کرمان رصد

آخرين مطالب

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی خبر داد

قیمت هر متر مسکن در 27 مرکز استان کشور زیر 10 میلیون تومان اقتصادي

قیمت هر متر مسکن در 27 مرکز استان کشور زیر 10 میلیون تومان
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - ایسنا/کرمان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: براساس آخرین آمار در 27 مرکز استان قیمت هر متر مسکن زیر 10 میلیون تومان است ولی در استان کرمان و در یک شهر 200 هزار نفری، شاهد قیمت های سرسام آور هستیم که این قیمت نشان می‌دهد که مشکل زمین در این منطقه حاد است.

"محمود محمودزاده" غروب امروز یکم آبان‌ماه در دیدار با استاندار کرمان گفت: در اواخر سال گذشته وزیر راه و شهرسازی به همه استان‌های کشور نامه‌ای مبنی بر تشکیل کمیته‌ای برای تامین زمین در استان‌ها زد که در این نامه بحث ما فقط طرح اقدام ملی مسکن نبوده بلکه در قانون برنامه ششم توسعه و برنامه جهش تولید، سالانه یک میلیون مسکن باید تولید کنیم لذا تامین زمین آن جزء اصول و وظایف وزارت راه و شهرسازی است که ما برای تامین زمین، 9 روش اعلام کرده و حتی مطرح کرده‌ایم که اگر جزء این راهکارها، راه دیگری وجود دارد، پیشنهاد شود تا با آن موافقت کنیم.
وی ادامه داد: در طرح اقدام ملی مسکن اکثر اختیارات وزراتخانه را به شورای مسکن استان ها واگذار کردیم تا براساس مقتضیات منطقه ای عمل کنند که در این راستا در برخی شهرهای استان کرمان با مشکل تامین زمین مواجه هستیم که وزیر راه و شهرسازی دستور دادند که زمین‌های دولتی واگذاری به شرکت‌ها را پس بگیریم و این قانون است و حتی رییس جمهور نیز دستور کتبی و شفاهی دادند که اگر ظرف دو ماه این زمین‌ها تحویل داده نشوند، راسا سازمان ثبت اسناد و املاک، ثبت سند را منتقل کند و این یکی از قانون‌های جهش تولید نیز است.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: در شهر کرمان اگر انبارهای شرکت نفت و سیلو وجود دارد که زمانی از آنها استفاده می‌شد اما اکنون بلااستفاده هستند، باید آنها را تملک کرده و برای این زمین‌ها دیگر نیاز به ایجاد زیرساخت‌ها نیست ولی اگر از این محل نتوانستید کار را پیش ببرید می‌توانید از زمین های منابع ملی در داخل محدوده شهرها استفاده کنید.
وی از توافق وازرت راه و شهرسازی با وزارت نیرو و جهادکشاورزی برای تامین مسکن کارکنانشان سخن به میان آورد و عنوان کرد: مقرر شد به ازای هر زمینی که به ما تحویل می‌دهند ما مسکنی تا سقف 50 درصد پرسنل واجد شرایطشان را تامین کنیم لذا 50 درصد اینگونه اراضی اگر در سطح استان وجود دارد باید برای طرح‌های توسعه مسکن در اختیار قرار گیرد.
محمودزاده با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی منابعی ندارد، تصریح کرد: با توجه به شرایط اقتصادی دولت، در طرح اقدام ملی مسکن یک ریال اعتبار از سازمان برنامه و بودجه نداریم و ما برای تامین منابع این طرح از راه‌ها و روش‌های گوناگون دیگری استفاده می‌کنیم.
وی ادامه داد: بیش از 500 میلیارد تومان در سال 98 و همین عدد در سال جاری (در دو سال بیش از 1100 میلیارد تومان)، در سطح کشور به وزارت نیرو کمک کرده‌ایم لذا می توانیم بخشی از اعتبار مورد نیاز انتقال آب به زمین پیشنهادی شهر کرمان برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن (340 میلیارد تومان هزینه حط انتقال آب و مخزن) را در قالب تبصره 8 به کار گیریم.
معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: هر زمینی که داخل محدوده شهر قرار دارد براساس قانون باید به آن خدمات دهند. واقعیت قضیه این است که در طرح مسکن مهر تسهیلاتی با کارمزد کم از خط اعتباری دولت اعطا می شد اما در طرح اقدام ملی مسکن مصوبه‌ای از دولت گرفتیم که با توجه به آنکه در دادن تسهیلات نمی‌توانستیم تامین اعتبار کنیم، از زمین هایی که در اختیار خودمان بوده استفاده کرده و به جای آنکه قیمت زمین را براساس قیمت روز می‌گرفتیم، قیمت زمین را بدون دریافت سود، 10 ساله اقساطی کردیم که معتقدیم این کمک پنهان خیلی بیشتر از وامی که باید می‌دادیم، موثر است.
