کرمان رصد

آخرين مطالب

لایروبی رودخانه‌های کرمان اقدامی عملی در مقابله با سیلاب های مخرب گفتگو

لایروبی رودخانه‌های کرمان اقدامی عملی در مقابله با سیلاب های مخرب
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - جاری شدن سیلاب های غافلگیر کننده در سالهای اخیر خسارات زیادی به مناطق مختلف استان کرمان وارد کرده است، اما در سال جاری مسئولان با لایروبی رودخانه های استان به پیشواز جلوگیری از این بلای طبیعی رفته اند.

تغییر اقلیم و مدل بارش ها در کشور از جمله کرمان موجب طغیان و سیلابی شدن رودخانه ها و مسیل ها در سالهای گذشته شده است و ساکنان این مناطق در فصول مختلف سال با سیلاب های شدید و مخرب مواجه شده و متحمل آسیب های زیادی شده اند.
نابسامانی بستر رودخانه ها در سالهای اخیر به عنوان یکی از عوامل اصلی سیلاب های مخرب معرفی شده و لایروبی رودخانه ها تاثیر بسیار مهمی در کاهش خسارات مالی و جانی دارد و در همین راستا لایروبی رودخانه های استان کرمان در دستور کار قرار گرفته است.
استان کرمان به دلیل قرار گرفتن در حاشیه کویر رودخانه دائمی چندانی ندارد و تنها هلیل رود در شهرستان جیرفت به عنوان مهمترین رودخانه دائمی استان شناخته می شود، اما رودخانه های فصلی زیادی در کرمان وجود دارد که با بارش های جوی مستعد سیلابی شدن هستند.
البته باید به این مساله هم توجه کنیم که بخشی از مشکلات مربوط به خسارات سیل به دلیل ورود غیر مجاز به حریم بستر رودخانه ها و ساخت و ساز غیر ایمن توسط عده ای ناآگاه و سودجو است که باعث خطر آفرینی و خسارت می شود.
شدت سیل خیزی کرمان بالا است

