کرمان رصد

آخرين مطالب

نماینده مردم کرمان و راور:

لزوم تقویت ارزش پول ملی/از فرصت شوک ارزی به خوبی استفاده نشد اقتصادي

لزوم تقویت ارزش پول ملی/از فرصت شوک ارزی به خوبی استفاده نشد

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - نماینده مردم کرمان و راور بر لزوم تلاش جدی برای تقویت ارزش پول ملی تاکید کرد و گفت: دولت اقدام مشخصی برای جبران کاهش قدرت خرید مردم انجام نداده است.

محمدرضا پورابرهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اینکه آیا طرح خاصی برای افراد آسیب پذیر وجود دارد؟ اظهار داشت: سال گذشته پیشنهاداتی مطرح شد که به صورت مقطعی انجام شد؛ مثل تامین سبد بسته غذایی که به شکلی حمایت های یارانه ای بود که به بخشی از افرادی که تحت پوشش سازمان بهزیستی بودند تعلق گرفت.
وی ادامه داد: در سبد کالایی تعدادی فراتر از ضرورت جامعه هدف محسوب می‌شدند که به این افراد هم سبد بسته غذایی اختصاص پیدا کرد ولی اینکه چارچوب مشخصی در قالب برنامه زمان‌بندی که بتواند جامعه هدف بیشتری را پوشش دهد و موضوعی را تعریف کند ارائه و عملیاتی نشده است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی شوک ارزی را از اتفاقات سال گذشته عنوان کرد و گفت: شوک ارزی اتفاقات از بسیار نامناسب در حوزه سیاست‌های ارزی دولت بود که متاسفانه اشتباهات فاحشی در این زمینه انجام شد و علیرغم اتفاقات و آثار منفی شاهد اقدامات خاصی نبودیم.
پورابراهیمی اظهارداشت: در تمام دنیا وقتی با شوک ارزی روبه رو می‌شوند دو اقدام انجام می شود؛ یک اقدام در ارتباط با دغدغه ارزش پول موجود است که اثر آن می شود افزایش قدرت خرید چیزی که برعکسش می‌شود کاهش قدرت خرید.
تمام توان برای تقویت ارزش پول ملی باید به کار گرفته شود
وی تصریح کرد: وقتی که نرخ برابری ارزها پایین بیاید ارز خارجی کاهش پیدا می کند به مفهوم ساده‌تر قدرت خرید مردم کاهش پیدا می‌کند و وقتی قدرت خرید تقویت می‌شود یعنی در حال افزایش است. تمام تلاش ما در کشور باید این باشد که ارزش پول ملی را تقویت کنیم.
وی در خصوص اتفاقاتی که در نیمه اول سال 97 در خصوص کاهش ارزش پولی ملی رخ داد، گفت: علیرغم اینکه ما در یک جنگ نابرابر اقتصادی دچار شوک ارزی شدیم باعث شد که میزان کاهش قدرت خرید مردم به واسطه کاهش ارزش پول ملی چند برابر افزایش یابد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اتخاذ سیاست‌های اشتباه دولت در حوزه ارزی را از اشتباهات فاحش عنوان کرد و اظهار داشت: یکی از انتقادات جدی ما به دولت این بوده که موضوع را به جایی برسانیم که ارزش پول ملی ما تقویت شود.
پورابراهیمی اظهارداشت: ارزش پول ملی به همه آحاد جامعه برمی‌گردد باید ارزش پول ملی را تقویت کنیم تا قدرت خرید خارج شده از کف مردم برگردد. در نیمه دوم سال 97 یک سری اقدامات با تغییر رئیس کل بانک مرکزی و تغییر سیاست‌ها اتفاق افتاد که بخشی از اقدامات نامناسب دولت را جبران کرد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: امسال شاهد روند افزایش ارزش پول ملی در بحث خارجی بودیم که کاهش ارزش دلار بر ریال رقم خورد که باید به ثبات برسد تا آثارش بر روی قیمت‌ها و کالاها و خدمات خیلی سریع افزایش پیدا کند کاهش هم به دلیل چسبندگی قیمت‌ها و مدیریت اقتصادی ایران با تاخیر انجام می‌شود.
پورابراهیمی از جمله اقدامات و برنامه‌ها برای حمایت از مستضعفان و محرومان جامعه گفت: حمایت‌ها فقط در پوشش امداد نیست خیلی از دهک‌هایی که یا نزدیک به تحت پوشش‌ها هستند یا در حوزه دهک‌های متوسط درآمد کشور هستند خواسته یا ناخواسته دچار مشکل هستند.
دولت اقدام مشخصی برای جبران کاهش قدرت خرید مردم انجام نداده است
وی گفت: از موارد دیگر اقدامات مقطعی برای حمایت‌ است، که از دولت انتظار می‌رفت انجام دهد؛ در سال 98 این موضوع را به صورت جدی پیگیری کردیم تا به صورت عملیاتی انجام شود که متاسفانه تا امروز هیچ اقدام مشخصی برای جبران کاهش قدرت خرید مردم انجام نشده است.
