کرمان رصد

آخرين مطالب

13 پرونده جرایم مفاسد اقتصادی در کرمان رسیدگی شد اجتماعي

13 پرونده جرایم مفاسد اقتصادی در کرمان رسیدگی شد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: سال های 91 و 92 در مجموع 13 پرونده جرایم مفاسد اقتصادی در استان کرمان مطرح و رسیدگی شد.

 یدالله موحد در جمع اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضاییه افزود: شش فقره از پرونده های جرایم اقتصادی در دادگاه های عمومی و جزایی در مرحله محاکمه است.
وی گفت: پرونده ای که با رقم غیر واقع 12 هزار میلیاردی (12 هزار میلیارد تومان) شهرت یافته بود در استان کرمان مورد رسیدگی قرار گرفت و در ادامه با نظر ریاست قوه قضاییه به مجتمع قضایی رسیدگی به جرایم اقتصادی دادسرا در تهران ارسال شد و در حال رسیدگی است.
وی خاطرنشان کرد: رقم اصلی این پرونده حدود 70 میلیارد تومان بوده است.
رییس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: علاوه بر آن 12 پرونده در دادسرای عمومی و انقلاب کرمان در حال رسیدگی و صدور حکم هستند که عدد و رقم آنها زیاد بالا نیست و این پرونده ها مربوط به اختلاس، ارتشا، تحصیل مال نامشروع و مواردی از این دست بوده است.
وی گفت: پرونده های شهرداری سیرجان، کک سازی زرند، کمیته امداد، دانشگاه علوم پزشکی، بنیاد مسکن و موسسه ثامن الحجج از جمله این موارد است.
وی افزود: به دلیل پیچیده بودن پرونده های مفاسد اقتصادی، رسیدگی به این پرونده ها باید با حضور کارشناسان صورت گیرد و روند رسیدگی به این پرونده ها طولانی می شود، زیرا در اینگونه جرایم افراد خاطی متخصص و حرفه ای هستتند و دست به سند سازی می زنند.
موحد با اشاره به این که در سال های 93 و 94 پرونده مفاسد اقتصادی در استان کرمان نداشته ایم گفت: نظر به اینکه مفاسد اقتصادی اثرات مخربی را بر اقتصاد کشور و اعتماد عمومی دارد، همواره مقابله با این پدیده شوم از مطالبات جدی رهبری و انتظارات به حق مردم بوده است و قوه قضاییه نقش مهمی در این زمینه ایفا کرده و خواهد کرد.
وی تصریح کرد: قوه قضاییه با صدور احکام متقن و جدی نشان داده که در برخورد با این حوزه جز احکام الهی و خط قانون هیچ خط قرمزی را نمی شناسد.
وی گفت: امروز می توانیم این ادعا را مطرح کنیم که این شائبه که اجرای قانون تنها برای افراد ضعیف است، در حال حاضر از قوه قضاییه برچیده شده است.
رییس کل دادگستری استان کرمان تاکید کرد: هیچ مقام و فرد دارای موقعیت برای جرایم و تخلفات خود از مصونیت و امنیت برخوردار نیست و این روند قوه قضاییه با قوت بیشتری ادامه خواهد یافت تا طعم شیرین عدالت را در این حوزه بچشند و اعتماد به نظام قضایی کشور ارتقا یابد.
وی گفت: امنیت قضایی برای همه مردم مورد اهتمام قوه قضائیه است و هیچ فردی نباید بدون تقصیر، مورد محاکمه واقع شود.
**بازگشت قریب چهار هزار هکتار اراضی دولتی به دولت
رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: یکی از مظاهر مفاسد اقتصادی، تعرض و تصرف اراضی دولتی و انفال عمومی یا تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغات و قطعه بندی آن برای احداث مسکن است.
وی بیان کرد: برخی افراد سودجو و فرصت طلب سعی می کنند ثروت های باد آورده ای داشته باشند و با این اقدام خود زمینه بروز پدیده هایی مانند حاشیه نشینی را ایجاد می کنند.
موحد گفت: محوریت مبارزه با این قبیل مفاسد در قوه قضاییه است و شورای حفظ حقوق بیت المال در این زمینه نقش محوری را بر عهده دارد.
