کرمان رصد

آخرين مطالب

انرژی خورشیدی ظرفیت جدید درآمدزایی در کرمان سياسي

انرژی خورشیدی ظرفیت جدید درآمدزایی در کرمان
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - طی چند سال اخیر با رویکرد تکیه بر داشته های داخلی احداث و بهره برداری نیروگاه‌های خورشیدی در استان کرمان شتاب خوبی پیدا کرده و ظرفیت های جدیدی برای درآمدزایی و اشتغال در این استان فراهم آورده است.
 در حال حاضر مزیت‌های استفاده از انرژی پاک در برابر آلایندگی و هزینه‌های بالای مصرفی و زیست محیطی سوخت های فسیلی، بشر را به سمت بهره گیری از انرژی و سوخت پاک سوق داده است، طوریکه بسیاری از کشورها به این حوزه ورود پیدا کرده‌اند.
از ابتدای فعالیت دولت یازدهم توجه ویژه ای به موضوع انرژی های تجدیدپذیر و پاک شده و هم اکنون طرح‌های گسترده ای در این بخش توسط مراکز و نهادهای مختلف در دست اجرا است که علاوه بر صرفه‌جویی در منابع گران بهای فسیلی، نوید بخش اشتغال‌زایی و درآمدزایی در کشور است.
استان کرمان به دلیل تابش خورشید در بیش از 300 روز از سال، فضای طبیعی بی ‌نظیر و همچنین زیرساخت‌های قابل قبول، در مرکز ذوزنقه طلایی انرژی خورشیدی کشور قرار گرفته است که این مزیت مهم می‌تواند جایگاه این استان را در بخش تامین انرژی‌های پاک و همچنین جلب سرمایه گذاران خارجی ارتقا بخشد.
استاندار کرمان در این خصوص گفت: نیروگاه‌های خورشیدی در این استان باید توسعه یابدزیرا به لحاظ اقتصادی و حمایتی به نفع مردم منطقه است و فرصت شغلی بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

محمدجواد فدائی افزود: استانداری کرمان از طرح‌های انرژی پاک و تجدیدپذیر حمایت جدی داشتهو خواهد داشت و به افراد متقاضی احداث نیروگاه خورشیدی، تسهیلات پرداخت می‌کند.
وی تصریح کرد: اخذ مجوز و روند امور اجرایی در بخش انرژی های تجدید پذیر تسهیل شده است و سرمایه گذاران به راحتی می توانند در این حوزه سرمایه گذاری و فعالیت کنند.
استاندار کرمان اظهار داشت: آلودگی سوخت های فسیلی را یکی از چالش های زیست محیطی است برای رهایی از آلودگی محیط زیست باید از انرژی های پاک استفاده کنیم اما به دلیل سرمایه گذاری کلان در این حوزه روند استفاده از این نوع انرژی ها کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه 40 درصد برق تولیدی کرمان وابسته به آب است تاکید کرد: با وجود خشکسالی و کمبود منابع آبی در استان، راه اندازی نیروگاه‌های خورشیدی گام بسیار موثری در صرفه جویی منابع آبی بشمار می‌رود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به موقعیت مناسب کرمان در حوزه انرژی خورشیدی گفت: کرمان قابلیت لازم برای تبدیل شدن به پایلوت ایجاد نیروگاه های خورشیدی پنج مگاواتی در کشور را دارد.

محمد رضا پور ابراهیمی افزود: در حال حاضر با تلاشهای مسئولان و تسهیلات اختصاص یافته 700 نیروگاه خورشیدی در این استان برای خانواده های تحت پوشش کمیته امداد ایجاد شده است.
وی تصریح کرد: در سال جاری520 نیروگاه خورشیدی در استان کرمان توسط مددجویان کمیته امداد امام خمینی بهره برداری رسید که نقش بسیار مناسبی در توانمند سازی و اشتغالزایی اقشار کم درآمد دارد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: احداث نیروگاه خورشیدی مدل بسیار خوبی برای توانمند سازی خانواده های تحت پوشش کمیته امداد در استان کرمان محسوب می‌شود که گسترش آن باید در دستور کار قرار داشته باشد.
وی افزود: ظرفیت لازم در استان برای افزایش سه برابری تعداد نیروگاه های خورشیدی پنج مگاواتی وجود دارد که ایجاد این نیروگاه ها در توسعه درآمد خانواده های تحت پوشش کمیته امداد نقش موثری داشته است.
مدیرعامل شرکت توزیع برق شمال استان کرمان گفت: این شرکت از سال 94 تاکنون گام‌های موثری در خصوص انعقاد قراردادهای خرید تضمینی برق سامانه های خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب برداشته است.

