کرمان رصد

آخرين مطالب

حمایت از بهداشت باروری زنان، کلید سلامت جامعه معاونت امور زنان و خانواده

حمایت از بهداشت باروری زنان، کلید سلامت جامعه
  بزرگنمايي:

کرمان رصد -

حمایت از بهداشت باروری زنان در تامین سلامت جامعه و خانواده بسیار مهم است و به عنوان حقوق اجتماعی باید مدنظر قرار گیرد تا شاهد جامعه‌ای پویا و سالم باشیم.
بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت 99 درصد از مرگ و میر مادران در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد و احتمال زنده ماندن یک زن در دوران زایمان با وضعیت اقتصادی اجتماعی وی، دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، جایی که او از لحاظ جغرافیایی و هنجارهای فرهنگی زندگی می‌کند، ارتباط نزدیکی دارد.
بر اساس استانداردهای سلامت، سن بارداری مناسب برای دختران 20 سن 40 سالگی است البته در مورد بارداری های بعد از 35 سالگی نیاز به مراقبت ویژه تری است و یکسری بررسی ها، غربالگری ها و مراقبت های ویژه قبل از بارداری و در زمان آن برای بارداری های بالای 35 سال باید انجام شود.
به باور برخی پزشکان، بهداشت باروری یعنی سلامت کامل جسمی، روانی و اجتماعی و حق برخورداری از خدمات مراقبتی بهداشتی مناسب که زنان را قادر به داشتن حاملگی و زایمان ایمن می سازد، است، زایمان ایمن، برنامه تنظیم خانواده، روشهای پیشگیری از بارداری، تغذیه با شیر مادر، نازایی و تنظیم خانواده یک رکن اساسی جهت دستیابی به سلامت باروری، حفظ و ارتقاء سلامت مادر و کودک است.
فاطمه نیکخواه متخصص زنان روز سه شنبه و در ششمن روز از هفته سلامت که به عنوان «نقش زنان در ترویج منابع معتبر آموزشی و اطلاعات معتبر و پیشگیری از انتشار باورهای غلط در باره پیشگیری و درمان کووید19» نامگذاری شده، به خبرنگار ایرنا گفت: بارداری در سنین پایین به دلیل عدم تکامل فیزیولوژیک مادر از یک طرف و آماده نبودن وی برای پذیرش یک بارداری و فشارهای ناشی از آن، مادر و نوزاد را با خطرات زیادی روبرو می کند، احتمال مسمومیت حاملگی، سقط، زایمان زودرس و سخت، کم خونی و دیابت حاملگی در این مادران افزایش یافته و خطر مرگ مادران 15 تا 18 سال دو برابر مادران 20 تا 24 سال است.
وی افزود: کودکانی که از مادران کمتر از 18 سال متولد می شوند در بسیاری از مواقع زودتر از موقع مقرر به دنیا آمده وزن تولدشان کم بوده و نارس بودن و وزن کم زمینه ابتلا به عفونت ها و بیماری های مختلف در این کودکان زیاد است.
این پزشک تصریح کرد: در عین حال بارداری در سنین بالای 35 سال نیز خطر سقط جنین، مشکلات جنینی و کروموزومی و بیماری های مربوط به بارداری را افزایش می دهد، مرگ ناشی از بارداری و زایمان در زنانی که در دوره سنی 40 تا 44 سال باردار می شوند پنج برابر زنانی است که در دوره سنی 20 تا 30 سال باردار می شوند و این مساله از دلایل افزایش بروز بیماری های زمینه ای مانند دیابت و فشار خون بالا بوده که با افزایش سن اتفاق می افتد و می تواند سلامت مادر و جنین را با خطر مواجه کند.
نیکخواه گفت: فشار خون بالا به علت اختلال در خون رسانی به جنین منجر به جدا شدن زودرس جفت شده، موجب سقط و مرگ جنین می شود و با افزایش سن مادر بروز ناهنجاری های کروموزومی مانند «سندروم داون» به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
وی افزود: فاصله گذاری مناسب بین دو زایمان حداقل سه سال است زیرا بعد از هر زایمان سه سال طول می کشد تا بدن مادر بهبودی کامل یافته و از نظر جسمی و روحی آمادگی حاملگی بعدی را پیدا کند و مادرانی که بین زایمان ها یشان فاصله حداقل سه سال را رعایت نکنند خطر بیشتری سلامت آنان را تهدید می کند.
