کرمان رصد

آخرين مطالب

معاون دادگستری: استان کرمان سپر بلای آسیب های اجتماعی شده است اجتماعي

معاون دادگستری: استان کرمان سپر بلای آسیب های اجتماعی شده است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: این استان در مقابل آسیب های اجتماعی سپر بلا و در خط مقدم جبهه مبارزه و مقابله با جرایم سازمان یافته است.

به گزارش ایرنا، سید مهدی قویدل روز پنجشنبه در حاشیه سفر"معاون اداره کل پیشگیری از وقوع جرم معاونت اجتماعی قوه قضائیه با اشاره به اینکه استان کرمان در تخصیص بودجه و امکانات محروم است، افزود: کرمان در مقابل آسیب های اجتماعی سپر بلا و در خط مقدم جبهه مبارزه و مقابله با جرایم سازمان یافته و موادمخدر و قاچاق می باشد که آسیب های این جرایم در وهله اول متوجه مردم منطقه است از این رو باتوجه به پهناور بودن استان و گستردگی معضلات می طلبد نگاه ویژه ای به اجرای برنامه های پیشگیرانه در استان شود.
وی ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون در استان کرمان پنج شورای پیشگیری از وقوع جرم تشکیل شده و خروجی آن 49 مصوبه بوده است، به علاوه حدود 35 شورای پیشگیری از وقوع جرم با 225 مصوبه نیز در شهرستان های استان برگزار شده است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با اشاره به اقدام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مبنی بر انعقاد تفاهم نامه هایی با دستگاه های مختلف افزود: این معاونت تاکنون تفاهم نامه هایی را با نیروی انتظامی، معاونت اجتماعی سپاه ثارالله کرمان، معاونت فرهنگی شهرداری و کمیته امداد منعقد کرده و یک تفاهم نامه پنج جانبه نیز با استانداری، دانشگاه علوم پزشکی، نیروی انتظامی، آتش نشانی و بهزیستی استان منعقد شده است تا به صورت تخصصی و فوری در بروز آسیب های اجتماعی مداخله و به بررسی معضلات پرداخته شود.
قویدل به اورژانس قضایی نیز اشاره و بیان کرد: این اورژانس نیز به منظور کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی و جهت استفاده از ظرفیت مصلحین و حکمین قرآنی راه اندازی شده است، به گونه ای که پرونده‌ها به سیکل اورژانس قضایی و استفاده از کمک مصلحین جهت صلح و سازش ارجاع خواهند شد و با بررسی این طرح در برخی تفاهم نامه ها نیز مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
وی سپس با اشاره به ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدرنیز گفت: تدوین شیوه نامه ای جدیدی جهت باز اجتماعی کردن معتادین در استان کرمان به صورت بومی تکمیل شده و بزودی عملیاتی خواهد شد.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان ادامه داد: علی رغم اینکه معتادین بارها و بارها جهت ترک اعتیاد به مراکز ماده 16 مراجعه می کنند اما با وجود چرخه معیوب بازهم به سوی اعتیاد بازمی‌گردند به همین جهت انتظار می رود شیوه نامه بومی بازاجتماعی کردن معتادین بتواند در این راه تسهیل ایجاد کند، ضمن اینکه می توان از مجازات های جایگزین حبس جهت بازاجتماعی کردن معتادین متجاهر استفاده کرد.
قویدل در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه حاشیه‌نشینی موضوع بسیار مهم و از برنامه‌های ابلاغی این معاونت است، گفت: چنانچه حاشیه شهر مدیریت و ساماندهی نشود می تواند بستری برای حضور اراذل و اوباش و اتباع بیگانه شود، همچنین انواع آسیب های اجتماعی نظیر قاچاق کالا، انسان و قاچاق سوخت، ازدواج اتباع بیگانه با زنان ایرانی و تولد فرزندان فاقد هویت، تصرفات غیر مجاز اراضی دولتی و ساخت و سازهای غیر مجاز همگی از معضلات حاشیه شهر کرمان محسوب می‌شوند.
