کرمان رصد

آخرين مطالب

بی تدبیری که کار دست مردم داد

همنشینی کرونا با معتادان متجاهر/ جولان معتادان در سطح شهر کرمان اجتماعي

همنشینی کرونا با معتادان متجاهر/ جولان معتادان در سطح شهر کرمان
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - عدم جمع آوری معتادان متجاهر در سطح شهر کرمان و حضور این افراد در میادین و معابر شهر کرمان در کنار مخدوش کردن چهره شهر مردم را نیز در معرض شیوع کرونا قرار داده است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: چند هفته قبل بود که خبرنگار مهر برای تهیه گزارش از وضعیت بازار قلعه محمود به بافت تاریخی شهر رفت، اما بیش از آنکه بی سامانی بافت فرسوده گریبان مردم این منطقه را گرفته باشد حضور گسترده معتادان در یکی از کهن‌ترین بازارهای استان کرمان مشهود و موجب نگرانی مردم بود.
گوشه گوشه این بازار مملو بود از دسته‌های معتادانی که گرد هم جمع شده و در حال استعمال مواد مخدر بودند «بازار قلعه محمود در تصرف معتادان / از گذر فرهنگی تا گذرگاه معتادان» اما مسئولان با وجود انتشار این گزارش به سادگی از کنار آن گذشتند.
چند روز بعد فیلمی از یکی از شهروندان در گروه‌های مجازی منتشر شد و این بار تعداد زیادی از معتادان در میدان تاریخی ارگ که هسته مرکزی بافت تاریخی شهر و ورودی بازار بزرگ محسوب می‌شود در حال استعمال مواد مخدر به نمایش گذاشته شد و تبعات اجتماعی زیادی پیدا کرد.
بازتاب این فیلم موجب شد مسئولان این بار عکس العمل از خود نشان دهند و این سوال مطرح شود که چرا طی شش ماه گذشته از شیوع کرونا کمپ‌های ترک اعتیاد بسته شده و معتادان در سطح شهر رها شده‌اند. در همین راستا دستور جمع آوری معتادان از این میدان صادر شد.

کرمان رصد

چند روز بعد از دستور جمع آوری معتادان یکی از عکاسان شهر کرمان که تصاویر متن این گزارش را تهیه کرده است برای بررسی وضعیت این میدان بعد از دستور جمع آوری معتادان به این مکان تاریخی رفت اما مورد حمله یکی از معتادان قرار گرفت و از ناحیه دست مجروح شد.
معتادان همچنان در بازار قلعه محمود پرسه می‌زنند
روز گذشته خبرنگار مهر برای بررسی میدانی جمع آوری معتادان به سطح شهر رفت، در اولین گام سری به بازار قلعه محمود زدیم، اوضاع با هفته قبل هیچ تفاوتی نداشت، تعدادی از معتادان در فضای مسقف و تاریک بازار گرد هم جمع شده و در حال استعمال مواد مخدر بودند با دیدن دوربین شروع به اعتراض کردند و تجربه حمله معتادان به عکاس کرمانی که هفته گذشته روی داد موجب شد دوربینم را پنهان کنم.
حضور معتادان بازار را هم نا امن کرده و زن و بچه‌های مردم جرأت عبور و مرور از داخل بازار را ندارند
سراغ مغازه لحاف دوزی وسط بازار رفتم، مغازه دار از حضور معتادان به شدت گلایه مند بود و می‌گفت: تعداد معتادها بیشتر شده چون نمی‌گذارند در معابر عمومی حضور یابند، به خصوص قبل از ظهر در بازار جمع می‌شوند از مسئولان می‌خواهیم هر چه زودتر فکری برای جمع آوری این افراد کنند در غیر این صورت حضورشان می‌تواند مشکلات زیادی را برای بافت تاریخی و اهالی این منطقه ایجاد کند.
قصاب ابتدای بازار هم می‌گفت: هفته قبل عرض کردم ما فقط وعده و وعید از مسئولان شنیده‌ایم ساماندهی این بازار در حد تیتر رسانه‌ها و بازدیدهای گاه و بیگاه مسئولان بوده است.
وی افزود: حضور معتادان بازار را هم نا امن کرده و زن و بچه‌های مردم جرأت عبور و مرور از داخل بازار را ندارند این وضعیت در طول شب بسیار بدتر هم می‌شود چون بازار درب ندارد در طول شب اینجا به مکانی برای شب گذرانی معتادان تبدیل می‌شود.

