کرمان رصد

آخرين مطالب

گزارش دویست و سی و هشتمین جلسه شورای شهر تهران

شهروند و همشهری وارد بورس می شوند شهرداری تهران

شهروند و همشهری وارد بورس می شوند
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - شهر: دویست و سی و هشتمین جلسه شورای شهر تهران امروز سه شنبه – اول مهر- در حالی برگزار شد که اعضای شورای شهر به فوریت دو طرح شهرداری تهران درباره «برنامه عملیاتی افدامات و زمان بندی اجرایی جهت عرضه سهام شرکت های خدماتی کالای شهروند و همشهری دربازار سرمایه» و همچنین «برنامه تحقق شهر بیدار» در تهران رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار شهر، نشست امروز شورای شهر تهران به سیاق گذشته با سخنرانی محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران آغاز شد.
محسن هاشمی با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس گفت: 40 سال پیش، تاریخ 31 شهریورماه، توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی صلح نامگذاری شد و مصادف شدن این روز با تهاجم ارتش بعثی صدام برای تحمیل یک جنگ به ایران باعث شده که همه ایرانیان و جهانیان این روز را گرامی بدارند.
او با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری افزود: متاسفانه یکی از مسائلی که در فرهنگ و تاریخ معاصر ما بروز یافته است، مقدس کردن جنگ و نادیده گرفتن صلح است. چیزی که اخیرا مقام معظم رهبری، نیز ضمن سخنان خود متذکر شدند. دفاع ملت ایران در جنگ تحمیلی عملی صلح جویانه بود و نه رفتاری جنگ طلبانه و این عملکرد به موفقیت هم رسید و صلح پایداری که هنوز پس از 30 سال شاهدش هستیم را به وجود آورد.
هر موفقیتی که امروز داریم ریشه در دفاع مقدس دارد
در ادامه نشست امروز سردار محمدرضا یزدی، فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ که به مناسبت هفته دفاع مقدس در شورای شهر حضور داشت، با بیان این که در دوران دفاع مقدس همه اقشار جامعه و همه جناح ها و ادیان و مذاهب در کنار هم بودند گفت : هرموفقیتی که در حال حاضر داریم ریشه در دوران دفاع مقدس دارد و نشانه ها را می توان در آن دوران دید.
او ادامه داد: امروز کادر بهداشت و درمان ما در ایام کرونا می بینید چگونه از خود گذشتگی می کنند پرستار و پزشکی 18 ساعت ماسک و شلید بر صورت داشت و وقتی شلید را از صورت بر می دارد ردی از خون در صورت اش ریشه در دفاع مقدس دارد.
فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ اضافه کرد : هر جا ناکامی داشتیم از مسیری که شهدا و امام (ره) برای ما تعیین کردند، فاصله گرفته ایم.
او با اشاره به این که دفاع مقدس موتور محرک بسیار قوی است که ما کشور را به قله های رشد و توسعه برسانیم گفت: شما می بنید جوانانی که ظاهر خوبی ندارند آنجا که باید و جامعه نیاز دارد، ورود می کنند و مثل دوران دفاع مقدس می ایستند و اقدام می کنند و اگرما بتوانیم مفاهیم دفاع مقدس را انتقال بدهیم توفیقی برای ما است.
او خطاب به اعضای شورای شهر تهران گفت : مردم منتظر هستند که یک طرح و یک راه مشخص شود تا کمک کنند و به میدان بیایند. دفاع اگر هست دفاع مقدس است در تاریخ دفاع مقدس نداریم که یک رزمنده ما ازاخلاق عقب نشینی کرده باشد اگر زمانی نیاز به آب بوده حتی آب را به دشمنشان دادند.
در ادامه اعضای شورای شهر تذکرهای پیش از دستور خود را قرائت کردند که حدود یک ساعت از زمان شورا به تذکرهای اعضا به شهرداری اختصاص پیدا کرد.
شهرداری تا هفته آینده گزارش اسناد اوراق مشارکت را به شورا ارائه دهد
مرتضی الویری، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه یکهزار و 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت توسعه حمل‌ونقل عمومی پایتخت به دلیل ارائه نشدن وثیقه در بانک رفاه کارگران معطل مانده‌ است، از شهردار تهران خواست که در این باره به شورا گزارش بدهند.
او در تذکری خطاب به مسئولان مالی و اقتصاد شهری شهرداری بیان کرد: به استناد بند د تبصره 5 قانون بودجه سال 98 کل کشور به شهرداری تهران اجازه داده شده بود با تایید وزارت کشور و با رعایت تمامی قوانین و مقررات نسبت به انتشار اوراق مالی اسلامی تا سقف 3 هزار میلیارد تومان اقدام کند و قرار بود این اوراق برای اجرای طرح‌های حمل و نقل عمومی شهر تهران با ارائه مطالعات توجیهی مطابق ضوابط و با رعایت طرح های جامع و تفصیلی شهر تهران و سایر قوانین و مقررات فرادستی استفاده شود.
این عضو شورا ادامه داد: این در حالی است که به فصل پاییز و افزایش فرآیند آلودگی هوا و لزوم تقویت و توسعه حمل و نقل عمومی با اولویت شبکه اتوبوس و مترو نزدیک شده‌ایم در حالی که به دلیل عدم ارائه وثیقه‌های لازم یک هزار و 500 میلیارد تومان از اوراق مشارکت فروخته شده در نزد بانک رفاه کارگران باقی مانده‌است.
