کرمان رصد

آخرين مطالب

27 هزارمترمربع از زمین‌های بایر منطقه 22 تغییر کاربری یافت

متـروکه‌ها سبز می‌شوند شهرداری تهران

متـروکه‌ها سبز می‌شوند
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کاربری زمین های بایر و بدون استفاده منطقه 22 تغییر کرد و به بوستان ها و فضای سبز تبدیل شد.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 22؛ علی نوذرپور شهردار منطقه، درباره وضع زمین‌های بی‌دفاع شهری و بایر این منطقه می‌گوید: «در منطقه 22 بخشی از این فضاهای بی‌دفاع شهری به‌صورت درختکاری شده و بخش‌های دیگر هم به‌عنوان زمین بایر رها شده است. شهرداری‌های نواحی هم مکلف شده‌اند، عرصه‌ها را شناسایی کنند. اکنون بخشی از این زمین‌ها شناسایی و وضعیت ملکی آنها مشخص شده است. در همین راستا، در این منطقه اغلب زمین‌های بی‌دفاع شهری که به شهرداری تعلق دارد، به تأمین سرانه‌های فضای سبز در مقیاس محله اختصاص یافته است. بوستان‌های محله‌ای مانند بوستان «ساوار»، بوستان «سالی»، بوستان «دشت ارغوان» و بوستان «زندگی» از جمله این فضاهای بی‌دفاع شهری بودند که اکنون با مشارکت مردم محله و هم‌چنین برخی از ذی‌نفعان به بوستان‌های محلی تبدیل شده‌اند. در مدت 3 سال گذشته، تعداد قابل توجهی از این فضاها، بازنگری و در این مکان‌ها، بوستان‌ و پاتوق‌های محله‌ای ایجاد کردیم. این فضاها کارکرد خوبی نداشتند و با یک تغییرات حداقلی در آن سطوح، اکنون به‌عنوان فضاهای اجتماعی شاخصی محسوب می‌شوند که ساکنان محله با ابراز خرسندی از به وجود آمدن این بوستان‌ها، برای گذراندن اوقات فراغتشان از آن بهره‌می‌برند. این تغییرات به‌ویژه در فاصله بین برج‌های مسکونی این منطقه که به فضای سبز نیاز داشت، ایجاد شده است.»
کمبود فضای سبز محلی
علی نوذرپور شهردار منطقه 22، از زمین‌های بی‌دفاع شهری و بایر به‌عنوان فرصت‌هایی برای توسعه فضای سبز منطقه یاد می‌کند و می‌گوید: «زمین‌های خشک و بی‌آب و علف در هر محله‌ای از شهر وجود دارد که در دیدگاه مردم به‌عنوان زمین بایر شناخته می‌شوند، اما در منطقه ما این گمان به سبب اینکه با کمبود سرانه فرهنگی، ورزشی و خدماتی مواجه است، وجود این زمین‌های بایر برای شهرداری منطقه، در شرایطی که براساس رسالت خود باید امکانات رفاهی برای ساکنان همه محله‌های خود مهیا کند، راهگشا است. اگر برای این مکان‌های بی‌دفاع برنامه‌ریزی کنیم می‌توان از فضای آنها در راستای سیاست‌های مدیریت شهری به نفع اهالی نهایت استفاده را ببریم. از این‌رو با تصویب و اجرای طرح تفصیلی منطقه 22 این زمین‌ها که اکنون به‌عنوان نقاط بی‌دفاع شهری و نقطه ضعف منطقه محسوب می‌شوند، به فرصت‌های بکر و بزرگ برای آینده روشن منطقه تبدیل خواهند شد. اغلب شهروندان بر این باورند که منطقه 22 به سبب وجود بوستان‌های جنگلی «چیتگر»، «خرگوش‌دره»، «وردآورد» یا بوستان جنگلی «لتمال»، به اندازه کافی فضای سبز دارد و دیگر به ایجاد بوستان و توسعه فضای سبز نیاز ندارد، اما برخلاف دیدگاه آنها، بیشتر این فضاهای سبز در مقیاس منطقه و فرامنطقه‌ای است و با وجود 3 هزار هکتار فضای سبز، محله‌های منطقه از کمبود این سرانه در مقیاس محله‌ای، رنج می‌برند. برای همین، استراتژی مدیریت منطقه تأمین سرانه فضای سبز در وسعت محله‌ای است که با حداقل هزینه‌ بتواند پارک‌ و بوستان‌های محلی ایجاد کند.»
نقش محوری زمین
شهردار منطقه تعریف متفاوتی از زمین‌های بایر دارد و آنها را «طلاهای ارزشی» می‌داند و بر این باور است این زمین‌ها نقش محوری در زمینه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی محله‌های منطقه ایفا می‌کند. او در این‌باره می‌گوید: «وجود این چنین زمین‌هایی برای منطقه ما که با کمبود سرانه‌های فرهنگی، ورزشی و اجتماعی روبه‌رو است، همچون آب آشامیدنی در بیابان است. اگر از این زمین‌ها استفاده مطلوب نشود، مسائل زیادی مانند کاهش ارزش زمین‌های اطراف و در نتیجه رکود اقتصادی، آلودگی محیطی و بصری و اختلال در عملکردهای شهری مانند نفوذپذیری، کاهش امنیت و سرزندگی و شادابی محیط شهری را در پی خواهد داشت. البته باید به این نکته اشاره کرد که اگر این زمین‌های بایر به حال خود رها شوند، محل تجمع زباله و انواع دور ریزهای خانگی و شیمیایی مانند روغن مصرفی خودروها می‌شود و در نتیجه نارضایتی شهروندان را به همراه دارد. در این مدت، نزدیک به 27 هزارمترمربع از زمین‌های بایر منطقه 22 به فضای سبز و بوستان تبدیل شده است.