وی افزود: در حواشی شهرهای بزرگ استان در سال گذشته و سه ماه اول امسال بالغ بر هزار هکتار از اراضی حاشیه ای شهر با همکاری استانداری، اداره کل اطلاعات، نیروی انتظامی، شهرداری و امور اراضی به دولت بازگردانده شده یا حفظ کاربری شده اند و از سودجویی افراد فرصت طلب جلوگیری شده است.
وی افزود: سال گذشته یکهزار و 237 فقره حکم قطعی در زمینه مقابله با تصرف اراضی دولتی با تغییر کاربری اراضی کشاورزی به نفع دولت صادر و در نتیجه اجرای این احکام نزدیک به چهار هزار هکتار اراضی دولتی به دولت بازگردانده شد.
رییس کل دادگستری استان کرمان ارزش تقریبی این اراضی را 153 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: با اقدامات انجام شده در زمینه برخورد با تصرف اراضی دولتی روند افزایش حاشیه نشینی در کرمان و برخی از شهرهای استان کرمان متوقف شده است.
وی بیان کرد: البته هنوز کار متوقف نشده و این اقدامات تا رسیدن به وضعیت نسبتا مطلوب ادامه می یابد.
**عملکرد دادگستری استان کرمان در سال گذشته
وی گفت: در حوزه قضایی استان کرمان در سال گذشته 203 هزار و 122 فقره پرونده ابتدایی وارد دادگستری استان شده که این به معنای ورود پرونده ها به دادسراها، دادگاه های عمومی، حقوقی و خانواده و دادگاه های بخش است که در مقایسه با تعداد پرونده های سال 92 شاهد افزایش هشت درصدی بوده ایم.
موحد اظهار کرد: کرمان از حیث رشد پرونده های ورودی به دادگستری رتبه 11 کشوری را دارد.
وی خاطرنشان کرد: ورودی ابتدایی در کل کشور پنج میلیون و 411 هزار و 538 پرونده بوده و تقریبا 3.75 پرونده های کل کشور مربوط به استان کرمان است و این در حالی است که استان کرمان چهار درصد جمعیت کشور را در برگرفته است.
وی گفت: سال گذشته علاوه بر اینکه قضات استان به تمامی پرونده های ورودی رسیدگی کرده و صدور حکم داشته اند، پنج درصد از موجودی های دادگستری های استان را کاهش دادند و از جمله استان های موفق از حیث کاهش موجودی بوده ایم.
رییس کل دادگستری استان کرمان عنوان کرد: در حوزه اجرای احکام مدنی نیز 15 درصد کاهش و در حوزه اجرای احکام کیفری پنج درصد عملکرد مثبت را داشته ایم.
وی یادآور شد: در مجموع در سطح کشور سه میلیون و 411 هزار پرونده وارد شوراهای حل اختلاف شده که نسبت به سال قبل از آن پنج درصد کاهش داشته و از این تعداد 144 هزار و 824 فقره در شوراهای حل اختلاف استان کرمان مطرح شده است.
به گفته وی هم اکنون 322 شورای حل اختلاف فعال در استان کرمان وجود دارد.
موحد گفت: سال گذشته شوراهای حل اختلاف استان کرمان موفق شدند علاوه بر رسیدگی به تمامی پرونده های ورودی، سه هزار و 300 پرونده از موجودی های قبل را نیز مورد رسیدگی قرار دهند.
وی بیان کرد: در شوراهای حل اختلاف استان کرمان در مجموع 52 درصد از پرونده ای قابل سازش و 31 درصد از کل پرونده ها با تلاش اعضای شوراها با سازش مختومه شده اند و این نشان از موفقیت و عملکرد قابل تحسین شوراهای حل اختلاف استان کرمان دارد.
**10 جرم دارای بیشترین فراوانی در استان کرمان
رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: جرایمی از جمله سرقت مستوجب تعزیر، ضرب و جرح، تهدید، توهین به اشخاص، نگهدای و مالکیت مواد مخدر، تخریب، حمل مواد مخدر، صدمات ناشی از تصادف، کلاهبرداری و خیانت در امانت جزء 10 جرم اول استان کرمان هستند که بیشترین فراوانی را دارند.
وی خاطرنشان کرد: در مجموع سال گذشته 25 هزار و 341 پرونده با موضوع سرقت در دادسراهای عمومی و انقلاب استان کرمان مطرح شده است.