الویری خطاب به مسئولان شهرداری گفت: تا یک هفته آینده گزارشی در این باره به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کنید.
ورود موتورسیکلت به پارک ممنوع
حجت نظری، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر به سازمان بوستان‌های شهرداری برای تردد موتورسیکلت‌ها در پارک‌ها و بوستان‌های شهری تذکر داد.
او گفت: تردد موتورسیکلت‌ها در بوستان‌ها بارها و بارها از سوی مردم به بنده منتقل شده و من سعی کرده‌ام تا به شکل تذکر موردی به مسئولان مربوطه آن را حل و فصل کنم اما گویا مساله ورود موتورسیکلت‌ به پارک‌ها به معضلی بدل شده است که مختص به یک یا دو پارک نیست.
به گفته این عضو شورای شهر تهران، متاسفانه شهروندان بسیاری از تردد موتورسیکلت در پارک‌ها و بوستان‌های شهری گلایه دارند و عجیب‌تر آنکه درصد قابل توجهی از این موتورسیکلت‌ها، نه موتورسیکلت متعلق به شهروندان بلکه موتورهای مربوط به متصدیان و نگهبانان پارک است که بعضا به شکل بدی هم اقدام به راندن این وسیله می‌کنند.
نظری افزود: منکر ضرورت استفاده از موتورسیکلت برای مواقع ضروری و تامین امنیت در پارک نیستم اما هیچ ضرورتی ندارد که نگهبانان پارک‌ها و مسئولان مربوطه بخواهند با موتورسیکلت در محوطه داخلی بوستان‌ها گشت‌زنی کنند؛ چه برسد به اینکه بخواهند با سرعتی نامناسب نیز درون پارک‌ها تردد کنند.
عضو شورای شهر تهران عنوان کرد: عجیب‌تر اینکه شهردار تهران که خود، شهروندان را به استفاده از دوچرخه تشویق می‌کند، چگونه هنوز نتوانسته زیرمجموعه خود را برای حفظ جان و امنیت خاطر شهروندان مجاب کند که به‌جای موتورسیکلت، از دوچرخه برای تردد در پارک‌ها استفاده کنند؟
روند بازسازی میدان حسن‌آباد کُند است
زهرا نژاد بهرام، عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران نیز در تذکری با بیان اینکه یک سال از حادثه آتش سوزی میدان تاریخی حسن آباد می گذرد، از کُندی روند بازسازی این میدان انتقاد کرد.
زهرا نژادبهرام توضیح داد: حدود یک سال پیش، آتش سوزی در قسمتی از جداره میدان حسن‌آباد تهران اتفاق افتاد؛ خوشبختانه با حضور به موقع آتشنشانان این حادثه ناگوار تلفات جانی نداشت اما آسیب جدی به بخش قابل توجهی از میدان حسن آباد به عنوان یک اِلمان شهری مهم در بخش مرکزی شهر تهران وارد کرد.
او ادامه داد: از فروردین ماه 1377 میدان حسن آباد و ساختمان‌های پیرامون آن به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است اما در حال حاضر، این میدان وضعیت مناسبی ندارد زیرا عملیات مرمت و بازسازی جداره‌های این میدان از سرعت کافی برخوردار نیست.
به گفته نژادبهرام، بعد از حادثه آتش سوزی سال گذشته، بنرهایی با تصویرهای قدیمیِ میدان حسن‌آباد روی بناهای سوخته نصب شد تا به‌طور موقت چهره سیاه‌شده میدان را بپوشاند اما با گذشت یکسال از این حادثه انتظار مردم تهران برای برداشتن بنرهای نصب‌شده مقابل دیوارهای سوخته و آسیب دیده و مرمت بناهای تخریب شده است که هنوز به پایان نرسیده است.
او یادآور شد: این در حالی است که برای مرمت و نوسازی بخش حادثه‌ دیده حتی از دفتر ریاست جمهوری هم دستوراتی صادر شد که حکایت از اهمیت این بنای تاریخی داشت و همه انتظار داشتند با توجه به این تأکیدات، روند مرمت میدان و تغییر کاربری ملک آتش‌گرفته با سرعت بیشتری دنبال شود.
عضو هیات رییسه شورای شهر تهران گفت: مدیران شهرداری تهران تاکنون طی مصاحبه های متعدد بیان کرده اند که قرار بوده دانشگاه تهران با تشکیل کارگروهی روند مرمت این ساختمان را دنبال کند و از سوی دیگر مقرر بود که بعد از تشکیل این کارگروه مسابقه‌ای برای طراحی ساختمان برگزار کنند که این کارها به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی دانشگاه‌ها متوقف شده است.
او گفت: کار آواربرداری داخل ساختمان به اتمام رسیده و باید مرمت این ساختمان در اسرع وقت آغاز شود در غیر این صورت، با توجه به قدمت این بنا ممکن است گذشت زمان و فرا رسیدن فصل سرما و بارش برف و باران سبب آسیب‌های بیشتر به سازه این ساختمان تاریخی ارزشمند شود.
او ادامه داد: برغم پیگیری‌های شهرداری تهران برای متقاعد ساختن مالک ساختمان به تغییر کاربری از تجاری به فرهنگی، همچنان این مهم میسر نشده و اما این موضوع نباید روند مرمت و بازسازی میدان حسن آباد را متوقف کند. نژادبهرام از شهردار تهران خواست که ضمن مذاکره و مساعدت با مالک ساختمان موردنظر که مرمت داخل و نمای پشتی ساختمان را بر عهده دارد، با همکاری دانشگاه تهران و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فرآیند مرمت این بنای تاریخی و اتمام آن در اسرع وقت به پایان برساند.
