کرمان رصد

آخرين مطالب

نماینده کرمان و راور در گفتگو با مهر:

کاهش قدرت خرید مردم جبران نشد/ فرصت سوزی مسئولان در شوک ارزی اقتصادي

کاهش قدرت خرید مردم جبران نشد/ فرصت سوزی مسئولان در شوک ارزی
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - نماینده مردم کرمان و راور بر لزوم تلاش جدی برای تقویت ارزش پول ملی تاکید کرد و گفت: دولت اقدام مشخصی برای جبران کاهش قدرت خرید مردم انجام نداده است.

محمدرضا پورابرهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اینکه آیا طرح خاصی برای افراد آسیب پذیر وجود دارد؟ اظهار داشت: سال گذشته پیشنهاداتی مطرح شد که به صورت مقطعی انجام شد؛ مثل تامین سبد بسته غذایی که به شکلی حمایت های یارانه ای بود که به بخشی از افرادی که تحت پوشش سازمان بهزیستی بودند تعلق گرفت.
وی ادامه داد: در سبد کالایی تعدادی فراتر از ضرورت جامعه هدف محسوب می‌شدند که به این افراد هم سبد بسته غذایی اختصاص پیدا کرد ولی اینکه چارچوب مشخصی در قالب برنامه زمان‌بندی که بتواند جامعه هدف بیشتری را پوشش دهد و موضوعی را تعریف کند ارائه و عملیاتی نشده است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی شوک ارزی را از اتفاقات سال گذشته عنوان کرد و گفت: شوک ارزی اتفاقات از بسیار نامناسب در حوزه سیاست‌های ارزی دولت بود که متاسفانه اشتباهات فاحشی در این زمینه انجام شد و علیرغم اتفاقات و آثار منفی شاهد اقدامات خاصی نبودیم.
پورابراهیمی اظهارداشت: در تمام دنیا وقتی با شوک ارزی روبه رو می‌شوند دو اقدام انجام می شود؛ یک اقدام در ارتباط با دغدغه ارزش پول موجود است که اثر آن می شود افزایش قدرت خرید چیزی که برعکسش می‌شود کاهش قدرت خرید.
تمام توان برای تقویت ارزش پول ملی باید به کار گرفته شود
وی تصریح کرد: وقتی که نرخ برابری ارزها پایین بیاید ارز خارجی کاهش پیدا می کند به مفهوم ساده‌تر قدرت خرید مردم کاهش پیدا می‌کند و وقتی قدرت خرید تقویت می‌شود یعنی در حال افزایش است. تمام تلاش ما در کشور باید این باشد که ارزش پول ملی را تقویت کنیم.
وی در خصوص اتفاقاتی که در نیمه اول سال 97 در خصوص کاهش ارزش پولی ملی رخ داد، گفت: علیرغم اینکه ما در یک جنگ نابرابر اقتصادی دچار شوک ارزی شدیم باعث شد که میزان کاهش قدرت خرید مردم به واسطه کاهش ارزش پول ملی چند برابر افزایش یابد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اتخاذ سیاست‌های اشتباه دولت در حوزه ارزی را از اشتباهات فاحش عنوان کرد و اظهار داشت: یکی از انتقادات جدی ما به دولت این بوده که موضوع را به جایی برسانیم که ارزش پول ملی ما تقویت شود.
پورابراهیمی اظهارداشت: ارزش پول ملی به همه آحاد جامعه برمی‌گردد باید ارزش پول ملی را تقویت کنیم تا قدرت خرید خارج شده از کف مردم برگردد. در نیمه دوم سال 97 یک سری اقدامات با تغییر رئیس کل بانک مرکزی و تغییر سیاست‌ها اتفاق افتاد که بخشی از اقدامات نامناسب دولت را جبران کرد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: امسال شاهد روند افزایش ارزش پول ملی در بحث خارجی بودیم که کاهش ارزش دلار بر ریال رقم خورد که باید به ثبات برسد تا آثارش بر روی قیمت‌ها و کالاها و خدمات خیلی سریع افزایش پیدا کند کاهش هم به دلیل چسبندگی قیمت‌ها و مدیریت اقتصادی ایران با تاخیر انجام می‌شود.
پورابراهیمی از جمله اقدامات و برنامه‌ها برای حمایت از مستضعفان و محرومان جامعه گفت: حمایت‌ها فقط در پوشش امداد نیست خیلی از دهک‌هایی که یا نزدیک به تحت پوشش‌ها هستند یا در حوزه دهک‌های متوسط درآمد کشور هستند خواسته یا ناخواسته دچار مشکل هستند.
دولت اقدام مشخصی برای جبران کاهش قدرت خرید مردم انجام نداده است
وی گفت: از موارد دیگر اقدامات مقطعی برای حمایت‌ است، که از دولت انتظار می‌رفت انجام دهد؛ در سال 98 این موضوع را به صورت جدی پیگیری کردیم تا به صورت عملیاتی انجام شود که متاسفانه تا امروز هیچ اقدام مشخصی برای جبران کاهش قدرت خرید مردم انجام نشده است.