محمود شهبا افزود: از میان قریب به 800 قرارداد با توان بیش از 10 مگاوات تاکنون 282 سامانه خورشیدی با توان مجموعاً 4.24 مگاوات به بهره برداری رسیده و اتصال به شبکه این ظرفیت تولیدی سالانه بیش از هشت هزار و 525 مگاوات ساعت تولید انرژی را به همراه داشته است.
وی اظهار داشت: این شرکت طی سال های 92 تا 93 نیز از طریق 15 هزار و 950 میلیون ریال اعتبار، 145 کیلووات سامانه خورشیدی در مساجد و مدارس شهرستان‌های رفسنجان، زرند و کرمان نصب و راه اندازی نموده که نصب این ظرفیت سالانه بیش از 291 مگاوات ساعت تولید انرژی را به همراه خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت توزیع برق شمال استان کرمان تصریح کرد: هدف از نصب این سامانه ها را استفاده از پتانسیل‌های استان در زمینه استفاده از انرژی پاک و فرهنگسازی در زمینه استفاده از انرژی های نو در مدارس بزرگ و مساجد است.
وی ادامه داد: احداث 154 کیلووات سامانه خورشیدی در ساختمان‌های اداری و با مشارکت مشترکان با اعتبار هشت هزار و 470 میلیون ریال از دیگر فعالیت های انجام شده در حوزه برق شمال استان بشمار می‌رود.
شهبا با اشاره به امضا تفاهم نامه همکاری تحت عنوان طرح کرامت خورشید با کمیته امداد امام استان گفت: از سال 95 جهت انعقاد قرارداد خرید تضمینی با مددجویان تحت پوشش، گام بلندی در راستای اعتلای شان و منزلت این خانواده ها و امکان ایجاد درآمد و کمک به اقتصاد تعداد بیش از 70 خانواده نیز فراهم شده است که تا پایان سال 97 به بیش از 105 نیروگاه بهره برداری شده خواهد رسید.
وی بیان کرد: با تلاش کارکنان شرکت توزیع نیروی برق شمال کرمان استقبال بی نظیری از این موهبت الهی در جهت سرمایه گذاری احداث نیروگاه‌های خورشیدی در محدوده تحت پوشش این شرکت صورت پذیرفته که درارزیابی سازمان ساتبا(سازمان انرژی های تجدید پذیر) منجر به اخذ رتبه دوم با امتیاز 339 در میان شرکت های برق منطقه ای و توزیع در زمینه توسعه انرژی های تجدیدپذیر و پاک شود.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان کرمان گفت: در سال گذشته، 520 نیروگاه خورشیدی توسط مددجویان این نهاد حمایتی احداث شده است و ‌هزار نیروگاه خورشیدی دیگر نیز طی سال جاری در کرمان به بهره برداری می‌رسد.

یحیی صادقی افزود: مددجویان کمیته امداد با اجرای طرح نیروگاه های کوچک خورشیدی علاوه پرداخت اقساط اجرای طرح به درآمدزایی نیز رسیده و تاکنون 700 خانوار در شهرهای راور، زرند، کوهبنان، ارزوئیه، بردسیر، جیرفت، اسماعیلی، هلیل، عنبرآباد، جبالبارز جنوبی و کهنوج نیروگاه خورشیدی ایجاد کرده‌اند.
وی با بیان اینکه تاکنون افزون بر 700 طرح نیروگاه خورشیدی در استان کرمان اجرا شده است اظهار داشت: برق تولید شده در این نیروگاه‌ها توسط دولت از مددجویان کمیته امداد به صورت ماهانه به مبلغ یک میلیون و 200 هزار تومان خریداری می‌شود.
مدیرعامل کمیته امداد امام خمینی استان کرمان تصریح کرد: در قالب جشن کرامت آفتاب 520 واحد نیروگاه خورشیدی پنج کیلوواتی برای 720 مددجوی کمیته امداد از طریق نصب پنل های خورشیدی ماهانه به بهره برداری رسیده که به طور متوسط یک میلیون تومان بابت فروش برق به دولت درآمد زایی شده است.
وی تاکید کرد: دولت بمنظور توانمند سازی خانوارهای مددجویی زیر پوشش این نهاد حمایتی با اجرای این طرح به مدت 20 سال به صورت تضمینی برق تولید شده توسط نیروگاه‌های خورشیدی مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) استان کرمان را خریداری می‌شود.
  