تسریع در ارسال اساسنامه سازمان‌های شهرداری تهران
سیدحسن رسولی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران هم در جلسه امروز شورا از شخص شهردار و معاونش درخواست کرد در اسرع وقت نسبت به ارسال اصلاح ساختار سازمانی شهرداری اقدام کنید چرا این وقت‌کشی‌ دون شان شما و قابل قبول نیست.
سیدحسن رسولی افزود: بر اساس مصوبه شماره 2595 شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری مکلف شده حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن مصوبه(اسفند سال 98) نسبت به بازنگری اهداف، ماموریت‌ها، آیین‌نامه‌های مالی- معاملاتی و اداری و استخدامی کلیه سازمان‌های تحت پوشش اقدام کرده و طی لوایح تقدیمی، مصوبات قانونی مربوطه را از شورای اسلامی شهر تهران دریافت کند.
او ادامه داد: متاسفانه با گذشت تقریبا 9 ماه از موعد مذکور نه تنها اقدامی انجام نشده بلکه با ارسال لایحه‌ غیر مستند که کلیات آن با رای اکثریت اعضا رد شد نسبت به اجرای مصوبه مذکور تعلل می‌شود.
رسولی گفت: برای آخرین بار نسبت به بی‌توجهی انجام شده در این خصوص تذکر می‌دهم و از آقای شهردار و معاون مالی شهرداری انتظار دارم در اسرع وقت نسبت به انجام این وظیفه اقدام کنند چراکه این فرافکنی‌ها و وقت‌کشی‌ها دون شان شما و قابل قبول نیست.
تذکر بابت آزمون استخدام دستیار مدیران شهری
زهرا صدراعظم نوری، رییس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر اسلامی تهران نیز نهیبی به شهرداری زد و در تذکری اعلام کرد: شهرداری تهران در آزمون استخدام دستیار مدیران شهری به جذب تحصیل‌کرده‌های رشته محیط‌زیست بی‌توجهی کرده‌است.
او توضیح داد: در بودجه شهرداری بعد از حوزه حمل و نقل که بیشترین بودجه را به خود اختصاص می دهد، حوزه خدمات شهری و ایمنی بیشترین بودجه را دارد و تقریبا از کل بودجه حوزه‌ها، 20.8 آن مربوط به حوزه خدمات شهری و مدیریت بحران است.
او ادامه داد: اما در بین رشته‌های مورد نیازی که برای آزمون دستیاری شهرداری تهران اعلام شده، علوم اقتصادی، علوم اجتماعی، مدیریت، مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی ارتباطات، معماری و شهرسازی مشاهده می‌شود و رشته‌هایی که مربوط به حوزه محیط زیست، ایمنی، خدمات و فضای سبز است در این لیست اصلا قرار ندارد.
نوری با تاکید بر اینکه رشته‌های گروه محیط زیست باید در گروه درخواست‌های شهرداری تهران باشد، بیان کرد: اینها رشته‌هایی است که حتما باید جزو درخواست‌ها باشد؛ رشته محیط زیست با گرایش آب، زیست شناسی گیاهی، مهندسی ایمنی، مهندسی طراحی محیط زیست، مهندسی ایمنی، بهداشت و محیط زیست، مهندسی آبخیزداری، مهندسی فضای سبز از مواردی است که باید در این آزمون به آنها توجه می‌شد.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات ایمنی شورای شهر تهران گفت: جای تعجب دارد که برای حوزه‌ای که بخش عمده‌ای از اعتبارات و ماموریت های شهری در آن انجام می شود در آزمون استخدامی اصلا توجهی نشده‌است.
او با اشاره به اینکه قرار است شهرداری تهران به زودی آزمون استخدام دستیاران مدیران شهری را برگزار کند، افزود: چطور ما تعدادی دستیار را جذب می‌کنیم و اصلا این رشته‌ها را در نظر نمی‌گیریم.
شهردار تهران در مورد املاک این نهاد به مردم گزارش دهد
محمد جواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی نیز از دیگر اعضای شورا بود که امروز به شهردار تذکر داد. او با اشاره به ضرورت باز پس گیری املاک به ناحق واگذار شده شهرداری گفت: لازم است شهردار درباره اقدامات انجام شده در این خصوص گزارشی ارائه کند.
او توضیح داد: موضوع املاک نجومی، واگذاری‌ها برای بهره برداری بی حساب در دوره مدیریت شهری گذشته وضرورت باز پس‌گیری املاک به ناحق واگذار شده شهرداری از دغدغه اصلی اعضای شورای شهر پنجم از آغاز فعالیت بوده اما با گذشت سه سال و با وجود همه تاکیدات و پیگیری‌ها نه تنها اقدام مشهود و موثری که قابل دفاع باشد از طرف شهرداری در این خصوص به عمل نیامده بلکه اقدام رئیس سابق سازمان املاک شهرداری در ارسال گزارش وضعیت املاک به اعضای شورا نیز با برکناری وی از این مسئولیت هم زمان شد.
حق شناس ادامه داد: هنوزهم با وجود گذشت سه سال از فعالیت مدیریت شهری تقریبا هیچ تغییری در وضعیت نابسامان املاک شهرداری تهران به وجود نیامده و ظاهراً بخش قابل توجهی از املاک شهرداری بعضاً چندین سال و کماکان در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی غیر سازمانی شهرداری است.
