کرمان رصد

آخرين مطالب

توجهی به عدالت ترمیمی و موضوعات پیشگیرانه در برنامه‌ها نمی شود اجتماعي

توجهی به عدالت ترمیمی و موضوعات پیشگیرانه در برنامه‌ها نمی شود
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - ایسنا/کرمان معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: توجهی به عدالت ترمیمی و موضوعات پیشگیرانه در برنامه‌ها نمی شود و با توجه به تراکم پرونده ها و حجم کاری بالای همکاران قضایی، امکان ورود به مسائل پیشگیری و مشارکت همکاران در این امر فراهم نشده است.
"سیدمهدی قویدل" در نشست هم‌اندیشی با قضات حوزه های قضایی استان کرمان اظهار کرد: توجه به مقوله پیشگیری نه تنها در دستگاه قضایی بلکه در هر جامعه ای از ضروری ترین نیازهاست و در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) بر پیشگیری و اصلاح مجرمین تاکید شده است و برابر قانون نیز تمامی دستگاه‌ها موظف به همکاری در امر پیشگیری هستند.
وی با اشاره به اینکه علی رغم اینکه پیشگیری موضوعی مهم و فراقوه‌ای است اما در سال‌های گذشته مورد غفلت واقع شده، افزود: دیدگاه و رویکرد اغلب قضات به اجرای عدالت کیفری بوده و چندان توجهی به عدالت ترمیمی و موضوعات پیشگیرانه در برنامه‌ها نمی شود و با توجه به تراکم پرونده ها و حجم کاری بالای همکاران قضایی، امکان ورود به مسائل پیشگیری و مشارکت همکاران در این امر فراهم نشده اما طی چند سال اخیر معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان یکسری اقدامات پیشگیرانه را در دستور کار قرار داده و تلاش می کند این برنامه‌ها را به صورت علمی پیش ببرد و اکنون برای اثر بخشی بیشتر به همیاری همکاران قضایی در سطح استان نیاز است.
قویدل در ادامه با تاکید بر اینکه باید تغییر رویکرد داده و نگاه اجتماعی، پیشگیرانه و مطالبه‌گری نسبت به مسائل داشته باشیم، گفت: از شئونات دستگاه قضایی مطالبه گری است در حالیکه بار سایر دستگاه‌ها را بر دوش می کشیم و علت عمده آن نبود مسئولیت اجتماعی و اداری است که نتیجه آن سرریز شدن بار اضافی عملکرد دستگاه ها و افزایش پرونده‌ها و جرایم به دستگاه قضایی است.
وی افزود: مصمم به اجرای سند تحول قضائی هستیم و مهم ترین رکن این سند چرخش رویکرد از دادخواست محور به رویکرد حفظ حقوق عامه و ترویج و اشاعه آزادی‌های مشروع است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان بیان کرد: براساس سند تحول باتوجه به اینکه ما متولی کاهش جرم هستیم، باید مطالبه‌گری کرده و به جای رسیدگی به پرونده‌های مفسدین، بسترهای فساد زا را شناسایی و حذف و چرخه معیوب دستگاه قضایی را شناسایی و مرتفع کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم کاملاً برنامه محور است، یادآور شد: چنانچه ما برنامه‌های پیشگیرانه را در کل استان و شهرستان ها پیاده کنیم مطمئنا از حجم ورودی پرونده‌ها رهایی پیدا خواهیم کرد.
قویدل همچنین با اسف بار خواندن وضعیت بازگشت مجدد زندانیان به زندان، تاکید کرد: در سند تحول قوه قضائیه بر بازاجتماعی کردن مجرمین تاکید و برنامه ریزی شده تا رویکرد همه همکاران قضایی و اداری و تمام اقدامات بر اساس سند تحول تنظیم شود.
وی تصریح کرد: طرح اورژانس قضایی به ابتکار معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان تصویب و مورد تایید واقع شد و به واسطه آن، با مداخله فوری، اجتماعی و علمی از پرونده‌هایی که ماهیت اجتماعی داشته و ضرورتی جهت ورود به دادگستری ندارند، جلوگیری خواهد شد.
معاون دادگستری استان کرمان گفت: سامانه جامع ارتباط مردمی(سجام) از بازوان پر توان پیشگیری از وقوع جرم است و افراد در این سامانه به عنوان دیده بانان پیشگیری ثبت‌نام کرده و گزارش هایی از سطح جامعه در خصوص آسیب‌های اجتماعی، جرائم و مشکلات را به این سامانه ارسال می‌کنند و پس از ارجاع به اداره مربوطه، رسیدگی و پاسخگویی خواهند شد.
وی گفت: تاکنون بیش از 7100 نفر در این سامانه ثبت نام کرده اند و باید جهت جذب اعضا بیشتر اطلاع‌رسانی و تلاش کنیم.
قویدل با اشاره به برنامه‌های اداره فرهنگی- اجتماعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان گفت: پیشگیری های رشدمدار در سطح مدارس، دبستان ها، والدین و فرزندان 3 تا 7 سال و همچنین مربیان ها اجرا می شود و دارای محتوای علمی و به روز است.
وی با اشاره به طرح هور( هویت و رفتار) نیز اشاره و یادآوری کرد: این طرح نیز برای جرایم درجه 6 تا 8 اجرا می شود بدین صورت که مجرمین در دوره شرکت و گواهی دریافت می کنند و سپس می توانند از مجازات های جایگزین و تعلیق برخوردار شوند.
معاون دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش گفت: با توجه به اینکه 80 تا 90 درصد معتادان به چرخه اعتیاد برمی‌گردد بنابراین باید با ورود همه دستگاه های ذیربط، مسئله ای که از آن غفلت شده پیگیری و اصلاح شود، چراکه با اصلاح این چرخه بسیاری از جرایم نظیر سرقت‌ها، خشونت، کودک آزاری، همسرآزاری و ... نیز کاهش خواهد یافت.
وی در ادامه افزود: باید دیدگاه و رویکرد قضات پیشگیرانه شود آنگاه اجرای برنامه ها لذت بخش و اثرگذار خواهد بود به همین منظور و در جهت رویکرد جدید سیستم قضایی باید به دنبال ترویج فرهنگ پیشگیری، عدالت ترمیمی و مشارکت میان نهادی باشیم.
قویدل گفت: هدف بعدی ما این است که از قضات جوان به عنوان اعضای هیئت اندیشه ورز و اتاق فکر جهت پیشبرد برنامه های معاونت بهره بگیریم، بدین صورت که اولویت برنامه‌های پیشگیرانه و اثربخشی یا عدم اثربخشی برنامه‌ها در شهرستان های خود را احصاء و ضمن اعلام نظرات و ایده های خود در این خصوص، طرح و برنامه های ابلاغی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم را دنبال کنید.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
http://www.kerman-online.ir/Fa/News/174652/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

احیای مدرسه تاریخی فتح آباد رفسنجان آغاز شد

گلایه سرمربی شهدای قشقایی از وضعیت بازی این تیم با گل ریحان

نشست حمایت قضایی از سرمایه گذاری در سیرجان

مطالعات طرح گردشگری دره دراگه باید آغاز شود

اختلاف سلیقه ها درب خانه حاج آقاعلی رفسنجان را بست

تولید گوشت مصنوعی با مزه و ظاهر طبیعی‌

رشته گردشگری در رفسنجان از سال آینده تدریس می شود

سه حکم خلعیت و رفع تصرف از اراضی ملی به نفع دولت صادر شد

جدال تیم‌های فوتبال مس کرمان و آرمان‌گهر سیرجان از دریچه دوربین

پذیرش دانشجو در رشته گردشگری دانشگاه رفسنجان؛ از سال آینده

شال محمد بن سلمان جنجالی شد

ساماندهی 1402 کودک خیابانی و کار در کرمان

مهار طوفان شن اعتبار ویژه می‌خواهد

قلعه‌نویی: برخی داوران با من مشکل دارند/ دلم برای گل‌گهر می‌سوزد

جدول پخش مدرسه تلویزیونی سه شنبه 7 بهمن 99 در تمام مقاطع تحصیلی

جزئیات قطعی برق سه شنبه 7 بهمن در تهران اعلام شد

آغاز صدور احکام بازنشستگان غیرهیات‌علمی دانشگاه‌ها/ موانع قانونی مرتفع شد

توقف تیم‌های شیرازی مقابل خیبرخرم آباد و گل ریحان البرز

بلایی که کشاورزان رودبار جنوب کرمان را به خاک سیاه نشاند/ دفن سرمایه 70 هزار نفر زیر خروارها شن

عکس| لیگ برتر فوتبال فقط همین تصاویر زشت را کم داشت

مانور لحظه صفر در جمعیت هلال احمر استان کرمان برگزار شد

عصای دست مهاجری، یک نینجاست! (عکس)

مهدی سلطانی با صورت زخمی +عکس

توزیع بسته های گوشت اهدایی موسسه حضرت خدیجه (س) در بین نیازمندان

نارنجی‌پوشان مس در غیاب مهاجری فاتح دربی پرحاشیه کرمان شدند

ساماندهی و احیای بافت قدیم شهر کرمانشاه

دوران نوجوانی ارژنگ امیرفضلی +عکس

شان کمیته داوران و هیات فوتبال کرمان این نبود

ماکرون: اروپا باید حاکمیت بیشتری داشته باشد

رمزگشایی از 21فقره سرقت در مشهد

افزایش 47 درصدی کشفیات مواد مخدر در کرمان

تساوی نتیجه گل ریحان در ایستگاه یازدهم

به دنبال جذب بازیکنان جدید هستیم

بلایی که کشاورزان رودبار جنوب کرمان را به خاک سیاه نشاند

سرمربی گل ریحان: از بازیکنان تیم راضی هستم/بازیکن جدید جذب می‌کنیم

افزایش 2.5برابری ظرفیت تولید با آغاز اجرای طرح‌های توسعه‌ای جدید

خواهرزاده‌های سمانه پاکدل در عروسی +عکس

از عملکرد فنی بازیکنانم راضی هستم/درخواست جذب بازیکن را در نیم فصل به باشگاه داده ام

برگزاری مانور لحظه صفر در جمعیت هلال احمرِ کرمان

رزمایش موشکی سپاه در ارتقای قدرت کشور بسیار اثرگذار بود

ابتلای 16 کرمانی به کرونا/ فاضلاب زندان بازی کودکانه را تلخ کرد/ اراضی کشاورزی روبروی ترمینال کرمان تغییر کاربری نمی‌دهند

خانه حاج آقا علی باید به چرخه خدمات گردشگری برگردد

تفویض اختیار تصمیم‌گیری سریع در بحران آلودگی هوا به فرمانداران

برای ساخت دفتر مرکزی علوم پزشکی رفسنجان 40 میلیارد تومان نیاز است

شمارش معکوس آغاز عملیات اجرایی طرح "بلوار کیش" در بندر چارک

دخترِ فراری، سارق خودرو شد

اجاره مدارس در ساعات غیر رسمی

استیضاح ترامپ امروز به دست سنا می‌رسد

بیانیه نماینده سبزوار درباره درگیری‌اش با سرباز راهور

نماینده مجلس:بزرگترین پروژه سرب و روی کشور در شهرستان راور آغاز می‌شود