کرمان رصد


مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: استان کرمان یکی از استان‌های با شدت سیل‌خیزی بالا است و مناطق بسیار زیادی از استان به ویژه جنوب و شرق آن مورد سیلاب واقع می‌شوند که به بخش های مختلف خسارات قابل توجهی وارد می کنند.
مجید سعیدی افزود: در استان کرمان با توجه به مصوبات ستاد مدیریت بحران، دیگر دستگاه‌های اجرایی نیز در کنار شرکت آب منطقه‌ای اقدامات پیشگیرانه را در خصوص لایروبی رودخانه‌ها و دهانه پل‌ها، دیواره‌سازی رودخانه و اطراف پل‌ها، احداث بندهای سنگی ملاتی و سیل‌بند در حوزه بالادست آبریز رودخانه‌ها را طی چند سال اخیر در دستور کار قرار دادند.
وی با اشاره به اجرای طرح دفع اضطراری سیلاب‌ها در استان کرمان اظهار داشت: این طرح در راستای اقدامات پیشگیرانه توسط شرکت آب منطقه‌ای کرمان تعریف و به کمک دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد مدیریت بحران استان به ویژه راهداری‌های شمال و جنوب، سپاه، قرارگاه مهندسی رزمی ارتش، قرارگاه خاتم‌الانبیاء، شرکت‌های پیمانکاری و شرکت‌های صنعتی و معدنی و کمک‌های مالی آنها آغاز شد و لایروبی و اقدامات پیشگیرانه کماکان ادامه دارد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان ادامه داد: شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر مبلغ 10 میلیارد تومان به حساب سازمان همیاری شهرداری‌ها استان واریز کرده و شرکت صنایع ملی مس ایران به مدت 2 ماه تعداد زیادی ماشین‌آلات در اختیار قرار داده تا براساس برنامه‌ها در مناطق اولویت‌دار مورد استفاده قرار گیرند.
وی تاکید کرد: شرکت آب منطقه‌ای کرمان به عنوان متولی اصلی رودخانه‌ها موظف شد تا اولویت‌بندی مناطق تحت تاثیر و تحت خطر استان را مشخص و اعلام کند و براساس آن برنامه‌ریزی داشته باشیم.
سعیدی با اشاره به جاری شدن سیلاب در مناطق جنوبی کرمان بیان کرد: شهرستان‌های رودبار جنوب و قلعه‌گنج علاوه بر بارش‌های فصلی خود، تحت تاثیر سیلاب‌ها و روان‌آب‌های جاری از شهرستان‌های جیرفت، عنبرآباد، کهنوج و ارتفاعات جبالبارز جنوبی هستند که شدت سیل‌خیزی آنها را افزایش می‌دهد.
وی افزود: اداره کل منابع طبیعی جنوب استان در حوزه بالادست شهرستان رودبار جنوب، فاریاب و عنبرآباد و سایر شهرستان‌ها از چند سال قبل احداث بندهای خاکی و سنگی ملاتی را به طول چند کیلومتر آغاز کرده است و اعتبارات مربوطه از محل صندوق توسعه ملی و یا استانی تامین شده که تاکنون چندین بند خاکی در شهرستان‌های جنوبی افتتاح شده یا در دست اقدام است که به زودی تا قبل بارندگی‌ها به پایان می‌رسند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان ادامه داد: منابع طبیعی شمال استان نیز چنین اقداماتی در دستور کار داشته تا بتوانیم مناطق شمالی و شرقی را تا حدودی ایمن کنیم.
وی اظهار داشت: برخی از آسیب‌پذیری مناطق استان در برابر سیل به دلیل اقدمات نامناسب ساکنان است که حریم و بستر رودخانه‌ها را تصرف کردند و در دامنه پل‌ها احداث واحد مسکونی و زمین‌های کشاورزی داشته‌اند که با وجود تذکرها اما ساکنان مخالفت کرده و با انسداد دهانه پل‌ها و یا تغییر مسیر رودخانه، موجب آسیب‌پذیر بیشتر مناطق شده‌اند.
سعیدی تصریح کرد: در حال حاضر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آمادگی لازم را نسبت به جابجایی واحدهای مسکونی از مناطق سیل‌خیز و در مسیر رودخانه‌ها دارد تا از تسهیلات مناطق روستایی استفاده کند که این آسیب‌پذیری را به حداقل برسانیم.
کرمان کارگاه لایروبی رودخانه ها

کرمان رصد


معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان با اشاره به خسارت های سیل به مناطق مختلف استان گفت: اگر لایروبی در سالهای گذشته به موقع انجام می شد، حوادث غیر مترقبه این سال ها کمتر پیش می آمد و شاهد بروز مشکلات برای مردم نبودیم.
سید مصطفی آیت اللهی موسوی افزود: از مجموع مساحت 12 هزار کیلومتر رودخانه در سراسر استان حدود هشت هزار کیلومتر آن در مناطق جمعیتی قرار دارد و همین موضوع بحث لایروبی را جدی کرده است.
وی با اشاره به وقوع 2 سیل از ابتدای سال 99 در استان کرمان تصریح کرد: در سیل های ابتدای فروردین ماه در جنوب استان و حتی سیل شهداد در ابتدای تابستان لایروبی نشدن رودخانه‌ها یکی از دلایل اصلی این حوادث بود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان با بیان اینکه در حال حاضر کرمان کارگاه بزرگ لایروبی رودخانه های پر خطر شده است تصریح کرد: از سال گذشته فعالیت های عمرانی سیل بندها و لایروبی هاآغاز شده و طبق برنامه زمانبندی در کل استان کارگاه های لایروبی در حال فعالیت هستند.
وی ادامه داد: در جریان لایروبی رودخانه ها از ظرفیت تمامی دستگاه ها و نهادهای استان استفاده شده است و در این زمینه عملیات لایروبی رودخانه روستای جهر بخش شهداد، با همکاری گروه 455 مهندسی رزمی ارتش آغاز شد.
آیت اللهی موسوی تاکید کرد: براساس قانون و دستور ریاست جمهوری و قانون مدیریت بحران، در برابر افرادی که در مناطق سیل‌خیز اقدام به تصرف حریم و بستر رودخانه کرده و شدت خسارت‌ها را تشدید می‌کنند موظف به پرداخت هیچ‌گونه خدماتی نیستیم، اما امدادرسانی انجام می‌شود.
وی افزود: دولت در برابر بازسازی این نقاط که غیرقانونی بوده تعهدی ندارد و اهالی باید در مناطقی که براساس ضوابط به آنها تعلق می‌گیرد حضور یابند و از گسترش غیرقانونی اراضی و زمین‌های کشاورزی به ویژه در بستر و حریم رودخانه‌ها خودداری کنند.
130 کیلومتر از حریم بستر رودخانه های کرمان آزاد شد