به گفته این عضو شورای شهر تهران، حتی برخی از املاک شهرداری ناشناخته و برخی هم به دلایل مختلف در فهرست املاک وارد نشده است و از این رو، گویا شهامت، عزم و اراده و توانایی لازم برای به سرانجام رساندن این موضوع در شهرداری وجود ندارد.
او با بیان اینکه پاسخ شهردار در قبال این دغدغه اعضای شورای شهر غیرمرتبط و غیر قابل قبول است، خاطرنشان کرد: حناچی باید در اسرع وقت نسبت به ارائه گزارش برای ساماندهی موضوع اقدام کند.
وضعیت استفاده از منابع آب در بوستانهای تهران وخیم است
شهربانو امانی، عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر نیز در تذکری خطاب به شهردار گفت: پیمانکاران شهرداری برای صرفه‌جویی در مصرف آب آموزش ندیده اند و وضعیت استفاده از منابع آب وخیم است.
او افزود: وقتی با همکاران شورای شهر در حال جمع کردن ته سیگار در خیابان ولی عصر بودیم تعدادی از کارگران فضای سبز شرکت‌های پیمانکار شهرداری با سهل‌انگاری مشغول شست و شوی درختان پارک ملت با آب بودند به طوری که آب فراوانی بر روی زمین جاری شده‌بود. جناب آقای شهردار پیمانکاران شما دلشان به حال شهر نمی‌سوزد.
او ادامه داد: بر اساس مواد پنجاه و هفتم و هفتاد و یکم برنامه پنج ساله سوم، مقرر شد شهرداری تهران اقدامات لازم در خصوص مدیریت منابع آب و کاهش مصرف آن و همچنین آموزش شهروندان در این راستا را انجام دهد.
این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه ابتدا باید شهرداری نیروهای پیمانکاری خود در این زمینه را آموزش دهد، گفت: آموزش شهروندان پیشکش. بر اساس گزارش‌های دریافتی دستورالعمل‌های فراوانی در راستای حفظ محیط زیست و صرفه‌جویی آب از سوی سازمان بوستان‌ها و فضای سبز به مناطق ابلاغ شده است اما متأسفانه عدم اعتقاد و نظارت شهرداران مناطق، باعث هدر رفت این سرمایه حیاتی و ملی شده است.
دو تکیه تهران احیا شود
احمد مسجدجامعی دیگر عضو شورای شهر هم در تذکری دیگر بر لزوم احیای دو تکیه سنتی تهران تاکید کرد.
او با اشاره به در پیش بودن هفته تهران، گفت: قرار بود خانه اتحادیه به عنوان خانه تهران در نظر گرفته شود که این خانه مرکزیت یا پاتوقی برای افراد دغدغه‌مند به مسائل تهران باشد و امسال سال آخر شورای پنجم است و بهتر است این موضوع با جدیت بیشتری دنبال شود.
مسجدجامعی ادامه داد: با توجه به تقارن هفته تهران و اربعین حسینی لازم است دو تکیه سنتی «دولت» و «خانم» که توسط خواهر شاه طهماسب ساخته شد، احیا شود.
ایجاد سمن سرا در مناطق، مغایر با مصوبه شورای شهر است
همچنین ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران در تذکری ایجاد سمن سراها در مناطق شهرداری را مغایر با مصوبه شورا دانست و گفت: تعجب میکنم چطور برخلاف مصوبات و بدون اطلاع سایر اعضای ستاد، این کار انجام می شود.
تذکر آخر اما توسط محمدعلیخانی رئیس کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای شهر تهران داده شد.
او خطاب به رسولی دیگر عضو شورا که انتقاداتی را نسبت به کارکرد و کارآمدی نیروهای شهرداری مطرح کرده بود، گفت: شائبه‌ای در صحبت های شما درباره کارآمدی نیروهای شهرداری وجود داشت که باعث برخی سوءتفاهم‌ها شده است اما با شناختی که از شما دارم مطمئنم منظورتان زیرسوال بردن خدمات کارکنان زحمت‌کش شهرداری تهران نبوده است.
علیخانی گفت: اینجانب که از کارمندان با سابقه شهرداری تهران هستم، شاهدم که در این چند سال این مجموعه پرافتخار مدیرانی را براساس شایسته سالاری تربیت کرده‌است و این نیروها برای این کشور منشا اثر و خدمت بوده‌اند. نگاه جمعی شورای شهر پنجم این است که کارشناسان نخبه فراوانی در بدنه شهرداری تهران وجود دارد.
هاشمی: 100 تذکر اعضای شورای شهر به شهردار تهران بی‌پاسخ مانده است
طولانی شدن تذکرهای اعصای شورای شهر باعث شد که محسن هاشمی در پایان جلسه در این باره به خبرنگاران توضیح دهد. او با بیان اینکه طی سه سال گذشته 700 تذکر به شهرداری تهران داده شده، گفت که از این تعداد حدود 100 تذکر بی‌پاسخ مانده است.
او توضیح داد: پاسخ شهرداری به بخشی از تذکرها نیز اعضای شورای شهر را قانع نکرده که این موضوع را در جلسه هم‌اندیشی با شهردار تهران که صبح امروز نزدیک به 2 ساعت طول کشید، مطرح کردیم. با شهردار صحبت کردیم که در سال آخر شورای پنجم، تذکرها عملیاتی شود.
پس از استماع تذکراهای اعضای شورای شهر، نماینده شورایاری های منطقه 8 نیز گزارشی ارائه کرد که برخی از اعضا درباره این گزارش واکنش هایی نشان دادند.
اما در ادامه اعضای شورای اسلامی شهر تهران در جلسه امروز دو فوریت طرح تقویم جلسات شورا در نیمه دوم سال را تصویب کردند و با پیشنهاد زهرا صدراعظم نوری، رییس کمیسیون سلامت شورای شهر جلسات فوق‌العاده برای بررسی باغات برگزار می‌شود.
