کرمان رصد

آخرين مطالب

رونق تولید با کشت خاویار گیاهی در کرمان اقتصادي

رونق تولید با کشت خاویار گیاهی در کرمان

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - کشت کینوا یا خاویار گیاهی در کرمان به عنوان گیاه مقاوم و کم نیاز به آب با مزایای و خواص فراوان می تواند بخش کشاورزی این استان را تقویت و رونق تولید را موجب شود.

 کینوا یا خاویار گیاهی به عنوان نوعی غله با وجود دارا بودن خواص فراوان کمتر شناخته و معرفی شده در حالی که کینوا یک شبه غله است که خواص حیرت انگیزی دارد.
کشت کینوا با نام علمی Chenopodium quinoa willd که بومی کوه‌های آند در بولیوی، شیلی و پرو است در کرمان با توجه به ارزآوری می تواند اقتصاد بخش کشاورزی این استان را متحول کند و در رونق تولید نقش بسزایی ایفا کند.
کینوا را به خاطر دانه‌های خوراکی اش کشت می کنند و اخیراً ادانه خوراکی فراوری شده این گیاه که یک پروتئین کامل است در فروشگاه های اینترنتی و سوپرمارکت ها یافت می شود.
کشت کینوا در کرمان صرفه اقتصادی دارد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان نیز گفت: با توجه به وجود محدودیت منابع آبی در کرمان یکی از اولویت های این سازمان تعیین الگوی کشت مناسب برای کشاورزان در شرایط فعلی است و کشت این گیاه در کرمان صرفه اقتصادی دارد.
احمد مسعودی افزود: سازمان جهاد کشاورزی در راستای شناسایی محصولات مقاوم به کم آبی و شوری آب و خاک برنامه ریزی و تلاش می کند چنانچه محصول کینوا در همین راستا وارد و به کشاورزان معرفی شده است.
وی اظهار داشت: گیاه کینوا سال گذشته به صورت آزمایشی در سه هکتار از اراضی شهرهای ماهان، راین و باغین به صورت آزمایشی کشت و 800 کیلوگرم در هکتار برداشت شد.
مسعودی ادامه داد: این گیاه قابلیت رشد در اراضی شور و با کیفیت نامناسب را دارد لذا کشت آن برای تمام مناطق استان و شهرستان کرمان توصیه می شود.
وی با اشاره به برگزاری کلاس های آموزشی در زمینه معرفی گیاه کینوا برای کشاورزان تصریح کرد: استقبال خوبی تاکنون از کشت این محصول توسط بهره برداران انجام شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان گفت: تاکنون 60 هکتار بذر کینوا بین کشاورزان شهرستان کرمان توزیع شده و امید می رود با توجه به استقبال انجام شده تا 100 هکتار بذر توزیع شود.

