کرمان رصد

آخرين مطالب

آیا کرونا ویروس در هوا پخش می شود؟/ چگونه باید ایمن بمانیم؟ اجتماعي

آیا کرونا ویروس در هوا پخش می شود؟/ چگونه باید ایمن بمانیم؟
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - ایسنا/کرمان برخی از دانشمندان نسبت به رشد نشانه ها و شواهد در مورد انتقال ویروس کرونا از طریق هوا هشدار داده اند اما چه فعالیت های موثری باید انجام بدهیم تا ایمن بمانیم؟

به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین ، مطابق با اعلام سازمان بهداشت جهانی WHO، انتقال از طریق هوا یا انتقال هوایی شامل قطرات ریز حاوی ویروس است که به صورت معلق در هوا (تعلیق مایع یا جسم بصورت گرد و گاز در هوا) بوده که این معلقی در هوا در مدت زمان طولانی و در مسافت های بیشتر از یک متر با جریان هوا حمل می شود.
این قطرات، کمتر از 5 میکرون قطر دارند و حاوی ویروس های کمتری نسبت به قطرات بزرگ تنفسی بوده اما برخلاف این قطرات، به سرعت به زمین نمی افتند.
چگونه انتشار از طریق هوا نقش بزرگی در شیوع ویروس کرونا دارد؟
هنوز این نقش واضح و آشکارا نیست. برخی از آزمایشات آزمایشگاه ها، نشان داده که ویروس کرونا می تواند برای ساعت های طولانی در هوا معلق بوده و زنده باشد اما این موارد "شرایط واقعی زندگی" نیستند.
از سوی دیگر سازمان بهداشت جهانی WHO می گوید نمی توان نقش انتشار از طریق ذرات معلق در هوا را در بین افراد در محیط های شلوغ مانند رستوران ها، کلاس های سرود و هم خوانی و باشگاه های تناسب اندام که سیستم تهویه هوا مناسبی ندارند، رد کرد و این خوشه ها می توانند از طریق انتقال با قطرات بزرگتر گسترده شوند.
پروفسور "دیوید هیمان" استاد اپیدمیولوژیست بیماری های عفونی در دانشکده پزشکی و بهداشت حاره ای لندن و رییس گروه مشاوره استراتژیک و فنی سازمان بهداشت جهانی در مورد خطرات عفونی، می گوید "می دانیم که انتقال کووید 19 از طریق قطرات بزرگ ممکن است".
در حالی که این بیماری می تواند توسط ذرات معلق در هوا انتشار پیدا کند، اما این اپیدمیولوژیست می گوید "نشانه های کمی (به جز در مکان های پزشکی که پتانسیل تولید کننده این ذرات معلق در آنها وجود دارد) از انتقال ویروس در فاصله های زیاد، توسط ذرات معلق در هوا وجود دارد."
وی گفت: "نشانه های محدودی وجود دارد که ویروس از طریق ذرات معلق در هوا ناشی از صحبت، سرفه یا عطسه کردن می تواند بیش از یک متر انتشار پیدا کند و نشانه های محدودی وجود دارد که انتقال از طریق ذرات معلق در هوا نقشی قابل توجهی در انتشار کووید 19 در جامعه داشته باشد."
اما هرکسی با این موضوع موافق نیست. در نامه سرگشاده هفته گذشته به سازمان بهداشت جهانی، 239 دانشمند از سراسر جهان، نگرانی خود را نسبت به افزایش انتقال ویروس از طریق ذرات معلق در هوا در فواصل طولانی تر را مطرح کرده اند.
انتقال هوا چه معنایی برای پوشش ما ایجاد می کند؟
"هیمان" می گوید: پوشش های پارچه ای برای محافظت افراد در برابر فرد آلوده به کووید 19 به ویژه زمانی که رعایت فاصله گذاری اجتماعی خیلی سخت است، امری خیلی مهم می باشد که این اقدام می تواند در صورت شیوع ویروس از طریق ذرات معلق در هوا نیز مهمتر و موثرتر باشد.
