کرمان رصد

آخرين مطالب

تهران صاحب 26 سامانه هشدار سریع زلزله می‌شود شهرداری تهران

تهران صاحب 26 سامانه هشدار سریع زلزله می‌شود
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - سامانه‌های هشدار سریع، چند ثانیه پیش از آغاز لرزش‌های اصلی اقدامات مؤثری برای جلوگیری از بروز اتفاقات ثانویه و کاهش خسارت انجام می‌دهند و تکمیل این سیستم، نیازمند همکاری تمامی سازمان‌های مربوط است

لحظاتی قبل از اینکه لرزش‌های زمین توسط ساکنان نزدیک به کانون زلزله حس شود، طلایی‌ترین لحظات برای مداخله و کاهش میزان خسارت است. خسارت‌هایی که به‌دلیل وقوع اتفاقات ثانویه رخ می‌دهد و اثراتی همپای لرزش زمین خواهد داشت. انفجار و ترکیدگی لوله‌های گاز، ترکیدگی لوله‌های آب، اخلال و حادثه در حرکت قطارهای مترو و... ازجمله این وقایع است که می‌توان چند ثانیه زودتر، فعالیت و عملکرد آنها را متوقف و از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری کرد. اولین بار در سال 1972 محققان ژاپنی طرح سامانه زنگ خطر زمین‌لرزه قوی 10ثانیه قبل از رسیدن امواج مخرب را پیشنهاد کردند و این طرح در قطارهای سریع‌السیر پیاده‌سازی‌ شد. یکی از موفق‌ترین عملکردهای این سامانه در سال 2003 در یکی از شهرهای ژاپن تأثیر خود را نشان داد و توانست با هشدار بموقع از رسیدن قطار به پلی که دچار آسیب بسیار شده بود جلوگیری کند. شهر تهران نیز نخستین بار در سال 1392 صاحب سامانه هشدار سریع شد و به‌صورت پایلوت و آزمایشی 4ایستگاه روی گسل مشا که در 40کیلومتری تهران واقع شده نصب شد و قرار است تعداد آن به‌زودی افزایش یابد.
تکمیل سامانه‌های هشدار سریع تا یک‌ماه آینده
افزایش سامانه‌های هشدار سریع به‌طور حتم از میزان خسارت و تلفات هنگام وقوع زمین‌لرزه خواهد کاست. تهران به‌دلیل گسل‌هایش، تراکم جمعیتش و تاسیسات گسترده زیربنایی‌اش به سامانه‌های بیشتری نیاز دارد تا اقدامات هرچند کوچک، اما بسیار مهم و تأثیرگذار را پیش از احساس لرزش‌های اصلی زلزله به اجرا درآورد. به همین دلیل سال گذشته سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با همکاری استانداری تهران 22نقطه دیگر را در محدوده پایتخت شناسایی و به‌عنوان نقاط مورد نظر برای ایستگاه‌های هشدار سریع انتخاب کردند. این ایستگاه‌ها با استان‌های مازندران، قم و سمنان همسایه و همجوار هستند. انتخاب این ایستگاه‌ها و تجهیز آنها کار مهمی بود چرا که باید در نقاطی انجام می‌شد که در معرض کمترین آسیب قرار می‌گرفت و از سرقت نیز در امان می‌بود.
به گفته رضا کرمی‌محمدی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ظرف یک‌ماه تا 45 روز آینده 22 سامانه هشدار سریع در اطراف تهران نصب شده و تعداد این سامانه‌ها به 26 مورد خواهد رسید. اما تنها نصب این سامانه‌ها کافی نبوده و نیازمند همکاری و راه‌اندازی سیستم‌های مداخله‌گر توسط سازمان‌ها و دستگاه‌هایی است که در زمان وقوع زلزله تأثیرگذار خواهند بود. بیمارستان‌ها، اداره گاز، ‌اداره برق، مخابرات، سازمان آتش‌نشانی، شرکت مترو و... ازجمله این دستگاه‌ها محسوب می‌شوند که لازم است قبل از وقوع لرزش‌های اصلی و مخرب، ‌اقدامات و مداخلاتی در عملکرد سیستم‌های خدماتی خود انجام دهند.
