: با تلاش کارکنان شرکت توزیع نیروی برق شمال کرمان استقبال بی نظیری از این موهبت الهی در جهت سرمایه گذاری احداث نیروگاه‌های خورشیدی در محدوده تحت پوشش این شرکت صورت پذیرفته که درارزیابی سازمان ساتبا(سازمان انرژی های تجدید پذیر) منجر به اخذ رتبه دوم با امتیاز 339 در میان شرکت های برق منطقه ای و توزیع در زمینه توسعه انرژی های تجدیدپذیر و پاک شود.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان کرمان گفت: در سال گذشته، 520 نیروگاه خورشیدی توسط مددجویان این نهاد حمایتی احداث شده است و ‌هزار نیروگاه خورشیدی دیگر نیز طی سال جاری در کرمان به بهره برداری می‌رسد.

یحیی صادقی افزود: مددجویان کمیته امداد با اجرای طرح نیروگاه های کوچک خورشیدی علاوه پرداخت اقساط اجرای طرح به درآمدزایی نیز رسیده و تاکنون 700 خانوار در شهرهای راور، زرند، کوهبنان، ارزوئیه، بردسیر، جیرفت، اسماعیلی، هلیل، عنبرآباد، جبالبارز جنوبی و کهنوج نیروگاه خورشیدی ایجاد کرده‌اند.
وی با بیان اینکه تاکنون افزون بر 700 طرح نیروگاه خورشیدی در استان کرمان اجرا شده است اظهار داشت: برق تولید شده در این نیروگاه‌ها توسط دولت از مددجویان کمیته امداد به صورت ماهانه به مبلغ یک میلیون و 200 هزار تومان خریداری می‌شود.
مدیرعامل کمیته امداد امام خمینی استان کرمان تصریح کرد: در قالب جشن کرامت آفتاب 520 واحد نیروگاه خورشیدی پنج کیلوواتی برای 720 مددجوی کمیته امداد از طریق نصب پنل های خورشیدی ماهانه به بهره برداری رسیده که به طور متوسط یک میلیون تومان بابت فروش برق به دولت درآمد زایی شده است.
وی تاکید کرد: دولت بمنظور توانمند سازی خانوارهای مددجویی زیر پوشش این نهاد حمایتی با اجرای این طرح به مدت 20 سال به صورت تضمینی برق تولید شده توسط نیروگاه‌های خورشیدی مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) استان کرمان را خریداری می‌شود.
  


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هفت تصمیم مهم برای طرح‌های آبرسانی استان

بررسی طرح استانی سازگاری با کم آبی

کارخانه روغن نباتی گلناز رونق می گیرد

صنایع مس موظف به نصب دستگاه پایش ذرات در سه شهر کرمان شود

خبر اسید پاشی در کرمان کذب است

پروژه جنگل کاری با نهال در رودبار جنوب افتتاح شد

دستگاه ها اقدامات لازم برای جذب اعتبارات تبصره 18 را انجام دهند

سرمایه دامی کرمان در معرض تهدید است/ بسط قاچاق دام به قاچاق طیور

آموزش کارکنان منجر به افزایش کارآیی و بهره وری می شود

ادعای فیگارو درباره دستگیری روح الله زم

دیدار روح‌ الله زم با آیت‌ الله سیستانی تکذیب شد

نوآوری نیاز اصلی پیشرفت کارآفرینان است

عمارت صدرزاده سیرجان به موزه صنعت سنگ‌آهن تغییر کاربری پیدا می‌کند

تعداد فروشگاه‌های عرضه مرغ در کرمان افزایش پیدا می‌کند

بسته ماندن محور شهداد نهبندان مشکلات امدادرسانی را دوچندان کرد

طرح کاداستر در 570 هزار هکتار از اراضی کرمان اجرا می‌شود

نمایشگاه ها نباید فرمایشی باشند

دستگاه‌ها در جهت جذب اعتبارات تبصره 18 اقدام کنند

برادر رئیس جمهور به زندان رفت

24 مهرماه؛ سند افتخاری برای آیندگان این سرزمین است

بحث تقسیم استان کرمان کاملا منتفی است/آمادگی شهر کرمان برای برگزاری انتخابات تمام الکترونیکی

هاشمی‌ طبا: سرانجام FATF را هم می‌ پذیریم

24مهر یکی از وقایع تاثیرگذار انقلاب اسلامی ایران بود

بیست و چهارم مهرماه سند هویت مردم کرمان است

ادعای فیگارو درباره دستگیری ورح الله زم

پیام تبریک استاندار کرمان به مناسبت هفته بیمه سلامت

پیام استاندار کرمان به مناسبت 24 مهرماه؛ سالروز به آتش کشیده شدن مسجد جامع

ثبت نام 118 هزار و 757 زائر کرمانی در سامانه سماح

انحراف تانکر حامل بنزین بزرگراه عنبرآباد به کهنوج را بست

وظیفه شناسی از نشانه‌های مردم کرمان در واقعه 24 مهر بود

جزئیات کلاهبرداری 200 میلیارد ریالی آهن فروشی در کرمان تشریح شد

روزانه 70 هزار وعده غذایی در شلمچه توزیع می‌شود

40 موکب استان کرمان در کربلا به زائران خدمت رسانی می‌کنند

موکب‌های کرمان روزانه بیش از 430هزار پرس غذا و میان وعده توزیع می‌کنند

موکب های کرمان روزانه بیش از 430هزار پرس غذا و میان وعده توزیع می کنند

کرمان شایسته میزبانی جشنواره موسیقی نواحی کشور است

آمادگی استانداری کرمان برای حل مشکلات بیماران خاص

اجرای 5437 برنامه در هفته پدافند غیرعامل در استان کرمان

کرمانی‌ها سهم عمده‌ای در ویرایش نسخه جدید اوستا دارند

توسعه متوازن ملاک عمل ورزش و جوانان کرمان است

جزئیات تازه از دستگیری روح‌ الله زم

مردم از محصولات دارای برچسب سلامت استفاده کنند

پروژه فاضلاب کرمان اهمیت ویژه ای دارد/ دستگاه ها در اجرای پروژه فاضلاب کرمان همکاری کنند

پروژه‌های فاضلاب کرمان تحت هیچ شرایطی نباید تعطیل شوند

پیشرفت 30 درصدی پروژه 22 ساله فاضلاب کرمان

انحراف تانکر حامل بنزین بزرگراه عنبرآباد به کهنوج را مسدود کرد

روند اجرای پروژه فاضلاب کرمان نباید متوقف شود

رهاسازی فضای مجازی معقول نیست

سمینار بین المللی زبان‌های ایرانی در کرمان برگزار شد

به دنبال تشکیل جلساتی که خروجی ندارند، نیستیم