برای حفاظت در برابر عفونت از طریق پوشش ها، ماسک های تنفسی 95N بهترین نوع ماسک می باشد. برای عفونت از طریق چشم ها نیز، کارشناسان هشدار داده اند که شیلدها تنها محافظ در برابر قطرات بزرگ می باشند که باید بیشتر زمانی استفاده شود که افراد در مدت زمان طولانی و در فاصله نزدیک با دیگران هستند (مانند آرایشگاه ها)
چه اقدامات دیگری باید انجام شود؟
نویسندگان این نامه سرگشاده می گویند شستن دست ها و رعایت فاصله اجتماعی مهمترین اقدام است اما آنها می گویند برای کنترل آلودگی های هوایی باید با استفاده از فیلترهای هوا و لامپ های UV تهویه مناسبی را در داخل محیط ایجاد کرد.
پروفسور "کاترین نایکس" استاد مهندسی محیط زیست دانشگاه لیدز که این نامه سرگشاده را امضا کرده است می گوید: "نشانه های کمی از انتقال کووید 19 به وسیله ذرات معلق در هوا برای مسافت های طولانی وجود دارد اما ذرات معلق در هوا می توانند خطری را در سراسر محیط بسته ایجاد کنند"
پروفسور "پل هانتر" استاد پزشکی دانشگاه آنجلیای شرقی می گوید "شواهد نشان می دهد که انتشار قطرات مهمترین فاکتور برای کنترل این بیماری است اما اگر انتقال هوا قابل توجه باشد می تواند پیامدهای مهمی برای محیط های بسته باشد. دیگر ما نباید هیچ محیطی بسته ای را دوباره باز کنیم. نباید هیچ سالن ورزشی باز شود حتی اگر مردم از ماسک نیز استفاده کنند."
وی اضافه می کند" این بدین معنا خواهد بود که فاصله اجتماعی باید بیشتر از 2 متر باشد و استفاده گسترده از ماسک های N95 را در بیمارستان ها شاهد خواهیم بود."
باید در مورد سیستم های تهویه نگران باشیم؟
خطر گرفتن کووید 19 در مکان های عمومی و خارج از خانه نسبت به داخل خانه بیشتر است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا توصیه می کند که در محیط های بسته پنجره ها را باز نگه دارید یا سیستم تهویه مطبوع را تنظیم کنید.
پروفسور "لیندا بولد" استاد سلامت عمومی دانشگاه ادینبورگ می گوید "با بازگشایی مجدد بیشتر مکانها، تهویه مناسب از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود و می تواند به معنای عادت کردن در باز گذاشتن پنجره ها حتی در زمستان باشد"
آیا سیستم های تهویه مطبوع (Air Conditioning) امن هستند؟
بولد می گوید "شواهد در مورد تهویه مطبوع تا به امروز قوی نیست، اما برخی از سیستم هایی که هوای داخل را به سادگی گسیل می کنند، احتمالا فواید محدودی داشته و ممکن است خطراتی را ایجاد کنند"
گزارشی از مرکز کنترل و پیشگیری از بیمارهای اروپا، به این نتیجه رسیده است که سیستم های گرمایشی، تهویه ها و سیستم های تهویه مطبوع (HVAC) می توانند قطرات بزرگی که حاوی کرونا ویروس باشد را فیلتر کنند، اگرچه جریان هوا قادر است این قطرات را به فواصل طولانی انتقال دهد.
این گزارش همچنین می گوید چنین سیستم هایی می توانند در صورت چرخش هوا منتشر کننده ذرات کووید 19 معلق در هوا باشند. اما این گزارش اضافه کرده است "در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر آلودگی انسان به کووید 19 ناشی از ذرات معلق در هوا از مجاری سیستم تهویه HVAC وجود ندارد".
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