کرمان رصد


مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان گفت: سطح رودخانه‌های استان 12 هزار کیلومتر است که 210 کیلومتر از رودخانه‌های در سال گذشته لایه روبی شد و 130 کیلومتر آزاد سازی حریم رودخانه نیز انجام شده است.
علی رشیدی افزود: طرح مطالعه سه هزار کیلومتر از بستر رودخانه های استان با پیشرفت فیزیکی بیش از 70 درصد در حال انجام است تا نقاط خطرناک و بحران زای بستر و حریم رودخانه ها شناسایی و رفع شود.
وی تاکید کرد: استان کرمان برای لایروبی رودخانه‌ها در سطح کشور نمونه است که با تلاش معاون عمرانی استانداری کرمان این فعالیت آغاز و هم اکنون در حال اجرا است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان اظهار داشت: به منظور ساماندهی بستر رودخانه های استان با هدف جلوگیری از تخریب اراضی روستاهای حاشیه رودخانه ها کـاهش خسـارت وارده در اثر سیلاب به مناطق مسکونی، اراضی کشاورزی و تاسیسات شهری، طرح های ساماندهی رودخانه ها و کنترل سیلاب در هفت هزار و 842 کیلومتر از رودخانه های استان کرمان در دست اجرا است.
وی ادامه داد: انجام خدمات نقشه برداری و مطالعات تعیین حد بستر، حریم و مرحله اول ساماندهی رودخانه ها، نشانه گذاری حد بستر، اجرای ساماندهی دیواره سازی و مهار سیلاب و انجام مطالعات مرحله دوم ساماندهی از جمله اقدامات انجام شده در طرح های ساماندهی رودخانه ها و کنترل سیلاب بوده است.
رشیدی با بیان اینکه مطالعات 200 کیلومتر تعیین حد بستر و حریم تالاب جازموریان در حال انجام است افزود: با اقدامات انجام گرفته در بخش ساماندهی رودخانه ها، شهرهای جیرفت و بردسیر از خطر سیل ایمن گشت و بسیاری از نقـاط حادثـه خیـز رودخانه ها در سراسر استان رفع و اصلاح شد.
براساس این گزارش بر اثر سیلاب های ناشی از بارش های فصلی در سالجاری بخشی از زیرساختهای مناطق جنوب و شرق استان کرمان تخریب و به کشاورزان و دامداران خسارت های هنگفتی وارد شد.
برچسب‌ها
کرمان حوادث طبیعی سیل


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساخت خانه برای محرومان فهرج

افزایش 93 درصدی کشفیات دام قاچاق در کرمان

کشف 14 تن شیرخشک قاچاق در بم

طرز تهیه موس انار

جدول پخش مدرسه تلویزیونی 7 آذر در تمام مقاطع تحصیلی

مراسم ترحیم آیت‌الله سیدیحیی جعفری نماینده سابق ولی‌فقیه در استان کرمان به روایت تصویر

نماینده مجلس: جمعیت 120 هزار نفری حاشیه شهر کرمان ساماندهی می‌شود

استاندار کرمان: شخصیت سردار سلیمانی برای تمام نسل‌ها جذابیت دارد

آمار کرونا کرمان 6 آذر؛ 22 فوتی و 58 ابتلای جدید

لیگ برتر والیبال| سیرجان به‌دنبال تثبیت صدرنشینی/ اعلام اسامی داوران و ناظران هفته دوازدهم

