کرمان رصد

آخرين مطالب

تافته های جدا بافته آفت سیستم مدیریتی مقالات

تافته های جدا بافته آفت سیستم مدیریتی
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - در شرایطی که مرتبا تاکید می شود مدیران باید خود را خدمتگزار ملت بدانند متاسفانه می بینیم برخی افراد هنوز با تفکرات قبل انقلاب بنای مدیریت دارند در حالی که تافته جدا بافته دانستن خود از سایر افراد جامعه، سَم مهلکی است که امروز به جان برخی از مدیران و حتی کارکنانشان افتاده و باعث می شود آنها به تدریج، فراموش کنند که رسالتشان خدمت به مردم است .

تافته های جدا بافته و کسانی که از موضع قدرت به مردم نگاه می کنند دیر یا زود مورد خشم مردم قرار می گیرند و متاسفانه وجود چنین نگاهی در بین برخی از مدیران کشور، نارضایتی مردم از آن مدیر و دستگاه تحت مدیریتش را به همراه خواهد داشت، در این یادداشت که چکیده یک سال پژوهش، تحقیق و گفت و گو است می خواهیم بگوییم که پدیده خود برتربینی چگونه ستون‌های یک تشکیلات را متزلزل و فرصت خدمت را از متولیانش می گیرد.
عمرِ پُست و مقام در کشورهایی که سیستم اجرایی آنها برگرفته از آرای مستقیم و غیر مستقیم مردم است بسیار کوتاه بوده و بی شک در این فرصت کوتاه اگر مدیران بخواهند وظایف اصلی خود را رها کرده و به دنبال حاشیه ها بروند، نه تنها هیچ دستاوردی نخواهند داشت بلکه فرصت خدمت را هم از سایر افرادی که توانایی بیشتری دارند سلب می کنند.
گاهاً مشاهده می شود فردی که مسئولیتی به وی داده می شود، مدت زمان زیادی را صرف کارهای بیهوده‌ای همچون تغییر فضای فیزیکی محل کار و حذف و جابجایی زیردستان خود از مسئول دفتر گرفته تا آبدارچی می‌کند، انگار که پس از سال‌ها تلاش به تخت پادشاهی رسیده و تصور می‌کند عده‌ای می‌خواهند او را از تختش پایین بکشند و بدون در نظر گرفتن توانایی افراد، شروع به قلع و قمع مدیران زیر دستی می‌کند، غافل از اینکه ثانیه‌ها منتظر هیچکس نمی‌مانند.
متاسفانه، اینها واقعیات امروز برخی مدیران جامعه ما هستند و اگر بخواهیم در مسیر درست حرکت کنیم باید ابتدا این آسیب‌ها را شناسایی و در راستای اصلاح آنها گام‌های اساسی برداریم.
نباید فراموش کنیم که ما امروز در کشوری هستیم که رهبر و رییس جمهوری آن، خودشان را خدمتگزار و نوکر مردم می دانند.
در احادیث و روایات متعددی هم بر دوری از افراد خودبرتربین تاکید شده و امام علی (ع) نیز فرموده‌اند از به کار گیری افرادی که شخصیت مردم را به زمین می‌زنند در امور حکومت پرهیز شود چرا که افراد خودبرتربین، به دلیل خوی برتری طلبی، ارزشی برای دیگران قائل نیستند و در عالم پندار، خود را تافته جدا بافته می‌دانند.
پس نیکو نیست در مملکتی که مردم، همه کاره آن هستند افرادی خودشیفته عهده دار امور شوند که خدمت به آنها را نوعی کمک و صدقه از سوی خود بپندارند.
مسلماً چنین افرادی امروز با بهانه‌های عجیب و غریب، روند ایجاد تولید و اشتغال را کند کرده و در مسیر پیشرفت جوانان سنگ اندازی می کنند.
تجربه نشان داده که مدیران جامعه اسلامی تا زمانی می‌توانند موفق باشند که خود را خادم واقعی ملت بدانند، نه اینکه از بالا به مردم نگاه کرده و از حضور در بین آنها فراری باشند، بی شک در کشوری که برای استقلال و آزادی اش خون هزاران شهید بر زمین ریخته نباید انسان‌هایی بر مسند امور گمارده شوند که خود را تافته جدا بافته می‌دانند، اینجا مدیرانی می‌خواهد که مرهمی بر دل مردم باشند نه باری بر دوششان.
7429/‏‬ 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield