کرمان رصد

آخرين مطالب

توپ التهاب بازار لاستیک در زمین کیست؟ اقتصادي

توپ التهاب بازار لاستیک در زمین کیست؟
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - ایسنا/کرمان در روزهای گذشته ارز لاستیک از دولتی به نیمایی تغییر کرد و همین مساله سبب شد که به گفته دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیون‌داران قیمت لاستیک چهار برابر شود و دوباره التهابی در بازار لاستیک در کشور به وجود آید

"مهدی صیفوری" معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای شمال استان کرمان درباره آشفته بازاری در زمینه لاستیک ایجاد شده که رانندگان را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است گفت: کمبود لاستیک وجود دارد ولی از افزایش قیمت آن اطلاعی ندارم زیرا قیمت لاستیک‌ها را سازمان صنعت، معدن و تجارت تعیین می‌کند.
وی بیان کرد: توزیع لاستیک خودروهای سنگین به صورت سهمیه‌ای است و اداره کل راهداری موظف به توزیع عادلانه آن بین رانندگان می‌باشد اما با توجه به اینکه اکثر لاستیک های خودروهای سنگین وارداتی بوده و در این زمینه کمبود واردات داشته ایم، امسال توزیع ما نسبت به سال قبل کمتر بوده است.
معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شمال استان کرمان با بیان اینکه میزان اختصاصی سهمیه لاستیک به استان را سازمان صنعت، معدن و تجارت مشخص می‌کند، تصریح کرد: در سال جاری و تاکنون 16 هزار و 541 حلقه لاستیک در شمال استان کرمان به صورت حواله به رانندگان ماشین‌های سنگین داده‌ایم که با توجه به کمبود لاستیک نسبت به متقاضی آن، از سازمان صمت درخواست داریم سهمیه لاستیک ناوگان برون شهری را افزایش دهند.
"علی اکبر مشرفی" سرپرست گروه صنعتی بارز در پاسخ به این سوال که به چه علت قیمت لاستیک در کشور دوباره افزایش پیدا کرده است؟ به ایسنا گفت: واقعا دلیل گرانی‌هایی که اکنون در کشور در بازار لاستیک به راه افتاده است را نمی دانیم. هم اکنون تولید لاستیک ما در کشور بسیار خوب است ضمن آنکه سطح کیفی لاستیک های تولیدی در کشور هم بالا می باشد.
وی تاکید کرد: میزان لاستیک‌های سواری مورد نیاز کشور سالانه حدود 20 میلیون حلقه است که همه این نیاز در داخل کشور تولید می‌شود حالا شاید در برخی سایزهای خاص با کمبود روبرو باشیم اما در تولید لاستیک‌های ماشین‌های سواری و معمولی هیچ کمبودی وجود ندارد لذا اصلا بنده دلیل این گرانی را نمی‌دانم.
سرپرست گروه صنعتی بارز درباره لاستیک‌های خودروهای باری نیز عنوان کرد: در حال حاضر 30 تا 35 درصد لاستیک های تمام سیمی خودروهای باری کشور توسط کارخانه بارز تولید می‌شود و مابقی نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود. اکنون به میزان لازم در کارخانه لاستیک داریم اما متاسفانه ما نمی‌توانیم آنها را بفروشیم به‌گونه‌ای که این مهم به یکی از مشکلات ما تبدیل شده است.
مشرفی ادامه دارد: تاکید می‌کنم که لاستیک باری تولیدی ما به میزان قابل قبولی وجود دارد به طوری که همه انبارهای ما پر هستند اما در سامانه فروش دچار مشکل هستیم زیرا متقاضی وجود ندارد.
وی با تاکید برآنکه مشکلی در تامین لاستیک وجود ندارد، در ادامه با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر گرانی لاستیک در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی اظهار کرد: اگر کمبودی هم وجود دارد قطعا دلیل آن تولید یا واردات نیست و لاستیک زیادی در مملکت وجود دارد.
سرپرست گروه صنعتی بارز اعلام کرد: حداقل ما در یک ماه گذشته هیچ تغییری در قیمت لاستیک نداشتیم و اگر گرانی هم است در بازار دارد اتفاق می‌افتد که اطلاعی از قضایای آن نداریم، ضمن آنکه ما به شدت نظارت می‌کنیم که تایرهای که ما به نمایندگان فروشمان می‌دهیم با قیمت مصوب به دست مصرف‌کننده برسد.
وی با بیان این مطلب که مشکل فرهنگی مردم یکی از مشکلات کشور است، تصریح کرد: بسیاری از رانندگان باوجود آنکه نیازی به لاستیک ندارند از ترس آنکه ممکن است قیمت لاستیک در آینده گران شده و نتوانند خریداری کنند، به بازار هجوم آورده‌اند و بی جهت لاستیک می‌خرند که این امر یک بازار کاذبی ایجاد کرده است.
مشرفی درباره کیفیت لاستیک‌های تولید داخل در قیاس با مشابه خارجی آن نیز به ایسنا گفت: به جرات می توان گفت که کیفیت لاستیک‌های تولید داخل به مراتب بیشتر از نمونه های مشابه خارجی آن است و کیفیت لاستیک های تولید داخل در حد قابل قبولی است و ما در کیفیت تایر هیچ مشکلی نداریم.
وی خطاب به مردم گفت: نگرانی بی‌مورد درباره لاستیک نداشته باشند و بی جهت به بازار لاستیک هجوم نیاورند. هر کس نیاز به لاستیک دارد اقدام به خرید کند و اگر چنین کنند ظرف 15 روز آینده التهاب بازار لاستیک به اتمام می‌رسد و تایر با قیمت مناسب و ارزان به مردم عرضه می‌شود.
"سینا خسروی" معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز در این باره به ایسنا می‌گوید: متاسفانه ارز 4200 تومان دیگر از سوی دولت و بانک مرکزی برای خرید لاستیک اختصاص داده نمی‌شود و اکنون لاستیک با ارز نیمایی وارد کشور می‌شود.
وی با بیان اینکه لاستیک بارز در یک ماه گذشته افزایش قیمت نداشته است، تصریح کرد: براساس مصوبات صورت گرفته قیمت لاستیک تولید داخل 60 درصد افزایش پیدا خواهد کرد که این قیمت جدید از اول مهرماه اعمال خواهد شد که متاسفانه شاهد هستیم در برخی از سبدهای فروش، از شهریورماه این 60 درصد افزایش قیمت اعمال شده است.
خسروی با بیان اینکه در حال حاضر راهداری لاستیک‌هایی را که از قبل در انبارهای خود با همان قیمت ارز 4200 تومانی داشته به رانندگان عرضه می‌کند که البته مقدار آنها کم است افزود: شنیده‌ها حاکی از آن است که مقداری لاستیک با ارز 4200 تومانی بزودی خریداری و وارد کشور خواهد شد که امیدواریم با این اقدام تا ابتدای مهرماه این مشکل تاحدودی حل شود.
معاون بازرگانی سازمان صمت شمال استان کرمان با بیان اینکه سهمیه لاستیک برای استان ها ثابت نیست، اظهار کرد: باتوجه به اینکه لاستیک خودروهای سنگین هم اکنون با ارز نیمایی عرضه می‌شود لذا قدرت خرید عاملان ما نیز کاهش یافته است و همین امر سبب شده تا حدودی با کمبود لاستیک خودورهای سنگین در کشور روبرو باشیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 5 مهر 99

