کرمان رصد

آخرين مطالب

بر اساس گزارش سازمان بازرسی کل کشور؛ شرکت های صندوق های بازنشستگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رتبه اول شفافیت را کسب کردند وزارت رفاه

بر اساس گزارش سازمان بازرسی کل کشور؛ شرکت های صندوق های بازنشستگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رتبه اول شفافیت را کسب کردند
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بر اساس گزارش سازمان بازرسی کل کشور ، شرکت های وابسته به صندوق های بازنشستگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توانسته اند رتبه اول شفافیت را در زمینه بارگذاری صورت های مالی در سامانه بورس به خود اختصاص دهند .

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، "حجت میرزایی " همچنین از رونمایی «سامانه های شفافیت» این وزارتخانه با قابلیت گزارش دهی عمومی مستمر با حضور محمد شریعتمداری در شنبه هفته آینده خبر داد.
وی اظهار کرد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا به امروز به طور مجدانه وعده های شفافیت را پیگیری کرده اند و بخش بزرگی از آن طی دو سال گذشته انجام شده و شنبه آینده گزارش آن در قالب رونمایی از سامانه های شفافیت، به مردم، نمایندگان مجلس و دولت ارائه خواهد شد.
میرزایی، شفافیت را از یک سو «راهبرد» و از سوی دیگر «ابزار» دانست و گفت: مسیر بلند مدت توسعه از شفافیت تمام عیار و حداکثری عبور می کند. 
وی در عین حال شفافیت را ابزاری برای افزایش بهره وری، انضباط مالی، ایجاد حس تعلق عمومی در جامعه، افزایش سطح اعتماد، نظارت و کنترل مدیران دانست. 
معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که فساد در نتیجه کاهش سطح شفافیت ایجاد می شود، خاطرنشان کرد: در واقع ویروس فساد در جایی زندگی می کند که نور آگاهی و شفافیتی در آنجا وجود ندارد و به هر اندازه که بتوان شفافیت را در حوزه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی افزایش داد از رشد این ویروس جلوگیری می شود.
به گفته میرزایی، فساد مانند موریانه ای است که به جان اعتماد اجتماعی، تولید و بهره وری افتاده و بنیان های رشد و توسعه را از بین می برد.وی ، علاج این درد را نظارت عمومی و شفافیت حداکثری دانست و تاکید کرد: بدون شفافیت و گزارش دهی امکان نظارت عمومی کاهش پیدا می کند و این دو جزء بسیار ضروری هستند؛ بنابراین از یک سو باید رسانه های مستقل، احزاب، نهادهای مدنی و انجمن های رسته ای و تخصصی ، نمایندگان مردم و ذینفعان بتوانند عملکردها و فرایندها را به طور کامل مشاهده و ارزیابی و نقد کنند و بر تخصیص ها ،پرداخت ها ،مجوزهای غیر متعارف یا اختصاصی نظارت داشته باشند و از سوی دیگر، آثار و پیامدهای آن بر همگان آشکار شود . 
معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: هر موهبت کمیابی از جنس ثروت، قدرت و اطلاعات که در اختیار کسی قرار می گیرد باید برای همگان قابلیت پایش و رصد داشته باشد . 
وی افزود: صندوق های بازنشستگی و به طور عام همه سازمان ها و بنگاه های بخش عمومی در تمامی کشورها زمینه ایجاد فساد و حیف و میل اموال را دارند و هیچ اقدامی مهمتر از شفافیت برای کاهش فساد در آنها نیست.
میرزایی افزود: بنابراین نظارت عمومی و آگاهی مالکان، ذینفعان و عموم مردم از آنچه که در صندوق ها می گذرد باید افزایش یابد و ساز و کارهای مشارکت و نظارت سازمان یافته را فراهم کرد. 
معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: رییس محترم جمهوری، توسعه شفافیت را برنامه ویژه و محوری اعلام کردند و آقای شریعتمداری نیز در جلسه رای اعتماد آبان سال 97 متعهد شدند که ساز و کارهای شفافیت را در صندوق های بازنشستگی به صورت حداکثری دنبال کنند. 
وی با بیان این که در دوسال گذشته این ساز و کارها به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است، تاکید کرد: نتیجه آن، ایجاد بنگاه هایی در بالاترین سطح شفافیت است که در مقایسه با سایر بنگاه های اقتصادی بخش عمومی در رتبه اول شفافیت، پایش و رصد عمومی قرار دارند، آنچه در عمل اتفاق افتاد ایجاد سامانه BI ( سامانه هوش تجاری) در همه بنگاه های شستا و صندوق های بازنشستگی کشوری بود . 
میرزایی در این باره توضیح داد : 250 تراکنش عملیاتی، مالی و بازرگانی از ریزترین و جزئی ترین فعالیت این بنگاه ها قابل رصد و پایش است. 
معاون امور اقتصادی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی افزود: سامانه هایی که امکان نظارت و گزارش دهی از دارایی ها و فرایندهای تصمیم گیری را فراهم می کنند از جمله سامانه های دارایی ها و املاک که همه املاک و دارایی های وابسته شناسنامه دار شده است با همه ویژگی ها از حیث مقیاس، ارزش مالی، محل وقوع و نوع کاربری به طور شفاف در این سامانه ها فهرست شده است.وی تصریح کرد: مشخصات و ویژگی های سنی، تحصیلی و سوابق نزدیک به 1200 مدیر در سامانه ای متمرکز در سایت وزارتخانه به صورت آنلاین و برخط منتشر شده است.
میرزایی بیان کرد: سامانه های مربوط به جلسات هیات مدیره ها ، مجامع عمومی شرکت ها و هلدینگ ها که به صورت هفتگی به هنگام می شود نیز در این سامانه قابل مشاهده و دسترسی است و هیچ تصمیم و مصوبه ای در شرکتی مخفی و پوشیده باقی نمی ماند و به صورت دائم و مستمر توسط هلدینگ های بالاسری رصد می شود .
به گفته وی، تمامی دعاوی و پرونده های عمومی که له یا علیه هر کدام از بنگاه ها در جریان است با ویژگی ها، ابعاد، اضلاع آن پرونده و حتی مشخصات وکیل، سیر دادرسی و یا احکامی که درباره آنها صادر شده در این سامانه به طور کامل قابل مشاهده و دسترسی است . 
وی در این باره توضیح داد: همه قراردادهایی که این بنگاه ها با افراد حقیقی و حقوقی بسته اند ، ارزش آنها، فرایند شکل گیری و موضوع قرارداد به طور کامل در این سامانه ها قابل دسترسی است؛ البته برخی از این ها، قابلیت افشای عمومی دارد، برخی در سطح صندوق ها و وزارتخانه قابل مشاهده است و برخی از این اطلاعات به دلیل صرفه و صلاح بنگاه ها به دور از چشم بنگاه های رقیب صورت می گیرد.
معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بخشی از اقداماتی که در حوزه شفافیت ایجاد شده در شنبه آینده در قالب یک سامانه مرکزی رونمایی خواهد شد ، تصریح کرد: مهمترین اقدامی که برای توسعه شفافیت صورت گرفته است روند بورسی شدن بنگاه هاست.
وی با بیان این که بیش از 80 درصد ارزش بنگاه های وابسته به صندوق ها امروز در بورس قرار دارند و تا پایان سال این سهم به بیش از 85 درصد می رسد، خاطرنشان کرد: اطلاعات و عملکردهای مالی، عملیاتی و مشخصات مدیران این بنگاه ها چه بورسی و غیربورسی در سایت سازمان بورس اوراق بهادار ( کدال) قابلیت رهگیری و مشاهده عمومی دارد.
وی درباره بنگاه هایی که تا کنون بورسی نشده اند نیز توضیح داد: بخش زیادی از این بنگاه ها تا پایان سال بورسی می شوند و اطلاعات مالی آنهائی که بورسی نیستند نیز در سایت سازمان بورس اوراق بهادار به طور مستمر بارگذاری شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: رونمایی از سامانه‌های شفافیت، نمود بارز مبارزه با فساد است

