کرمان رصد

آخرين مطالب

جزییات جانمایی دستفروشان و ثبت اطلاعات آنها

ساماندهی 6 هزار دستفروش در «سامان بازار» شهرداری تهران

ساماندهی 6 هزار دستفروش در «سامان بازار»
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - شهر: مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران اعلام کرد که به منظور حمایت شهرداری از مشاغل خرد، 6 هزار دستفروش تهران با ثبت اطلاعات خود در سامانه «سامان بازار» در روزبازار و شب بازارها و دیگر فضاهای بازاری شهر ساماندهی شده اند که به صورت رسمی اقدام به دستفروشی کنند.

سید علی مفاخریان، مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار شهر درباره ساماندهی دستفروشان در تهران گفت: تنها کاری که می توانستیم برای دستفروشان انجام دهیم این بود که وضع موجود شهر را سازماندهی کنیم. تعدادی دستفروش در سطح شهر وجود دارند که سازماندهی شده نیستند. این گروه در هر نقطه ای که بخواهند مستقر می شوند و اقدام به عرضه محصولات می کنند.
او ادامه داد: در این وضع نه افراد مستعد و نیازمند دستفروشی مشخص می شوند و نه اینکه این افراد احراز هویت می شوند. همچنین در چنین شرایطی بین افرادی که واقعا نیازمند دستفروشی هستند و کسانی که دارای چند باب مغازه هستند اما برای فروش بیشتر دستفروش اختیار کردند نیز تفکیک ایجاد نمی شود. از طرف دیگر شبکه های غیر رسمی نیز در این حوزه وجود دارند که اقدام به جانمایی دستفروشان می کنند و حقوق شهروندان در این مناطق رعایت نمی شود.
مفاخریان گفت: برای اینکه بتوانیم این ویژگی ها را در کنار یکدیگر قرار دهیم و علاوه بر حفظ حقوق شهروندان یک نتیجه مثبت هم به دست آوریم اقدام به طراحی و راه اندازی «سامان بازار» کردیم.
او در توضیح «سامان بازار» بیان کرد: اپلیکیشنی تنظیم شده است که متقاضیان دستفروشی اطلاعات خود را در این سامانه وارد می کنند و بر اساس اطلاعات موجود، ثبت احوال و سازمان تأمین اجتماعی اطلاعات ثبت شده در این سامانه را از جهت سرپرست خانوار بودن ،تأمین معیشت و اینکه شغل دیگری به غیر از دستفروشی ندارند راستی آزمایی می کنند و به این ترتیب این افراد در اولویت قرار می گیرند.
مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران گفت: حدود 10 هزار دستفروش را در سطح شهر تهران با کمک مجموعه شهربان شناسایی کردیم که در ایام ضروری مانند کرونا که باید حمایت های ویژه از مشاغل خرد اتفاق می افتاد مورد حمایت قرار گیرند. حدود 9 میلیارد تومان هم با کمک بنیاد مستضعفان، شهرداری تهران، شورای اسلامی شهر تهران، شرکت شهربان و شرکت ساماندهی مشاغل جمع آوری و به نزدیک 10 هزار نفر دستفروش کمک شد.
او افزود: 6 هزار دستفروش بر این اساس در روزبازارهای شهرداری در تهران جانمایی شده اند. این افراد بعد از تکمیل شدن اطلاعاتشان در سامان بازار، کد رهگیری دریافت می کنند و موقعیت آنها در هر یک از غرفه ها مشخص می شود و ساعت حضورشان نیز در راسته بازارها، پلازاها و معابری که شهروندان مشکل تردد پیدا نخواهند کرد و حقوق شهروندی در آنجا رعایت می شود ثبت می شود. بازار این افراد به صورت هوشمند توسط سامانه انتخاب می شود. البته بازارهای مورد نظر به صورت رندومی و گردشی هستند و دستفروشان در یک نقطه مستقر نخواهند بود و می توانند در نقاط مختلف کار کنند.
مفاخریان گفت: هدف این است که اعلام کنیم در حوزه معیشت به افراد کم توان اقتصادی که تلاش می کنند تولیدات خود و یا خدمات دیگری را به صورت عرضه مستقیم به مردم ارائه می کنند وجهه قانونی می دهیم. مساله حضور دستفروشان در شهر همواره مورد تردید بود چراکه قوانین حاکم بر سدفروشی و سدمعبر با یک نگاه مورد توجه قرار می گرفت و از این جهت که به این قوانین از نظر حقوق شهروندی، ترافیکی، امنیتی و رفاه و ... توجه می شد با دستفروشان برخورد و اقدام به جمع آوری آنها می شد.
او ادامه داد: با توجه به اینکه دستورالعمل مشاغل سیار مصوب شده اجازه فعالیت به دستفروشان بر اساس حدودی داده شده است و بر این اساس به این گروه اجازه داده می شود که بر اساس پروتکل هایی همچون رعایت اصول بهداشتی ونحوه ارائه خدمات و هویت سنجی افراد کارشان را انجام دهند.
مفاخریان بیان کرد: این سامانه از این جهت که بعد از سال ها وضعیت دستفروشان را به عنوان مشاغل سیار و بی کانون ساماندهی می کند و این افراد شناسایی می شوند و برای تأمین معاششان تلاش می شود بسیار حائز اهمیت است.
او در پاسخ به این سوال که آیا کالایی که دستفروشان عرضه می کنند نیز در این سازماندهی سامانه ای حائز اهمیت است، گفت: رسته ای را که دستفروشان عرضه می کنند در این سامانه تعیین کرده ایم. معمولا در مطالعاتی که انجام شده است حدود 56 درصد دستفروشان پوشاک می فروشند و بخش کوچک تری از آنها در حال فروش مواد غذایی هستند. یک درصد ناچیزی هم سایر موارد را عرضه می کنند. بر همین اساس در سامانه پیش بینی شده که جانمایی این افراد در روزبازارها و شب بازارها و ... در نقطه ای قرار بگیرد که تداخل صنفی نداشته باشند و مشکلات تداخل فعالیت های مشترک بین صنوف مجاور و محل استقرار این دستفروش ها به وجود نیاید.
مفاخریان در این باره که آیا این دستفروشان باید هزینه ای نیز برای این ساماندهی پرداخت کنند، گفت: مبلغ ناچیزی در دستورالعمل پیش بینی شده است که این مبلغ صرف موضوعات زیر ساختی بازارها مانند روشنایی و نظافت و ... می شود.
خبرنگار: سمیرا امیرچخماقی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افزایش 15درصدی مرگ‌های کرونایی در تهران