کرمی محمدی می‌گوید: «یکی از موضوعاتی که می‌تواند مشکل‌ساز باشد، درهای ایستگاه‌های آتش‌نشانی است. این درها عموما بسته است و در زمان خروج خودروهای آتش‌نشانی باز خواهند شد، اما وقوع زلزله نسبتا شدید می‌تواند عملکرد این درها را مختل کند و اجازه باز شدن آنها را بگیرد تا در نهایت یکی از مهم‌ترین خودروهای امداد امکان حضور بر سر حادثه را نداشته باشد.»
به گفته کرمی‌محمدی سامانه‌های هشدار سریع، این امکان را به ایستگاه‌های آتش‌نشانی می‌دهد که در همان لحظات اولیه و پیش از وقوع لرزش‌های اصلی، در ایستگاه‌ها را باز کرده و از بروز مشکل جلوگیری کند. این سامانه همچنین به ادارات گاز این فرصت را می‌دهد که شیرهای اصلی گاز شهر را قطع کنند؛ در این صورت در زمان وقوع زلزله شدید، خطوط انتقال گاز دچار آتش‌سوزی و بار آوردن خسارات و تلفات شدید ناشی از آن نخواهند شد. 
لزوم همکاری همه دستگاه‌ها
اقداماتی که سازمان مدیریت بحران شهرداری درخصوص نصب این سامانه‌ها انجام می‌دهد بدون همکاری دیگر سازمان‌ها و ادارات و تکمیل عملکرد این چرخه، نتیجه چندانی نخواهد داشت. حدود سه هفته قبل نشست مشترکی با حضور تمامی ارگان‌های مرتبط با موضوع مدیریت بحران برگزار شد و همگی گزارش عملکرد خود درخصوص آمادگی بحران را ارائه کردند. شرکت گاز ازجمله موفق‌ترین این ارگان‌ها برای آمادگی و تکمیل عملکرد سامانه‌های هشدار سریع محسوب می‌شود. آنگونه که کرمی‌محمدی می‌گوید، شرکت گاز نیز این سامانه‌ها را خریداری و نصب کرده و شیرهای کنترل و قطع گاز هم مجهز شده است، اما هنوز سیستم سامانه شرکت گاز به سازمان مدیریت بحران تهران متصل نشده که اگر این اقدام انجام شود، هر دو ارگان عملکرد موفق‌تری خواهند داشت. رئیس سازمان مدیریت بحران شهرداری درخصوص همکاری دیگر ارگان‌ها می‌گوید: «قانونی برای این همکاری نداریم اما هر آنچه انجام می‌دهیم از سر دلسوزی و نگرانی شهری است که در آن زندگی می‌کنیم و باید تلاش کرد تا از میزان آسیب‌ها و خسارت‌های آن کاست. هماهنگی و همکاری با دیگر ارگان‌ها، فرایندی طولانی دارد، اما امیدواریم با حکم وزیر کشور و انتصاب شهردار تهران به‌عنوان فرمانده میدان حادثه و مدیریت بحران در شهر تهران، این هماهنگی و همکاری‌ها بهتر و سریع‌تر انجام شود.» 
ستاد وارد عمل شود
به گزارش شهر به نقل از همشهری، زهرا صدراعظم‌نوری، ‌رئیس کمیسیون سلامت و ‌محیط‌زیست شورای شهر تهران: شورای شهر تمام تلاش خود را برای هماهنگی و همسویی بیشتر سازمان‌ها و ارگان‌های شهر تهران برای تحقق سامانه‌های هشدار سریع زلزله و نصب شتاب‌نگارها به‌کار خواهد گرفت. اما لازم است در این خصوص ستاد مدیریت بحران کشور نیز وارد عمل شده و دستگاه‌های مربوط را الزام به همکاری کند تا هرچه سریع‌تر تجهیزات لازم را نصب کرده و سامانه‌های هوشمند خود را مجهز کنند. اگر این ستاد وارد عمل نشود، همکاری دستگاه‌ها به کندی انجام می‌شود. البته بخشی از کارها و تجهیزات مورد نیاز زیرمجموعه شهرداری تهران همچون سازمان آتش‌نشانی، شرکت مترو و... نیز براساس برنامه و با تامین بودجه در آینده‌ای نزدیک انجام خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور: هدف‌گذاری برنامه‌ها باید بر اساس توانمندسازی باشد

