کرمان رصد

آخرين مطالب

آسانژ به اتهام افشای جنایت‌های جنگی آمریکا و بریتانیا در زندان است/ ویکیلیکس به‌رغم تهدیدها می‌تواند فعالیت‌های خود را ادامه دهد/ کاهش توجه رسانه‌ها به افشاگری‌ها، نگران‌کننده است سياسي

آسانژ به اتهام افشای جنایت‌های جنگی آمریکا و بریتانیا در زندان است/ ویکیلیکس به‌رغم تهدیدها می‌تواند فعالیت‌های خود را ادامه دهد/ کاهش توجه رسانه‌ها به افشاگری‌ها، نگران‌کننده است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - به گزارش ایلنا، پس از آن‌که دادگاهی در لندن حکم استرداد «جولیان آسانژ»، بنیانگذار وبسایت افشاگر «ویکیلیکس» به آمریکا را رد کرد، بسیاری امیدوار شدند که وضعیت برای این افشاگر صاحب‌نام بهبود یابد. با این همه، لغو درخواست آزادی به قید وثیقه او سبب شد که هرگونه چشم‌انداز روشن برای این روزنامه‌نگار صاحب‌نام فعلا به محاق برود.
از قرار معلوم، بنیانگذار ویکیلیکس قرار نیست به این زودی‌ها از بند رها شود. 
«فیلیپ بوروف»، روزنامه‌نگار بلغار و تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل، اقتصاد کلان و امور مالی است. وی در بسیاری از رسانه‌ها و روزنامه‌های بلغارستان فعالیت دارد.
آنچه در پی می‌آید گفت‌وگو با این روزنامه‌نگار به بهانه آخرین وضعیت آسانژ است. 
پرونده جولیان آسانژ تبدیل به یکی از مهم‌ترین مسائل برای روزنامه‌نگاری بین‌المللی شده است. اوضاع چطور به اینجا کشید و این فاجعه برای آزادی بیان چگونه ایجاد شد؟
افشاگری‌های ویکیلیکس در خلال سال‌های 2010 الی 2011 و همچنین افشاگری‌های اسنودن در سال 2013 ضربه‌ای بزرگ به اعتبار و هژمونی ژئوپولتیک آمریکا بود. نه صرفا به خاطر جنایت‌هایی که آشکار شد، بلکه همچنین از این منظر که پرقدرت‌ترین سرویس‌های امنیتی جهان قادر به حراست از رازهایشان نبودند. در نتیجه،‌ کارزاری بی‌‌رحم برای تنبیه آسانژ و نابودی ویکیلیکس به راه افتاد تا افشاگران آینده و رؤسای رسانه‌های بزرگ به راه آورده شده و از اقدام‌های مشابه جلوگیری شود. متاسفانه، شاهدیم که این کارزار بسیار موفق بوده است. به‌ویژه پس از سال 2016، ویکیلیکس و آسانژ بدل به بهانه‌ای برای شکست‌های سیاسی شماری از دولت‌های غربی شدند، مانند تنش انتخاباتی در آمریکا و بحران کاتالونیا در اسپانیا.

کرمان رصد

حتی برخی از سازمان‌های رسانه‌ای که افشاگری‌های ویکیلیکس و اسنودن را منتشر کرده و برای آن نیز جوایزی کسب کرده بودند، درگیر این کارزار ننگین شدند. در زمینه سازوکار ایالات متحده نیز آسانژ دردسرهای بسیاری پیدا کرد. از سوی دیگر، تشکیلات لیبرال از آسانژ به‌عنوان بهانه‌ای برای بدشانسی‌های سیاسی خود بهره برده و از طرف دیگر نیز دولت ترامپ در سرکوب او و دیگر افشاگران با سبعیت بیشتری وارد عمل شد. این در حالی است که هواداران ترامپ این توجیه بی‌معنی را داشتند که این میلیاردر در حال مبارزه با «گلوبالیست‌ها» و ساختارهای موجود است. دورویی هر دو طرف بسیار زیاد است. وضعیت این چنین به حالت فعلی رسیده است. 
دادگاهی در لندن اخیرا استرداد آسانژ به ایالات متحده را رد کرد. به نظر می‌رسد که آمریکا با این حکم مخالفت خواهد کرد. آیا می‌توان انتظار داشت که با توجه به رد آزادی با وثیقه آسانژ، این ماجرا پایان خوبی داشته باشد؟
نخست باید اشاره کرد که تصمیم دادگاه لندن صرفا در ظاهر نوعی تخفیف محسوب می‌شود. این تصمیم به‌سادگی دستان تشکیلات بریتانیا را از این مسأله شست و تطهیر کرد. این امر همچنین مسأله بخشودگی آسانژ را به تعویق انداخت؛ امری که نه ترامپ و دولت آینده جو بایدن نمی‌خواهند در حال حاضر با آن دست‌وپنجه نرم کنند. آسانژ همچنان به اتهام افشای جنایت‌های جنگی دولت آمریکا و بریتانیا در زندان به سر برده و مجازات می‌شود و وضعیت شکننده سلامتی او بسیار در خطر قرار دارد و خطر تجدیدنظر و استرداد، او را تهدید می‌کند. مهم‌تر آن‌که دادگاه بریتانیا با تمامی اتهام‌های دادستانی آمریکا، به‌رغم دروغین بودن آشکارشان، موافقت کرد؛ اتهام‌هایی از جمله آن‌که آسانژ روزنامه‌نگار نیست، انتشار اسناد محرمانه جرم بوده و به نفع مردم نیست و آزار و اذیت‌های صورت‌گرفته علیه او انگیزه سیاسی ندارد. همان‌طور که «جاناتان کوک»، روزنامه‌نگار مستقل عنوان کرده این واقعیت که از استرداد آسانژ به دلیل سلامت روانی و خطر خودکشی جلوگیری شده در عمل نشان‌دهنده از میان رفتن آزادی بیان و زدن برچسب دیوانگی بر مخالفان است. این نمونه‌ای بسیار خطرناک برای روزنامه‌نگاری و آزادی بیان است. 

کرمان رصد

در صورت آزادی آسانژ، آینده ویکیلیکس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا ممکن است با آزادی آسانژ، فعالیت‌های این وبسایت افشاگر متوقف شود؟
ویکیلیکس با وجود تمامی موانع و تهدیدها می‌تواند فعالیت‌های خود را ادامه دهد. یقین دارم که آزادی آسانژ در نهایت به نفع این وبسایت است. پرسش اینجاست که پس از آنکه مشخص شد افشاگری چه هزینه گرانی در پی دارد، آیا افراد شجاعی حاضر خواهند شد این مسیر را ادامه دهند یا خیر. ترس من همچنین این است که حتی افشاگری در حد و اندازه سال 2010 هم توجه کمتری را از سوی رسانه‌های بزرگ و جامعه امروز در پی دارد. این چه‌بسا بزرگ‌ترین موفقیت کمپین علیه ویکیلیکس و افشاگری‌های اخیر آن‌ها، مانند «والت 7» و مسأله دوما است که واکنشی بسیار ضعیف‌تر از آنچه لایق آن بودند، دریافت کردند. 
افشاگران همیشه مورد حمله دولت‌های جهان قرار داشته‌اند، از جان کیریاکو گرفته تا منینگ و اسنودن. با وجود تمامی تاکیدها بر لزوم آزادی بیان، چرا هنوز هیچ قانون جامعی برای حمایت از افشاگران تصویب نشده است؟
مقام‌ها هرگز از کسی حفاظت نخواهند کرد که جرأت به چالش کشیدن و افشای اعمال آنها را دارد؛ حال مدعی حمایت از هر ارزشی باشند. حمایت از افشاگران همواره به تعهد جامعه و شجاعت رسانه‌ها بستگی دارد. 
اگر کسانی که در موقعیت افشای اطلاعات مهم قرار دارند احساس کنند که از جامعه خود حمایت دریافت نمی‌کنند، احتمالا جرأت نمی‌کنند که دست به این اقدام بزنند. گزینه دیگر، جست‌وجوی حمایت در خارج کشور است که باعث می‌شود آن‌ها در معرض اتهام‌هایی مانند خیانتکاری و مستدل نبودن اظهارات‌شان قرار بگیرند. مثال‌های زیادی در این زمینه در سراسر جهان وجود دارد. نگرانی من این است که در آینده نزدیک، افشاگری‌های بزرگ در مواردی صورت بگیرد که در آن‌ها مبارزه‌ای میان کشورهای بزرگ و گروه‌های قدرتمند بر سر برتری در کار باشد. در این صورت، انتظار اطلاعات در جهت منافع عمومی، آن‌گونه که ویکیلیکس انجامش می‌دهد، دشوارتر خواهد شد و احتمالا از سوی سازمان‌های رسانه‌ای بزرگ و شبکه‌های اجتماعی، مخفی خواهد شد. 
گفت‌وگو از: کامران برادران

لینک کوتاه:
http://www.kerman-online.ir/Fa/News/174657/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