چین، آمریکا را به تلافی تهدید کرد

خیرین رفسنجان از کادر درمان قدردانی کردند

مدیرعامل هلال‌احمر: فراورده‌های خونی شرایط اضطراری کرمان تامین شد

مدیرکل: شهرک مهارتی در استان کرمان راه‌اندازی می‌شود

جدول پخش مدرسه تلویزیونی جمعه 2 آبان در تمام مقاطع تحصیلی

مروری بر مهمترین اخبار تلخ و شیرین کرمان در هفته گذشته

افزایش حقوق پرستاران تأمین اجتماعی

رییس فدراسیون: کرمان میزبان مسابقات کشتی جهان اسلام می‌شود

استانداری از میزبانی کرمان در مسابقات کشوری کشتی حمایت می‌کند

رییس فدراسیون: شمار کشتی‌گیران ایران در حال کاهش است

مدیرکل ورزش: سرانه فضاهای ورزشی کرمان به میانگین کشور رسید

شرکت صوری فروش خودرو در کرمان منهدم شد

ماینرهای میلیاردی در حاشیه‌ شهر کرمان کشف شد

وزارت راه و شهرسازی 62 هزار میلیارد تومان به طرح ملی مسکن کمک کرد

نماز جمعه در 13 پایگاه کرمان اقامه نخواهد شد

اراضی شهرداری کرمان برای طرح ملی مسکن تهاتر می‌شود

استاندار: اراضی مرغوب شهری طرح مسکن کرمان تامین می‌شود

ایران به ادعای ارعاب رای‌ دهندگان آمریکایی واکنش نشان داد

دستگیری کلاهبرداران اینترنتی در انار

باند سرقت 25 تُن پسته متلاشی شد

دولت شتاب زده بحث بیمه سلامت را آغاز کرد/باید سیستم تشویقی برای کادر درمان در نظر گرفت

تامین زمین طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای کرمان و سیرجان همچنان با مشکل روبرو است

قیمت هر متر مسکن در 27 مرکز استان کشور زیر 10 میلیون تومان

کشف 3 جسد در لنگرود؛ قاتل دستگیر شد

لزوم رعایت بیشتر ضوابط بهداشتی در کیش

خرید از کارتخوان‌ های سیار خیابانی ممنوع

افزایش واردات انسولین در 7 ماه اخیر

پلیس: کارِ مقابله با کرونا از ارشاد گذشته است

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 1 آبان 99

200 کامیون گوجه‌ فرنگی ایران از عراق برگشت خورد

برگزاری نشست هماهنگی و تبادل نظر جهت حفاظت از پلنگ ایرانی و غاز پیشانی سفید کوچک دراستان بوشهر

خسارت سالانه شش هزار میلیارد تومانی گرد وغبار به پنج استان کشور

تشییع و تدفین پیکر جانباز شهید ناجا در بافت

درمان 1200 معتاد متجاهر در کرمان

661 کیلو مواد افیونی در کرمان کشف شد

کشف 161 کیلوگرم تریاک از پژو 405 در بافت

ویروس کرونا طی 24 گذشته جان 16 کرمانی را گرفت

نماز جمعه فردا در 14 نقطه از کرمان برگزار نمی‌شود

جانباز قطع نخاع ناجا آسمانی شد

16 نفر بر اثر ابتلاء به کرونا در کرمان جان باختند

راه اندازی مرکز منطقه ای سلامت در جزیره کیش

حمله وحشیانه پسر مواد فروش به پدر

ماجرای مرگ خبر سازِ دانش‌ آموز 13ساله در ارومیه

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1 آبان 99

پروانه سلحشوری: مردم در 1400 رای نمی‌ دهند

آقای نمکی، مردم خسته‌ اند، یک کلام: استعفا بدهید

کرونا آمار دستفروشان تهران را افزایش داد

یک هزار و 700 واحد مسکن مهر در کرمان به بهره برداری رسید

یک هزار و 116 واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در کرمان افتتاح شد