کرمان رصد

آخرين مطالب

گزارش دویست و سی و نهمین جلسه شورای شهر تهران

70 درصد بودجه شهرداری محقق شده است شهرداری تهران

70 درصد بودجه شهرداری محقق شده است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - شهر: دویست و سی و نهمین جلسه شورای شهر تهران در حالی برگزار شد که خزانه دار شورا گزارش مالی 5 ماهه اول سال جاری شهرداری را در صحن قرائت کرد و بر این اساس اعلام شد که کسری عملکرد بودجه شهرداری معادل 40 درصد بوده است، با این حال میزان کسب درآمد از 65 درصد در سال 98 به 74 درصد در سال 99 رسیده است.

به گزارش خبرنگار شهر ، مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در جریان صحن علنی شورای شهر تهران یکشنبه -ششم مهر- در تذکری گفت: متاسفانه تحقق نیافتن کامل منابع بودجه سال 1399 شهرداری تهران به علت اثرات ناشی از شیوع کرونا، تشدید تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران و رکود تورمی حاکم بر اقتصاد کشور، زمینه کندشدن روند اجرای طرح ها و پروژه های عمرانی در شهر تهران را فراهم آورده است.
او افزود: در این شرایط مدیریت موثر و بهینه نقدینگی و تخصیص منابع به پروژه ها و پرهیز از هزینه های زاید جاری و روزمره می تواند راهگشا و ارزش آفرین باشد.
فراهانی گفت: خوشبختانه در جریان بررسی و تصویب بودجه سال 1399 شهرداری تهران در شورا با درک درست از چالش های احتمالی در مسیر تامین منابع بودجه، با پیش بینی جزء 4 بند پ تبصره 2 بودجه راهکاری اندیشیده شد تا«هرگونه پرداخت نقدینگی یا منابع غیرنقد و تمامی پرداخت‌ها بابت ردیف‌های اعتبارات هزینه‌ای، تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و تملک دارایی‌های مالی صرفاً به تفکیک ردیف‌های بودجه مصوب» انجام گیرد.
عضو شورای شهر تهران ادامه داد: البته مهم اجرای این حکم و جهت بخشی به نقدینگی در مسیر پشتیبانی پروژه ها است. اگر بنا باشد اداره کل خزانه داری تامین و توزیع نقدینگی را بدون توجه به این حکم شورا انجام دهد، در بر همان پاشنه ای خواهد چرخید که در دوره مدیریت پیشین چرخیده است.
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران با بیان اینکه در این شرایط که شورایاران و شهروندان تهرانی، انتظار به حق اجرای هر چه سریع تر پروژه های توسعه محلی را دارند، افزود: باید نقدینگی و منابع غیر نقد برای پشتیبانی از اجراء این پروژه ها به تفکیک ردیف و محل مصرف مشخص به مناطق و سازمانهای متولی تخصیص پیدا کند تا چرخ پروژه ها به حرکت درآید و مدیران اجرایی امکان جابجایی و هزینه نقدینگی اختصاص یافته را در محلی دیگری پیدا نکنند.
او ادامه داد: بر همین اساس با استناد به بند 3 ماده 80 قانون شوراهای اسلامی کشور، درباره « لزوم توجه به اجرای جزء" 4" بند "پ" تبصره 2 بودجه سال 1399 و تخصیص نقدینگی به پروژه های توسعه محلی » به شهرداری تهران تذکر می دهم.
فراهانی گفت: انتظار دارم با استفاده از ظرفیت های موجود در بودجه سال 1399 به ویژه اعتبارات مربوط در بخش پروژه های توسعه محلی و تخصیص نقدینگی به این ردیف ها در اسرع وقت زمینه تلاش برای تهران در سطح محلات فراهم شود.
گزارش املاک نجومی سریعتر ارسال شود