همچنین با پیشنهاد محمدجواد حق‌شناس، رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، جلسات سه‌شنبه که قرار است به موضوع باغات اختصاص داده شود و مصوبات نام‌گذاری نیز اعلام و بررسی می‌شود.
اعضای شورای اسلامی شهر تهران در ادامه جلسه کلیات طرح «الزام شهرداری به تهیه رمزینه» که از جلسه روز یکشنبه باقی مانده بود را تصویب کردند که بر اساس آن باید ظرف دو ماه کد پاسخ سریع یا Q.R.Code برای آثار معماری ارزشمند معاصر، بافت و بناهای تاریخی و گردشگری و مکان رویدادهای شهر تهران اختصاص یابد.
این «رمزینه» در کنار درختان و اماکن شهری واجد ارزش نصب می‌شود تا اطلاعات مربوط به آنها از طریق اسکن با گوشی در دسترس مردم قرار بگیرد.
در ادامه اعضای شورا به فوریت دو طرح شهرداری تهران درباره «برنامه عملیاتی افدامات و زمان بندی اجرایی جهت عرضه سهام شرکت های خدماتی کالای شهروند و همشهری دربازار سرمایه» و همچنین «برنامه تحقق شهر بیدار» در تهران رآی مثبت دادند.
الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران در مخالفت با تصویب فوریت لایحه «برنامه عملیاتی اقدامات و زمان‌بندی اجرایی جهت عرضه سهام شرکت‌های خدماتی کالای شهروند و همشهری در بازار سرمایه» در صحن شورای اسلامی شهر تهران گفت: ای‌کاش وضعیت بخشی که در این لایحه نام‌برده شده، دقیق‌تر و مفصل تر مورد بررسی قرار می گرفت.
او ادامه داد: طرح تحقیق و تفحص از همشهری در ابتدای دوره پنجم ظاهرا باید وضعیت موسسه همشهری را مشخص می‌کرد. در آغاز سال چهارم شورای شهر هنوز از وضعیت همشهری به‌صورت جسته و گریختگی و پراکنده اطلاعاتی در دسترس است. بنابراین بررسی این لایحه در صحن شورا پاک کردن صورت‌مسئله است و قبل از اعلام فوریت آن چنین لایحه‌ای باید در کمیسیون‌ها و شورا مورد بحث قرار گیرد.
نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران در مورد شرکت شهروند نیز افزود: باعث تاسف و سرافکندگی است که تذکری از سوی شورای شهر برای روشن کردن ترکیب وضعیت و شرایط هیات مدیره ها از جمله هیات مدیره شرکت شهروند در صحن شورا مطرح‌شده است و 6 نامه و تذکر پیرو امضا رئیس شورای شهر به شهرداری تهران ارسال‌شده و هنوز بی پاسخ است.
فخاری گفت: این چه فوریتی است که شورا مجدد به ماشین امضا تبدیل‌ شده و رای دهد و مدیریت محترم آن حوزه خود را موظف به ارائه گزارش به شورا در حد اعلام وضعیت هیات مدیره ها نمی‌داند.
الهام فخاری در پایان تاکید کرد: چنین مواردی پاک کردن صورت‌مسئله است و مدیریتی که نمی‌تواند پاسخ یک تذکر را در زمان قانونی و پس از 6 نامه پیرو ارائه دهد، چگونه می‌تواند مجموعه خود را به‌صورت موفق در بورس ارائه کند. تجربه مردم از بورس چیست؟ و اساسا زمانی که وضعیت این مجموعه ها روشن نیست چگونه تصمیمی در ارتباط با ارائه آن در بورس گرفته می‌شود؟ بنده نسبت به وضعیت مدیریت کنونی شهروند تذکر و سوال دارم.
لزوم عرضه سهام شرکت های خدماتی کالای شهر شهروند و همشهری در بازار سرمایه
مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران نیز درباره یک فوریت لایحه شهرداری تهران در خصوص « برنامه عملیاتی اقدامات و زمان بندی اجرایی جهت عرضه سهام شرکت های خدماتی کالای شهروند و همشهری در بازار سرمایه »گفت: دو مصوبه بزرگ داشتیم و ارائه این لایحه در رابطه با همین دو مصوبه بوده است.
او افزود: در تاریخ 14/ 8 / 98 مصوبه شهرداری تهران به الزام لایحه در خصوص عرضه سهام شرکت ها، سازمان ها و موسسات تابعه در باراز سرمایه را داشتیم که دقیقا به یک سال گذشته باز می گردد.
فراهانی گفت: شهرداری باید شرکت ها و موسساتی که می تواند در بازار سرمایه ارائه کند ظرف سه ماه معرفی می کرد وقتی سه ماه گذشت و شهرداری این مصوبه را ارائه نکرد، شورای شهر در بسته محرک اقتصادی در شرایط کرونا در بند ب ماده 16 این مصوبه در تاریخ 2/4/99 قید کرد و این لایحه مصوبه خود ما بوده است و به نظر باید با فوریت انجام شود.
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران افزود: شهرداری باید با رعایت مواد مصوبه سال گذشته در خصوص عرضه سهام شرکت های خدماتی کالای شهر شهروند و همشهری در بازار سرمایه اقدام کند. شهرداری این تکلیف را انجام نداد خودمان قید کردیم و باید با فوریت انجام شود.
عزم جدی برای اجرا و تحقق شهر بیدار در شهرداری وجود ندارد
البته مجید فراهانی نسبت به یک فوریت لایحه شهردار تهران در خصوص «برنامه تحقق شهر بیدار در تهران» نیز واکنش نشان داد.