او ادامه می دهد: بوستان «آسمان» با 3 هزار و 500 مترمربع، بوستان «سالیز» (میرکمالی) به وسعت 75٠مترمربع، بوستان «معلم» در مقیاس هزارمترمربع، بوستان ساوار هزار و 500‌مترمربع و «دیارگاه تیناز» به وسعت 20 هزارمترمربع از جمله زمین‌های بایر و بی‌دفاع شهری در تملک شهرداری منطقه 22 است که اکنون به فضاهای سبز و زیبا برای استفاده عموم شهروندان به‌ویژه ساکنان محله‌ها ساخته شده‌اند. نوذرپور در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان از این زمین‌های بایر برای تأمین دیگر سرانه‌ها در منطقه تازه توسعه‌یافته 22 استفاده کرد، می‌گوید: «کاربری تعریف شده برای این زمین‌ها مهم است. برای مثال، اگر در طرح تفصیلی کاربری این زمین، فضای سبز ذکر شده است، نمی‌توان آن را به کاربری دیگری که ممکن است نیاز محله هم باشد، تغییر داد. در هفته‌های آتی تصمیم کمیته ماده 5 درباره طرح تفصیلی منطقه 22 نهایی خواهد شد. در همین راستا همه اراضی‌ که از گذشته در مالکیت شهرداری یا در مالکیت اشخاصی بوده و باید برای تأمین سرانه‌ها به شهرداری تحویل می‌دادند و این اتفاق تاکنون محقق نشده است، با تعیین تکلیف این طرح، در اختیار منطقه قرار خواهد گرفت و از طریق آنها کمبود سرانه‌های 7‌گانه شهری در مقیاس محله، ناحیه و منطقه رفع می‌شود.
او افزود: این بخش مربوط به شهرداری است، اما تأمین بخشی از سرانه‌ها در اختیار دولت است. مانند سرانه‌های آموزشی یا درمانی که به هر حال مسئولیت تأمین آن برعهده وزارتخانه‌ها و دولتی است. برای همین، بی‌شک آنها هم باید بیایند و این اراضی را از سازمان زمین‌ شهری یا بخش خصوصی تملک و دریافت کنند و دولت هم در بودجه اعتباراتش تأمین این سرانه‌ها را در نظر داشته باشد. وسعت و پراکندگی زمین‌های بی‌دفاع شهری در محله‌های مختلف منطقه متفاوت است، اما تلاش شده تا این فضاهای سبز محلی در ناحیه‌های شهرداری منطقه توسعه پیدا کنند. «دشت ارغوان» در ناحیه یک و 3 بوستان آسمان، ساوار و سالی در ناحیه 4 منطقه از جمله فضاهای بی‌دفاع شهری بود که به بوستان محلی تبدیل شده است و در کنار 45 پروژه دیگر منطقه به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد.»
دشت ارغوان
نوذرپور درباره تفرجگاه دشت ارغوان می گوید: این تفرجگاه در بلوار «آوا» هم که در زمین بایرمحله ساخته شد آماده بهره‌برداری و دارای مسیر تندرستی و پیاده‌روی و وسایل بازی است. هم‌چنین 4 آلاچیق، 5 برج نوری، 10 نیمکت، 5 مخزن زباله و یک ست بدنسازی از دیگر تجهیزات این بوستان محلی به شمار می‌رود که در فضای بین مجتمع‌های مسکونی آوا برای استفاده شهروندان این محدوده ساخته شده است.
بوستان لیدا فریمان
شهردار منطقه 22 درباره بوستان لیدا فریمان می گوید: نخستین دهکده ورزشی و تفریحی روباز شهر «تهران» در مساحتی بیش از 18 هزارمترمربع در منطقه 22 به نام «لیدا فریمان» در یکی از زمین‌های بایر و بی‌دفاع شهری ساخته شده است. مسیر تندرستی با خط ویژه‌ تردد معلولان در مساحت 850 متر، ست کامل بدنسازی ویژه معلولان در زمینی به مساحت 250‌مترمربع و زمین‌های ورزشی بدمینتون، والیبال و والیبال ساحلی، بسکتبال، فوتبال محله‌ای و میزهای پینگ‌پنگ، شطرنج و فوتبال دستی از نوع پارکی و هم برای معلولان را می‌توان به‌عنوان ظرفیت‌های این بوستان اشاره کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جدول پخش مدرسه تلویزیونی جمعه 2 آبان در تمام مقاطع تحصیلی

