کرمان رصد

آخرين مطالب

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان عنوان کرد

اولویت لایروبی در 8 هزار کیلومتر از رودخانه‌های استان اجتماعي

اولویت لایروبی در 8 هزار کیلومتر از رودخانه‌های استان
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - ایسنا/کرمان مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: 8 هزار کیلومتر از رودخانه‌های استان از مناطق جمعیت شهری و روستایی عبور می‌کند در اولویت ساماندهی و لایروبی قرار دارند.

"مجید سعیدی" با توجه به در پیش بودن فصل بارش‌ها و احتمال وقوع سیلاب‌ در مناطق مختلف استان عنوان کرد: کرمان یکی از حادثه‌خیزترین استان‌های کشور است که همواره از سوی حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی مورد آسیب و تهدید قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به افزایش میزان بارندگی‌ها در سطح کشور طی سال‌های اخیر و تغییرات اقلیمی بیان کرد: براساس قانون مدیریت بحران کشور در تمام استان‌ها ستادهای پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران به ریاست استانداران و در شهرستان‌ها به ریاست فرمانداران تشکیل می‌گردد.
سعیدی افزود: ستادهای مذکور در استان کرمان به صورت مستمر تشکیل جلسه داده و آخرین وضعیت استان را در مورد حوادث مورد ارزیابی و رصد قرار می‌دهد و تصمیات لازم اتخاذ می‌شود.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان ادامه داد: کرمان یکی از استان‌های با شدت سیل‌خیزی بالا است و مناطق بسیار زیادی از استان به ویژه جنوب و شرق آن مورد سیلاب واقع می‌شوند.
وی تصریح کرد: براساس اعلام شرکت آب منطقه‌ای در استان کرمان 12هزار کیلومتر رودخانه داریم که 8 هزار کیلومتر آن از مناطق جمعیت شهری و روستایی عبور می‌کند و در اولویت ساماندهی و لایروبی قرار دارند.
سعیدی با بیان اینکه وزارت نیرو براساس قانون، متولی اصلی مطالعات و ساماندهی رودخانه‌ها است و شرکت‌های آب منطقه‌ای وظیفه اصلی را به عهده دارند، گفت: در استان کرمان با توجه به مصوبات ستاد مدیریت بحران، دیگر دستگاه‌های اجرایی نیز در کنار شرکت آب منطقه‌ای اقدامات پیشگیرانه را در خصوص لایروبی رودخانه‌ها و دهانه پل‌ها، دیواره‌سازی رودخانه و اطراف پل‌ها، احداث بندهای سنگی ملاتی و سیل‌بند در حوزه بالادست آبریز رودخانه‌ها را طی چند سال اخیر در دستور کار دارد و توانسته به خوبی بحث سیلاب‌ها را در استان مدیریت کند.
وی شاهد این ادعا را عدم تلفات و مصدومیت‌های مستقیم ناشی از سیلاب‌های دو سال اخیر دانست و خاطرنشان کرد: آمار اورژانس کشور این امر را نشان می‌دهد که مصدومیت‌هایی نیز که وجود داشته مربوط به حوادث ثانویه است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان به ورود و فعالیت‌ انجمن‌های خیریه متعدد با توجه به محرومیت در مناطق جنوبی و شرقی استان کرمان اشاره کرد و ابراز داشت: قدردان زحمات این گروه‌های خیر هستیم و از آنها می‌خواهیم این خدمات خداپسندانه در مناطق محروم را ادامه دهند.
سعیدی اضافه کرد: به تمام فرمانداران اعلام شده تا همکاری‌ها و پشتیبانی‌های لازم را از این انجمن‌های خیریه در جهت خدمت‌رسانی به مناطق محروم داشته باشند.
وی اجرای طرح دفع اضطراری سیلاب‌ها در استان کرمان را یادآور شد و عنوان کرد: این طرح در راستای اقدامات پیشگیرانه توسط شرکت آب منطقه‌ای کرمان تعریف و به کمک دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد مدیریت بحران استان به ویژه راهداری‌های شمال و جنوب، سپاه، قرارگاه مهندسی رزمی ارتش، قرارگاه خاتم‌الانبیاء، شرکت‌های پیمانکاری و شرکت‌های صنعتی و معدنی و کمک‌های مالی آنها آغاز شد و لایروبی و اقدامات پیشگیرانه کماکان ادامه دارد.
سعیدی ادامه داد: اخیرا انجمن حمایت از توسعه مناطق محروم کشور اقداماتی در جنوب استان آغاز کرده و مکاتباتی با دفتر ریاست جمهوری داشته تا بتوانند از امکانات شرکت‌های صنعتی و معدنی استان جهت افزایش ضریب ایمنی روستاها و مناطق جمعیتی در معرض خطر سیلاب استان کمک بگیرند و با دو دستگاه بلدوزر، لایروبی و ایجاد سیل‌بندها را در مناطق روستایی داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: در راستای اقداماتی که استان از قبل داشته این موضوع را هم به اقدمات اضافه کردیم و در شهریور ماه با امضای استاندار با شرکت‌های صنعتی و معدنی استان مکاتبه و تقاضا شد تعدادی ماشین‌آلات و یا کمک‌های مالی در راستای طرح دفع اضطراری سیلاب‌ها داشته باشند که شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر مبلغ 10 میلیارد تومان به حساب سازمان همیاری شهرداری‌ها استان واریز کرده و شرکت صنایع ملی مس ایران به مدت دو ماه تعداد زیادی ماشین‌آلات در اختیار قرار داده تا براساس برنامه‌ها در مناطق اولویت‌دار مورد استفاده قرار گیرند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: شرکت آب منطقه‌ای کرمان به عنوان متولی اصلی رودخانه‌ها موظف شد تا اولویت‌بندی مناطق تحت تاثیر و تحت خطر استان را مشخص و اعلام کند و براساس آن برنامه‌ریزی داشته باشیم.
