کرمان رصد

آخرين مطالب

مزارع مردم زیر آب رفت

سیل بندی که دو سال پس از بهره برداری شکست/ سد «چاهان» در معرض خطر سياسي

سیل بندی که دو سال پس از بهره برداری شکست/ سد «چاهان» در معرض خطر
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - پدیده مونسون، تیر و مرداد ماه هر سال بخش های جنوبی استان کرمان را در بر می‌گیرد و این بار موجب شکستن سیل بند «دهندران» و ترک برداشتن سد روستاهای منطقه «چاهان» شد.

دریافت 27 MB
خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: در سال جاری نخستین خبرها از سیلاب ناشی از مونسون از روستاهای شهرستان قلعه گنج به گوش رسید، روستاهای اطراف دو رودخانه سورگاه و دهندران در بخش رمشک شاهد بروز سیلابی ناگهانی در اوج گرمای تابستان و خشکسالی در این مناطق بودند.
سیل هفته گذشته در برخی از روستاهای مناطق محروم قلعه گنج نمونه‌ای از سیلاب‌های تابستانی مناطق جنوب و گاه شرقی استان کرمان و داستان غریبی از خشکسالی و سیل در این مناطق است.
بسیاری از مردم این مناطق برای تأمین آب شرب وابسته به آبرسانی سیار و با تانکر هستند اما بارش‌های ناگهانی موجب بروز سیلاب‌های عظیم می‌شود
در حالی که بسیاری از مردم این مناطق برای تأمین آب شرب نیز وابسته به آبرسانی سیار و با تانکر هستند اما بارش‌های ناگهانی موجب بروز سیلاب‌های عظیم می‌شود که در نهایت این آب نیز به دلیل عدم استحصال راهی کویر می‌شود و تنها چیزی که به جا می‌مانند خسارت‌های سنگین ناشی از سیل است.
خوشبختانه سیل هفته گذشته قلعه گنج خسارات جانی در بر نداشت اما بخش قابل توجهی از کشت تابستانه مردم محروم را با خود برد و دستان کشاورزان محروم منطقه را خالی‌تر از همیشه کرد.
در راستای استحصال آب‌های ناشی از بارندگی در بالا دست طی سال‌های اخیر ساخت سدهای کوچک در دستور کار قرار گرفته است که از جمله این سدها می‌توان به سد سیمانی دهندران اشاره کرد، سدی که دو سال قبل ساخته شد اما پس از نخستین سیلاب گسترده دچار ترک خوردگی شد و این سازه آبی شکست.

کرمان رصد

نتیجه این اتفاق طغیان آب رودخانه به ارتفاع چهار متر شد و روستاهای اطراف در مسیر سیلاب دچار خسارت‌های قابل توجه در بخش کشاورزی شدند.
ابهام در خصوص نحوه احداث سد سیمانی و تخریب آن
اینکه این سد چگونه احداث شده که تنها دو سال بعد از بهره برداری دچار شکست شده است جای سوال دارد اما این تنها سد دارای مشکل در این منطقه نیست طبق گفته مردم محلی سد روستاهای چاهان که جزو بزرگترین سدهای آبخیزداری بخش رمشک در جنوب کرمان می‌باشد نیز دچار ترک خوردگی شده و با توجه به احتمال ادامه پدیده مونسون و بروز سیلاب سد چاهان نیز می‌تواند به تهدیدی جدی برای مردم منطقه تبدیل شود.
در همین خصوص با حمیده حبیبی، رئیس مرکز هواشناسی استان کرمان به گفتگو نشستیم، وی گفت: پدیده مونسون تیر ماه و مرداد ماه هر سال در مناطق جنوبی کرمان موجب بروز بارش‌های ناگهانی و سنگین می‌شود که اغلب سیل آسا هستند به همین دلیل نیز طی هفته‌های اخیر بارها در خصوص بروز این پدیده به مسئولان محلی هشدار لازم داده شده است.
از مردم می‌خواهیم از مسیل‌ها فاصله بگیرند و چون بارندگی‌ها در بالا دست می‌تواند موجب بروز سیلاب‌های ناگهانی در مناطق پایین دستی شود که حتی یک لکه ابر نیز در آسمان ندارند
وی ادامه داد: این پدیده تحت تأثیر جریان‌های استوایی و اقیانوس هند روی می‌دهد و بیشترین بارندگی در سیستان و بلوچستان روی می‌دهد اما جنوب کرمان و بخش‌هایی از هرمزگان را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.
حبیبی با اشاره به اینکه طی روزهای آینده مونسون همچنان در جنوب کرمان فعال خواهد بود گفت: از مردم می‌خواهیم از مسیل‌ها فاصله بگیرند و چون بارندگی‌ها در بالا دست می‌تواند موجب بروز سیلاب‌های ناگهانی در مناطق پایین دستی شود که حتی یک لکه ابر نیز در آسمان ندارند.
وی گفت: در کنار بارش‌های بهاره و ماه اسفند در استان کرمان مونسون تابستانه در جنوب کرمان دلیل اصلی بروز سیلاب‌های بزرگ محسوب می‌شود و در گذشته نیز سابقه بروز چنین بارش‌هایی در استان به صورت سالیانه وجود داشته و امری معمول است.
دولت از سیل زده‌ها حمایت کند
حالا چند روز مانده به برداشت خرما در قلعه گنج سیلاب به مردم حاشیه رودخانه‌های دهندران و سورگاه خسارت زده است و مردم به دلیل شکست سد درخواست حمایت از دولت برای جبران خسارت‌ها دارند.
محمد یکی از این کشاورزان است که به خبرنگار مهر می‌گوید: دو سال قبل روی رودخانه دهندران سدی سیمانی برای مهار سیلاب ساخته شد که مسئولان مهمترین دلیل ساخت این سیل بند را جلوگیری از آبگرفتگی خانه‌های مردم روستاها و مناطق مسکونی اطراف رودخانه عنوان کردند اما این سد بر اثر بارندگی هفته گذشته شکست و آبی که قرار بود موجب افزایش ذخیره آب‌های زیرزمینی و تأمین آب کشاورزی شود نخلستان‌ها و محصول تنباکو را با خود برد.
وی گفت: از مسئولان می‌خواهیم دلیل شکست سد را پیگیری کنند و چگونه یک سد که باید حافظت جان و مال مردم باشد پس از دو سال خراب می‌شود و چه کسی در این زمینه باید پاسخگو باشد.
سد تازه ساز چرا شکسته است؟
اکبر سلطانی دیگر کشاورز منطقه است که می‌گوید: این سد با پول بیت المال ساخته شده و باید سوال کرد در زمان ساخت بر چه مبنایی ساخته شده که به سادگی می شکند و در این خصوص مسئولان مربوطه و پیمانکار طرح باید به مردم پاسخگو باشند.