وی ادامه داد: تعداد پرونده های ورودی با موضوع ضرب و جرح نیز 17 هزار و 328 مورد و تعداد پرونده های مربوط به تهدید 10 هزار و 624 پرونده بوده است.
موحد گفت: در حوزه دعاوی حقوقی نیز به ترتیب بیشترین فراوانی به دعوای مطالبه مهریه با چهار هزار و 971 پرونده اختصاص دارد و تامین خواسته با چهار هزار و 237 پرونده، طلاق به درخواست زوجه با سه هزار و 974 فقره و طلاق توافقی با سه هزار و 795 پرونده دارای بیشترین میزان ورودی بوده است.
وی خاطرنشان کرد: همانگونه که از آمار مشخص است، عمده ترین فراوانی مربوط به پرونده های حوزه خانواده است که یک هشدار جدی را بیان می کند و باید با برنامه ریزی دقیق تر در حوزه خانواده اقدام کرد.
**فعالیت های حوزه عمرانی استانداری کرمان
رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: در حوزه عمرانی دادگستری استان کرمان طی سال گذشته اقدامات خوبی از جمله تکمیل و بهره برداری از ساختمان جدید الاحداث دادگستری جیرفت صورت گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: ادامه تکمیل دادسرای سیرجان یکی دیگر از این طرح ها بوده که تاکنون 60 درصد پیشرفت داشته است.
وی تکمیل ساختمان دادگستری کوهبنان را از دیگر اقدامات حوزه عمرانی دادگستری استان کرمان دانست و افزود: ساختمان دادگستری شهرستان انار نیز با 48 درصد پیشرفت فیزیکی و ادامه ساخت مجتمع قضایی جرایم امنیتی در مرکز استان با 25 درصد پیشرفت فیزیکی نیز در سال گذشته انجام شد.
موحد بیان کرد: ساختمان دادسرای عمومی و انقلاب زرند نیز با 35 درصد پیشرفت فیزیکی در دست انجام ست.
وی گفت: احداث پنج دادگستری در قلعه گنج، رودبار جنوب، ریگان، فهرج و نرماشیر نیز از محل اعتبارات خاص در اختیار رییس قوه قضاییه اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
وی به اختصاص 15 هکتار اراضی در محدوده کانون اصلاح و تربیت برای احداث مجتمع فرهنگی، آموزشی و رفاهی قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: به زودی فعالیت عمرانی این طرح آغاز می شود.
**تمهیدات دادگستری برای اجرای آیین دادرسی کیفری جدید
رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: در سال جاری تمهیدات و مقدمات لازم برای اجرای آیین دادرسیی کیفری جدید در استان کرمان فراهم شده است.
وی ادامه داد: به حول و قوه الهی از چند روز آینده محاکم کیفری یک و دو و دادگاه انقلاب با تعدد قاضی در استان کرمان راه اندازی می شود.
وی یادآور شد: ضابطان و قضات آموزش های لازم را دیده اند تا به نحو احسن تشکیلات جدید دادرسی های کیفری را اجرایی کنیم.
موحد گفت: با این اقدام جرایم مهم با حضور دو قاضی رسیدگی می شود و دادگاه های ویژه اطفال و نوجوانان در حوزه کیفری یک با حضور مشاوران و مددکاران اجتماعی صورت می گیرد و تسهیلات جدیدی برای اطفال و نوجوانان در نظر گرفته شده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از مهمترین ویژگی دوران مدیریت شش ساله آیت الله لاریجانی؛ توجه و تقویب مبانی استقلال قوه قضاییه در حوزه درون سازمانی و برون سازمانی است که پررنگ تر از قبل دنبال می شود.
وی عنوان کرد: در دوران مدیریت آیت الله لاریجانی، توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات در راستای دستیابی قوه قضایبه به عدالت الکترونیکی صورت گرفت.
موحد گفت: توسعه فناوری های ارتباطات و اطلاعات در قوه قضاییه نسبت به بقیه نهاهای حاکمیتی با شتاب بالایی دنبال می شود.
وی بیان کرد: در سال گذشته بازرسی های درون سازمانی قوه قضاییه به شکل پنهان انجام شده است.
**موارد عفو در کرمان
رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: سال گذشته به دو صورت اعطای عفو، عفوهای معیاری و موردی را داشته ایم.
وی اظهار کرد: در اعطای عفوهای معیاری در سال گذشته دو هزار و 538 نفر از محکومان حبس و جزای نقدی که در زندان بودند، مشمول عفو شدند که از این تعداد 781 نفر آزاد و مابقی میزان مجازات آنها تقلیل یافت.
وی گفت: یک مورد عفو معیاری ویژه نسوان به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) به زنان اعطا شد که 207 نفر مشمول، 49 نفر آزاد شدند و بقیه مشمول تقلیل مجازات شدند.
موحد بیان کرد: در سال جاری نیز به مناسبت 13 رجب سالروز ولادت مولای متققیان عفو معیاری اعلام شد که یک هزار و 359 نفر مشمول عفو قرار گرفتند.
وی عنوان کرد: در مورد عفو موردی که به مناسبت های مختلفی صورت می گیرد، 97 نفر از محکومان استان کرمان به صورت موردی مشمول عفو رهبری واقع شدند که اعدام 61 نفر از این افراد به حبس ابد تبدیل شد و مابقی مشمول تخفیف و تقلیل مجازات شدند.
**برنامه های هفته قوه قضاییه در استان کرمان
رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: دلیل نامگذاری اول تا هفتم تیرماه بعنوان هفته قوه قضاییه شهادت آیت الله بهشتی و 72 تن از یاران امام راحل در سال 1360است که این فاجعه شریرانه توسط منافقین رخ داد.
وی ادامه داد: نظام قضایی کشور برگرفته از شریعت مقدس اسلام از حیث ساختار و محتواست و در واقع تضمین کننده احقاق حق و عدالت در جامعه است و بر همین اساس رسالت مهم دادگسری استان کرمان بر پایه اصول ولایت مداری، قانون مداری، سلامت رفتاری، رضایت مندی عمومی و برنامه محور طرح ریزی شده است.
وی گفت: کار دادگستری یکی از دشوارترین و حساس ترین کارهاست و به لحاظ معضلات فراوان اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی امروز این قوه با سیل عظیم پرونده ها و مراجعات مردمی روبرو است که علاوه بر این، پیچیدگی دلایل و موضوعات دعاوی، سنگینی کار بر دوش قضات شریف و کارکنان این دستگاه را مضاعف کرده است.
موحد عنوان کرد: برگزاری مصاحبه مطبوعاتی، تبلیغات محیطی با همکاری شهرداری در تمامی استان، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و ارایه گزارش عملکرد سالانه دادگستری، شرکت در برنامه های رادیویی و تلویزیونی توسط مدیران دستگاه قضایی، انتشار ویژه نامه قوه قضاییه، سخنرانی قضات درباره مسایل قضایی و حقوقی در ادارات و مساجد استان، عطرافشانی و گلباران قبور شهدا از جمله برنامه های هفته قوه قضاییه است.
وی گفت: سخنرانی قبل از دعای ندبه توسط یکی از مدیران دستگاه قضایی، مدیران و نمایندگان حقوقی ادارات در سازمان بازرسی، جلسه مشترک فرماندهان انتظامی با قضات و مدیران قضایی، سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه در سطح استان، و ملاقات مردمی مدیران قضایی استان از دیگر برنامه های هفته قوه قضاییه در استان کرمان است.
رییس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: برگزاری جشن ویژه قضات و کارکنان دستگاه قضایی، جلسه مشترک شورای اداری و قضایی در دادگستری، جلسه مشترک مجمع نمایندگان شورای اسلامی با مدیران قضایی و دیدار دستگاه قضایی با خانواه شهدا، جانبازان و ایثارگران دستگاه قضایی، شرکت مدیران دستگاه قضایی در همایش ملی قوه قضاییه و دیدار برخی از مدیران قضایی با رهبری و نشست با شورای حل اختلاف، کانون کارشناسان رسمی دادگستری و دیدار با هیات مدیره خانه مطبوعات استان کرمان از دیگر برنامه های این هفته به شمار می رود.
7440/3028