سعیدی اظهار کرد: تاکنون از کمک اهدایی گل‌گهر حتی یک ریال هم هزنیه نشده و در حال برنامه‌ریزی برای حداکثر بهره‌برداری از آن هستیم.
وی عنوان کرد: با استفاده از ظرفیت و امکانات شرکت مس و شرکت‌های پیمانکاری و راهسازی استان در بخش مرکزی و جازموریان شهرستان رودبار جنوب و شهرستان قلعه گنج اقدامات لایروبی رودخانه‌ها آغاز شده است.
سعیدی بیان کرد: شهرستان‌های رودبار جنوب و قلعه‌گنج علاوه بر بارش‌های فصلی خود، تحت تاثیر سیلاب‌ها و روان‌آب‌های جاری از شهرستان‌های جیرفت، عنبرآباد، کهنوج و ارتفاعات جبالبارز جنوبی هستند که شدت سیل‌خیزی آنها را افزایش می‌دهد.
وی تصریح کرد: شهرستان رودبار جنوب به طور کلی در پهنه سیلابی قرار دارد و جنس خاک آن رس و شن است که با هرگونه بارش و جاری شدن روان‌آب همه اقدامات قبلی از دست می‌رود و مجدد وضعیت به روال قبل بر می‌گردد، لذا لازم است تا در بالادست مناطق و حوزه آبریز اقداماتی صورت گرد.
سعیدی افزود: اداره کل منابع طبیعی جنوب استان در حوزه بالادست شهرستان رودبار جنوب، فاریاب و عنبرآباد و سایر شهرستان‌ها از چند سال قبل احداث بندهای خاکی و سنگی ملاتی را به طول چند کیلومتر آغاز کرده و اعتبارات مربوطه از محل صندوق توسعه ملی یا استانی تامین شده است و تاکنون چندین بند خاکی در شهرستان‌های جنوبی افتتاح شده یا در دست اقدام است که به زودی تا قبل بارندگی‌ها به پایان می‌رسند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: منابع طبیعی شمال استان نیز چنین اقداماتی در دستور کار داشته تا بتوانیم مناطق شمالی و شرقی را تا حدودی ایمن کنیم.
سعیدی با قدردانی از خدمات موثر گروه‌های خیر در مناطق جنوبی استان کرمان عنوان کرد: ما خود را خدمتگزار می‌دانیم و هر اقدامی دستگاه‌های انجام دهند در برابر مردم و محرومیت مناطق بسیار ناچیز است، اما درخواست داریم تا هماهنگی و براساس برنامه‌های استان و فرمانداری‌ها کار صورت گیرد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: باید پیمانکارانی انتخاب کنیم که از ظرفیت و توانمندی کافی برخوردار باشند تا کار را در کمترین زمان و با حداکثر بهره‌برداری انجام دهند. پیمانکاران متعددی را شناسایی کردیم و از آنها خواستیم به مناطق بروند و براساس طرح و برنامه شرکت آب منطقه‌ای اولویت‌بندی‌ها را دیده و ظرفیت‌سنجی کنند تا براساس امکانات لازم و برآور هزینه‌ها تصمیم گیری شود.
سعیدی اظهار کرد: برخی از آسیب‌پذیری مناطق استان در برابر سیل به دلیل اقدمات نامناسب ساکنان است که حریم و بستر رودخانه‌ها را تصرف کردند و در دامنه پل‌ها احداث واحد مسکونی و زمین‌های کشاورزی داشته‌اند.
وی گفت: با وجود تذکرها اما ساکنان مخالفت کرده و با انسداد دهانه پل‌ها یا تغییر مسیر رودخانه، موجب آسیب‌پذیر بیشتر مناطق شده‌اند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان افزورد: براساس قانون و دستور ریاست جمهوری و قانون مدیریت بحران، در برابر افرادی که در مناطق سیل‌خیز اقدام به تصرف حریم و بستر رودخانه کرده و شدت خسارت‌ها را تشدید می‌کنند هیچ‌گونه خدماتی موظف به پرداخت نیستیم، اما امدادرسانی انجام می‌شود.
سعیدی افزود: دولت در برابر بازسازی این نقاط که غیرقانونی بوده تعهدی ندارد و اهالی باید در مناطقی که براساس ضوابط به آنها تعلق می‌گیرد حضور یابند و از گسترش غیرقانونی اراضی و زمین‌های کشاورزی به ویژه در بستر و حریم رودخانه‌ها خودداری کنند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان بیان کرد: در حال حضار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آمادگی لازم را نسبت به جابجایی واحدهای مسکونی از مناطق سیل‌خیز و در مسیر رودخانه‌ها دارد تا از تسهیلات مناطق روستایی استفاده کند که این آسیب‌پذیری را به حداقل برسانیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