وی با اشاره به اینکه کشت این گیاه از روز پنجشنبه گذشته در جوپار کرمان به صورت مکانیزه آغاز شده است افزود: طبق تحقیقات انجام شده کشت کینوا در مناطق سردسیر تا اواخر مرداد و در مناطق گرمسیر مانند شهداد تا شهریور قابل انجام است.
مسعودی افزود: حداقل از هر هکتار مزرعه کینوا 2 و نیم تن تولید محصول برداشت می شود که می تواند جایگزین خوبی برای محصولات پر مصرف آبی باشد.
وی با بیان اینکه کشت محصولات پر مصرف به لحاظ آبی در بسیاری از مناطق حذف شده و محصولاتی مانند کینوا، کلزا و گیاهان دارویی جایگزین آن شده است گفت: کینوا می تواند با ارزش غذایی بالا در سبد تغذیه خانوار جایگزین برنج شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان بیان کرد: سال قبل هر کیلو از محصول کینوا پنج هزار تومان از کشاورز خریداری شد و امسال این قیمت هشت هزار تومان خواهد بود و درآمد ریالی حاصل از فروش یک هکتار از محصول کینوا طی سال جاری حدود 25 تا 30 میلیون تومان است.
وی گفت: بسته های فراوری شده آماده مصرف کینوا در برخی فروشگاه ها در وزن 250 گرم حدود 35 تومان به فروش می رسد.
مسعودی افزود: برای توسعه کشت کینوا در هر هکتار پنج میلیون تومان تسهیلات سرمایه در گردش کم بهره به کشاورزان واگذار می شود و همچنین برای خرید ادوات کاشت و برداشت این محصول نیز می توانیم کشاورزان را در خرید دستگاه ها با تسهیلات یاری کرد.
وی افزود: شرکت تعاونی بهره برداران گیاهان دارویی به منظور فروش محصولاتی از جمله کینوا شکل گرفته و کشاورزان برای فروش محصولات خود عضو این شرکت تعاونی می شوند.
مسعودی ادامه داد: در بخش صادرات محصول کینوا نیز به دلیل ارزآوری مناسب برنامه ریزی خواهد شد.
معرفی گیاهان مقاوم یکی از سیاست های مرکز تحقیقات کشاورزی است
حمید نجفی نژاد عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان با اشاره به وجود مشکلات کم آبی و خشکسالی در این استان تصریح کرد: یکی از سیاست های متولیان امر در مرکز تحقیقات، معرفی گیاهان مقاوم به کم آبی و شوری آب و خاک است.
وی افزود: کینوا گیاهی مقاوم به شوری و خشکی آب و خاک است لذا مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان از پنج سال گذشته تحقیق بر روی این گیاه را با کشت آزمایشی در چند نقطه از این استان آغاز کرد.
نجفی نژاد با بیان اینکه طبق بررسی و تحقیق های علمی کارشناسان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان امکان کشت گیاه کینوا در مناطق مختلف آب هوایی گرم، سرد و معتدل و همچنین کشت دیم کینوا در برخی مناطق پر بارش تر وجود دارد.
این محقق بخش کشاورزی با بیان اینکه کینوا ارزش غذایی فوق العاده ای دارد و از نظر عناصر غذایی کامل است گفت: این گیاه خواص دارویی دارد و فاقد گلوتن است و مصرف آن برای بیماران حساس به گلوتن بسیار مفید است.

وی قیمت محصول کینوا را برای کشاورزان اقتصادی و مقرون به صرفه دانست و افزود: کشت این گیاه با توجه به عملکرد و توقع کم گیاه برای کشاورزان صرفه اقتصادی دارد.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان ادامه داد: یکی از مشکلات در زمینه تولید کینوا، فروش این محصول است که باید تمهیداتی برای آن اندیشیده شود تا کشاورزان با آسایش خیال به تولید آن بپردازند.
وی با بیان اینکه محصول کینوا نیاز به فرآوری دارد گفت: لازم است دستگاه هایی برای فرآوری محصول از خارج کشور وارد شود.
نجفی نژاد تصریح کرد: بعد از انجام تحقیقات از کشاورزان به منظور آشنایی با چگونگی کشت کینوا و همچنین خواص و شرایط دعوت شد و کارشناسان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان بهترین زمان کاشت محصول کینوا بر اساس تحقیقات انجام شده در مناطق مختلف را بررسی و به کشاورزان اعلام کردند.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان بیان کرد: همچنین ارقام مختلف محصول کینوا با توجه به سازگاری با محیط بررسی و اصول فنی زراعت گیاه مشخص و به کشاورزان اعلام شد.
نجفی نژاد تصریح کرد: کارگاه های آموزشی نیز به منظور آشنایی کشاورزان با گیاه کینوا و چگونگی کشت آن از طریق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان برگزار شد که در این راستا و در وهله نخست حدود 300 نفر از بهره برداران آموزش های لازم را فرا گرفتند و بعد از آن کارشناسان کشاورزی نیز با برگزاری کلاس هایی در شهرستان های مختلف استان کرمان بیش از 600 نفر از کشاورزان را در این زمینه آموزش دادند.
وی با بیان اینکه بسیاری از کشاورزان اطلاعی در مورد گیاه کینوا ندارند گفت: برخی کشاورزان در حوزه منابع آبی و خاکی کم اطلاع هستند و نمی دانند کدام گیاه را در شرایط آب و هوایی مناطق مختلف کشت کنند.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان تصریح کرد: کینوا با توجه به مقاومت بالا می تواند جایگزین مناسبی برای گیاهان پر مصرف در آب
شود.