پورابراهیمی اظهار داشت: ما بحث آزادسازی سهام عدالت را انجام دادیم دولت این را در قالب یک لایحه به مجلس آورده، سهام متعلق به مردم است نزدیک به 50 میلیون نفر از جمعیت کشور مشمول سهام عدالت هستند که می‌توانند آن را دریافت کنند لذا مساله‌ای که ما در مجلس مطرح کردیم و در کمیسیون تخصصی هم تصویب نشد این بود که ما رسما رای دادیم به واگذاری مستقیم که در کمیسیون تخصصی هم تصویب نشد.
وی گفت: دولت هیچ حق دخل و تصرف در درصد سهام عدالت که متعلق به افراد تحت پوشش امداد و بهزیستی هستند ندارد اما متاسفانه به آن ورود کرده است لذا دولت اصلا نیاز به لایحه نداشته و سهام عدالت مستقیم در اختیار خود دولت است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: لایحه می گوید ما برویم یک صندوقی را تشکیل بدهیم شرکت های زیرمجموعه حدود 64 شرکت بزرگ 40 درصد سهامشان متعلق به سهام عدالت است یعنی حجم عظیمی از اداره بنگاه‌های اقتصادی که در قالب یک مجموعه ای که ترکیب کاملا دولتی اداره می شود لذا دولت نمی خواهد این کار را بکند.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه آیا عمدی در این زمینه وجود دارد یا یک عدم مدیریت است؟ افزود: واقعا اینکه ما تشخیص بدهیم که عامدانه است من به این جمع بندی نرسیدم ولی اینکه غیر کارشناسی است کاملا این از نظر ما محرز است. در خصوص واگذاری سهام عدالت در قانون آمده که این واگذاری مستقیم انجام می شود معتقدم باید دستگاه های نظارتی در این زمینه نظر بدهند که ماهیت این اقدامات چیست و آیا غیر کارشناسی است.
هیچ زمینی توسط دولت طی 6 سال گذشته به مردم کرمان واگذار نشده است
پورابراهیمی در خصوص مشکلات پیش روی مسکن اظهار داشت: در بحث مشکلات مسکن از زمان پایان دولت یازدهم تا امروز در استان کرمان و در شهر کرمان به جرات می گویم یک واحد یک زمین به افراد واجد شرایط واگذار نشده است.
وی گفت: به نظر من مجلس در تاریخ انقلاب آنقدر از ابزارهای خودش در مقابل دولت استفاده نکرده است؛ دولت یک دولت لَخت است باید رویکرد کاملا حرفه‌ای و تخصصی در عرصه مواجهه با موضوعات داشته باشد.
پورابراهیمی به ظرفیت و همچنین مشکلات اشتغال اشاره کرد و گفت: دولت می تواند با توجه به ظرفیت تولید ظرفیت اشتغال داخل را مدنظر قرار دهد ما در حال حاضر در تولید موادی مثل مواد مصرفی برای شهرداری‌ها مثلا قیر مشکل داریم؛ اگر در این مجموعه از تولید که در صادراتش هم مشکل داریم تولید را داخل انجام دهیم نیاز کشور را برطرف می‌کنیم.
وی یادآور شد: خیلی از مجموعه ها می‌گویند ما حاضریم نفت از داخل بخریم اما با یکسری محدودیت‌ها و موارد مواجه می‌شوند به نظر می‌رسد باید دولت تغییر رفتار دهد لذا این مسیری که دولت پیش رو دارد به صلاح کشور نیست.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: مقام معظم رهبری از سال گذشته تاکید ویژه بر موضوع طرح تحول ساختار اقتصادی با اولویت ساختار بودجه دولت داشتند تا در زمان تحریم برخی از مسائل را انجام شود که دولت انجام نداد.
وی اظهارداشت: دولت چهار ماه فرصت خواست، بعد از آغاز فعالیت بودجه در سال 98 ما بودجه را برای یک سال می‌خواهیم یک سال بودجه ارزش دارد تمام که می‌شود قانون بودجه دیگر خاصیتی ندارد؛ دولت از آن معادل یک سوم را وقت خواسته که بررسی کند الان پایان برج پنج هستیم ولی هیچ برنامه مشخصی به جز اینکه مجوز بگیرند از 450 میلیون دلار منابع صندوق ذخیره ارزی که سال گذشته استفاده کنند نداشتند اینها پیشنهادات دولت است اینها محور تحولات ساختاری است.
پورابراهیمی گفت: 450 میلیون دلار از منابع سنوات گذشته استفاده می کنند از ذخیره ارزی استفاده کنند از صندوق توسعه ملی و بروند استخراج کنند لذا اینها طرح تحول نیست، کل برنامه دولت طرح تحول کوتاه مدت و بلند مدت شده اما این اقدامات دولت کجای این طرح تحول قرار گرفته است و کجای این مطلب عمل به مطالبات مقام معظم رهبری است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امشب؛ واریز سومین مرحله یارانه معیشتی