طرح احداث میدان شهری در محوطه عمارت ساعت

مسیرهای منتهی به گلزار شهدای پلدختر بسته شد

تقدیر امام جمعه موقت تهران از اقدامات بزرگ شهرداری گرگان

پیش بینی وضعیت کرونا در آذر و دی ماه

موافقت اصولی برای 277 دامپروری جنوب کرمان صادر شد

موافقت اصولی برای 277 دامپروری در جنوب کرمان صادر شد

بافت قدیمی شهر شاهرود در معرض تخریب/ احیاء درکار نیست

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمان از دفتر استانی خبرگزاری تسنیم بازدید کرد + تصاویر

با کف پخت حبوبات و گوشت چه کنیم؟

مسیرهای منتهی به گلزار شهدای پلدختر مسدود شد

بافندگان فرش چهارمحال و بختیاری 185 قالی به ستاد عتبات عالیات اهدا کردند

نماز جمعه این هفته در 42 نقطه استان کرمان برگزار می‌شود

هویت تاریخی 9 روستای جنگلی ورزقان باید حفظ شود

عاملان نزاع خونین در کرمان دستگیر شدند

هیچ‌گونه تهدید زیستی به غیر از کرونا در استان کرمان وجود ندراد/ وضعیت سفید بیماری تب کریمه کنگو در کرمان

حفظ ارزش مکانی و هویت تاریخی میراثی 9 روستای جنگل نشین ورزقان

پایان مسابقات مجازی کباده قهرمانی استان کرمان

مرحله دوم طرح پویش لبخند رضایت ویژه دانش‌آموزان نیازمند کرمان برگزار شد

آغاز تعطیلی کسب‌وکارها در 6 شهرستان استان/تنها عرضه‌کنندگان مایحتاج ضروری مجاز به فعالیت هستند

کاهش متوسط سن قضایی در کرمان در پی جوانگرایی در قوه قضاییه

استخدام کارمند انبار در شرکت خدمات بار هوایی سریع ترابر ماهان در تهران

٣٥ پروژه شهری در مشهد به بهره برداری رسید

فاز اول مرمت سرای معین رفسنجان آغاز شد

کشف جدیدترین فاجعه کرونا در بدن انسان

استان کرمان آماده مقابله با سیل و سیلاب‌های می ‌شود/ بیش از 2 میلیون و 500 مترمکعب سیل‌بند احداث شد

کوچ 800 خانوار عشایری از کرمان به هرمزگان

تعهد مدیران مدارس عامل قضاوت جامعه نسبت به عملکرد آموزش و پرورش است

کمبود فضا و تجهیزات در بیمارستان رفسنجان برای خدمات به بیماران کرونایی

کشف جدیدترین فاجعه ویروس کرونا در بدن انسان

اسلام ستیزی رییس جمهور فرانسه بیانگر ناکامی در جلوگیری از گرایش شهروندان غربی به آموزه‌های پیامبر اعظم است

«همت آباد» به کمیسیون تلفیق شورای شهر رسید/ پیگیر فضای سبز هستیم

«همت آباد» به کمیسیون تلفیق شورای شهر اصفهان رسید

جزییات غرق شدن 5 عضو خانواده ایرانی در مانش

بایدن: نمی‌ گذارم ایران به بمب هسته‌ ای دست یابد

درخواست بسیج برای تغییر نام خیابان نوفل لوشاتو

احیای تالاب اله آباد جزو برنامه های جدی محیط زیست استان است

مدرس دانشگاه علوم پزشکی کرمان: شرایط کرونا در آذر و دی ماه بدتر خواهد شد

تداوم وزش باد نسبتا شدید و گردو خاک در کرمان

کشف بیش از 543 هزار لیتر سوخت قاچاق در کرمان

نماز جمعه فردا در کدام نقطه از کرمان برگزار نمی‌شود؟

آخرین جزئیات پرداخت یارانه تامین کالا‌های اساسی

ازدواج ناگهانی جتیفر لوپز و آرمی همر + عکس

بیمارستان علی بن ابیطالب رفسنجان دیگر گنجایش افزایش تخت ندارد

تعهد مدیران مدارس عامل قضاوت نسبت به عملکرد آموزش و پرورش است

مدیر ارتباطات سیار: 25 سایت تلفن همراه کرمان وارد مدار شد

31 واحد صنفی بی اعتنا به پروتکل های بهداشتی در کرمان پلمب شد

موافقت اصولی برای احداث 277 دامپروری در جنوب کرمان صادر شد

​تقدیر شریعتمداری از مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران برای حراست از منافع ملی

حدود6500 تن انار و انگور در گناباد برداشت شد

شرایط کرونا در آذر و دی ماه بدتر خواهد شد