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 5 مهر 99

برگزاری اولین جلسه کارگروه مدیریت پسماند شهرستان نمین در سالجاری

بررسی مسائل زیست‌محیطی تالاب جازموریان، دغدغه مسئولان محلی

برگزاری وبینار روز ملی غار پاک در اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

400 بال فلامینگو مهمان تالاب گاوخونی

لزوم ثبت نام در سامانه ثنا برای شرکت در مناقصه ها و مزایدات منطقه 19

«تهران من» چگونه به کمک شهروندان برای مقابله با کرونا آمد

یادمان «سرباز وطن» در اراضی عباس آباد نصب می شود

مفهوم حکمرانی خوب از شهرداری‌ها آغاز می‌شود

مدافعان سلامت ، تداعی کننده رشادت های دوران دفاع مقدس هستند

مهلت ارسال آثار مسابقه عکس محرم تمدید شد

135میلیارد تومان تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در لرستان پرداخت شد

کتاب "توسعه به مثابه توانمند سازی حکومت " منتشر شد

خرید و فروش ارز مشروط شد

یارانه میلیاردی برای استخر‌های لاکچری تهران

ماجرای بلیط 64 میلیونی تهران - استانبول!

رویترز: افزایش بی‌ سابقه فروش نفت ایران

چرا طرح «کهاب» در پمپ بنزین‌ها اجرا نمی‌شود؟

مرغ را گرانتر نخرید

کار ویژه دستیاران ژاوی روی نقاط ضعف و قوت پرسپولیس

تجهیز تهران به 22 ایستگاه شتاب نگاری زلزله

بازتعریف شهر و شهروند در هفته تهران

توانمندسازی و مهارت آموزی کودکان کار منطقه 15

برگزیدگان «تهران به روایت شفاف» معرفی شدند

36 نانوایی جیرفت اخطار بهداشتی دریافت کردند

طرح‌های اقتصاد مقاومتی رفسنجان با کمبود منابع بانکی روبرو هستند

قلعه‌نویی: پرسپولیس و استقلال آبروداری کردند

شهدای منا بر دیواره های شهر

ورود همشهری و شهروند به بورس تا پایان سال 1399

ورود اولین محموله واکسن آنفلوآنزا به کرمان/توزیع فقط در بیمارستان‌ها

تندروان: مقابل شهرداری ارومیه با تمرکز بازی کردیم/ روی توپ‌های اول موفق بودیم

صدور 2062 کارت بلیت خبرنگاری سال 1399

«املاک من» در «تهران من»

کاهش روند اداری راه‌اندازی مشاغل خانگی در استان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوشهر: برای توسعه اشتغال مولد باید تلاش کنیم

سرهنگی در مراسم امضای تفاهم نامه با مرکز تربیت مربی کرج: تقویت نگرش کارآفرینانه و توانمندسازی دانش ­آموزان از اهداف این تفاهم نامه است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل مطرح کرد: 2100 نفر نیروی شغل اولی از طریق طرح یارانه دستمزد مشغول به کار می شوند

کتاب ملی جهش تولید در اهواز رونمایی شد

تقدیر رئیس مرکز توسعه سلامت کیش از مدافعان سلامت در جزیره

گزارشی از کارنامه پربار و نقش محوری زنان در دفاع مقدس

پیام تسلیت مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت شهادت جانباز دفاع مقدس

مرگ زن تهرانی در انفجار نارنجک مرموز!

احضار سفیر ایران به وزارت خارجه فرانسه

احتمال اعلام سازش عمان و سودان با اسرائیل

افزایش حقوق تا 90 درصد شاغلان هم تراز

نوبت‌دهی در مرکز تعویض پلاک کرمان به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود

کشف 245 کیلو تریاک در زهکلوت

اعلام جزئیات تغییر سن بازنشستگی در سازمان تامین اجتماعی

شغل جدید صبا راد، مجری پرحاشیه، در ترکیه + عکس