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معاون علوم پزشکی کرمان: افراد سیگاری بیشتر در معرض کرونا هستند

توزیع 54 هزار بسته غذایی بین نیازمندان کرمانی

ادامه سیر صعودی کرونا در کرمان/ 52 مورد جدید شناسایی شد

جواب تست کرونای مبتلایان گل گهر تغییر کرد

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

پلمب 18 واحد عرضه قلیان در سیرجان

واکنش امام‌ جمعه کرمان به دستگیری یکی از مدیران کل

جزئیاتی از تخلیه جنجالی منزلی در بردسیر

واژگونی پژو 405 در بردسیر 4 مصدوم بر جا گذاشت

کرونا تا به امروز جان 82 کرمانی را گرفته است

115 میلیارد تومان تسهیلات آبیاری نوین در کرمان پرداخت شد

بیش از 54 هزار سبد کالا بین مددجویان کرمان توزیع شد

ادارات جیرفت با یک‌سوم ظرفیت فعالیت می‌کنند

تقویت مشاغل خرد موجب شکوفایی و رونق اقتصادی می‌شود

صندوق های خرد محلی و تحقق روستای بدون بیکار در استان کرمان

ایرانی‌ها روزانه 8 هزار کیلومتر سیگار مصرف می‌کنند

زمین های دارای کاربری آموزشی به بخش خصوصی واگذار شوند

فصل برداشت تمام شد؛ مسئولان بیدار شدند/ نوش دارو بعد از ورشکستگی

اکثر نقاط شهر کرمان با کمبود مدرسه مواجه است

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

بیشترین تمایل به مصرف دخانیات، در سنین نوجوانی و جوانی

مصرف سیگار، تریاک و قلیان عوارض کرونا را تشدید می‌کند

​معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کرمانشاه خبر داد: توسعه فرصت‌های شغلی با استفاده از تجربیات کارآفرینان در سراسر کشور به اشتراک گذاشته می شود

ساخت مسکن برای خانوارهای دارای عضو معلول تا پایان امسال

رونمایی از طرح های جدید بیمه ای برای بازنشستگان کشوری

بیش از هزار و 900 کیلوگرم فرآورده دامی غیربهداشتی در جنوب کرمان معدوم شد

برداشت انگور در جنوب کرمان آغاز شد

هنوز انقلاب اسلامی آنطور که باید، معرفی نشده است

در نقطه تمدن ساز اسلام به محوریت ایران اسلامی قرار داریم

تعیین تکلیف وضعیت معین‌های اقتصادی کم فعال استان کرمان

سرانه آموزشی شهر کرمان کمتر از متوسط کشوری است

زیرساخت‌های گردشگری باغ شاهزاده ماهان کرمان تکمیل شد

واژگونی پژو 405 در بردسیر چهار مصدوم بر جا گذاشت

مراتع شهربابک در آتش سوخت

تیم هندبال مس کرمان با 3 بازیکن قرارداد امضا کرد

تست کرونا یکی از بازیکنان مس کرمان مثبت شد

فعالیت‌ استخرهای سرپوشیده همچنان ممنوع

زیرساخت‌های ضروری برای پیاده روی اربعین ایجاد می‌شود

گفت‌وگو با عیسی کلانتری در روند خاموش‌سازی آتش‌ جنگل‌ها: بالگردها نقش موثری در خاموش‌سازی آتش ندارند

جان باختن مقنی در عمق 10 متری چاه

سارقان منازل در بردسیر به دام پلیس افتادند

تالار مرکزی کرمان جزء اولویت‌های وزارت ارشاد است/نیاز به 50 میلیارد تومان اعتبار

توزیع بیش از 54 هزار سبد کالا بین مددجویان کرمانی

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: حضور آگاهانه و تاثیرگذار در فضای مجازی داشته باشیم

مشکلات بخش تعاون خراسان جنوبی در حوزه کاری صنعت، معدن و تجارت بررسی می شود

سامانه اشتغال مهارت محور اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز راه اندازی شد

قدردانی مرتضی بانک از مدیریت و تیم راه اندازی درگاه خدماتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی میهماندار هواپیمایی

شهرداری رفسنجان 25 میلیارد ریال صرف فعالیت‌های ضد کرونایی کرد