افزایش حقوق پرستاران تأمین اجتماعی

رییس فدراسیون: کرمان میزبان مسابقات کشتی جهان اسلام می‌شود

استانداری از میزبانی کرمان در مسابقات کشوری کشتی حمایت می‌کند

رییس فدراسیون: شمار کشتی‌گیران ایران در حال کاهش است

مدیرکل ورزش: سرانه فضاهای ورزشی کرمان به میانگین کشور رسید

شرکت صوری فروش خودرو در کرمان منهدم شد

ماینرهای میلیاردی در حاشیه‌ شهر کرمان کشف شد

وزارت راه و شهرسازی 62 هزار میلیارد تومان به طرح ملی مسکن کمک کرد

نماز جمعه در 13 پایگاه کرمان اقامه نخواهد شد

اراضی شهرداری کرمان برای طرح ملی مسکن تهاتر می‌شود

استاندار: اراضی مرغوب شهری طرح مسکن کرمان تامین می‌شود

ایران به ادعای ارعاب رای‌ دهندگان آمریکایی واکنش نشان داد

دستگیری کلاهبرداران اینترنتی در انار

باند سرقت 25 تُن پسته متلاشی شد

دولت شتاب زده بحث بیمه سلامت را آغاز کرد/باید سیستم تشویقی برای کادر درمان در نظر گرفت

تامین زمین طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای کرمان و سیرجان همچنان با مشکل روبرو است

قیمت هر متر مسکن در 27 مرکز استان کشور زیر 10 میلیون تومان

کشف 3 جسد در لنگرود؛ قاتل دستگیر شد

لزوم رعایت بیشتر ضوابط بهداشتی در کیش

خرید از کارتخوان‌ های سیار خیابانی ممنوع

افزایش واردات انسولین در 7 ماه اخیر

پلیس: کارِ مقابله با کرونا از ارشاد گذشته است

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 1 آبان 99

200 کامیون گوجه‌ فرنگی ایران از عراق برگشت خورد

برگزاری نشست هماهنگی و تبادل نظر جهت حفاظت از پلنگ ایرانی و غاز پیشانی سفید کوچک دراستان بوشهر

خسارت سالانه شش هزار میلیارد تومانی گرد وغبار به پنج استان کشور

تشییع و تدفین پیکر جانباز شهید ناجا در بافت

درمان 1200 معتاد متجاهر در کرمان

661 کیلو مواد افیونی در کرمان کشف شد

کشف 161 کیلوگرم تریاک از پژو 405 در بافت

ویروس کرونا طی 24 گذشته جان 16 کرمانی را گرفت

نماز جمعه فردا در 14 نقطه از کرمان برگزار نمی‌شود

جانباز قطع نخاع ناجا آسمانی شد

16 نفر بر اثر ابتلاء به کرونا در کرمان جان باختند

راه اندازی مرکز منطقه ای سلامت در جزیره کیش

حمله وحشیانه پسر مواد فروش به پدر

ماجرای مرگ خبر سازِ دانش‌ آموز 13ساله در ارومیه

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1 آبان 99

پروانه سلحشوری: مردم در 1400 رای نمی‌ دهند

آقای نمکی، مردم خسته‌ اند، یک کلام: استعفا بدهید

کرونا آمار دستفروشان تهران را افزایش داد

یک هزار و 700 واحد مسکن مهر در کرمان به بهره برداری رسید

یک هزار و 116 واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در کرمان افتتاح شد

روزانه بیش از 200 شهروند جنوب شهر آموزش ترافیکی می بینند

17 هزار نفر در کرمان واجد شرایط دریافت مسکن ملی هستند

مرکز ارتباط تلفنی 2121 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کرمان افتتاح شد

نظارت بر آموزش غیرحضوری دانش‌آموزان ضرورت دارد

سامانه آمارگیری تلفنی در کرمان افتتاح شد/به تلفن 21210000 پاسخ دهید

رعایت حریم شخصی در کلاس‌های برخط امری اجتناب ناپذیر است