کرمان رصد

در آن سوی خیابان وضعیت بازار قلعه هم چندان بهتر نیست، کمی جلوتر یک مغازه عطاری و یا مغازه فالوده فروشی باز است وقتی به رفت و آمد مردم نگاه کنید بیشتر از مردم عادی معتادانی را می‌بینید که در حال رفت و آمد در اطراف بازار و به خصوص خانه‌های اطراف این بازار هستند سراغ کاروانسرای کوزه گران می‌روم درون غرفه‌ها در طبقه بالا چندین معتاد دور هم جمع شده‌اند.
ساختمان‌های اطراف راسته بازار قلعه محمود مکانی برای استعمال مواد مخدر شده‌اند
در حال استعمال مواد مخدر هستند و آنقدر مشغولند که من را نمی‌بینند از پله‌های روی پشت بام بازار می‌روم، کافیست کمی به حیات شبه خانه‌های اطرف نگاهی کنید ساکنان اکثر این خانه‌ها اتباع خارجی هستند و در حیات برخی از آنها هم معتادان گرد هم نشسته‌اند و از حضورم روی پشت بام بازار معترض می‌شوند.
معتادهای بعد از شیوع کرونا بیشتر شده‌اند
وارد بازار می‌شوم و سراغ یکی از مغازه‌ها می‌روم می‌گوید: معتادها بعد از شیوع کرونا بسیار بیشتر شده‌اند و در خانه‌های اطراف بازار که اکثراً به صورت خرابه هستند جمع می‌شوند و مواد مخدر مصرف می‌کنند، بارها نسبت به این اوضاع اعتراض کرده‌ایم اما اتفاق خاصی روی نداده است.
این مغازه دار می‌گوید: اکثر این افراد تزریقی و مسلماً دچار بیماری‌های مختلف هستند و حالا که کرونا شیوع پیدا کرده اوضاع سلامت این افراد نا مشخص است چند هفته قبل عنوان شد که کمپ‌های معتادان برای ساماندهی آنها مجدد باز شده اما هنوز هم رفت و آمدشان در بازار مشهود است.
خبری از ازدحام معتادان در میدان ارگ نیست
وارد چهارسو بازار می‌شوم و راسته بازار کرمان را به سمت میدان مشتاق طی می‌کنم و به میدان ارگ می‌رسم اینجا هم اوضاع بهتر نیست، هر چند که دیگر ازدحام معتادها دیده نمی‌شود اما اگر پای درد و دل مردم و مغازه دارهای حجره‌های اطراف بازار بنشینید دلشان از حضور این معتادها خون است.
حسن یکی از مغازه دارهای اطراف بازار است که می‌گوید: چند سال قبل گفتند این میدان باید به قلب گردشگری کرمان تبدیل شود، قرار بود اطراف میدان سنگ فرش و جلوی ورود خودروها هم گرفته و در نهایت میدان ارگ به پیاده راه تبدیل شود اما در حال حاضر بیشتر شبیه پارکینگی است که در لابه لای آن معتادها جولان می‌دهند.

کرمان رصد

وی از وجود بازار تاناکورا در اطراف میدان گلایه کرد و گفت: اگر می‌توانید سری به این بازار بزنید انواع وسایل دست دوم در این مکان فروش می‌رود و معتادها مشتری اصلی هستند.
وی گفت: هنوز هم در میانه میدان معتادها را می‌توان دید در حالی که این مکان یکی از زیبا و سرسبز ترین مناطق شهر و در مرکز کرمان و مجاور فرمانداری، دادگستری، آموزش و پرورش و مخابرات قرار دارد. از مسئولان می‌خواهیم به یک حرکت مقطعی و نمایشی اکتفا نکنند و میدان ارگ را از وجود معتادان و اراذل و اوباش پاکسازی کنند و اجازه دهند این میدان به پاتوق فرهنگی و صنایع دستی تبدیل شود.
از مسئولان می‌خواهیم به یک حرکت مقطعی و نمایشی اکتفا نکنند و میدان ارگ را از وجود معتادان و اراذل و اوباش پاکسازی کنند
برای فرار از گرمای طاقت فرسای تابستان به سمت میدان گنجعلیخان می‌روم تا در خنکای این بنای تاریخی استراحت کنم اما وضعیت این مکان هم بهتر نیست! در گوشه کنار میدان به راحتی می‌توان معتادان را مشاهده کرد این در حالیست که میدان گنجعلیخان قلب بازار کرمان است و مخدوش شدت چهره این بازار می‌تواند موجب ضربه جدی به گردشگری شود.
تعطیل شدن کمپ‌های تحت ماده 15 و 16 که در زمینه ترک اعتیاد و نگهداری معتادان بی خانمان با هزینه‌های اندک فعالیت می‌کنند، طی ماه‌های اخیر و عدم برنامه ریزی برای ساماندهی این افراد مشکلات عدیده ای برای شهر کرمان ایجاد کرده است.
این در حالی است که از 320 معتاد جمع آوری شده در سطح شهر کرمان هم اکنون 272 نفر در این کمپ‌ها نگهداری می‌شوند که نتیجه آزمایش کرونا 100 نفر مثبت بوده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدیرعامل شرکت انتشارات علمی و فرهنگی خبر داد: تحقق 75 درصدی اهداف فروش سال در 6 ماهه نخست

