کرمان رصد

آخرين مطالب

جان دوباره به موزه حیاتی کرمان فرهنگي

جان دوباره به موزه حیاتی کرمان
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - اکونوموزه بانو حیاتی کرمان نمونه ای از احیای اماکن تاریخی و تجربه موفقی از تلفیق هنر صنایع دستی و موزه داری است که امروز به محلی برای نمایش و عرضه و فعالیت هنرمندان صنایع دستی استان کرمان تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، استان کرمان هزاران اثر و جاذبه تاریخی دارد که با مرمت و بازسازی هر کدام می توان استفاده و کاربری متفاوتی در آن ایجاد کرد تا حیات به این مجموعه های از یاد رفته باز گردد.
اکونوموزه حیاتی کرمان داستان پر فراز و نشیبی را در طول عمر 150 ساله خود طی کرده است، این مکان تاریخی در راسته بازار کرمان واقع شده و روزگاری محل بانک شاهنشاهی بود و پس از تاسیس وزارت اوقاف و صنایع مستظرفه، تحت تملک این نهاد قرار گرفت و به مدت 100 سال از آن به عنوان محل تدریس و تحصیل استفاده می شد.
این بنای زیبا و ارزشمند از سال 58 حدود سه دهه بلا استفاده بود و به همین دلیل در معرض تخریب قرار گرفت، اما با همت مسئولان دولت تدبیر و امید در سال 92، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و زنگار غبار و فراموشی از آن زدوده شد و به یاد بانو حیاتی شاعره و عارفه معاصر کرمانی بنام اکونوموزه بانو بی بی جان حیاتی کرمان فعالیت خود را آغاز کرد.
در حال حاضر موزه حیاتی کرمان پاتوق و محل فعالیت و آموزش جمعی از هنرمندان صنایع دستی کرمان است که علاقه مندان و بازدید کنندگان از نزدیک چرخه تولید آثار را مشاهده و با هنرهای مختلف و ارزشمند کار دست آشنا می شوند و محصولی را به یادگار با خود می برند.
پته کرمان در فهرست جهانی و ملی ثبت شود
محمود ابراهیمی یکی از هنرمندان صنایع دستی کرمان گفت: حدود 10 سال در حوزه تولید کیف و کفش فعالیت دارم و 2 سال است در موزه حیاتی کار می کنم و تولیدات پته و صنایع جانبی آن را به خریداران عرضه می کنیم و در کنار این فعالیت ها آموزش پته دوزی نیز برای علاقه مندان ارائه می شود.

وی افزود: مسافران و گردشگران از موزه استقبال نسبتا خوبی دارند که باعث می شود با صنایع دستی استان کرمان بیشتر آشنا شوند و برای اینکه بازدید کننده بیشتر داشته باشیم سعی داریم کیفیت کارمان را بالاتر ببریم.
این هنرمند صنایع دستی تاکید کرد: پته از صنایع دستی پرسابقه کرمان است اما در جوامع دیگر زیاد شناخته شده نیست و اینجا بازدید کنندگان و علاقه مندان با ایده ها و انواع جدید پته آشنا می شوند و پته به شهر و کشورهای دیگر معرفی می شود.
وی با بیان اینکه دوخت پته کار مشکل و زمان بری است اظهار داشت: محصولات ما اصالت خود را حفظ کرده اند و نقش های جدید نیز بکار برده می شوند و تلاش کردیم محصولات ما کاربردی تولید شوند و با تلفیق پته با کیف و کفش و پوست کارهای جدید ارائه کنیم تا پته بیشتر دیده شود.
ابراهیمی تصریح کرد: راه اندازی موزه حیاتی کار بسیار مفیدی بود که به نوعی حمایت از هنرمندان صنایع دستی محسوب می شود. هزینه ها فعالیت در این محیط برای تولید کنندگان و فعالان بسیار کمتر از بیرون است.
وی گفت: برخلاف صنایع دستی مانند گلیم سیرجان، ثبت نشدن پته در سطح جهانی و ملی باعث شده تا کمتر به این محصول سنتی و ارزشمند توجه شود و منبع مکتوب و علمی برای معرفی و شناسایی پته وجود ندارد و اخیرا اقدام به جمع آوری اطلاعات در رابطه با پته کرمان را آغاز کردیم تا کتاب جامعی در این حوزه تالیف شود.
تولید کننده صنایع دستی کرمان تاکید کرد: استان کرمان در حوزه صنایع دستی بسیار غنی است اما کمتر به آن توجه شده و باید همه دست به دست همدیگر بدهیم تا این بخش بهتر معرفی شود و رونق اقتصادی آن فعالتر شود.
هنر شالبافی کرمان احیا شده است
فاطمه امیری از فعالان هنر شالبافی کرمان نیز گفت: تقربا شش سال است که کار شالبافی را انجام می دهم و این هنر در گذشته بسیار در کرمان رونق داشت که با پیگیری های استاندار وقت از سال 95 کار احیای آن در حال انجام است.