محمود میرلوحی درباره املاک نجومی گفت: با گذشت بیش از سه سال از مساله املاک نجومی از نحوه و میزان واگذاری قابل توجهی به افراد و اشخاصی که ارتباط با شهرداری نداشتند و مدیران سابق به نظر می رسد اقدامات لازم برای بازپس گیری حقوق شهرداری صورت نگرفته است.
او ادامه داد: مجوز تخفیف تا 50 درصد نمی توانسته به اشخاصی خارج از شهرداری تعلق بگیرد. تشکیل تعاونی به نام شهرداری و اشخاصی که رابطه اداری با شهرداری نداشتند جای تامل دارد. حدود 220 نفر افراد تحت عناوین مختلف از این تخفیفات که حدود چند میلیارد بوده برخوردار شدند و موضوع در شعبه 15 کارکنان دولت مطرح بوده و با توجه به بازداشت بازپرس پرونده لازم است هر چه سریعتر گزارش حقوقی و قضایی برای بازپس گیری حقوق شهرداری اعلام شود.
پیشنهاد تاسیس موزه آتش نشانی
احمد مسجد جامعی، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نیز در تذکر پیش از دستور خود با اشاره به روز آتش نشان پیشنهاد داد: به مناسبت روز آتش نشان ایستگاه قدیمی حسن آباد به موزه آتش نشانی تبدیل شود.
او با بیان اینکه ایستگاه حسن آباد در محدوده موزه ها و فضای تاریخی تهران قدیم قرار دارد و می توانیم در راستای ارتقای شان و جایگاه آتش نشانی این اقدام مهم را انجام دهیم، گفت: سازمان آتش نشانی با این پیشنهاد موافق است و حتی آثار عملیات های بزرگ همچون حریق پلاسکو و... را نیز دارد.
پس از آن محسن هاشمی، رئیس شورای شهر در واکنش به این پیشنهاد گفت: شنیده ام که قرار است در ساختمان پلاسکوی جدید یک طبقه به موزه و مرکز اسناد آتش نشانی اختصاص یابد.
در این میان یک نفر از اعضای شورای شهر خبر از منتفی شدن این موضوع خبر داد که هاشمی پیشنهاد داد؛ اگر موضوع منتفی شده کمیسیون مربوطه ایجاد موزه آتش نشانی را بررسی کند.
شیوع کرونا را به گردن مردم نیاندازید
حجت نظری، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با تبریک روز آتش نشان و هفته دفاع مقدس به موضوع شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: در پی شیوع کرونا در کشور وضعیت آشفته ای ایجاد شده است. با گذشت 7 ماه تعداد مبتلایان باز هم رکورد زد. در این شرایط تنها رییس جمهور ملزم به رعایت پروتکل هستند و مابقی اقدامات مانند بازگشایی مدارس باید عادی سازی شود.
او ادامه داد: خواسته من از صدا و سیما توجه بیشتر مردم به کرونا و جلوگیری از دو قطبی سازی در جامعه است، اینکه شیوع کرونا را به گردن مردم بیاندازیم و مقامات را جدا کنیم فضایی جز دو قطبی ندارد.
او ادامه داد: باید ستاد ملی کرونا محدودیت های جدید ایجاد کند. رعایت پروتکل ها و استفاده از ماسک به شدت کاهش پیدا کرده و گزارش ها حاکی از کاهش استفاده از ماسک در مترو و اتوبوس است. نظری از سازمان زیباسازی درخواست کرد با نصب بیلبورد خطر کرونا را گوشزد کرده و از عادی سازی این بیماری جلوگیری کند.
در ادامه جلسه شورای شهر ادامه بررسی لایحه شهردار تهران درباره «سند راهبردی توسعه منابع انسانی شهرداری تهران » در دستور قرار گرفت مواد 4، 5 و 7 این لایحه تصویب شد.
سید حسن رسولی، خزانه دار شورای شهر تهران در دستور بعدی جلسه امروز گزارش 5 ماه ابتدایی سال 1399 را ارایه کرد.
70 درصد درآمد شهرداری محقق شده است