احیای مدرسه تاریخی فتح آباد رفسنجان آغاز شد

گلایه سرمربی شهدای قشقایی از وضعیت بازی این تیم با گل ریحان

نشست حمایت قضایی از سرمایه گذاری در سیرجان

مطالعات طرح گردشگری دره دراگه باید آغاز شود

اختلاف سلیقه ها درب خانه حاج آقاعلی رفسنجان را بست

تولید گوشت مصنوعی با مزه و ظاهر طبیعی‌

رشته گردشگری در رفسنجان از سال آینده تدریس می شود

سه حکم خلعیت و رفع تصرف از اراضی ملی به نفع دولت صادر شد

جدال تیم‌های فوتبال مس کرمان و آرمان‌گهر سیرجان از دریچه دوربین

پذیرش دانشجو در رشته گردشگری دانشگاه رفسنجان؛ از سال آینده

شال محمد بن سلمان جنجالی شد

ساماندهی 1402 کودک خیابانی و کار در کرمان

مهار طوفان شن اعتبار ویژه می‌خواهد

قلعه‌نویی: برخی داوران با من مشکل دارند/ دلم برای گل‌گهر می‌سوزد

جدول پخش مدرسه تلویزیونی سه شنبه 7 بهمن 99 در تمام مقاطع تحصیلی

جزئیات قطعی برق سه شنبه 7 بهمن در تهران اعلام شد

آغاز صدور احکام بازنشستگان غیرهیات‌علمی دانشگاه‌ها/ موانع قانونی مرتفع شد

توقف تیم‌های شیرازی مقابل خیبرخرم آباد و گل ریحان البرز

بلایی که کشاورزان رودبار جنوب کرمان را به خاک سیاه نشاند/ دفن سرمایه 70 هزار نفر زیر خروارها شن

عکس| لیگ برتر فوتبال فقط همین تصاویر زشت را کم داشت

مانور لحظه صفر در جمعیت هلال احمر استان کرمان برگزار شد

عصای دست مهاجری، یک نینجاست! (عکس)

مهدی سلطانی با صورت زخمی +عکس

توزیع بسته های گوشت اهدایی موسسه حضرت خدیجه (س) در بین نیازمندان

نارنجی‌پوشان مس در غیاب مهاجری فاتح دربی پرحاشیه کرمان شدند

ساماندهی و احیای بافت قدیم شهر کرمانشاه

دوران نوجوانی ارژنگ امیرفضلی +عکس

شان کمیته داوران و هیات فوتبال کرمان این نبود

ماکرون: اروپا باید حاکمیت بیشتری داشته باشد

رمزگشایی از 21فقره سرقت در مشهد

افزایش 47 درصدی کشفیات مواد مخدر در کرمان

تساوی نتیجه گل ریحان در ایستگاه یازدهم

به دنبال جذب بازیکنان جدید هستیم

بلایی که کشاورزان رودبار جنوب کرمان را به خاک سیاه نشاند

سرمربی گل ریحان: از بازیکنان تیم راضی هستم/بازیکن جدید جذب می‌کنیم

افزایش 2.5برابری ظرفیت تولید با آغاز اجرای طرح‌های توسعه‌ای جدید

خواهرزاده‌های سمانه پاکدل در عروسی +عکس

از عملکرد فنی بازیکنانم راضی هستم/درخواست جذب بازیکن را در نیم فصل به باشگاه داده ام

برگزاری مانور لحظه صفر در جمعیت هلال احمرِ کرمان

رزمایش موشکی سپاه در ارتقای قدرت کشور بسیار اثرگذار بود

ابتلای 16 کرمانی به کرونا/ فاضلاب زندان بازی کودکانه را تلخ کرد/ اراضی کشاورزی روبروی ترمینال کرمان تغییر کاربری نمی‌دهند

خانه حاج آقا علی باید به چرخه خدمات گردشگری برگردد

تفویض اختیار تصمیم‌گیری سریع در بحران آلودگی هوا به فرمانداران

برای ساخت دفتر مرکزی علوم پزشکی رفسنجان 40 میلیارد تومان نیاز است

شمارش معکوس آغاز عملیات اجرایی طرح "بلوار کیش" در بندر چارک

دخترِ فراری، سارق خودرو شد

اجاره مدارس در ساعات غیر رسمی

استیضاح ترامپ امروز به دست سنا می‌رسد

بیانیه نماینده سبزوار درباره درگیری‌اش با سرباز راهور

نماینده مجلس:بزرگترین پروژه سرب و روی کشور در شهرستان راور آغاز می‌شود