وی افزود: احیای هنر شالبافی توسط یکی از معین های اقتصادی کرمان انجام می شود و در کارگاه 21 نفر به تولید شال مشغول هستند و تهیه مواد اولیه و فروش آن بعهده این مجموعه است.
امیری با بیان اینکه شال کرمان از ظرافت و کیفیت بالایی برخوردار است اظهار داشت: تابلو، شال گردن، قطعات لباس و اشیای تزئینی از جمله تولیدات این مرکز است که مشتریان و بازدید کنندگان از آن استقبال می کنند.
وی تصریح کرد: شال بافی به دلیل اینکه مدت نسبتا طولانی منسوخ شده بود کمتر شناخته شده است و پس از احیا به تدریج در حال شناخته شدن است و در صورت معرفی بیشتر درآمد زایی و اشتغال برای افراد علاقه مند در پی دارد.
این هنرمند صنایع دستی کرمان گفت: ایجاد موزه حیاتی باعث شده است تا بازدید کنندگان با حضور در این مجموعه از نزدیک با مراحل تولید صنایع دستی آشنا شوند و به همراه خود محصولات این مجموعه را به عنوان سوغات و یادگار باخود ببرند.
وی تاکید کرد: بسیاری از امکان متروکه و بالا استفاده در استان کرمان وجود دارد که با سرمایه گذاری و مرمت می توانند به مکانی برای فعالیت و عرضه انواع صنایع دستی مانند موزه حیاتی تبدیل شوند.
کرمان غنای بسیار بالایی در تولیدسنگ های زینتی دارد
بانوی هنرمند سنگتراش کرمانی با بیان اینکه استان کرمان بهشت معادن است گفت: استان از لحاظ سنگ های قیمتی و زینتی غنای بسیاری دارد و در صورت حمایت از هنرمندان این رشته ارزآوری و اشتغال فراوانی، نصیب فعالان می شود.

شکوه رسا افزود: حدود پنج سال است که در حرفه تولید سنگ ها قیمتی فعالیت می کنم، و کارگاهی که در آن فعالیت می کنم 12 میلیون تومان هزینه داشته که با وام بانکی، قرض و پس انداز خودم موفق به راه اندازی آن شدم.
وی تاکید کرد: حمایت های لازم از حوزه صنایع دستی انجام نمی شوداگر بخواهیم صنایع دستی استان کرمان در سطح جهانی و ملی مطرح باشد نیاز است که بر روی آن سرمایه گذاری کنیم.
این هنرمند صنایع دستی کرمان اظهار داشت: سنگ های قیمتی کرمان عمدتا از استان و کشور خارج و در دیگر کشورها فرآوری و مجددا به ایران صادر می شود که اگر هنرمندان این رشته حمایت شوند کشور ما یکی از صادرکنندگان سنگ های زینتی خواهد شد.
وی بیان کرد: در حال حاضر سنگ فیروزه شهربابک که قبلا کمتر شناخته شده بود در حال تبدیل شدن به یک برند است و این اتفاق برای سنگ های قیمتی کرمان لازم است.
رسا با اشاره به ضعیف بودن تبلیغات صنایع دستی کرمان در کشور تصریح کرد: اغلب مشتریان ما از علاقه مندان سنگ های زینتی و مشتریان خاص هستند، اما اگر بتوانیم سنگ های قیمتی کرمان را بیشتر معرفی کنیم، تقاضای خرید هم بالا می رود.
وی گفت: جنبه اصلی صنایع دستی هنر آن است که در کنار آن اقتصاد نیز باید رونق داشته باشد و موزه حیاتی از مکان هایی است که ضمن آشنایی جنبه اقتصادی صنایع دستی نیز تقویت می شود.
هنرمند سنگ تراش کرمان اظهار ادامه داد: دشت لوت، کوه های رابر و معادن سنگ از جمله مکان هایی است که سنگ های قیمتی و زینتی در آن یافت می شود و باید مسئولان از این حرفه اشتغالزا و پردرآمد حمایت کنند.
وی بیان کرد: فعالیت در موزه حیاتی کمکی برای هنرمندان صنایع دستی است تا بتوانند با هزینه مناسب تر فعالیت خود را ادامه دهند و محصولات خود را معرفی کنند.
رسا افزود: وضعیت فروش صنایع دستی از سال گذشته رونق زیادی ندارد و هنرمندان و تولید کنندگان این بخش جوابگوی مخارج خود بسختی هستند.
برای خرید صنایع دستی مشوق و تسهیلات ارائه شود
حمید محمودی از تولید کنندگان گلیم و فرش گفت: 12 سال در زمینه تولید گلیم فعالیت دارم که عمده کار مربوط به گلیم شیرکی پیچ سیرجان است که 2 سال قبل به ثبت جهانی رسیده است.

