کرمان رصد

آخرين مطالب

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان عنوان کرد

اولویت لایروبی در 8 هزار کیلومتر از رودخانه‌های استان کرمان اجتماعي

اولویت لایروبی در 8 هزار کیلومتر از رودخانه‌های استان کرمان
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - ایسنا/کرمان مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: 8 هزار کیلومتر از رودخانه‌های استان از مناطق جمعیت شهری و روستایی عبور می‌کند در اولویت ساماندهی و لایروبی قرار دارند.

"مجید سعیدی" با توجه به در پیش بودن فصل بارش‌ها و احتمال وقوع سیلاب‌ در مناطق مختلف استان عنوان کرد: کرمان یکی از حادثه‌خیزترین استان‌های کشور است که همواره از سوی حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی مورد آسیب و تهدید قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به افزایش میزان بارندگی‌ها در سطح کشور طی سال‌های اخیر و تغییرات اقلیمی بیان کرد: براساس قانون مدیریت بحران کشور در تمام استان‌ها ستادهای پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران به ریاست استانداران و در شهرستان‌ها به ریاست فرمانداران تشکیل می‌گردد.
سعیدی افزود: ستادهای مذکور در استان کرمان به صورت مستمر تشکیل جلسه داده و آخرین وضعیت استان را در مورد حوادث مورد ارزیابی و رصد قرار می‌دهد و تصمیات لازم اتخاذ می‌شود.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان ادامه داد: کرمان یکی از استان‌های با شدت سیل‌خیزی بالا است و مناطق بسیار زیادی از استان به ویژه جنوب و شرق آن مورد سیلاب واقع می‌شوند.
وی تصریح کرد: براساس اعلام شرکت آب منطقه‌ای در استان کرمان 12هزار کیلومتر رودخانه داریم که 8 هزار کیلومتر آن از مناطق جمعیت شهری و روستایی عبور می‌کند و در اولویت ساماندهی و لایروبی قرار دارند.
سعیدی با بیان اینکه وزارت نیرو براساس قانون، متولی اصلی مطالعات و ساماندهی رودخانه‌ها است و شرکت‌های آب منطقه‌ای وظیفه اصلی را به عهده دارند، گفت: در استان کرمان با توجه به مصوبات ستاد مدیریت بحران، دیگر دستگاه‌های اجرایی نیز در کنار شرکت آب منطقه‌ای اقدامات پیشگیرانه را در خصوص لایروبی رودخانه‌ها و دهانه پل‌ها، دیواره‌سازی رودخانه و اطراف پل‌ها، احداث بندهای سنگی ملاتی و سیل‌بند در حوزه بالادست آبریز رودخانه‌ها را طی چند سال اخیر در دستور کار دارد و توانسته به خوبی بحث سیلاب‌ها را در استان مدیریت کند.
وی شاهد این ادعا را عدم تلفات و مصدومیت‌های مستقیم ناشی از سیلاب‌های دو سال اخیر دانست و خاطرنشان کرد: آمار اورژانس کشور این امر را نشان می‌دهد که مصدومیت‌هایی نیز که وجود داشته مربوط به حوادث ثانویه است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان به ورود و فعالیت‌ انجمن‌های خیریه متعدد با توجه به محرومیت در مناطق جنوبی و شرقی استان کرمان اشاره کرد و ابراز داشت: قدردان زحمات این گروه‌های خیر هستیم و از آنها می‌خواهیم این خدمات خداپسندانه در مناطق محروم را ادامه دهند.
سعیدی اضافه کرد: به تمام فرمانداران اعلام شده تا همکاری‌ها و پشتیبانی‌های لازم را از این انجمن‌های خیریه در جهت خدمت‌رسانی به مناطق محروم داشته باشند.
وی اجرای طرح دفع اضطراری سیلاب‌ها در استان کرمان را یادآور شد و عنوان کرد: این طرح در راستای اقدامات پیشگیرانه توسط شرکت آب منطقه‌ای کرمان تعریف و به کمک دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد مدیریت بحران استان به ویژه راهداری‌های شمال و جنوب، سپاه، قرارگاه مهندسی رزمی ارتش، قرارگاه خاتم‌الانبیاء، شرکت‌های پیمانکاری و شرکت‌های صنعتی و معدنی و کمک‌های مالی آنها آغاز شد و لایروبی و اقدامات پیشگیرانه کماکان ادامه دارد.
سعیدی ادامه داد: اخیرا انجمن حمایت از توسعه مناطق محروم کشور اقداماتی در جنوب استان آغاز کرده و مکاتباتی با دفتر ریاست جمهوری داشته تا بتوانند از امکانات شرکت‌های صنعتی و معدنی استان جهت افزایش ضریب ایمنی روستاها و مناطق جمعیتی در معرض خطر سیلاب استان کمک بگیرند و با دو دستگاه بلدوزر، لایروبی و ایجاد سیل‌بندها را در مناطق روستایی داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: در راستای اقداماتی که استان از قبل داشته این موضوع را هم به اقدمات اضافه کردیم و در شهریور ماه با امضای استاندار با شرکت‌های صنعتی و معدنی استان مکاتبه و تقاضا شد تعدادی ماشین‌آلات و یا کمک‌های مالی در راستای طرح دفع اضطراری سیلاب‌ها داشته باشند که شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر مبلغ 10 میلیارد تومان به حساب سازمان همیاری شهرداری‌ها استان واریز کرده و شرکت صنایع ملی مس ایران به مدت دو ماه تعداد زیادی ماشین‌آلات در اختیار قرار داده تا براساس برنامه‌ها در مناطق اولویت‌دار مورد استفاده قرار گیرند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: شرکت آب منطقه‌ای کرمان به عنوان متولی اصلی رودخانه‌ها موظف شد تا اولویت‌بندی مناطق تحت تاثیر و تحت خطر استان را مشخص و اعلام کند و براساس آن برنامه‌ریزی داشته باشیم.
