کرمان رصد

آخرين مطالب

در گفت و گو با ایسنا مطرح شد؛

به قدرت مناطق‌آزاد در گرفتن زهر تحریم‌ها توجه کنید منطقه آزاد کیش

به قدرت مناطق‌آزاد در گرفتن زهر تحریم‌ها توجه کنید
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - مسئولان در مناطق آزاد معتقدند که با توجه به ظرفیت بالای موجود در این مناطق در صورت احترام به قوانین مربوطه و رفع موانع سرمایه‌گذاری، مناطق آزاد می‌تواند به موتور محرکه اقتصاد تبدیل شده و زهر تحریم‌ها را بگیرد.

به گزارش فرینا، محمد امین اله‌داد، دبیر کمیته راهبردی فناوری اطلاعات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اهمیت مناطق آزاد در وضعیت کنونی اقتصاد کشور، گفت: اگر اختیارات و ظرفیت‌های مناطق در چهارچوب قانونی خودشان دیده شده و مورد احترام واقع شود معتقدم که می‌تواند بسیاری از مشکلات را به ویژه در زمان تحریم حل و فصل کند و در شرایط فعلی راهکار مناسبی برای کمک به اقتصاد کشور باشد. این در حالی است که انتظارات از مناطق آزاد بسیار بالا بوده و به یک مطالبه عمومی تبدیل شده که این مسئله از نگاه ما اتفاق خوشایندی است.
بزرگترین کمک به مناطق آزاد چیست؟
محمدامین اله داد با بیان اینکه متاسفانه شناخت کافی در مورد مناطق آزاد وجود ندارد و برای تحقق توسعه، باید به طور ویژه مورد توجه قرار داد، افزود: در شرایط کنونی بزرگترین کمک به مناطق آزاد این است که قانون آن‌ رعایت شده و مقررات بین مناطق و سازمان‌های هم‌جوار نیز تسهیل شود که اگر این اتفاق بیفتد مناطق آزاد ظرفیت آن را دارند که به مهمترین موتور محرکه اقتصاد کشور تبدیل شوند.
اله داد با بیان اینکه در شرایطی که صحبت از توسعه علمی و اقتصادی کشور می‌کنیم باید نگاه ویژه به مناطق آزاد وجود داشته باشد، افزود: امتیازات این مناطق برای سرمایه گذاران حوزه‌های مختلف از جمله حوزه تولید جذاب است؛ به طوری‌که یک تولید کننده در مناطق آزاد برای ورود ماشین آلات خود مشکلات کمتری داشته و هزینه کمتری نیز می‌پردازد. در مورد مواد اولیه تولید برای مناطق آزاد تعرفه گمرکی وجود ندارد و هزینه‌های لجستیکی صادرات نیز به شدت کاهش پیدا می‌کنند و این مسائل در کنار ظرفیت‌های اختصاصی هر یک از مناطق آزاد ایران، فضای خوبی برای تولید و سرمایه گذاری ایجاد می‌کنند که نباید از آن‌ها غافل شد. ولی مسئله اینجاست که در موضوع تولید، زنجیره آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و حتی اگر یکی از این حلقه‌ها درست کار نکند می‌تواند مشکل ساز شود.
کارنامه منفی نیست اما...
دبیر کمیته راهبردی فناوری اطلاعات مناطق آزاد با اشاره به اینکه در رویه‌ای که در مناطق آزاد وجود دارد دو موضوع سهولت کسب و کار و شفافیت مورد توجه جدی هستند، گفت: ما در حال پیش‌برد رویه‌ای هستیم که سهولت کسب و کار و شفافیت را بصورت همزمان داشته باشیم. ما چیزی برای پنهان کردن نداریم و اگر مقایسه‌ای بین مناطق آزاد خود و مناطق همجوار داشته باشیم مشخص می‌شود که کارنامه منفی نداریم ولی نیازمند حمایت بیشتری هستیم. مناطق آزاد از لحاظ بودجه‌ای به نوعی خودگردان هستند و دولت اعتبار جداگانه‌ای برای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد، از این رو مهمترین اقدامی که دولت می‌تواند انجام دهد تاکید عملی بر الزام کلیه‌ سازمان‌ها به رعایت قانون مناطق آزاد در این مناطق است.
