کرمان رصد

آخرين مطالب

همفکری دولتمردان برای تسهیل خرید گندم در جنوب کرمان اقتصادي

همفکری دولتمردان برای تسهیل خرید گندم در جنوب کرمان

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - جیرفت - جنوب کرمان یکی از قطب های مهم تولید گندم در کشور به شمار می رود از این رو دولتمردان دولت تدبیر و امید در مجموعه استان کرمان برای تسهیل خرید گندم، در محل فرمانداری جیرفت گرد هم آمده و برنامه ریزی های لازم را انجام دادند.
به گزارش ایرنا، فصل برداشت گندم هر ساله در جنوب کرمان با حواشی و نارضایتی هایی از سوی تولیدکنندگان مواجه می شد و این مساله باعث فروش گندم این منطقه به استان هرمزگان شده بود از این رو دولتمردانِ تدبیر در نشستی، این موضوع را آسیب شناسی و با نظر جمعی، ایده هایی را مصوب کردند تا شاهد تسریع خرید و دریافت گندم از کشاورزان جنوب استان باشیم و در نتیجه از خروج گندم منطقه جلوگیری شود.
کمیته ساماندهی گندم، آرد و‌ نان جنوب کرمان به میزبانی فرمانداری جیرفت با حضور سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان، مدیرکل غله استان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، فرمانداران جنوب کرمان و جمعی از مسئولان محلی و بخش خصوصی برگزار شد.
** برخورد قهری با گندم کاران متخلف
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گفت: با گندم کارانی که گندم خود را به دلالان فروخته و باعث قاچاق این محصول استراتژیک می شوند برخورد قهری می شود.
محمدعلی دهقان افزود: گندم کاران، از آب رایگان استفاده می کنند لذا نباید گندم را به دلالانی که قصد قاچاق این کالای استراتژیک را به خارج از کشور دارند، را بفروشند چرا که این مساله تبعات بدی برای کشور دارد.
وی ادامه داد: در صورت مشاهده چنین تخلفی، با متخلفان برخورد قانونی شده و آب مورد استفاده کشاورز خاطی قطع می شود.
معاون استاندار کرمان به مصوبات کمیته ساماندهی گندم، آرد و ‌نان جنوب کرمان اشاره و تصریح کرد: برابری کارمزد بخش خصوصی با کارمزد سازمان تعاون روستایی، پوشش کاور برای انبار زهکلوت رودبار جنوب، اطلاع رسانی مدیرکل غله از طریق صدا و سیما، پرداخت حداکثر هزینه بار برای شهرستان های استراتژیک گندم جنوب کرمان (رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب) و نظارت فرمانداران بر خرید گندم از جمله مصوبات این نشست بود که باید توسط دستگاه های مربوط اجرایی شود.
** طرح های تشویقی، جلوگیری از قاچاق گندم را رقم می زند
فرماندار جیرفت هم اظهار داشت: طرح های تشویقی سبب جلوگیری از قاچاق گندم می شود لذا با این روش ها می توان اعتماد بیشتر کشاورزان را جلب کرد.
احمد امینی روش تصریح کرد: پرداخت نقدی و فوری پول گندم و هزینه حمل، پرداخت هزینه کمباین برای درو کردن گندم و اعطای سم و کود رایگان از جمله طرح های تشویقی بوده که می توان در جلب اعتماد کشاورزان برای فروش محصول خود با سیلوها برنامه ریزی کرد.
رئیس شورای تامین شهرستان جیرفت بر لزوم استفاده از ظرفیت بسیج برای کنترل مبادی ورودی و خروجی منطقه جنوب کرمان تاکید کرد و گفت: با استفاده از نیروی بسیج در کنار دیگر دستگاه های امنیتی، نظامی و انتظامی می توان از خروج گندم منطقه جنوب کرمان جلوگیری کرد.
امینی روش اطلاع رسانی به کشاورزان در زمینه خرید محصول گندم را نیز یکی از راه حل های جلوگیری قاچاق این محصول استراتزیک برشمرد و گفت: طرح های تشویقی باید به اطلاع کشاورزان برسد.
وی بر وحدت و همدلی برای برطرف کردن مشکلات تاکید کرد و گفت: تمامی مشکلات با همدلی و همفکری برطرف می شوند از این رو باید با این روحیه تلاش کرد تا شاهد خروجی مطلوبی باشیم.
** هفت مرکز خرید گندم در جنوب کرمان فعال شد
مدیرکل غله استان کرمان بیان کرد: هم اکنون هفت مرکز خرید گندم در منطقه جنوب کرمان آماده خرید محصول کشاورزان این منطقه است.