فراهانی با اشاره به یک فوریت لایحه شهردار تهران در خصوص «برنامه تحقق شهر بیدار در تهران» گفت: در بسته محرک اقتصادی مصوب کردیم که شهرداری در تهران اجازه دارد تا کسب و کارهایی که در کرونا ضربه دیدند کمک کند بدین ترتیب این کسب و کارها تا ساعت 2 بامداد می توانند فعالیت کنند و باید شرایطش ایجاد شود.
او افزود: بعد از تصویب آن و ابلاغش به کررات در مناطق پیگیری کردم متاسفانه عزم جدی در شهرداری برای اجرای این بند وجود ندارد. در شرایطی که مصوبه داریم و شهرداری می تواند این کار را انجام دهد و مشکلی قانونی نداریم اما این امر اجرا نمی شود. باید بررسی شود که چرا اجرای این بند مهم معطل مانده و مطالبه این است که شهرداری اجرای این مصوبه را در دستور کار خود قرار دهد.
فعالیت ها در شهرداری بر اساس بودجه و برنامه سوم توسعه انجام می شود
حامد مظاهریان، معاون شهردار تهران که در صحن شورا حضور داشت در جریان جلسه امروز در پاسخ به موضوعات مطرح درباره آزمون دستیاری مدیران در شهرداری توضیح داد.
او با اشاره به مهلت ثبت نام از تاریخ 22 تا 28 شهریور به مدت یک هفته گفت: علاوه بر آن نیز با توجه به استقبال متقاضیان، دو روز مهلت ثبت نام تمدید شده است و فراخوان با اطلاع رسانی عمومی و درج سه نوبت آگهی در صفحه اول روزنامه همشهری صورت گرفته است که دو هزار و 600 نفر در این فراخوان ثبت نام کرده اند.
معاون شهردار تهران زمان برگزاری آزمون را 11 مهرماه سال جاری اعلام کرد و افزود: روزهای 9 و 10 مهرماه کارت ورود به جلسه در سایت شرکت سازمان سنجش در دسترس شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.
او با بیان اینکه سوالات بر اساس استانداردهای سازمان سنجش در آزمون های استخدامی و بدون دخالت شهرداری طراحی شده است، گفت: رعایت شرایط قرنطینه و حفاظت آزمون توسط سازمان سنجش پیش بینی و لحاظ شده است. این آزمون جذب برای 120 جایگاه شغلی مدیریتی است و 265 نفر در این فرآیند به کار گرفته خواهند شد.
معاون شهردار تهران با تاکید بر اینکه در روند ارزیابی پذیرفته شدگان آزمون از ارزیابان مبرز خارج از شهرداری تهران استفاده می شود، افزود: در مرحله بعد اطلاعاتی در خصوص جایگاه های شغلی به داوطلبان ارائه خواهد شد که بر اساس آن افراد اولویت های خود را انتخاب و بر اساس نمره کسب شده انتخاب و به کانون ارزیابی معرفی خواهند شد.
به گفته مظاهریان، ویژگی هایی نظیر مهارت های ادراکی، حل مسئله، مهارتهای ارتباطی، بکارگیری آی تی و سیستم های سازمانی، فراگیری دیدگاه های تخصصی و توان یادگیری مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
او با اشاره به معرفی حدود سه برابر هر جایگاه به مدیر ارشد در این فرایند گفت: مدیران شهرداری از بین معرفی شدگان از کانون ارزیابی ضمن مصاحبه حضوری با افراد منتخب، انتخاب نهایی خود را می گیرند.
مظاهریان در خصوص اینکه آیا بودجه شهرداری تهران پاسخگوی جذب نیروست، گفت: فعالیت ها در شهرداری بر اساس بودجه و برنامه سوم توسعه انجام می شود. در برنامه سوم پیش بینی شده نیازهای سازمان بدون توقف در روند خدمت رسانی به شهروندان تامین شود.
سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تاکید کرد: راهبرد شورای شهر برای کاهش نیروها این بوده که به اندازه نصف کارکنانی که از سازمان خارج می شوند جذب نیرو داشته باشیم نه اینکه مانند گذشته به اندازه چند برابر خروجی های سازمان، جذب نیرو داشته باشیم. بدیهی است که نتیجه رفتار در دوره گذشته به افزایش شدید نیروی انسانی منجر شده و اگر ما معکوس عمل کنیم و کسری از خروج نیرو را برای ورود به سازمان تعیین کنیم روند سازمان، کاهشی خواهد بود که تا کنون نیز همینگونه بوده است. از سوی دیگر ما برای تمام رشته ها و با هر سطح تحصیلاتی جذب انجام نمی دهیم. در این فرآیندی که بطور کاملا شفاف تعریف شده است، فقط در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا برای رشته هایی که بر اساس بررسی های انجام شده در حوزه منابع انسانی در سازمان شهرداری تهران کمبود داریم تامین نیرو انجام خواهد شد و پرداخت حقوق این جذب از محل نصف خروجی های سازمان در بودجه سالیانه پیش بینی شده است.
معاون شهردار تهران افزود: اساسا آنچه که در مورد مشکل پرداخت حقوق مطرح شده، ممکن است در خصوص نقدینگی موجود باشد اما اعتبار همه این موارد مصوب و تامین شده است.
او مقایسه این دوره با جذب نیرو در سال پایانی دوره چهارم شورای اسلامی شهر تهران را ناصحیح و واجد اِشکال دانست و افزود: اتفاق پایان دوره چهارم جذب بی محابا و بی برنامه در شکل و محتوا اشتباه بوده و بانیان نیز از آن دفاع نمی کنند.