همچنان آمار روزانه فوتی های کرونا در کرمان دو رقمی است/ارتقا زیر ساخت‌های فرودگاه کرمان/نصب 150 المان از شهیدسلیمانی در کرمان

لزوم پرورش ماهیان خاویاری در کرمان

شخصیت سردار سلیمانی برای تمام نسل‌ها جذابیت دارد

استاندار کرمان: مسائل مناطق حاشیه‌نشین موضوعی بررسی می‌شود

جمعیت 120 هزار نفری حاشیه شهر کرمان ساماندهی می‌شود

لشکر وابستگان شهید سلیمانی در کرمان آغاز بکار کرد

پاسخ به سوال اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل از معاون رییس جمهور

زنان سرپرست خانوار در اولویت دریافت وام ودیعه و منازل ارزان

فرمانده سپاه استان کرمان: خواسته حاج قاسم دور هم جمع شدن لشکر 41 ثارالله بود

کمک شرکت فولاد به بیماران زرند و کوهبنان

خبر خوش برای بازیکنان استقلال تهران

افتتاح پایگاه مقاومت گلزارشهدای کرمان/یک هزار بسیجی مأموریت تازه ای پیدا می کنند

افتتاح پایگاه بسیج شهدای مقاومت در گلزار شهدا کرمان

آغاز به‌کار لشکر وابستگان شهید حاج‌قاسم سلیمانی در کرمان

ارتقا زیر ساخت‌های فرودگاه کرمان

بازدید مسئولان استان کرمان از حاشیه شهر به روایت تصویر

افتتاح پایگاه مقاومت بسیج شهدای مقاومت در گلزار شهدای کرمان

قدردانی بازنشستگان فولاد کرمان از وزیر کار برای اجرای همسان‌سازی حقوق و پرداخت مطالبات بازنشستگان

شهدا تربیت یافته مساجد هستند

اجرای بیانیه گام دوم انقلاب در سطح پایگاه‌های بسیج بافت

کانون ابوفاضل راور طرح سراسری «یاد شهیدان» را در جوار مزار سردار دلها اجرا کرد

طرح عملیاتی و علمی ساماندهی شهرک صنعتی کرمان تدوین شد

خادمیاران محله ای به کمک نیازمندان آمده اند

افتتاح طرح‌های مسکن و اعطای جهیزیه به محرومان فهرج

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 6 آذر 99

ورود سامانه جدید بارشی به کشور از فردا

همچنان آمار روزانه فوتی‌های کرونا در کرمان 2 رقمی است

طرح عملیاتی و علمی ساماندهی شهرک صنعتی کرمان تدوین شد

مسافران پرواز تهران به جیرفت با هواپیمای جایگزین به مقصد اعزام شدند

کمک مؤمنانه؛ توزیع 2 هزار بسته معیشتی توسط ناحیه بسیج حضرت امیرالمؤمنین کرمان

استاندار کرمان: ادبیات تقسیم بندی شمال و جنوب به نفع استان کرمان نیست

واگذاری مدیریت سایت پسماند محمدآباد به شهرداری قزوین

توسعه کرمان با رفع مشکلات معادن

ادای احترام مدیرعامل سپاهان به شهدای تبریز +عکس

امام جمعه کرمان: ‌نمونه و تراز فرماندهی حاج قاسم در تاریخ وجود ندارد

توزیع 2000 بسته معیشتی در کرمان

جریمه 1530 خودرو به علت عدم رعایت محدودیت‌های تردد کرونایی در کرمان

پاداش پیروزی مقابل مس رفسنجان به استقلالی ها پرداخت شد

آخرین آمار کرونا در کرمان/بستری 58 بیمار جدید و فوت 22 نفر در شبانه‌روز گذشته

بهداد و کیانوش؛ امید سیرجان در لیگ وزنه برداری