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/08

افزون بر یک میلیون تن محموله ریلی در کرمان بارگیری شد

سیلاب افزون بر 9 هزار کیلومتر از جاده‌های سیستان و بلوچستان و کرمان را تخریب کرد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/07

میزان افزایش یارانه برای سال 99 اعلام شد

خسارت محصول پسته استان کرمان در سال گذشته بی‌سابقه بود

ارائه خدمات کشاورزی منوط به بیمه محصولات می شود

میزان عیدی کارکنان دولت تعیین شد

786 هزار و 397 نفر مسافر از طریق راه آهن استان کرمان جابه جا شدند

بزرگترین مجتمع روی و سرب کشور در کرمان احداث می شود

مصرف CNG در استان کرمان 50 درصد افزایش یافت

جابجایی مسافر در خطوط ریلی استان کرمان 1.5 درصد افزایش یافت

گزارش ایسنا از دومین نمایشگاه سیمکس سیرجان + عکس

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/06

برگزاری پاویون کرمان در نمایشگاه افغانستان

طغیان رودخانه موجب قطع برق 10روستای ریگان شد

شرایط جوی بتن ریزی کارخانه تغلیظ ایجو شهربابک را با مشکل مواجه کرد

اعلام زمان واریز یارانه حمایتی بهمن

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/05

78.3 درصد اعتبارت هزینه ای استان کرمان تخصیص داده شد

صنعت باید فعالیت‌های دانش بنیان را جدی بگیرد/ دچار خودتحریمی هستیم

سیرجان، بزرگترین عرضه کننده آهن اسفنجی کشور

باید قطعات شرکت‌های بزرگ مورد نیاز در سیرجان از داخل استان تامین شود

عدم شناخت توانمندی‌ها، یکی از مشکلات حوزه تولید در کشور

توجه به بخش خصوصی از سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت است

مشترکان خوش مصرف برق پاداش دریافت می‌کنند

دستگاه‌های استان 28 درصد اسناد خزانه را جذب کردند

جهل بزرگی در سیاست‌گذاری فرش کرمان اتفاق افتاد/فرش همچنان در اولویت دولت نیست

مردم نگران مرغ و گوشت برای شب عید نباشند

باند تولید ارز دیجیتال و قاچاق سوخت در جیرفت منهدم شد

مصرف روزانه 170 میلیون مترمکعب سوخت در کشور

قیمت خودروهای داخلی 98/11/02

قیمت خودروهای وارداتی 98/11/01

احتمال افزایش یارانه نقدی به 75 هزار تومان

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/02

حداقل حقوق کارمندان در سال 99

همتی: تمام وام‌ ها را دانه درشت‌ ها نگرفته‌ اند

حضرتی: قرار نیست مسافران، مالیات سفر بدهند

نرخ تورم دی‌ ماه اعلام شد

کارخانه تولید مس بلیستر در سیرجان افتتاح شد

یک هزار واحد صنعتی به چرخه تولید کشور بازگشتند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/01

استثنائاتِ عدم پرداخت عوارض خروج از کشور

کارمندان امسال چقدر عیدی می‌ گیرند؟

تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟

کدام تراکنش‌ ها نیاز به رمز پویا دارند؟

یک طرح زیرساختی در منوجان به بهره‌برداری رسید

افزون بر چهار هزار هکتار از اراضی جنوب کرمان به کشت سیب زمینی اختصاص یافت

بهره‌برداری از آب‌های ژرف مشکل کم‌آبی کرمان را رفع می‌کند