این متخصص زنان گفت: کمبود ذخیره آهن و سایر ریز مغذی ها موجب بروز کم خونی و سایر بیماریهای ناشی از کمبود این مواد می شود، خطر سقط و چسبندگی جفت افزایش یافته احتمال بروز عوارض مرگ و میر ناشی از بارداری و زایمان افزایش می یابد.
نیکخواه افزود: تولد نوزاد جدید یکی از بزرگترین خطراتی است که سلامت کودک زیر سه سال را تهدید می کند زیرا تغذیه شیر مادر که برای رشد کودک بسیار مهم است بطور ناگهانی قطع شده و مادر فرصت تهیه غذای کمکی برای فرزند کوچک خود را ندارد و احتمال ابتلای کودک به سو تغذیه و عدم رشد کافی افزایش می یابد، بنابر این رعایت فاصله مناسب بین بارداری ها مهم است.
خدمات مراقبتی وزارت بهداشت به مادران باردار
حامد برکاتی مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این زمینه گفت: یکی از وظایف این وزارتخانه را مراقبت از بارداری و باروری سالم مادران است و بر اساس محاسبه میزان باروری، زنانی که در دو محدوه سنی 10 تا 54 و 15 تا 49 سن باردار شوند از خدمات مراقبتی وزارت بهداشت برخوردار خواهند شد.
وی افزود: وزارت بهداشت توصیه ای در مورد بارداری در سنین خیلی پایین یا خیلی بالا ندارد اما هر زنی که در این سنین باردار شود، وزارت بهداشت وظیفه دارد از سلامت او حفاظت و حراست کند صرف نظر از اینکه سن او برای بارداری خیلی کم یا خیلی زیاد باشد از سوی دیگر برای اینکه نرخ باروری در کشور صحیح تر برآورد شود، نرخ باروری بر مبنای بانوان سنین 10 تا 54 هم محاسبه می شود.
برکاتی تاکید کرد: برای محاسبه نرخ باروری در کشور با توجه به اینکه در عمل بارداری های بعد از 49 سال و قبل از 15 سال هم در کشور داریم که گر چه تعداد زیادی نیستند، اما این بارداری ها نیازمند مراقبت ویژه تری است، به همین علت محاسبه میزان باروری کل، در بازه سنی 10 تا 54 سال هم محاسبه می شود و این به این معنا نیست که وزارت بهداشت بارداری های زیر 15 یا بالای 45 سال را تشویق کند.
وی افزود: وظیفه وزارت بهداشت مراقبت از بارداری و باروری سالم است و بازه 10 تا 54 سال برای محاسبه میزان باروری کل در کشور و به ویژه برای خدمات رسانی مناسب به زنان بارداری است که در این بازه سنی قرار دارند محاسبه نرخ باروری در بازه 10 تا 54 سال به لحاظ عددی مختصری و در حد صدم درصد از نرخ باروری در بازه سنی 15 تا 49 سال بیشتر است، زیرا عمده باروری زنان ایران بین 15 تا 45 سال است. با توجه به این محاسبه نرخ باروری کل برای سال 1398 اندکی بیش از 1.7 است.
در تقویم رسمی کشور، از 24 تا 30 مهرماه هفته ملی سلامت بانوان برگزار می شود که روزهای آن به ترتیب پنجشنبه 24 مهرماه به «زنان پیشگامان خود مراقبتی و حفاظت از خود و اعضای خانواده در پیشگیری از کووید19»، جمعه25 مهر روز «پاسداشت و تکریم بانوان فداکار کادر بهداشت و درمان به عنوان پیشتازان پیشگیری و درمان کووید 19»، شنبه26 مهر به نام «شیوه زندگی سالم زنان و کووید 19 با تاکید بر چاقی به عنوان عامل وخامت کووید19» نامگذاری شده است.
همچنین یکشنبه 27مهر نیز روز «سلامت باروری زنان (روابط زناشویی، بارداری و زایمان ایمن و سالم) در همه گیری کووید19»، دوشنبه 28مهر روز «زنان و سلامت روانی در همه گیری کووید19»، سه شنبه 29مهر روز «نقش زنان در ترویج منابع معتبر آموزشی و اطلاعات معتبر و پیشگیری از انتشار باورهای غلط در باره پیشگیری و درمان کووید19» و چهارشنبه 30مهر روز «پیشگیری از آسیبهای شغلی و اجتماعی زنان در اپیدمی کووید19» نامگذاری شده است.
منبع: ایرنا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جزییات درگیری منصوریان در پایان بازی تراکتور و مس رفسنجان