وی افزود: حدود 62 هزار میلیارد تومان ارزش اراضی است که ما در طرح اقدام ملی مسکن غیر از تفاهم این وزارتحانه، در اختیار این طرح گذاشته ایم و معتقدیم اگر سایر وزارتخانه ها به این نتیجه برسند که مسکن یک کالای بنیان گذار خانوار است و اگر در حوزه مسکن کمک ویژه به خانوارها نکنیم اقشار متوسط ما نمی‌توانند صاحب مسکن شوند، و به کمک این طرح بیایند قطعا اتفاقاتی خوبی در کشور رقم خواهد خورد.
محمودزاده با تاکید برآنکه منابعی برای تملک بافت قدیم وجود ندارد، بیان کرد: در سال 97 مقرر بود به 100 هزار واحد مسکونی واقع در بافت های فرسوده به منظور احیا و بازسازی، تسهیلات پرداخت کنیم که بعد از سه سال فقط دو تا 20 درصد واحدهای واجد شرایط به ما ابلاغ شده است در حالی که معتقدیم احیای بافت های فرسوده یک کار خوبی است ولی متاسفانه سرعت احیای آن زیاد نیست.
وی درباره تهاتر زمین‌ها نیز گفت: این اختیار به استان ها داده شده است که اراضی مرغوب را با زمین‌های نیمه مرغوب تهاتر کرده تا مشکل حل شود و این اختیار را به استان تفویض خواهیم کرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی یادآوری کرد: در شهر سیرجان با جمعیت 200 هزار نفری قابل قبول نیست که آپارتمان با متری بین 10 تا 15 میلیون تومان فروخته شود. براساس آخرین آمار در 27 مرکز استان قیمت مسکن زیر 10 میلیون تومان است ولی در استان کرمان و در یک شهر 200 هزار نفری، شاهد قیمت های سرسام آور هستیم که این قیمت نشان می‌دهد که مشکل زمین در این منطقه حاد است.
وی درباره صدور مجوز برای احداث شهرک گفت: از هر اقدامی که بتواند مشکل مسکن در استان را حل کند، قطعا حمایت خواهیم کرد. پیش از این مصوبه شهرک‌سازی اعلام شده و در حال حاضر نیز مجوز احداث 36 شهرک در کل کشور صادر شده است و در صورت درخواست استان، ظرف مدت سه ماه مجوز احداث شهرک را صادر خواهیم کرد.
محمودزاده بیان کرد: ما دو راه در برابر مشکلات بیشتر نداریم یا اینکه کنار کشییده و بگوییم نمی‌توانیم مشکل را حل کنیم و هر طور که می خواهد بشود، بشود یا نه در حد توان خودمان مشکل را حل کنیم. اکنون ما برای حل مشکل مسکن در کشور طرح اقدام ملی مسکن را کلید زدیم و تسهیلات 100 میلیون تومانی نیز به آن اختصاص داده ایم و حتی پیشنهاد تسهیلات 150 میلیون تومانی را نیز ارایه کرده و همچنین مصالح این واحدها را نیز با قیمت ارزان در اختیار پیمانکاران قرار خواهیم داد تا قیمت تمام شده مسکن‌های طرح اقدام ملی پایین باشد.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر آنکه ما در حال قطع شدن از اقتصاد نفت هستیم، در ادامه به رشد جمعیتی کشور اشاره کرد و افزود: برای اولین بار در خردادماه امسال بار رشد جمعیتی کشور منفی بود به طوری که در حال حاضر 2.5 میلیون جوانی داریم که سن ازدواج آنها گذشته و 12 میلیون نفر در کشور نیز فرصت تشکیل خانواده را از دست داده‌اند.
وی ادامه داد: ما هم اکنون با بالاترین آمار زنان خودسرپرستی که ازدواج نکرده اند روبرو هستیم و معتقدیم موضوع کاهش رشد جمعیتی که یک خطری برای کشور محسوب می شود و همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری و همه نهادهای پژوهشی کشور قرار داشته است، زمانی حل خواهد شد که بتوانیم مساله مسکن را حل کنیم زیرا این گونه مسائل با یکدیگر رابطه ای دومینو مانند دارند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نقش کلیدی خانواده و زنان در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد

«در پیچ و خم های منع خشونت علیه زنان»

سکوت زنان در برابر خشونت، عامل جری‌تر شدن مردان

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی: رفتار بسیجی، شیرازه زندگی یک مسلمان است