مجید بیگلری اظهار داشت: گندم کاران محصول تولیدی خود را به مراکز خرید تحویل دهند تا پول محصول و هزینه حمل را نقدی دریافت کنند.
مدیرکل غله استان کرمان گفت: با تدابیر اتخاذ شده، هزینه حمل گندم برای شهرستان های استراتژیکی همچون رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب در جنوب کرمان 40 هزار تومان به ازای هر تن گندم در مراکز خرید به صورت نقد پرداخت می شود.
وی از درخواست 6 مرکز خرید گندم دیگر در جنوب کرمان خبر داد و گفت: تمام تلاش خود را برای تسریع روند این متقاضیان انجام می دهیم تا بر اساس ضوابط بتوانند در این چرخه قرار گیرند.
** 40 هزار هکتار از اراضی جنوب کرمان زیر کشت گندم است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان نیز با بیان اینکه 40 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این منطقه به کشت گندم اختصاص یافته است، گفت: طبق برآورد کارشناسان کشاورزی، از این میزان سطح زیر کشت، 180 هزار تن محصول گندم تولید می شود.
سعید برخوری افزود: کیفیت گندم جنوب کرمان بسیار عالی و منحصر بفرد است از این رو دلالان به دنبال قاچاق محصول تولیدی این منطقه هستند.
وی بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان تمامی تمهیدات لازم را برای افزایش و تولید محصول با کیفیت گندم در این منطقه اتخاذ کرده است.
برخوری ادامه داد: با حمایت های دولت تدبیر و امید، امروز شاهد تولید محصولی با کیفیت و افزایش 30 درصدی محصول گندم در منطقه جنوب کرمان هستیم.
** 40 درصد گندم جنوب کرمان به استان های همجوار منتقل شد
فرماندار قلعه گنج از منتقل شدن 40 درصد گندم منطقه جنوب کرمان طی سال گذشته به استان هرمزگان خبر داد و گفت: این مساله ریشه در بی مهری مراکز خرید گندم جنوب کرمان با تولیدکنندگان گندم این منطقه دارد و دلیل دیگر آن، استقبال گرم استان های همجوار از تولیدکننده های جنوب کرمانی است.
عطا ناوکی با بیان اینکه گندم به یک مساله امنیتی تبدیل شده، اظهار داشت: تمامی تمهیدات لازم برای تسهیل خرید محصولِ گندم کاران جنوب کرمانی باید اتخاذ شود تا شاهد منتقل شدن گندم این منطقه به استان های دیگر نباشیم.
وی از پدیده نوظهور قاچاق گندم در جنوب کرمان پرده برداشت و گفت: این منطقه قبل از این، گرفتار قاچاق سوخت بود ولی متاسفانه به دلیل کم کاری بعضی از دستگاه ها شاهد بروز پدیده نوظهوری تحت عنوان قاچاق گندم هستیم و باید جلوی این مساله گرفته شود.
** انتقاد فرماندار منوجان از عملکرد غله
فرماندار منوجان از عملکرد اداره کل غله استان کرمان در زمینه انتخاب مراکز خرید گندم انتقاد کرد و گفت: با توجه به شرایط حاد منطقه جنوب کرمان باید نگاه انعطاف پذیری برای انتخاب مراکز خرید گندم انجام داد.
محمدحجتی پور از اعلام آمادگی یک مرکز خرید گندم در شهرستان منوجان خبر داد و افزود: متاسفانه به دلیل بعضی کارشکنی ها، تاکنون این مرکز موفق به اخذ مجوز خرید در این شهرستان نشده است لذا امیدواریم هر چه سریعتر این مشکل برطرف شود.
رئیس شورای تامین شهرستان منوجان با بیان اینکه اداره کل غله، اراده ای به غیر از خرید مراکز خود ندارد، اظهار داشت: با تسهیل شرایط اخذ مجوز مراکز خرید گندم، شاهد تسهیل روند خرید محصول کشاورزان و در نتیجه شاهد کاهش قاچاق گندم خواهیم بود.
** بخش خصوصی برای حمل و نقل آماده است
عبدالرضا میرحسینی مدیر شرکت حمل و نقل آبادان از آمادگی این شرکت برای حمل گندم از مراکز خرید به سیلوها خبر داد و گفت: تمهیدات لازم در این خصوص اتخاذ شده تا در زمان بارگیری محصول گندم، با مشکل مواجه نباشیم.
**تقویت روحیه همدلی
نادر ملایی فرماندار عنبرآباد هم بر لزوم تقویت روحیه همدلی در برطرف کردن مساله قاچاق گندم تاکید کرد و افزود: مسلما با روحیه همدلی و همفکری این مشکل برطرف می شود.
گزارش: هادی شفیعی
7450/7429/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کشت گیاهان مقاوم به کم آبی علاج سلامتی محیط زیست و انسان