وی افزود: صنایع دستی کرمان علاوه بر قدمت، تنوع فراوانی دارد، به طور مثال فرش و گلیم در استان کرمان در مناطق مختلفی تولید می شود و بافت و طرح های متفاوتی دارد که هر کدام در نوع خود ارزش زیادی دارند.
این فعال صنایع دستی کرمان اظهار داشت: گلیم های بافته شده در استان به لحاظ طرح و زیبایی از کیفیت بسیار بالایی برخورداند و قابلیت رقابت با نمونه های نفیس دیگر مناطق کشور را دارد و بخش خصوصی فعالیت خوبی بویژه در شهرستان سیرجان آغاز کرده است.
وی تصریح کرد: عمده مشکلات تولید کنندگان گلیم و حتی فرش، گرانی دستمزد و مواد اولیه و خام است که باعث می شود قیمت تمام شده بالا برود و خرید آن برای مشتریان داخلی سخت است که لازم است مشوق ها، تسهیلات و طرحهایی برای حمایت از این کالای تولید داخل انجام شود.
محمودی اظهار داشت: امروز در جهان حوزه صنایع دستی بسیار گسترده و متنوع شده است و کشورهای زیادی به این بازار پر سود ورود پیدا کرده اند، نیاز است که با همکاری مسئولان، تولید کنندگان و هنرمندان چرخه تولید، عرضه و فروش تکمیل شود.
وی بیان کرد: حدود سه سال است که غرفه گلیم و فرش را در موزه بانوی حیاتی کرمان اداره می کنیم که باعث شده است بازدید کنندگان با محصولات ما آشنا بشوند و دراین مدت مشتریان ثابتی برای خرید گلیم و فرش جذب کنیم.
محمودی افزود: کنارهم قرار گرفتن موزه و بازار مزیتی است که گردشگران و بازدید کنندگان با صنایع دستی اصیل کرمان آشنا شوند که خود بهترین تبلیغ برای محصولات محسوب می شود.
موزه بانو حیاتی کرمان تجربه موفق تلفیق موزه و صنایع دستی است
مدیر اکونو موزه بانو حیاتی کرمان گفت: ساختمان موزه حدود 150 سال قدمت دارد و متعلق به دوران قاجاریه است که مرمت آن در سال 92 با همت استاندار وقت کرمان آغاز شد و در سال 94 بازگشایی شده است.
زهرا سادات سجادیان با بیان اینکه این موزه تلفیقی از اقتصاد و موزه داری است افزود: در حال حاضر 10 هنرمند شاخص صنایع دستی کرمان در زمینه گلیم و فرش، پته دوزی، قلم زنی روی مس، گوهر تراشی، صنایع چوب، شالبافی، نگارگری در غرفه های این مجموعه مشغول به فعالیت هستند.
وی اظهار داشت: گردشگران و بازدید کنندگان با حضور در اکونوموزه از نزدیک چرخه تولید صنایع دستی را بررسی می کنند و با صنایع دستی کرمان آشنا می شوند و بدون واسطه خرید محصول خود را خرید می کنند.
مدیر اکونو موزه حیاتی کرمان بیان کرد: اغلب بازدید کنندگان مسافران و گردشگرانی هستند که به کرمان سفر می کنند و در ایام تعطیلات عید امسال 13 هزار نفر بازدید کننده داشتیم.
وی با بیان اینکه شهروندان کرمانی شناخت کمی از این موزه و فعالیت های آن دارند تاکید کرد: لازم است که این محل و هنرمندان و رشته های صنایع دستی فعال در این مجموعه بیشتر معرفی شود تا ضمن معرفی صنایع دستی کرمان، اقتصاد هنرمندان نیز رونق داشته باشد.
سجادیان تصریح کرد: راه اندازی اکونوموزه حیاتی تجربه بسیار موفقی در زمینه موزه داری و هنر صنایع دستی است که توانسته هنرمندان مهمترین صنایع دستی استان را یکجا جمع کند که در نشاسایی و معرفی هنرهای دستی موثر باشد.
وی افزود: پشتیبانی از صنایع دستی و هنرمندان شاغل در این بخش، حمایت از هنر اصیل و ماندگار و هویت و تمدن کرمان است که باید بیشتر به آن توجه شود.
مدیر اکونوموزه حیاتی کرمان با بیان اینکه شهرداری کرمان مدیریت مجموعه را بعهده دارد گفت: در این محل برنامه های مختلف فرهنگی و هنری در کنار غرفه های صنایع دستی برگزار می شود و سعی کردیم امکانات حداقلی را برای رفاه بازدید کنندگان و غرفه داران فراهم کنیم.
گزارش از داود رجبی
7437 / 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واکنش شهرداد روحانی به حواشی ارکستر سمفونیک + عکس

جنجال ارکستر سمفونیک تهران/ فرار شهرداد روحانی از ایران!