کینوا از نظر ژنتیکی دستکاری نشده و به صورت طبیعی بدون گلوتن است؛ این غله را معمولاً به صورت ارگانیک کشت می کنند.
کینوا گیاهی است که به خاطر دانه‌های خوراکی‌اش کاشته می‌شود و به خانواده اسفناج شباهت دارد، این گیاه در آمریکای جنوبی می‌روید و نحوه طبخ دانه‌های آن مشابه برنج است.
گیاه کینوا برای تمامی گروه های خونی مفید است و منبع غنی از آهن، فسفر، ویتامین B، اُمگا سه، منیزیم، کلسیم و لیزین (یک اسید آمینه ضروری) است.
مصرف گیاه کینوا همچنین قند خون را متعادل کرده و دیابت را کنترل می کند.
این گیاه قدمتی بیش از پنج‌هزار سال دارد و اکنون نیز در آمریکای جنوبی در سطح وسیعی در حال کشت است. در دهه اخیر کینوا به عنوان یکی از «دانه‌های باستانی» و جایگزین سالم‌تر و جذاب‌تر گندم در کشورهای غربی شناخته شده‌است.
در سال 1387، مؤسسه اصلاح تهیه نهال و بذر، با واردات بذر این گیاه تنها توانست عملکرد یک تن در هکتار داشته باشد که موفقیت‌آمیز نبود. در سال 2013 که سال کینوا نامگذاری شده بود، فائو برخی ارقام این گیاه را به هشت کشور منتقل کرد که ایران یکی از این کشورها بود عملکرد چهار تنی در آب شیرین به‌دست آمد.
در حال حاضر در ایران تلاش می‌شود کاشت این گیاه در مناطق شور صورت گرفته و افزایش عملکرد به دست آید.
کینوا به عنوان ماده غذایی مجاز برای افرادی که به گلوتن موجود در گندم حساسیت دارند استفاده می‌شود و در حال حاضر از این گیاه برای تولید آرد، غنی کردن آرد، گندم، تولید بیسکوئیت و پاستا استفاده می‌شود.
از برگ‌های جوان کینوا به عنوان سبزی تازه یا به صورت پخته در ترکیب غذایی مانند، خوراک سبزیجات، کوکو و آش استفاده می‌شود.
   

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

3 مرکز غیرمجاز عرضه سموم و بذر کشاورزی در فاریاب پلمب شد

ماجرای خودرو میلیونی شهرداری کرمان چیه؟

یک‌هفتم رقبات استان در 14 ماه گذشته سنددار شدند/باید اصول محور و هدف محور باشیم

تخصیص 400 میلیارد تومان اعتبار برای صادرکنندگان محصولات کشاورزی با اولویت پسته استان

در طرح انتقال آب از صفارود به کرمان تابع نظر کارشناسی هستیم/ آمار میدانی جمعیت شهر کرمان با آمار سرشماری همخوانی ندارد