وی در ادامه مطلب فوق افزود: پس از بازدید رئیس کل دادگستری استان تصمیم به ایجاد پایگاه پیشگیری و انسجام بخشی اجتماعی،قضایی در شهرک صنعتی کرمان گرفته شد تا از این طریق این معاونت وظایف دستگاه های اجرایی و فرهنگی را مطالبه گری کرده و با انسجام و هدایت گری نسبت به پیگیری امور و رفع مشکلات و معضلات اقدام شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان یادآور شد: پس از راه اندازی پایگاه پیشگیری و انسجام بخشی اجتماعی،قضایی برای انتقال کوره های آهک پزی که علاوه بر وجود مشکلات بهداشتی و زیست محیطی و چاه های خطرناک، برای شهروندان نیز آسیب و مزاحمت ایجاد کرده و به پاتوق معتادین متجاهر تبدیل شده اند، برنامه ریزی شده است.
قویدل با اشاره به اینکه شناسایی 300 سمن در سطح استان کرمان و برنامه ریزی جهت استفاده از ظرفیت و توان آنها در پایگاه پیشگیری و انسجام بخشی، گفت: همچنین مشکلات اهالی منطقه توسط گروه های مردمی شناسایی و به این پایگاه اعلام شده است و حضور معاون دادستان در پایگاه اثرات مثبتی را به دنبال خواهد داشت.
وی با اشاره به اجرای طرح پیشگیری از سرقت پسته عنوان کرد: این طرح سال گذشته با موفقیت در شهرستان زرند اجرا شد و امسال نیز در سطح استان عملیاتی می شود و باتوجه به نتایج مثبت آن می تواند به الگویی در سطح کشور تبدیل شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان افزود: علاوه کارگروه رسانه و فضای مجازی در شهرستان های استان، کارگروه نخبگان نیز در راستای دستورالعمل نحوه مشارکت نهادهای مردمی با قوه قضاییه نیز راه اندازی شده است، ضمن اینکه تاکنون شش بولتن خبری و 180 خبر از واحد اطلاع رسانی این معاونت منعکس و با اکثر قضات تجدید نظر جهت تحلیل علل وقوع جرائم و تشکیل پرونده‌هایی که احیانا به عدم اجرای وظایف دستگاه های دولتی مرتبط است نیز مکاتبه شد.
قویدل سپس با اشاره به اینکه سامانه جامع ارتباط مردمی(سجام) اشرافیت دادستان ها و مقامات قضایی درخصوص آسیب های اجتماعی را افزایش می دهد، گفت: سجام با 6 هزار و 500 نفر کاربر در استان کرمان تاکنون گزارش های فراوانی را در موضوعات مختلف به ویژه کرونا دریافت کرده است، به گونه ای که تعداد این گزارش‌ها در بحث پیشگیری از شروع بیماری کرونا به 950 گزارش می رسد.
وی در بخش دیگری تصریح کرد: از کارشناسان و متخصصین در زندان درخواست شده است به تحلیل رفتار زندانیان و علل بازگشت مجدد آنها بپردازند و تا حد امکان از مجازات های جایگزین حبس به جای زندان استفاده شود.
این مقام قضایی ادامه داد: همچنین در قالب تفاهم نامه از نیروی انتظامی درخواست شده است قبل از ارسال پرونده ها به دستگاه قضایی جهت صلح و سازش به مصلحین و حکمین قرآنی ارجاع دهند، به علاوه طرح آموزش و پیشگیری از وقوع جرم و حمایت از معتادین بهبود یافته و زندانیان آزاد شده نیز با همکاری دادستان ها در حال اقدام است.
قویدل عنوان کرد: بررسی معضلات صنف مشاورین املاک از دیگر برنامه‌های این معاونت است که در همین رابطه با رییس این اتحادیه مکاتبه و جلسه ای تشکیل شده تا از طریق دادستان مشکلات این صنفی ساماندهی شود، همچنین طرح همایش فضای مجازی و رسانه در سطح استان، همایش سران طوایف جنوب استان و همایش مشارکت های مردمی با سازمان‌های مردم نهاد و هیات امنای مساجد نیز برگزار خواهد شد.
برچسب‌ها
دادگستری کرمان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جدول پخش مدرسه تلویزیونی یکشنبه 11 آبان در تمام مقاطع تحصیلی