سریال های جذاب 2020 که مشتاقانه منتظرشان هستیم + عکس

میلیونر شو ایرانی با اجرای بهنوش بختیاری + عکس

بازیگرانی که با کمتر از 20 دقیقه بازی، نامزد یا برنده اسکار شدند + عکس

2 مجلس تعزیه در مزار سردار شهید سلیمانی شبیه خوانی می‌شود

سام درخشانی با چهره خنده دار و دیدنی در خوب بد جلف 2 + عکس

آغاز فاز دوم عملیات مرمت باغ سالار کلانتر کرمان

شهاب حسینی در نامه اش به روحانی چه نوشت؟ + عکس

چرا ترانه علیدوستی به دادسرا احضار شد؟ + عکس

برای مقابله با هجمه فرهنگی دشمن از فضای مجاز استفاده حداکثری شود

نبود پیوند مناسب بین رسانه و مبداء پیام‌ها/ انتخابات فرصتی برای ارتقاء امنیت اجتماعی

خانواده ثروتمند با پوششی عجیب در سریال لاکچری + عکس

بهترین کمپانی های انیمیشن سازی دنیا + عکس

رزمندگان بی‌مرز محصول تلاش حاج قاسم سلیمانی است

توجه ویژه تولیدات صدا و سیما به گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی

قرآن در جامعه اسلامی مهجور است

شوخی با مرگ، به سبک سروش صحت + عکس

جنیفر لوپز، برد پیت و اسکارلت جوهانسون در مراسم انجمن بازیگران امریکا 2020 + عکس

ترانه علیدوستی به دادسرای رسانه احضار شد + علت

پریناز ایزدیار و بابک حمیدیان در "مغز استخوان" + عکس

مرگ خواننده سرشناس روی صحنه + عکس و جزئیات

رونمایی از پوستر متفاوت فیلم آتابای + عکس

داستان ممنوع الکاری داریوش اقبالی در زمان شاه + عکس

ایرنا، زیست‌بوم جدید رسانه‌ای را به درستی درک کرده است

عکس های شهاب حسینی و پسرش و نیوشا جعفریان در فستیوال فیلم کالیفرنیا

روابط‌عمومی‌ها به درستی زیست بوم جدید روزنامه نگاری را درک نکرده‌اند

جامانده های جشنواره فیلم فجر 98: از "دست انداز" کمال تبریزی تا "مجبوریم" درمیشیان

پنج هزار بلیط فروش رفت! خبری از تحریم جشنواره فجر نیست

بهاره رهنما و فریبا متخصص در فیلمی زنانه + عکس دیدنی بازیگران زن

حمله تند به محسن تنابنده: نمک نشناس هستی!

شرم‌آورترین فیلم‌های بازیگران اسکاری هالیوود! + تصاویر

20 گروه در رویداد تولید محتوای دیجیتال در کرمان ثبت نام کردند

از دزدی ستاره تا هزینه ی ستاره دار شدن: حقایق جالب درباره پیاده روی مشاهیر + عکس

پاسپورت امریکایی باران کوثری واقعی است؟ + عکس

سرنوشت برنامه های جنجالی شبکه افق چه شد!

مهران احمدی، جلوی دوربین پایتخت 6 زنده می شود! + عکس

به مناسبت تولد خواننده گنجشک اشی مشی ...

هنرمندانی که با مرگشان دنیا را متعجب کردند + عکس

کیت بلانشت در میان زنان تاریخ ساز جشنواره ونیز + عکس

پوسترهای انیمیشن داستان اسباب بازی 4 + عکس

مهراب قاسمخانی، سیروان خسروی را شست و پهن کرد! + عکس

پوریا پورسرخ و بازیگر ترکیه ای در شام ایرانی + تصاویر

سوگواره یاس نبوی در جوار امامزادگان استان کرمان برگزار می‌شود

شهاب حسینی از وقایع 88 تا آبان 98 را پیش کشید + عکس

نخستین ایرانی در بلوار هالیوود ستاره دار شد + عکس

نقش هنرمندان در تلخی ها و بلایا چیست؟

غول های سینما با تصویری متفاوت روی "پوستر ایرلندی" + عکس

دعوای سیروان خسروی و مهراب قاسمخانی بالا گرفت + عکس

مهمانان جنجالی تلویزیون: از زینب ابوطالبی تا کوشکی و زوج اینفلوئنسر