اله داد در ادامه وضعیت مناطق آزاد ایران در مقایسه با منطقه و جهان مورد بررسی قرار داد و گفت: مناطق آزاد کشور نسبت به مناطق همسایه خود در استان‌های مختلف وضعیت بهتری دارند، اما تا کنون وضعیت توسعه فناوری اطلاعات در آن‌ها تابعی از وضعیت توسعه دولت الکترونیک در کشور بوده است. در این حوزه آمارهای بین المللی به وضوح وضعیت کشورمان را مشخص می‌کند و نمی‌توان انکار کرد که مناطق آزاد جدا از ایران نبوده و آن‌ها هم به دلیل وابستگی‌ها به اطلاعات سازمان‌های هم‌جوارشان در سرزمین اصلی تابع همین وضعیت هستند. اما در دو سال اخیر و در قالب پروژه توسعه پنجره واحد مناطق آزاد، تلاش بر آن است تا تحولی در حوزه کاربرد فناوری‌های نوین در مناطق آزاد رقم زده شود.
وی در توضیح بیشتر گفت: بانک جهانی برای سهولت کسب و کار 10 شاخص اصلی از جمله دریافت مجوزهای ساخت و ساز، حمایت از سرمایه‌های کوچک، تامین اعتبار و اعطای وام و قوانین کار را مد نظر قرار می‌دهد و سپس رتبه بندی انجام می‌شود. این در حالی است که عملکرد ما در این سال‌ها طبق گزارش سال 2018 بین 190 کشور نشان داده که بهترین رتبه ایران در بحث مجوز ساخت و ساز بوده که در رتبه 25 قرار داریم ولی در شاخصی همچون حمایت از سرمایه‌های کوچک رتبه کشور ما 170 است. باید توجه داشت که با وجود همسایه‌هایی که در منطقه داریم رقابت بسیار سنگین است و آن‌ها با تلاشی که در سال‌های اخیر کرده‌اند در رتبه‌های بالایی قرار گرفته‌اند، در حالی که ما با سرعتی متناسب با همسایگانمان پیش نرفته ایم و اکنون تمام تلاش ما بر جبران این فاصله است.
دبیر کمیته راهبردی فناوری اطلاعات مناطق آزاد در این رابطه مهمترین چالش موجود را موانع مقرراتی و هماهنگی بین سازمان‌ها دانست و گفت: باید این فرآیندها طبق قانون چگونگی اداره مناطق آزاد یکپارچه شوند. نه اینکه سرمایه گذار به مناطق آزاد بیاید و برای دریافت مجوز نه تنها در منطقه بلکه در سرزمین اصلی نیز فرآیندی جداگانه و عموماً تکراری را طی کند.
یک سرمایه‌گذار چندبار باید مجوز بگیرد!؟
اله داد در مورد با رفع موانع سرمایه گذاری مسائل دیگری را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: اولاً باید مسائل مقرراتی اصلاح شده و سهولت کسب و کار به عنوان یک مسئله در نظر گرفته شود. ما در کلیه رویه‌ها باکنترل‌های تکراری و موازی مواجه هستیم. این در حالی است که کسی منکر شفاف سازی و کنترل نیست، ولی سوال بسیار اساسی این است که یک سرمایه گذار باید چند بار و نزد چند سازمان اطلاعات یکسانی را ارائه و مجوزهای یکسانی را دریافت کند. چرا باید تا این حد فرآیندها طولانی شوند تا سرمایه گذار را دچار دلسردی کنند در حالی‌که می‌توان‌گردش اطلاعات را جامع و سیستمی بین سازمان‌های مختلف پیش برد.
به گزارش ایسنا، آخرین گزارشی که چندی پیش دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در رابطه با وضعیت سرمایه گذاری خارجی در این مناطق اعلام کرد از این حکایت داشت که در سال 1397 معادل 30 درصد کاهش نسبت به سال 1396 رخ داده و از حدود یک میلیارد دلار به 650 میلیون دلار کاهش یافته است که دلیل اصلی آن شرایط تحریمی بوده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جمع آوری نظرات و پیشنهادات مردمی در خصوص طراحی های میدان ملل