براساس گزارش خزانه دار، طی پنج ماهه ابتدایی امسال، مبلغ 7 هزار و 661 میلیارد تومان تحقق درآمدی رخ داده که معادل 60 درصد سقف در نظرگرفته شده( 12 هزار و 739 میلیارد تومان) درآمد کسب شده است.
او ادامه داد: طی این بازه زمانی، کسری عملکرد بودجه معادل 5 هزار و 776 میلیارد تومان معادل 40 درصد بودجه مصوب ابن دوره بود که از کل درآمد پنج ماهه 2 هزار و 233 میلیارد آن معادل 29 درصد پایدار و 71 درصد ناپایدار بوده است.
به گفته رسولی، بررسی ها نشان می دهد: در بخش عملکرد هزینه ای پنج ماهه منتهی به پایان مرداد 99، نیز شهرداری اجازه داشته تا سقف 11 هزار و 249 میلیارد تومان هزینه کند که عملکرد بودجه حاکی از آن که 8 هزار و 413 میلیارد تومان، معادل 75 درصد هزینه ها ثبت شده که از این رقم 97 درصد آن نقدی و 3درصد آن غیرنقدی بوده است.
رسولی بیان کرد: در برش عملکرد مردادماه بودجه امسال، شهرداری موظف بود تا سقف دو هزار و 500 میلیارد تومان تحقق درآمد داشته باشد که از این رقم معادل یک هزار و 700 میلیارد تومان (70 درصد) محقق شده که از این میزان 32 درصد از محل درآمدهای پایدار بوده است.
رسولی گفت: در این ماه، در بحث هزینه ها شهرداری تا سقف 2 هزار و 249 میلیارد تومان اجازه داشته که بیش از 123 درصد آن ثبت شده است. از این میزان، معادل 92 درصد آن به صورت پرداخت نقدی بوده است.
او گفت: جهت مقایسه درآمد کسب شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته، با درنظرگرفتن تفاوت بودجه مصوب و اینکه بودجه امسال نسبت به سال قبل افزایش داشته، میزان کسب درآمد از 65 درصد در سال 98 به 74 درصد در سال 99 رسیده که باتوجه به شرایط فعلی و رکود پیش آمده در کسب درآمد، قابل توجه است.
رسولی بیان کرد: از کل درآمد پنج ماهه امسال، 29 درصد پایدار و 71 درصد ناپایدار است این در حالی است که در همین بازه زمانی در سال گذشته سهم درآمدهای پایدار معادل 35 درصد و سهم درآمدهای ناپایدار معادل 65 درصد منابع بودجه بوده است. کاهش 6 واحد درصدی درآمدهای پایدار در سال جاری نسبت به سال گذشته، مهم است.
شهرداری لایحه اصلاحی ارایه کند
پس از ارایه این گزارش زهرا نژاد بهرام، عضو هیات رییسه شورای شهر با طرح سوالی بیان کرد که گزارش 5 ماهه نشان داده بودجه محقق نمی شود و شهرداری باید بودجه انقباضی را در اسرع وقت ارایه می کرد.
او ادامه داد: ایا با توجه به اینکه تحقق غیر نقد بسیار پایین است کمیسیون راه حلی ارایه کرده است؟
حجت نظری نیز گفت: ما در تبصره سوم بند ت پیش بینی کردیم که شهرداری لایحه اصلاحی داشته باشد و عجیب است که با توجه به اینکه می دانستیم بودجه محقق نمی شود تنها افزایش را پیش بینی کردیم که باید کاهش پیش بینی می شد. چرا شهرداری وقتی بودجه محقق نشده لایحه اصلاحی نمی اورد؟
مجید فراهانی نیز نسبت به رعایت نکردن کاهش و صرفه جویی در هزینه ها تذکر داد.
در 6 ماه می توانیم معجزه کنیم
محمد سالاری، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری گفت: بر اساس گزارش قبلی سه دهم درصد درآمد محقق شده است. دوستان می گفتند در حوزه غیر نقد نیز در بازگرداندن اموال شهرداری اقدام کرده اند. در مورد چهار و 500 میلیارد تومان منابع غیر نقد کار شده اما قابلیت نمایش