افزایش یک میلیارد تنی اکتشافات معدنی در کرمان

منابع مالی بزرگترین چالش واحدهای تولیدی کرمان است

سرمایه گذاری حوزه معدنی کرمان به 36 هزار میلیارد تومان رسید

اکتشافات معدنی کرمان بیش از پنج میلیارد تن افزایش یافت

کاهش قدرت خرید مردم جبران نشد/ فرصت سوزی مسئولان در شوک ارزی

124 درصد هدف گذاری بخش اشتغال در کرمان محقق شد

تاکید بر ضرورت تقویت ارزش پول ملی/ از فرصت شوک ارزی استفاده نشد

تحقق 124 درصدی هدف‌گذاری اشتغال با ایجاد 41 هزار و 700 فرصت شغلی

لزوم تقویت ارزش پول ملی/از فرصت شوک ارزی به خوبی استفاده نشد

نوسان دما 300 میلیارد تومان به نخیلات ریگان خسارت زد

خروج مرغ زنده از استان کرمان ممنوع/برخی سوء مدیریت‌ها، مایه شرمساری است

یک زن درویش از زندان آزاد شد

راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت دبیر انجمن زغالسنگ ایران برای ایجاد اشتغال پایدار در حوزه زغالسنگ

لزوم تشکیل پنجره واحد سرمایه‌گذاری فیزیکی یا الکترونیکی

شرکت زغالسنگ کرمان، مصداق کامل اقتصاد دولتی و انحصاری

افزایش 48 درصدی مالیات کمر استان کرمان را می‌شکند

20 درصد سطح زیرکشت پسته رفسنجان مجهز به سیستم آبیاری نوین

جلسات پنجره واحد سرمایه‌گذاری صرفا باید با حضور خود مدیران باشد/به دنبال تشکیل پنجره واحد الکترونیکی هستیم

جلسه پنجره واحد سرمایه گذاری استان کرمان کنسل شد

خط نوین بومی کنسانتره گل گهر سیرجان راه اندازی شد

توسعه کشت گیاه کینوا در استان کرمان

کرمان در یک قدمی صنعتی شدن/انتقال 1500 میلیارد تومان از منابع شرکت ملی مس به استان کرمان طی چند روز گذشته

راه‌اندازی خط جدید یک میلیون تنی کاملا بومی کنسانتره سنگ آهن

قیمت گوشت در کرمان چند؟

مددجویان فعال در برنامه های اشتغال تسهیلات دریافت می کنند

راه‌اندازی پنجره واحد الکترونیکی در کرمان/افزایش 48 درصدی درآمد مالیاتی استان با چه اتفاقی در تولید همخوانی دارد؟

سالانه بیش از 8 میلیارد دلار صادرات از ایران به عراق انجام می‌شود

صندوق کارآفرینی امید کرمان 814 فقره تسهیلات روستایی پرداخت کرده است

مبارزه با آفت گردو در سطح 2000 هکتار از باغ های جنوب کرمان

پرداخت 742 میلیارد ریال تسهیلات و ایجاد 2 هزار 20 شغل در اشتغال روستایی

باغین پایلوت اقتصاد مقاومتی در بحث کشاورزی خواهد شد

51 درصد واحدهای استان نیمه‌فعال هستند

وضعیت فاجعه بار انبارهای اموال تملیکی استان کرمان

رتبه برتر استان کرمان در دو سال گذشته در پرداخت تسهیلات مسکن

صدور 32 بخشنامه در سال گذشته درباره صادرات/ فراهم شدن زیرساخت بورس پسته

تعریف 2 هزار و 500 میلیارد تومان پروژه فاضلاب در استان کرمان

منافع حذف 4 صفر از پول ملی بیشتر از مضرات آن است

پروژه آب‌رسانی اضطراری به کرمان تا 2 ماه آینده افتتاح می‌شود

حذف صفر از پول ملی هیچ معجزه‌ای در اقتصاد کشور نخواهد کرد/تنها کار مثبت اقتصادی دولت، تثبیت قیمت ارز است

جوانه‌های رونق اقتصاد در بخش های مختلف کشور قابل مشاهده است

پیش‌بینی برداشت 75 هزار تن پسته از باغات رفسنجان

انتقال 4500 میلیارد تومان از حساب‌های شرکت مس به استان کرمان

65 درصد پرداختی ما در سال قبل در بخش تولید بوده است/ عدم همکاری بانک‌ها را قبول ندارم

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از خبرگزاری ایسنا بازدید کرد

بخشودگی سود و جرائم تسهیلات بانک مسکن با پرداخت اصل تسهیلات