حضور تیم مشاوره مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت در کیش

صنایع قشم در مسیر توسعه

تاکید مشاور رییس جمهور بر اهمیت و ضرورت پروژه های شیرین سازی آب دریا

بورس بین‌الملل راه سرمایه گذاران خارجی را باز می‌کند

جزیره کیش میزبان بزرگترین رویداد دریایی ایران

چهارمین راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی در کیش

سومین نشست فیروزه ای بانوان درکیش

تامین مواد اولیه و قطعات واسطه ای مورد نیاز واحد های تولیدی مستقر در کیش

اطلاعیه

ایجاد بورس بین الملل حضور گسترده سرمایه‌گذاران خارجی را به دنبال دارد

اطلاعیه در خصوص قطعی برق

باید کیش را برای آیندگان بسازیم

دعوت از فعالان حوزه های دریایی برای حضور در نشست هم اندیشی نمایشگاه بین المللی صنایع دریایی ودریانوردی درکیش

گسترش روابط سازمان منطقه آزاد کیش و دانشگاه علم و صنعت ایران

تشکیل شورای عالی ورزش کیش و انتصابات این حوزه

حضور دکتر مظفری در مراسم ختم و بزرگداشت سردار شهید ابراهیم غلامی

استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی برای رونق بیشتر پروژه ها در کیش

معرفی ظرفیت های بیمارستان کیش در چهارمین کنگره بین المللی سلامت کشورهای اسلامی

برگزاری دوره آموزش پیشگیری از بیماری های کبد در جزیره کیش

ابراز رضایت و قدردانی معاون اول رییس جمهور از راه اندازی مجدد پروژه های نیمه تمام در کیش

جزیره کیش نیازمند سرمایه گذاری در زمینه تولید برق

بررسی راهکار های توسعه نیروگاه کیش با حضور متخصصان این حوزه

بررسی توسعه نیروگاه کیش با حضور متخصصان این حوزه

تقدیر از فعالیت های دست اندرکاران برگزاری هفته دفاع مقدس

تقدیر از فعالیت های اصحاب رسانه کیش در هفته دفاع مقدس

جزیره کیش باید حلقه اتصال به بازار های جهانی در تمامی حوزه ها باشد.

امضا تفاهمنامه همکاری بین سازمان منطقه آزاد کیش و دانشگاه علم و صنعت ایران

انجام بازسازی و بهسازی مدارس در جزیره کیش

گشایش نخستین مجتمع آموزشی بین المللی هوشمند در جزیره کیش

کودکان کیش صاحب خانه شدند

ایجاد جزیره پاک مدیون تلاش نیروی انتظامی ویژه کیش است

هم سطح سازی معابر کیش و ساخت سطح شیبدار برای عبور کم توانان جسمی

رها سازی­ دو لاک­ پشت در حال انقراض در آبهای ساحلی کیش

آموزش کارکنان مراکز پذیرایی در کیش

تشکیل جلسه ستاد مدیریت بحران کیش

توجه به ظرفیت‌های اقتصادی کشور وابستگی به نفت را کاهش می‌دهد

پنج/ شفاف سازی در مناطق آزاد با تکیه بر فناوری اطلاعات

سازمان منطقه آزاد کیش پیگیر قطعی برق و مالکیت شرکت آب و برق

مناطق آزاد در هفته ای که گذشت

جمع آوری تورهای رها شده در دریا با کمک غواصان کیش

ارائه جزئیات برگزاری مسابقات کبدی جوانان جهان به دکتر مظفری

برگزاری ویژه برنامه های روز جهانی کودک در کیش

رایزنی جهت گسترش فعالیت اپراتور تله کیش در سایر مناطق آزاد کشور

نصب نرخنامه خدمات گردشگری در دفاتر مسافرتی و گردشگری جزیره کیش

پیام تبریک مدیرعامل به مناسبت فرا رسیدن سیزدهم مهرماه روز نیروی انتظامی

سازمان منطقه آزاد کیش پیشگام و پیشقدم پیاده سازی بیانیه گام دوم انقلاب در بین سایر مناطق آزاد

سرفصل های گام دوم انقلاب سرلوحه مدیران و مسوولان کیش

تقدیر معاون قوه قضائیه از اقدامات سازمان منطقه آزاد کیش در زمینه گام دوم انقلاب

دو سند راهبردی جزیره کیش با حضور معاون قوه قضائیه رونمایی شد