مظاهریان با اشاره به تفاوت های جذب در دوره چهارم و پنجم مدیریت شهری بیان کرد: در سال پایانی دوره چهارم مدیریت شهری سیزده هزار نفر از کارکنان قراردادی پیمانکاران شهرداری تهران ضمن عقد قرارداد مستقیم با موسسه هادیان شهر، تبدیل وضعیت شدند که از این میان هشتصد (800) نفر جذب جدید بوده و حتی یک روز هم سابقه ای در شهرداری تهران نداشته اند. علاوه بر اینکه این افراد در دوره گذشته بدون برگزاری آزمون، بدون سابقه، بدون ارزیابی و بدون اطلاع رسانی و فراخوان عمومی وارد شهرداری تهران شدند که با روش جذب این دوره کاملا متفاوت است.
او یادآور شد: در جذب دستیار در دوره کنونی مدیریت شهری بر اساس اسناد بالادستی و از طریق فراخوان عمومی و برگزاری آزمون کتبی توسط شخص ثالث ذی‏صلاح، فرصت برابر برای همه فارغ التحصیلان کشور و جوانان نخبه و مستعد فراهم کرده ایم.
مظاهریان، جهت گیری این جذب نیرو را نیز کاملا تخصصی عنوان کرد و افزود: تلاش کردیم کمبود رشته هایی که با روند بازنشستگی، بازخرید و خروج از خدمت کارکنان در سازمان شهرداری تهران ایجاد شده است را جبران کنیم و تمرکز تامین نیرو را روی این رشته ها با جایگزینی نیروهای جوان، مستعد و شایسته قرار دهیم.
در پایان جلسه امروز نیز محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: جلسه امروز بسیار پر بار بود چرا که در ابتدای جلسه شورایاران منطقه 8 به بیان نظرات خود پرداخته و بعد از آن نیز سردار یزدی به مناسبت هفته دفاع مقدس به صحن شورای شهرآمدند.
او با بیان این که امروز دو لایحه یک فوریتی شهرداری به تصویب رسید و برای بررسی بیشتر به کمیسیون‌های تخصصی ارجاع داده شد، در پاسخ به سوالی مبنی بر اظهارات معاون حمل و نقل شهرداری تهران در خصوص ابهام در تحقق وعده‌های خرید اتوبوس و مترو به دلیل نوسانات ارز گفت: ما مصوبات لازم از دولت برای تامین اعتبار را گرفته‌ایم و باید تمام تلاشمان را به کار ببندیم که این مصوبات اجرا شود و هر جا که مانعی وجود داشت موضوع را با مردم و مسوولان در میان بگذاریم تا مسئله حل شود.
توضیحات هاشمی درباره یک نامه محرمانه
هاشمی با اشاره به این که پایان شب سیه سفید است گفت: نباید به دنبال بهانه باشیم و نبود بودجه تحریم، و غیره باعث شود که کار پیش نرود چرا که مصوبات لازم را داریم.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص وعده وزارت نفت در توسعه حمل و نقل عمومی گفت: هر سفر با مترو یا اتوبوس 10 سنت صرفه جویی در مصرف سوخت است و وزارت نفت براساس قانون موظف است که وام‌های خرید اتوبوس یا مترو را تضمین بازپرداخت کند. وزارت نفت اعلام کرده که باید در این زمینه راستی آزمایی انجام شود و با پای کار آمدن سازمان برنامه و بودجه نیز قطعا این مشکلات حل می‌شود اما یک نفر باید هماهنگی ایجاد کند و اصطلاحا این سازمان‌ها را به یکدیگر بدوزد.
هاشمی در پاسخ به این سوال چرا این اتفاق رخ نمی‌دهد گفت: من معتقدم شهرداری و دولت کم کاری کردند و 50 به 50 درصد مقصر هستند.
او در مورد آمار فوتی های کرونا در تهران گفت: تنها توصیه مسوولان کشور در مورد کرونا رعایت دستور العمل‌های بهداشتی است و شهرداری نیز در این زمینه فعال است. اما دقت داشته باشید که مسوولان در موضوع درمان فعال هستند و باید پیشگیری صورت گیرد که دراین مهم 80 درصد مردم نقش دارند که باید فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند اما می‌بنید در همین جلسات شورای شهر نیز فاصله گذاری رعایت نمی‌شود.آمار فوتی‌های تهران تا صد واندی نفر رفته بود اما در یک برهه زمانی به حدود 49 نفر رسید و در حال حاضر تا مرز 70 نفر نیز رسیده است.
هاشمی در مورد حواشی ایجاد شده درباره انتشار نامه محرمانه‌اش به حناچی در خصوص صبر کردن در نامگذاری یک معبر به نام شجریان که روز گذشته در رسانه‌های بیگانه منتشر شد گفت: این موضوع بسیار قدیمی است و برای یک و نیم سال قبل است واز آن جای که هدف این کار روشنگری نبود و افراد سعی در تخریب داشتند تصمیم گرفته شد که سخنگوی شورای شهر در این خصوص توضیحاتی ارائه کنند اما من نمی‌گویم که موضوع منتفی است بلکه از شهردار می‌خواهیم که در راستای اجرای هرچه بهتر این مصوبه مدتی صبر کند و جای نگرانی هم نیست.
او همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر سد معبر کیوسک‌های بانک شهر گفت: تا آن جای که خبر دارم سال‌ها قبل بانک شهر براساس قراردادی با مناطق این کیوسک‌ها را در برخی معابر نصب کرده و سد معبر هم فرض نمی‌شود امااگر کسی به ما نامه بنویسد و اعتراض کند حتما این مسئله را بررسی می‌کنیم اما تاکنون کسی انتقادی نداشته است.
خبرنگار: سمیرا امیرچخماقی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عوارض گفته نشده میوه انار را بشناسیم