بوسه عباس زاده بر لوگوی تراکتور ؛ ستاره تبریزی ها در مسیر شجاع خلیل زاده

اطلاعیه باشگاه تراکتور بابت میزبانی شایسته مسی ها

زاهدی: رفته بودم به تراکتور گل بزنم

لیگ برتر فوتبال بانوان| برگزاری دربی اصفهان در روز استراحت شهرداری بم

محدودیت های کرونایی تا چه زمانی ادامه دارد؟

شریعتمداری: از 104هزار واحد مسکونی واگذار شده به افراد دارای معلولیت، 75هزار واحد آن در دولت تدبیر و امید واگذار شده است

طلسم تراکتوری‌ها در گلزنی شکسته شد

جدول رده بندی لیگ بیستم: مس رفسنجان قعرنشین شد

تکمیل زنجیره مس با پروژه معدن مس درآلوی رابر توسط قرارگاه خاتم

طلسم نبردن های تراکتور در رفسنجان شکست/ جدول لیگ برتر فوتبال در پایان هفته چهارم

مربی مس رفسنجان: تیم پرستاره تراکتور را تحت تاثیر قرار دادیم/دلخوری‌ام از جای دیگر است

سوپر گل یک پرسپولیسی ، تراکتور را از بحران خارج کرد ؛ منصوریان در ساحل آرامش

محمد ربیعی سرمایه است/اگر مس به گل می‌رسید شرایط ما سخت می‌شد

آغاز تست سرد پروژه معدن مس «درآلو» توسط قرارگاه خاتم در نیمه اول 1400

منصوریان: عباس زاده و دژاگه در پیروزی تیم تراکتور نقش داشتند/ مس رفسنجان سرمایه ای مانند ربیعی را نسوزاند

منصوریان: اگر مس گل می‌زد کار تمام بود

منصوریان: تحت‌فشار هواداران تراکتور بودم/ نسبت به عملکردمان در جدول شرمنده‌ایم

منصوریان پس از اولین برد؛تجربه ستاره‌ها ما را برنده کرد

مربی مس رفسنجان: تیم پر ستاره تراکتور را تحت تاثیر قرار دادیم

صدای پای باران در کرمان/کمبود امکانات پزشکی در کوهبنان/کرونا صدای گوینده کرمانی را خاموش کرد

هفته چهارم لیگ برتر| سقوط مس رفسنجان به قعر جدول

منهاجی: مقابل تراکتور شایسته سه امتیاز بودیم

مربی مس رفسنجان: تیم پرستاره تراکتور را تحت تاثیر قرار دادیم

منصوریان: باید پاسخگوی 30 میلیون هوادار تراکتور باشم/تفاوت ما با مس رفستجان همان گل بود

منهاجی: تراکتور پرستاره تحت تاثیر مس رفسنجان بود/ تاوان سختی دادیم

عملیات اجرایی طرح شهید سلیمانی بر عهده سپاه است

منصوریان: فشار زیادی روی من بود، چون باید جوابگوی 30 میلیون هوادار ترک‌زبان باشم/ داور جوانی کرد و به من اخطار داد

خلاصه بازی مس رفسنجان و تراکتور مورخ 12 آذر 99 + فیلم

12 کیلومتر دیگر از باند دوم محور دیهوک - راور افتتاح شد

گل سه امتیازی محمد عباس زاده برای تراکتور + فیلم

منصوریان: زیر فشار 30 میلیون هوادار بودم/ چمن ورزشگاه کرمان مثل ومبلی لندن است؛ کمک داور 7 کیلومتر دوید!

حمایت قاطع منصوریان از سرمربی مس!

فرصت‌های سرمایه‌گذاری بافت شناسایی شوند/10 درصد تعاونی‌های شهرستان فعالند

جدول رده‌بندی لیگ برتر در پایان هفته چهارم

تعریف و تمجید علیرضا منصوریان از تیم مس رفسنجان

برندسازی برای شهر تاریخی کرمان الزامی است

مس رفسنجان و باختی در عین شایستگی

آمار کرونا کرمان 12 آذر؛ 26 فوتی و 83 ابتلای جدید

حمایت منصوریان از تیم مس رفسنجان

محترم ترین بازنده هفته چهارم لیگ (عکس)

تقدیر تراکتوری‌ها از مس رفسنجان بابت میزبانی شایسته

پس از 339 روز؛ تراکتور بالاخره خارج از خانه پیروز شد

تقدیر از باشگاه مس رفسنجان بابت میزبانی شایسته

برد دو ستاره ای تراکتور مقابل مس (عکس)

تقدیر باشگاه تراکتور از مس رفسنجان بابت میزبانی شایسته و حرفه‌ای

عباس‌زاده در راه تهامی و شجاع خلیل‌زاده

پیروزی امروز را به هواداران تراکتور تقدیم می‌کنیم

‎بسیج همگانی کارکنان شرکت عمران ، آب و خدمات کیش برای جبران کمبود تاکسی های شهری

فروش روزانه 2.3میلیون بشکه نفت در سال آینده