رامبد جوان، روزی که لاغر و جمع و جور بود/ عکس

سپاهان در صدر ایستاد / درخشش گنج خانلو و دانشور

اودرج «درخت کهن سال» ش را به نمایش گذاشت

قهرمانی سپاهان در اولین مرحله از رقابت های دوچرخه سواری لیگ برتر پیست

دستگاه قضایی با همه توان از اجرای قانون جامع حد نگار حمایت می‌کند

آماده سازی شهر کرمان برای نخستین سالگرد حاج قاسم/ از فضاسازی در مسیر بیت الزهرا به مصلی تا اقداماتی در روستای قنات ملک

اعلام نتایج هفته اول لیگ مجازی کاتا آقایان

چرایی خودسوزی جوان رودباری/ برخورداری از شغل مناسب را حق هر جویای کار می دانیم

چرایی خودسوزی جوان رودباری

اجرای عملیات مرمت و احیای مجسمه های میدان بریانک

شهردار کرمان: خدمت بی‌منت و صادقانه به مردم دلیل محبوبیت سپاه است

دو مدافع چپ استقلال به مس‌رفسنجان می‌رسند؟

ادامه تمرینات شاگردان قلعه‌نویی در سیرجان

کرمان رتبه اول کشوری کشفیات مواد مخدر را دارد

فرمانده سپاه استان کرمان: پایگاه مقاومت بسیج استانی در گلزار شهدای کرمان تشکیل می‌شود

خانه‌های دوام و ایمنی در مناطق 13 گانه مشهد فعال شد

برد پرسپولیس مقابل گل گهر سیرجان با درخشش وحید امیری

اکبر عبدی باز جنجال کرد + عکس

سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با پیام وزیر ارشاد در کرمان آغاز به‌کار کرد‌

افزایش 27درصدی هزینه هتل و رستوران

بهترین آهنگ های فیلم های ترسناک برای شب هالووین!

6 شهرستان کرمان در وضعیت فوق حاد قرار گرفت

ساینا با 220 کیلو تریاک در جیرفت متوقف شد

کرونا همچنان در کرمان قربانی می‌گیرد

"تماس نزدیک" در کووید 19 به چه معناست؟

شهرداری منطقه 16 تهران موفق به دریافت گواهینامه ISO 14001 شد

زیر گذر غیرهمسطح بزرگراه فتح_باغستان، بهار1400 به بهره برداری می رسد

معرفی ایده های برتر دانشجویی "کمند" در استان های شمال شرق کشور

پرسپولیس گل محمدی آماده شکست امیر قلعه نویی

رونمایی از ترکیب ایده‌آل پرسپولیس در لیگ برتر بیستم

برگزاری سیزدهمین جشنواره نواحی موسیقی بدون تماشاگر!

پیروزی پرسپولیس مقابل شاگردان قلعه‌نویی

محمدرضا علیزاده: برنامه‌ها با حضور مردم برگزار نمی‌شود

کشف اموال تاریخی در بافت تاریخی استرآباد گرگان؛ آثار کشف شده در موزه باستان‌شناسی نمایش داده می‌شود

پیروزی پرسپولیس مقابل گل‌گهر در دیدار تدارکاتی/ دبل امیری و منشا

برگزاری رزمایش اطفاء حریق و امداد و نجات کوهستان در کرمان به روایت تصویر

میلاد زکی پور به چه تیمی می پیوندد؟

جشن میلاد پیامبر(ص) و امام صادق(ع) در برنامه «نگارِ من»

ضرب و جرح تکنسین اورژانس 115 بم

پیروزی پرسپولیس مقابل گل گهر در بازی دوستانه

کشف جسد حلق آویز دختر 11ساله

افزایش 3 تا 6 درجه ای دمای هوا در استان های ساحلی خزر

کشف انبار احتکار نیم میلیون ماسک در تهران

تغییر محتوای موزه مردم شناسی میمند

ثبت نام و تبلیغ برای عتبات و سوریه تا اطلاع ثانوی ممنوع

دستگیری 2 گروه متخلف شکار و صید در دهبکری بم

دستگیری شکارچی غیرمجاز قبل از اقدام به شکار

دستگیری شکارچی متخلف در رفسنجان

هنرپیشه جیمز باند درگذشت + عکس و آثار