سعیدی اظهار کرد: تاکنون از کمک اهدایی گل‌گهر حتی یک ریال هم هزنیه نشده و در حال برنامه‌ریزی برای حداکثر بهره‌برداری از آن هستیم.
وی عنوان کرد: با استفاده از ظرفیت و امکانات شرکت مس و شرکت‌های پیمانکاری و راهسازی استان در بخش مرکزی و جازموریان شهرستان رودبار جنوب و شهرستان قلعه گنج اقدامات لایروبی رودخانه‌ها آغاز شده است.
سعیدی بیان کرد: شهرستان‌های رودبار جنوب و قلعه‌گنج علاوه بر بارش‌های فصلی خود، تحت تاثیر سیلاب‌ها و روان‌آب‌های جاری از شهرستان‌های جیرفت، عنبرآباد، کهنوج و ارتفاعات جبالبارز جنوبی هستند که شدت سیل‌خیزی آنها را افزایش می‌دهد.
وی تصریح کرد: شهرستان رودبار جنوب به طور کلی در پهنه سیلابی قرار دارد و جنس خاک آن رس و شن است که با هرگونه بارش و جاری شدن روان‌آب همه اقدامات قبلی از دست می‌رود و مجدد وضعیت به روال قبل بر می‌گردد، لذا لازم است تا در بالادست مناطق و حوزه آبریز اقداماتی صورت گرد.
سعیدی افزود: اداره کل منابع طبیعی جنوب استان در حوزه بالادست شهرستان رودبار جنوب، فاریاب و عنبرآباد و سایر شهرستان‌ها از چند سال قبل احداث بندهای خاکی و سنگی ملاتی را به طول چند کیلومتر آغاز کرده و اعتبارات مربوطه از محل صندوق توسعه ملی یا استانی تامین شده است و تاکنون چندین بند خاکی در شهرستان‌های جنوبی افتتاح شده یا در دست اقدام است که به زودی تا قبل بارندگی‌ها به پایان می‌رسند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: منابع طبیعی شمال استان نیز چنین اقداماتی در دستور کار داشته تا بتوانیم مناطق شمالی و شرقی را تا حدودی ایمن کنیم.
سعیدی با قدردانی از خدمات موثر گروه‌های خیر در مناطق جنوبی استان کرمان عنوان کرد: ما خود را خدمتگزار می‌دانیم و هر اقدامی دستگاه‌های انجام دهند در برابر مردم و محرومیت مناطق بسیار ناچیز است، اما درخواست داریم تا هماهنگی و براساس برنامه‌های استان و فرمانداری‌ها کار صورت گیرد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: باید پیمانکارانی انتخاب کنیم که از ظرفیت و توانمندی کافی برخوردار باشند تا کار را در کمترین زمان و با حداکثر بهره‌برداری انجام دهند. پیمانکاران متعددی را شناسایی کردیم و از آنها خواستیم به مناطق بروند و براساس طرح و برنامه شرکت آب منطقه‌ای اولویت‌بندی‌ها را دیده و ظرفیت‌سنجی کنند تا براساس امکانات لازم و برآور هزینه‌ها تصمیم گیری شود.
سعیدی اظهار کرد: برخی از آسیب‌پذیری مناطق استان در برابر سیل به دلیل اقدمات نامناسب ساکنان است که حریم و بستر رودخانه‌ها را تصرف کردند و در دامنه پل‌ها احداث واحد مسکونی و زمین‌های کشاورزی داشته‌اند.
وی گفت: با وجود تذکرها اما ساکنان مخالفت کرده و با انسداد دهانه پل‌ها یا تغییر مسیر رودخانه، موجب آسیب‌پذیر بیشتر مناطق شده‌اند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان افزورد: براساس قانون و دستور ریاست جمهوری و قانون مدیریت بحران، در برابر افرادی که در مناطق سیل‌خیز اقدام به تصرف حریم و بستر رودخانه کرده و شدت خسارت‌ها را تشدید می‌کنند هیچ‌گونه خدماتی موظف به پرداخت نیستیم، اما امدادرسانی انجام می‌شود.
سعیدی افزود: دولت در برابر بازسازی این نقاط که غیرقانونی بوده تعهدی ندارد و اهالی باید در مناطقی که براساس ضوابط به آنها تعلق می‌گیرد حضور یابند و از گسترش غیرقانونی اراضی و زمین‌های کشاورزی به ویژه در بستر و حریم رودخانه‌ها خودداری کنند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان بیان کرد: در حال حضار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آمادگی لازم را نسبت به جابجایی واحدهای مسکونی از مناطق سیل‌خیز و در مسیر رودخانه‌ها دارد تا از تسهیلات مناطق روستایی استفاده کند که این آسیب‌پذیری را به حداقل برسانیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افزایش آمار کشته شدگان در زلزله ازمیر