پورابراهیمی اظهار داشت: ما بحث آزادسازی سهام عدالت را انجام دادیم دولت این را در قالب یک لایحه به مجلس آورده، سهام متعلق به مردم است نزدیک به 50 میلیون نفر از جمعیت کشور مشمول سهام عدالت هستند که می‌توانند آن را دریافت کنند لذا مساله‌ای که ما در مجلس مطرح کردیم و در کمیسیون تخصصی هم تصویب نشد این بود که ما رسما رای دادیم به واگذاری مستقیم که در کمیسیون تخصصی هم تصویب نشد.
وی گفت: دولت هیچ حق دخل و تصرف در درصد سهام عدالت که متعلق به افراد تحت پوشش امداد و بهزیستی هستند ندارد اما متاسفانه به آن ورود کرده است لذا دولت اصلا نیاز به لایحه نداشته و سهام عدالت مستقیم در اختیار خود دولت است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: لایحه می گوید ما برویم یک صندوقی را تشکیل بدهیم شرکت های زیرمجموعه حدود 64 شرکت بزرگ 40 درصد سهامشان متعلق به سهام عدالت است یعنی حجم عظیمی از اداره بنگاه‌های اقتصادی که در قالب یک مجموعه ای که ترکیب کاملا دولتی اداره می شود لذا دولت نمی خواهد این کار را بکند.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه آیا عمدی در این زمینه وجود دارد یا یک عدم مدیریت است؟ افزود: واقعا اینکه ما تشخیص بدهیم که عامدانه است من به این جمع بندی نرسیدم ولی اینکه غیر کارشناسی است کاملا این از نظر ما محرز است. در خصوص واگذاری سهام عدالت در قانون آمده که این واگذاری مستقیم انجام می شود معتقدم باید دستگاه های نظارتی در این زمینه نظر بدهند که ماهیت این اقدامات چیست و آیا غیر کارشناسی است.
هیچ زمینی توسط دولت طی 6 سال گذشته به مردم کرمان واگذار نشده است
پورابراهیمی در خصوص مشکلات پیش روی مسکن اظهار داشت: در بحث مشکلات مسکن از زمان پایان دولت یازدهم تا امروز در استان کرمان و در شهر کرمان به جرات می گویم یک واحد یک زمین به افراد واجد شرایط واگذار نشده است.
وی گفت: به نظر من مجلس در تاریخ انقلاب آنقدر از ابزارهای خودش در مقابل دولت استفاده نکرده است؛ دولت یک دولت لَخت است باید رویکرد کاملا حرفه‌ای و تخصصی در عرصه مواجهه با موضوعات داشته باشد.
پورابراهیمی به ظرفیت و همچنین مشکلات اشتغال اشاره کرد و گفت: دولت می تواند با توجه به ظرفیت تولید ظرفیت اشتغال داخل را مدنظر قرار دهد ما در حال حاضر در تولید موادی مثل مواد مصرفی برای شهرداری‌ها مثلا قیر مشکل داریم؛ اگر در این مجموعه از تولید که در صادراتش هم مشکل داریم تولید را داخل انجام دهیم نیاز کشور را برطرف می‌کنیم.
وی یادآور شد: خیلی از مجموعه ها می‌گویند ما حاضریم نفت از داخل بخریم اما با یکسری محدودیت‌ها و موارد مواجه می‌شوند به نظر می‌رسد باید دولت تغییر رفتار دهد لذا این مسیری که دولت پیش رو دارد به صلاح کشور نیست.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: مقام معظم رهبری از سال گذشته تاکید ویژه بر موضوع طرح تحول ساختار اقتصادی با اولویت ساختار بودجه دولت داشتند تا در زمان تحریم برخی از مسائل را انجام شود که دولت انجام نداد.
وی اظهارداشت: دولت چهار ماه فرصت خواست، بعد از آغاز فعالیت بودجه در سال 98 ما بودجه را برای یک سال می‌خواهیم یک سال بودجه ارزش دارد تمام که می‌شود قانون بودجه دیگر خاصیتی ندارد؛ دولت از آن معادل یک سوم را وقت خواسته که بررسی کند الان پایان برج پنج هستیم ولی هیچ برنامه مشخصی به جز اینکه مجوز بگیرند از 450 میلیون دلار منابع صندوق ذخیره ارزی که سال گذشته استفاده کنند نداشتند اینها پیشنهادات دولت است اینها محور تحولات ساختاری است.
پورابراهیمی گفت: 450 میلیون دلار از منابع سنوات گذشته استفاده می کنند از ذخیره ارزی استفاده کنند از صندوق توسعه ملی و بروند استخراج کنند لذا اینها طرح تحول نیست، کل برنامه دولت طرح تحول کوتاه مدت و بلند مدت شده اما این اقدامات دولت کجای این طرح تحول قرار گرفته است و کجای این مطلب عمل به مطالبات مقام معظم رهبری است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تولید پسته با اجرای آبیاری‌نوین افزایش می‌یابد