رونق تولید با کشت خاویار گیاهی در کرمان

در نظر گرفته شدن ظرفیت 40 هزار میلیارد تومانی تهاتر برای کشور طی سال جاری

آماده بودن 400 میلیارد تومان سند برای تهاتر در استان کرمان در سال جاری

نبض تپنده اقتصاد کرمان در دل بزرگترین راسته بازار کشور

اتمام پروژه گازرسانی به شهرستان جیرفت تا سال 99/هیچ پروژه عمرانی استان نباید تعطیل شود

برخی پروژه های سرمایه گذاری در کرمان تعیین تکلیف شد

اصلاح نقطه پرحادثه جاده ای «راین- حسین آباد» در استان کرمان

آیت‌الله جنتی باز هم دبیر شورای نگهبان شد

کمبود نقدینگی و فشارهای مالیاتی دو مانع اصلی رونق تولید هستند

بازاریان و کسبه 4 درصد مالیات استان را پرداخت می‌کنند

عدالت را قربانی وصول سهمیه نکنید

عدم تناسب افزایش چندین برابری پایه مالیاتی استان با تولید

52 هزار تُن لیمو ترش از باغ های جنوب کرمان برداشت شد

نظام مبادلات پیمانکاری فرعی کرمان موفق عمل کرده است

افزایش ضریب پرداخت خسارت به محصولات کشاورزی استان کرمان

اتصال واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی گل‌گهر سیرجان به مدار سراسری برق کشور

شروعی، با پایان باز...

هشدار استانداری نسبت به بالا بودن قیمت مرغ در کرمان

مرغ، سرسازگاری با کرمانی‌ها ندارد!!

تالار مرکزی کرمان؛ پروژه ای 10 ساله با 88 درصد پیشرفت فیزیکی

صرفه‌جویی پیش‌بینی شده از تغییر ساعات ادارات محقق نشد/رعایت مصرف برق نشود؛ خاموشی خواهیم داشت

دولت به جای افزایش قیمت نان، قیمت آرد را کاهش دهد/نان، کشش افزایش قیمت را ندارد

ورود تعزیرات حکومتی به موضوع اقتصاد مقاومتی ضروری است

بیش از 59 میلیارد ریال سهم در بورس منطقه ای کرمان معامله شد

رشد 7 درصدی ارائه اظهارنامه مالیاتی استان کرمان در سال جاری

30 درصد جامعه مالیات پرداخت نمی‌کنند

31 تیرماه جاری؛ آخرین مهلت ثبت نام در جشواره کارآفرینان برتر/ افزایش نرخ مشارکت اقتصادی استان

تعاونی‌ها نقش بسزایی در ارائه خدمات حمایتی به روستاییان دارند

تثبیت مالکیت 13 میلیون و 100 هزار هکتار اراضی ملی استان/برخی قوانین ثبت با شرایط روز جامعه سازگاری ندارد

صرفه اقتصادی نیروگاه‌های خورشیدی کاهش یافته است

وصول بیش از 12000میلیارد تومان مالیات از محل بررسی تراکنش های بانکی در کشور

90 درصد مشکلات فعلی در لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده حل می‌شود

یکی از دغدغه‌های فعالان اقتصادی مراحل دشوار اخذ مجوزهاست

هیچ کس در کشور متولی سرمایه گذاری داخلی نیست/ قوانین متعدد و متناقض خسته‌کننده است

مشکلات صنعت به دلیل عدم نظارت هاست

مالیات یکی از منابع اصلی تامین هزینه های کشور است

تعریف1421 پروژه اقتصاد مقاومتی در استان کرمان

ابلاغ ماموریت 7 گانه به فرمانداران کشور برای رونق تولید

بازدید معاون وزیر کشور از چند واحد تولیدی و بررسی مشکلات آنها

اگر پروژه ای مشکل زیست محیطی دارد چرا اجازه اجرای آن را می دهید؟

تولید 13 میلیون گل شاخه بریده در سطح استان کرمان

افزایش قاچاق دام زنده در استان کرمان

ارزش طرح های فولاد بوتیای ایرانیان 1.2میلیارد دلار اعلام شد

مشکل زیست محیطی مانع بهره برداری از چهار طرح تولیدی شد

کرمان محل تردد کالای قاچاق است

تشکیل 986 پرونده قاچاق کالا در سه ماهه نخست امسال در تعزیرات استان

تسهیلات پرواربندی در اختیار عشایر قرار می گیرد

صادرات پسته بیش از 1.5 میلیارد دلار ارزآوری دارد

بیش از 35 میلیارد ریال سهم در بورس منطقه‌ای کرمان معامله شد