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سهمیه بنزین نوروزی در راه است؟

برخورد مرگبار پژو 206 با گاردریل در بزرگراه نیایش

مرگ 25 نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا در چین

زن هزار چهره در دام کارآگاهان پلیس

سرقت منزل ویلایی توسط مطرب معروف

ورود موج بی‌ سابقه سرما به کشور تکذیب شد

تداوم بارندگی‌ها در نیمه شمالی استان کرمان تا اواخر وقت امشب

آماده‌باش کامل دستگاه‌های اجرایی استان

سرنوشت زنی که عاشق مرد متاهل شد!

وزیر بهداشت: با خیال راحت لبنیات مصرف کنید

تمامی محورهای مواصلاتی شمال استان کرمان باز است

آیین نامه واگذاری دکه‌ها تدوین می‌شود

اقامتگاه موقت متهمان در سیرجان راه اندازی شد

واژگونی خودرو در محور شهربابک 2 کشته و 11 مصدوم برج گذاشت

افزون بر 6 هزار پرونده در شرق کرمان با صلح و سازش مختومه شد

مدارس قزوین و ادارات زنجان تعطیل شدند

رسانه ها با خویشتنداری به انسجام اجتماعی دامن بزنند

کرمان استانی موفق در کشف مواد مخدر / 908 تن موادمخدر کشف شد

مهارت آموزی معتادان در اردوگاه کرامت/اشتغال افراد دردستور کار است

خطرات آسیب‌های اجتماعی کمتر از تهدیدات خارجی نیست

تداوم فعالیت سامانه بارشی تا روز جمعه

خطر آسیب‌های اجتماعی کمتر از تهدیدات خارجی نیست

6 هزار و 893 پرونده در شرق کرمان با صلح وسازش مختومه شد

بزرگترین اردوگاه ترک اعتیاد جنوب شرق کشور در کرمان افتتاح شد

فرمانده بسیج دارخوین شادگان به شهادت رسید

اردوگاه «کرامت» در کرمان افتتاح شد

طرح کودکان، دوستان طبیعت در 28 مرکز آموزشی کرمان اجرا می‌شود

سرما در کرمان شدید نخواهد بود

جمعه ناجوانمردانه سرد است!

کشف 166 کیلوگرم حشیش در کرمان

با یک قانون جدید خارج رفتن سخت‌ تر شد

نجات 63 نفر از شهروندان توسط آتشنشانان در کرمان

سلامت کامل شیرهای تولیدی استان کرمان

بارش برف و باران در اکثر محور‌های کشور

نجات 63 نفر از شهروندان توسط آتشنشانان

شیرهای تولیدی استان کرمان از سلامت کامل برخوردار می باشند

سامانه اطلاعات مکانی روستایی کرمان رونمایی شد

بیکاری ابر چالش کشور/سربازان مهارت آموخته در اولویت اشتغال هستند

محدود کردن درآمد شهرداری خدمت رسانی به مردم را محدود می‌کند

افزون بر 6 تُن مواد مخدر در جیرفت کشف شد

مردی که زنش را کُشت تا با دختر 24ساله ازدواج کند

در کدام محورهای مواصلاتی شمال استان کرمان بارش برف و باران داریم؟

خطای انسانی در سقوط پرواز 737 تائید شد

اعتراف مریم به قتل مهندس در خانه مجردی

محموله کمک‌های اوقاف کرمان به سیل زدگان سیستان و بلوچستان ارسال شد

قتل‌ عام خونین یک خانواده در بناب

وجود علوفه آلوده به سم آفلاتوکسین تکذیب شد

توضیح درباره ممنوعیت برف‌ بازی در پارک آب و آتش

تاثیر بارش برف در آرام شدن اعتراضات مردم!

پلیس کرمان برنامه عملیاتی تعیین تکلیف پرونده‌های معوقه را تدوین کند