تسهیلات با سود پایین به صادر کنندگان پسته اختصاص یابد

نیروگاه های خورشیدی به پنج هزار واحد افزایش می یابد

نیروگاه 160 مگاواتی سیرجان آماده افتتاح

طوفان‌های شن به زیرساخت‌های شرق استان کرمان خسارت زد

بیش از 51 میلیاردریال در بورس منطقه‌ای کرمان معامله شد

32 طرح عمرانی و کشاورزی در رفسنجان به بهره برداری رسید

نیروگاه خورشیدی درآمدی پایدار برای مددجویان کمیته امداد رفسنجان و انار

کارخانه آهن اسفنجی فولاد بافت، آماده افتتاح رسمی

فرآوری مس در رمشک محروم‌ترین شهر ایران کلید خورد

880 هزار میلیارد تومان مطالبات بخش خصوصی از دستگاه‌های دولتی

880 میلیارد تومان؛ مطلبات پیمانکاران بخش خصوصی از دستگاه‌های اجرایی استان کرمان

تخصیص 46.3 درصدی اعتبارات هزینه‌ای استان در بودجه 98

خسارت 14 هزار میلیارد ریالی به نخلستان‌های استان کرمان

هشدار به دولت؛ پیاز دوباره اشک کشاورزان کرمانی را در نیاورد

ابطال سریع بخشنامه تمدید ضمانت‌نامه‌های بانکی برای بنگاه‌های اقتصادی از سوی بانک مرکزی

قیمت مرغ در کرمان؛ 13600 تومان/قیمتِ تکلیفی مشکلی را حل نمی کند

25 درصد متقاضیان طرح ملی مسکن؛ دارای زمین هستند/ ثبت‌نام حدود 10 هزار نفر در طرح ملی مسکن

تجارت خارجی یک میلیارد دلاری استان در ٥ ماهه گذشته سال جاری/تراز تجاری استان مثبت شد

به داد خودروسازان کرمانی برسید/سایپا و ایران‌خودرو فقط منابع دولتی را می‌بلعند

دلایل عدم حل برخی از مشکلات در استان کرمان از دیدگاه استاندار

احداث دامداری 20 هزار راسی در قلعه‌گنج مورد موافقت قرار گرفت

39 و نیم میلیارد تومان برای تولید شغل در قلعه گنج تامین شد

قلعه‌گنج کرمان صاحب کارخانه تولید مواد لبنی می‌شود

3 خواسته فعالان پسته از بانک مرکزی

اجرای «عملیات بازار باز» برای مهار بحران اقتصادی کشور از ابتدای مهرماه

آماده افتتاح بودن 2 طرح معدنی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر

نگاهی به وضعیت مدرک کارمندان کرمانی

دستاورد سفر همتی به کرمان چه بود؟

از«هشدار نسبت به تعطیلی کرمان خودرو تا آبانماه» تا «تخلف بانک‌ها در ارائه تسهیلات»

فشار تحریم‌ها را شکسته‌ایم/هدف، آمدن ارز به کشور است نه سامانه «نیما»

نقدینگی باید به سمت تولید و رونق تولید سوق پیدا کند

لزوم اصلاح ساختار تسهیلاتی بانک‌ها/ باید منابع هر استان در خود آن استان هزینه شود

نابودی 50 درصد محصول خرما در برخی از مناطق کرمان/بخشی از خسارات را جبران می‌کنیم

رییس کل بانک مرکزی وارد کرمان شد

آغاز مطالعات سرمایه‌گذاری برای 9 موقوفه کرمان

راه‌اندازی یک هزار نیروگاه خورشیدی در سال‌جاری

کارخانه احیاء مستقیم شماره یک فولاد بافت آماده بهره‌برداری شد

5000 هکتار باغ گردو در کرمان آلوده به کرم خراط است

زخم کرم خراط بر تن باغات گردو

وزیر صنعت در راه کرمان

تعامل با صاحبان صنایع در راستای حمایت از رونق تولید/سال‌های آینده خبری از بخشودگی جرایم مالیاتی نیست

ثبت‌نام 4305 کرمانی در طرح ملی تولید مسکن/تمدید 2 روزه ثبت نام

چه خبر از اجرای طرح حذف قبوض کاغذی برق در استان کرمان؟

گرمازدگی کاهش تولید 30 هزار تنی خرما را رقم خواهد زد

کام تلخ نخلداران شرق کرمان

4 طرح معدنی در کرمان آماده افتتاح

هر دو دانش‌آموز کرمانی تنها یک دفترچه سهمیه دارند

1191 تن سهمیه مواد اولیه روغن نباتی به کرمان اختصاص یافت

برخی کارفرمایان بدهکار تامین اجتماعی، بخشوده می شوند