ایجاد پایگاه ملی ایرانیان با اتصالِ پایگاه های مختلف اطلاعاتی به یکدیگر از جمله پیشنهادهای کارشناسان برای کاهش مشکلات مردم است + موشن گراف

آلومینوم اراک - مس رفسنجان/ خطیبی و ربیعی به دنبال کسب اولین امتیاز لیگ برتری

دلیل اسکان مشترک تیم‌های میزبان و میهمان در شهر اراک چیست؟

قرارگاه زیستی سپاه ثارالله کرمان دوشادوش کادر درمان در مبارزه با کرونا

تجدید حیات بافت های تاریخی نیازمند مشارکت مردم است

پیام تسلیت سرلشکر باقری در پی درگذشت آیت الله جعفری امام جمعه سابق کرمان

طرز تهیه پاستای ریحان با عطری شگفت انگیز

کارگر شهرداری سنندج مسافت سد وحدت تا گلزار شهدا آرامستان تایله دوید

بسیج و تلاش‌هایی که بی‌دریغ به مردم هدیه می‌شود

آزادی 138 زندانی جرایم غیرعمد و مالی در راستای طرح مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی

استقبال متفاوت گل گهری ها از جواد نکونام و فولاد / عکس

دیدار آلومینیوم اراک - مس رفسنجان 10 دقیقه زودتر آغاز می‌شود

جابه جایی 1200 اصله از تیر برق‌های معارض در بافت فرسوده تهران

فروش بالغ بر 3 میلیارد ریال کتاب در طرح پاییزه کرمان

انتفاع مالکان باید در احیای خانه‌های تاریخی مشهد مدنظر باشد

اتفاق جالب برای دو رقیب لیگ برتری

فرمانده سپاه استان کرمان: 1000 فقره جهیزیه به زوج‌های نیازمند تا پایان سال اعطا می‌شود

سنگ تمام آبی ها برای جواد نکونام و فولاد

ماجرای عجیب مومیایی زن یزدی

برگزاری محفل انس با قرآن مجازی در منجیل

ایجاد 110 شغل برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد

از علت گرانی مرغ تا همکاری خوب مردم در طرح محدودیت های کرونائی

تسلیت قالیباف در پی درگذشت سید یحیی جعفری

480 هزار تن محصول از باغات استان مرکزی برداشت شد

توزیع قطره‌چکانی نهاده مرغ‌ را از سفره‌ها پراند/وعده کاهش قیمت در رفسنجان

جابجایی 1200 اصله از تیر برق‌های معارض در بافت‌های فرسوده

بسیج سازندگی استان کرمان از ابتدای امسال بالغ بر 100 میلیارد تومان خدمات ارائه کرده است

400 تن مرغ منجمد برای تنظیم بازار استان کرمان عرضه می‌شود

اجرای 86 طرح اشتغال‌زایی در استان کرمان

موانع سرمایه گذاری حوزه صنعت و معدن برطرف می شود

325 گلزار شهدای استان یزد میزبان مراسم قرائت دعای هفتم صحیفه سجادیه

مرگ روزنامه‌نگار جوان قزوینی موجب تالم و تاثر اصحاب رسانه استان شد

فروش 7300جلد کتاب در طرح پاییزه کتاب کرمان

اهدا دو دستگاه ونتیلاتور به بیمارستان افضلی پور کرمان/توزیع 400 تن گوشت مرغ در مناطق محروم با مشارکت بسیج اصناف کرمان

طرح «پیاده راه‌ سازی» در بافت تاریخی تربت ‌حیدریه اجرا می ‌شود

یک میلیارد تومان برای تهیه 50 سری جهیزیه هزینه شده است/ آغاز حرکت‌های جدید در جبهه انقلاب و بسیج

نیشابور مهد بافت فرش‌های بزرگ پارچه

بستری 85 بیمار جدید و فوت 18 نفر بر اثر کرونا طی شبانه‌روز گذشته در کرمان

استاندار کرمان: میزان نیاز و محل ذخیره میوه شب عید و سایر مایحتاج مردم برای نوروز از اکنون پیش‌بینی شود

آمار کرونا کرمان 5 آذر؛ 18فوتی و 85 ابتلای جدید

قالیباف درگذشت امام جمعه سابق کرمان را تسلیت گفت

جابجایی هزار و 200 تیر برق معارض در بافت‌های فرسوده

ترکیب تیم های فولاد خوزستان و گل گهر سیرجان مشخص شد

برداشت 14 هزار تن گیاه دارویی در استان کرمان

11 بازیکن گل گهر در تقابل با فولاد

تاکید امام جمعه کیش بر اجرای طرح های عمرانی موثر در افزایش نشاط اجتماعی و رفاه هموطنان