جدول پخش مدرسه تلویزیونی شنبه 10 آبان در تمام مقاطع تحصیلی

ادامه آمد و رفت‌های جعفری به فولاد

گفت و گو با دبیر جشنواره| جشنواره موسیقی نواحی در دوران کرونا چگونه برگزار می شود؟

گفت و گو با احمد صدری| جشنواره موسیقی نواحی در دوران کرونا چگونه برگزار می شود؟

تساوی 90 ارومیه و مس کرمان در دیداری دوستانه

درخشش رکاب‌زنان سپاهان در لیگ برتر

فکری و ریسک بالای مصدومیت‌ها در پیش فصل

کشف 81 قلم شی تاریخی در بافت تاریخی استرآباد گرگان

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 9 آبان 99

تیم‌های فوتبال 90 ارومیه و مس کرمان در دیداری دوستانه به تساوی رسیدند

درخشش فیلم های ایرانی در جشنواره بوسان + معرفی برندگان جشنواره

مخازن پسماند تر از ازگل جمع شد

جدول اجراهای سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد

اهانت به پیامبر (ص) یک برنامه ریزی سیاسی و رفتاری پلید است

تخریب عمدی در بافت تاریخی یزد تکذیب شد

تخریب عمدی بافت تاریخی یزد تکذیب شد

فجیع‌تری تاثیر کرونا بر بدن چیست؟

سران فرانسه از ترس طغیان مردمی علیه خود دست به اسلام‌ستیزی زده‌اند

نشت گاز، علت انفجار در منازل مسکن مهر بندرماهشهر

آمار کرونا کرمان 9 آبان؛ 11 فوتی و 152 ابتلای جدید

آخرین آمار از وضعیت بستری و فوت ناشی از کرونا در کرمان

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

مصوبه خراسان رضوی گوشت را در کرمان نایاب کرد

تغییر سوخت کارخانه‌های تهران به مازوت در فصل سرما

اوج تردد بین ساعات 17 الی 18 و کمترین تردد بین ساعات 3 الی 4

تیم بازیکن پرسپولیس روبروی مس رفسنجان

برگزاری جشن روز مربی در تمرینات امروز پرسپولیس

توصیه ائمه جمعه کرمان به مردم بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و زدن ماسک

جدول اجراهای جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد

جشنواره موسیقی نواحی در مصادره کرمان/ ابهام‌ها و ضعف‌های جشنواره

دسیسه دشمن در جنگ رسانه‌ای و تبلیغاتی ناکارآمد نشان دادن نظام است

مسئولین باید به طور جدی حفظ سلامت مردم را مدنظر قرار دهند

تصادف شدید کامیونت با خاور در تهران

بازار فروش اعضای بدن؛ کلیه 150، کبد 200میلیون!

پول‌های انتخاباتی ترامپ به سرقت رفت

کاهش آلودگی هوا با طرح نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی

هوای شهرهای صنعتی آلوده‌تر خواهد شد

ساخت بزرگترین پارکینگ مترو تا پایان آبان ماه

بهره برداری از ٣٥ طرح شهری در مشهد

دورهمی سحر دولتشاهی و محمدرضا گلزار در چین + عکس

تقابل پرسپولیس و گل گهر سیرجان در قالب بازی تدارکاتی

پرسپولیس به مصاف شاگردان قلعه‌نویی می‌رود

70 درصد یاقوت سرخ اردستان به دلیل کمبود صنایع تبدیلی ارزان فروخته می‌شود/ جولان دلال‌ها در باغات انار

نیروی انتظامی با همه توان در کنار بهشت زهرا (س) در دوران کرونا است

سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی فردا آغاز شد

شهرک صنعتی که از دل مسجد برخواست/ پیروزی بر تحریم ها با همت جوانان

هیچ فروشگاه زنجیره‌ای نباید قفسه‌اش از روغن خالی باشد

زمان و محل برگزاری دیدار پرسپولیس و گل گهر

جهانگیری: با عوامل اجتماع مشهد برخورد شود