بیش از 11 هزار نفر در استان زنجان برای مسکن کارگری ثبت نام کردند

«خانه صادقی سیرجان» موزه می‌شود

به زودی 6/5 کیلومتر از بزرگراه شهید نجفی رستگار قابل تردد می شود

بازپیرایی چهره محله های مرکزی شهر

ظهور پدیده ای به نام نماکشی

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در آذربایجان غربی: باید تلاش کنیم با توسعه آموزش‌ها، تغییر را در جامعه رواج دهیم

پیشکسوتان دفاع مقدس کرمان در کرمان تجلیل شدند

رهایی گروگان در رفسنجان

سارق ویلاهای «هفت باغ» دستگیر شد

دپوی دام‌های قاچاق لو رفت

بهره برداری از فاز2 پروژه شهید نجفی رستگار تا آبان 1399

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور: هدف‌گذاری برنامه‌ها باید بر اساس توانمندسازی باشد

جدی ترین چالش برای ارائه تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان تضامین بانکی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل: توسعه مشاغل خانگی نقش مهمی در تحقق اهداف شعار امسال دارد

50 درصد تعهد اشتغال استان قزوین تحقق یافت

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه: تعاونی نسخه فوری حل اشتغال جوانان است

سهمیه هرمزگان در اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی 2300 نفر تعیین شد

تعاونی مسکن مهر استان زنجان 100 درصد تعهدات خود را انجام داده است

ثبت‌نام بیش از 3 هزار کارگر گلستانی در طرح اقدام ملی مسکن

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: برای تحقق عدالت اجتماعی در جامعه باید تلاش کنیم

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: کمک به تامین اشتغال ایثارگران از رسالت‌های ماست

مدیرکل بهزیستی استان البرز : نظارت دقیق ،مستمر و شفافیت راهکار موثر در پیشگیری از فساد و آسیبهاست

جزئیات کشف جسد یک زن از سطل زباله در مشهد

مخالفت ستاد ملی کرونا با بازگشایی صنوف تعطیل

سفر به شمال با بی‌ توجهی به وضعیت قرمز

احتمال اضافه شدن زبان «چینی» به آموزش مدارس

کرمان کانون بلامنازع مقاومت ایران است

اجرای 40 نمایش میدانی در بوستان‌های شهر تهران+جدول اجراها

آسیب شناسی طرح تفصیلی تهران به پایان رسانده است

آسیب شناسی طرح تفصیلی تهران به پایان رسید

76 پایگاه انتخاب رشته کنکور سراسری در کرمان راه‌اندازی شد

راه‌اندازی 76 پایگاه انتخاب رشته کنکور سراسری در استان کرمان

افزایش نجومی قیمت ملک در 5 سال

خواننده جوان پاپ درگذشت+ علت فوت و عکس

الهام چرخنده مهاجرت کرد؟! شایعه یا واقعیت؟ + عکس

ابلاغ سند کاهش خطرپذیری بلایا به شهرداران مناطق 22 گانه

دستگیری سارق قطعات خودرو در کرمان

214 کیلو تریاک از بار علوفه کشف شد

لاله‌زار خنک‌ترین نقطه کشور در کرمان

رکاب‌زنی مدیران شهری همزمان با روز جهانی بدون خودرو

رکاب‌زنی سفرای خارجی همزمان با روز جهانی بدون خودرو

نفس تازه تهران

گرامیداشت هفته دفاع مقدس در مترو

اجرای 11 پروژه کوچک مقیاس در محله های کم برخوردار

خدمات‌رسانی ویژه اتوبوسرانی به 4 هزار جانباز و معلول

افزایش 10 تا 15 درصدی مبتلایان به کرونا در کرمان طی 2 روز گذشته

اثرگذاری بازرسی‌ها بر کنترل قیمت‌ها

آغاز برنامه های هفته دفاع مقدس با نمایشگاه عکس در کیش

پروازهای تهران به استانبول مجددا برقرار شد