کشفیات مواد مخدر در استان کرمان 60 درصد افزایش پیدا کرد

25 درصد قتل های استان کرمان زمینه مواد مخدر دارد

وجود معتادین متجاهر یکی از عوامل مهم نقض کننده امنیت در شهر

تب سنج لیزری دارای استاندارد CA و FDA

تشریح محدودیت‌های کرونایی/الزام مدیران به 50درصد دورکاری کارمندان

محدودیت های جدید کرونایی در استان کرمان اعلام شد

نشست تعدادی از جوانان فعال گروه های جهادی کرمان با نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد

ربیعی با عشق برای مردم رفسنجان کار می‌کند

امام جمعه کرمان: گسترش فرهنگ جهادی از کار جهادی اهمیت بیشتری دارد

دستگیری فرد هتاک به فرد آمر به معروف در رشت

استقرار گشت ارشاد ماسک از سوی سپاه

جدول پخش مدرسه تلویزیونی سه شنبه 6 آبان در تمام مقاطع تحصیلی

تشریح کامل محدودیت های کرونایی در کرمان/3 شهرستان استان در وضعیت فوق بحرانی

برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز شمیران نو

کرونا ما را به بیکاری مبتلا کرد

برگزاری وبینار حماسه زنان از عاشورا تا اربعین

حمایت از بهداشت باروری زنان، کلید سلامت جامعه

سخنگوی سازمان بهداشت جهانی تشریح کرد: جزئیات برنامه WHO برای تولید و توزیع واکسن کرونا

برگزاری وبینار "انتقال تجارب کارآفرینی زنان و معرفی الگوهای موفق در دانشگاهها"

استقبال دانشجویان و زنان خانه‌دار از طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

اقتصاد جنسیت بردار است؟!

طرح جدید سازمان همکاری اسلامی برای توانمند سازی زنان در جهان اسلام

عدالت جنسیتی ورزشی تاکید ابتکار در بخش ورزش بانوان/ اجرای شاخص های عدالت جنسیتی را رصد می کنیم

بودجه منهای زنان

قانون چه حمایتی از زنان و دختران مورد خشونت می کند؟

دعوت ابتکار برای شرکت در جشنواره زن و علم و جایزه مریم میرزاخانی

نیاز تقویت بیشتر زنان کارآفرین در شرایط کرونا

دیدگاه رهبر انقلاب درباره اهمیت احقاق حقوق زنان

پیش بینی برداشت 20 هزار تن انار از باغات خلیل آباد

تلاش نیروی انتظامی کرمان در راستای ارتقای امنیت قابل تقدیر است

بازدید مدیران شهری از پروژه‌ خیالستان زندگی باغ ایرانی سازور

مشکلات مالی، دلیل جدایی لطیفی از گل ریحان

لطیفی: به خاطر گل‌ریحان پیشنهاد 700 میلیونی را رد کردم/ مربی بدنساز استقلال را آورده بودم

علی لطیفی: به خاطر گل‌ ریحان پیشنهاد 700 میلیونی را رد کردم

اجرای طرح آمران سلامت در 180 پایگاه در سراسر استان کرمان

رزمایش همیاران مدافع سلامت از سوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان انجام می‌شود

به خاطر گل‌ریحان پیشنهاد 700 میلیونی را رد کردم

بیانیه سپاه ثارالله کرمان در محکومیت حمایت رئیس جمهور فرانسه از هتاکان به ساحت مقدس پیامبر

تشدید بازرسی‌های بهداشتی در اولین هفته بازگشت محدودیت‌های کرونایی

آمار کرونا کرمان پنجم آبان؛ 11 فوتی و 101 ابتلای جدید

نبود پارکینگ عمومی در جوار گذر سبز حاشیه رودخانه کرج مشکل ساز خواهد شد

بیانیه سپاه کرمان در محکومیت حمایت رئیس جمهور فرانسه از هتاکان به ساحت پیامبر (ص)

فرصت یک ماهه استاندار کرمان به بانک‌ها برای تعیین تکلیف پرونده‌های تسهیلات رونق تولید در استان

تولید رسمی کارخانه تولید کاتد مس در کرمان تا پایان آبان ماه آغاز می‌شود

برداشت یاقوت سرخ از باغات کهن شهر ایوان کی

موافقت با آزادی مرد همسرکش 13سال بعد از قتل

آخرین وضعیت پرونده قاضی منصوری

تحقیق و تفحص از نهاد ریاست‌جمهوری کلید خورد

بهترین فیلم های هالیوودی با موضوع انتخابات + عکس