به زودی 6/5 کیلومتر از بزرگراه شهید نجفی رستگار قابل تردد می شود

بازپیرایی چهره محله های مرکزی شهر

ظهور پدیده ای به نام نماکشی

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در آذربایجان غربی: باید تلاش کنیم با توسعه آموزش‌ها، تغییر را در جامعه رواج دهیم

پیشکسوتان دفاع مقدس کرمان در کرمان تجلیل شدند

رهایی گروگان در رفسنجان

سارق ویلاهای «هفت باغ» دستگیر شد

دپوی دام‌های قاچاق لو رفت

بهره برداری از فاز2 پروژه شهید نجفی رستگار تا آبان 1399

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور: هدف‌گذاری برنامه‌ها باید بر اساس توانمندسازی باشد

جدی ترین چالش برای ارائه تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان تضامین بانکی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل: توسعه مشاغل خانگی نقش مهمی در تحقق اهداف شعار امسال دارد

50 درصد تعهد اشتغال استان قزوین تحقق یافت

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه: تعاونی نسخه فوری حل اشتغال جوانان است

سهمیه هرمزگان در اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی 2300 نفر تعیین شد

تعاونی مسکن مهر استان زنجان 100 درصد تعهدات خود را انجام داده است

ثبت‌نام بیش از 3 هزار کارگر گلستانی در طرح اقدام ملی مسکن

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: برای تحقق عدالت اجتماعی در جامعه باید تلاش کنیم

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: کمک به تامین اشتغال ایثارگران از رسالت‌های ماست

مدیرکل بهزیستی استان البرز : نظارت دقیق ،مستمر و شفافیت راهکار موثر در پیشگیری از فساد و آسیبهاست

جزئیات کشف جسد یک زن از سطل زباله در مشهد

مخالفت ستاد ملی کرونا با بازگشایی صنوف تعطیل

سفر به شمال با بی‌ توجهی به وضعیت قرمز

احتمال اضافه شدن زبان «چینی» به آموزش مدارس

کرمان کانون بلامنازع مقاومت ایران است

اجرای 40 نمایش میدانی در بوستان‌های شهر تهران+جدول اجراها

آسیب شناسی طرح تفصیلی تهران به پایان رسانده است

آسیب شناسی طرح تفصیلی تهران به پایان رسید

76 پایگاه انتخاب رشته کنکور سراسری در کرمان راه‌اندازی شد

راه‌اندازی 76 پایگاه انتخاب رشته کنکور سراسری در استان کرمان

افزایش نجومی قیمت ملک در 5 سال

خواننده جوان پاپ درگذشت+ علت فوت و عکس

الهام چرخنده مهاجرت کرد؟! شایعه یا واقعیت؟ + عکس

ابلاغ سند کاهش خطرپذیری بلایا به شهرداران مناطق 22 گانه

دستگیری سارق قطعات خودرو در کرمان

214 کیلو تریاک از بار علوفه کشف شد

لاله‌زار خنک‌ترین نقطه کشور در کرمان

رکاب‌زنی سفرای خارجی همزمان با روز جهانی بدون خودرو

رکاب‌زنی مدیران شهری همزمان با روز جهانی بدون خودرو

نفس تازه تهران

گرامیداشت هفته دفاع مقدس در مترو

اجرای 11 پروژه کوچک مقیاس در محله های کم برخوردار

خدمات‌رسانی ویژه اتوبوسرانی به 4 هزار جانباز و معلول

افزایش 10 تا 15 درصدی مبتلایان به کرونا در کرمان طی 2 روز گذشته

اثرگذاری بازرسی‌ها بر کنترل قیمت‌ها

آغاز برنامه های هفته دفاع مقدس با نمایشگاه عکس در کیش

پروازهای تهران به استانبول مجددا برقرار شد

رویترز: آمریکا بیش از 20 مقام ایرانی را تحریم می‌ کند

جیم کری، جوکر پیر می شود؟ + توضیحات بیشتر

موارد بستری کرونا در کرمان ظرف 2 روز 20 درصد افزایش یافت