جذب آتش‌نشان زن تا 2 ماه آینده در تهران

توسعه شمالی خط 3 مترو با همکاری شهرداری منطقه یک

بهسازی معابر منطقه 15 با اجرای پیاده رو سازی

راه اندازی مجدد تصفیه خانه دریاچه شهدای خلیج فارس

شدت بارش‌ها در 6 استان «پرخطر» است

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 6 مهر 99

حریرچی: 10هزار دانش‌آموز کرونا گرفته‌اند

تکه هشتم پایتخت؛ پیشرو در اجرای پروژه‌های کوچک‌مقیاس

برگزاری بیش از 200 برنامه در هفته تهران

نیازمند پوست اندازی در صنعت گردشگری هستیم

آغاز کاشت گلهای پاییزه در شرق تهران

کرونا تا کنون جان 847 کرمانی را گرفته است

«شربتی» و «سهرابیان» آمدند/ «عباسی» رفت

حصر اقتصادی همچون حصر آبادان، شکسته می شود

چرا مبتلایان کرونا نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

اتهام رابطه نامشروع با یک زنِ شوهردار به بایدن

ساخت 4 هتل در استان کرمان تاپایان سال جاری

مهاجم پرسپولیس عازم پرتغال شد

پاداش پرسپولیسی‌ ها امروز پرداخت می‌ شود

بسیاری از واحدهای بوم‌گردی استان کرمان در حال فروپاشی

ارزیابی HSE از 41 مرکز درمانی منطقه 12

رییس دبیرخانه ستاد حمایت از مشاغل خانگی در گفت و گو با ایرنا مطرح کرد: ایجاد 35 هزار شغل در بخش مشاغل خانگی

شریعتمداری: صاحبان علم و فرهنگ خواسته ای جز قدرشناسی از حکومت ها ندارند

شاکرمی خبر داد: تامین اجتماعی، بیمه بیکاری سه ماهه ( خرداد تا مرداد) را پرداخت می کند

کیش، پیشگام در پیوستن به شبکه نسل پنجم

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 6 مهر 99

جهانگیری: ملت، مردانه پای کشور ایستاده است

شکارچیان 2 قطعه تیهو در عنبر آباد به دام افتادند

آزادی 172 مددجوی جرائم غیر عمد از زندان‌های کرمان

گزارشگر دیدار پرسپولیس و السد مشخص شد

عکسی که داغ استقلالی‌ ها را تازه می‌ کند

سهرابیان شاگرد قلعه‌نویی شد

مدیرکل: گردشگری کرمان به مهندسی جدید نیاز دارد

70 درصد بودجه شهرداری محقق شده است

بازنگری در طرح تفصیلی لازم است

اجرای 12 عنوان برنامه در هفته دفاع مقدس

برادر نخستین شهید جیرفت: دفاع مقدس سند افتخار ایران است

دادگاه تجاوز به دختر دانشجو توسط هنرمند جوان

اعلام آمار قربانیان کرونا در تهران

نامه محرمانه رئیس کمیسیون بهداشت به روحانی

شناسایی و ثبت یک گونه جدید از پرندگان در خراسان رضوی

شناسایی 180 گونه پرنده در نخستین سایت پرنده نگری کشور

حمایت از طبیعت و ارتقای معیشت جوامع بومی در اولویت صنعت گردشگری قرار گیرد

چنانچه مردم رعایت نکنند شرایط کرونا در جنوب کرمان شکننده خواهد بود

ترکیب احتمالی پرسپولیس مقابل السد قطر

زمان بیمه رایگان برای قالیبافان کرمانی تا سه‌شنبه تمدید شد

طرح تونل امیرکبیر 4 بار پیش از اجرا تغییر کرده بود

توزیع بیش از 205 هزار لیتر موادضدعفونی کننده میان سازمان‌های شهرداری

50 ناوگان نو برای حمل و جمع آوری پسماندهای پزشکی