جدی ترین چالش برای ارائه تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان تضامین بانکی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل: توسعه مشاغل خانگی نقش مهمی در تحقق اهداف شعار امسال دارد

50 درصد تعهد اشتغال استان قزوین تحقق یافت

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه: تعاونی نسخه فوری حل اشتغال جوانان است

سهمیه هرمزگان در اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی 2300 نفر تعیین شد

تعاونی مسکن مهر استان زنجان 100 درصد تعهدات خود را انجام داده است

ثبت‌نام بیش از 3 هزار کارگر گلستانی در طرح اقدام ملی مسکن

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: برای تحقق عدالت اجتماعی در جامعه باید تلاش کنیم

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: کمک به تامین اشتغال ایثارگران از رسالت‌های ماست

مدیرکل بهزیستی استان البرز : نظارت دقیق ،مستمر و شفافیت راهکار موثر در پیشگیری از فساد و آسیبهاست

جزئیات کشف جسد یک زن از سطل زباله در مشهد

مخالفت ستاد ملی کرونا با بازگشایی صنوف تعطیل

سفر به شمال با بی‌ توجهی به وضعیت قرمز

احتمال اضافه شدن زبان «چینی» به آموزش مدارس

اجرای 40 نمایش میدانی در بوستان‌های شهر تهران+جدول اجراها

آسیب شناسی طرح تفصیلی تهران به پایان رسانده است

افزایش نجومی قیمت ملک در 5 سال

خواننده جوان پاپ درگذشت+ علت فوت و عکس

الهام چرخنده مهاجرت کرد؟! شایعه یا واقعیت؟ + عکس

ابلاغ سند کاهش خطرپذیری بلایا به شهرداران مناطق 22 گانه

دستگیری سارق قطعات خودرو در کرمان

214 کیلو تریاک از بار علوفه کشف شد

لاله‌زار خنک‌ترین نقطه کشور در کرمان

رکاب‌زنی مدیران شهری همزمان با روز جهانی بدون خودرو

نفس تازه تهران

گرامیداشت هفته دفاع مقدس در مترو

اجرای 11 پروژه کوچک مقیاس در محله های کم برخوردار

خدمات‌رسانی ویژه اتوبوسرانی به 4 هزار جانباز و معلول

افزایش 10 تا 15 درصدی مبتلایان به کرونا در کرمان طی 2 روز گذشته

اثرگذاری بازرسی‌ها بر کنترل قیمت‌ها

آغاز برنامه های هفته دفاع مقدس با نمایشگاه عکس در کیش

پروازهای تهران به استانبول مجددا برقرار شد

رویترز: آمریکا بیش از 20 مقام ایرانی را تحریم می‌ کند

جیم کری، جوکر پیر می شود؟ + توضیحات بیشتر

موارد بستری کرونا در کرمان ظرف 2 روز 20 درصد افزایش یافت

92 درصد بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان پیامبراعظم کرمان بهبود و ترخیص شده‌اند

معلم فوت شده بر اثر کرونا در کرمان، بازنشسته بود

26 تعاونی برتر استان خراسان رضوی تقدیر شدند

ثبت‌نام بیش از 10 هزار کارگر یزدی در طرح اقدام ملی مسکن

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: این استان در حمایت از تعاونی های دانش بنیان پیشتاز است

تشکیل 71 شرکت تعاونی در هرمزگان

سال گذشته تعاونی های استان کرمانشاه بیش از 120 میلیون دلار کالا صادرات داشتند

از ظرفیت نمایندگان مجلس در جهت تسهیل امور مردم استفاده خواهیم کرد

سرپرست معاونت فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی منصوب شد

50 درصد کشاورزی استان کرمان به روش سنتی است/کرونا روی محصولات کشاورزی نمی‌ماند

کانیه وست به تیلور سویفت کمک می کند؟!

کادر درمان کرونا در شهر تهران فرسوده شده است

بدون دریافت هیچ پولی پایتخت را جابجا می کنیم

راهداری؛ مجموع کارهای سخت و فراوانی که به چشممان هم نمی‌آید