کرمان رصد

وی افزود: مردم منطقه در اوج خشکسالی و در حالی که آبی برای خوردن هم پیدا نمی‌شود با تلاش و کوشش محصول تنباکو را به ثمر نشاندند اما در یک سیل همه چیز از بین رفت همین طور خسارت‌های قابل توجهی هم به نخلستان‌ها و محصول سال جاری وارد شده است.
وی از مسئولان خواست پاسخگوی کشاورزان سیل زده باشند.
سد روستاهای چاهان که از بزرگترین سدهای منطقه رمشک می‌باشد و چهار روستا پایین دست این سد می‌باشد نیز به گفته مردم محلی دچار ترک خوردگی شده است
اما این همه ماجرا نیست، سد روستاهای چاهان که از بزرگترین سدهای منطقه رمشک می‌باشد و چهار روستا پایین دست این سد می‌باشد نیز به گفته مردم محلی دچار ترک خوردگی شده است و این نگرانی وجود دارد که با ادامه بارش‌های تابستانه که اکثراً سهمگین و سیل آسا هستند این سد نیز دچار شکست شود.
مردم این روستاها از مسئولان می‌خواهند هر چه زودتر با بازدید از سد زمینه بروز هر گونه حادثه در روزهای آینده را از بین ببرند.
سیل بند به زودی بازسازی می‌شود
فرماندار قلعه گنج نیز در خصوص این حادثه و پیگیری‌های صورت گرفته گفت: هماهنگی‌های لازم برای ترمیم فوری بند سنگ و سیمانی دهندران انجام شده و امیدواریم طی روزهای آینده عملیات ترمیم با اختصاص بودجه مورد نیاز آغاز شود.
مهدی شهسواری افزود: بارندگی‌های تابستانه در جنوب کرمان سیل آسا و ناگهانی هستند به همین دلیل از مردم می‌خواهیم از حضور در مسیل‌ها و مناطق پایین دست سدها جدا خودداری کنند.
وی ادامه داد: طبیعتاً استحصال آب‌های ناشی از بارندگی‌ها با توجه به اقلیم خشک منطقه بسیار مهم است و احداث این سدها نیز در همین راستا انجام شده و استحکام بخشی برای مقابله با بروز چنین حوادثی به صورت جدی در دستور کار قرار دارد.
وی در خصوص خسارت وارد به تنباکو کاران و کشاورزان رمشک بر اثر این حادثه نیز عنوان کرد: پیگیری لازم برای جبران خسارت‌های مردم انجام می‌شود.
اما آنچه که اهمیت فوق العاده دارد بررسی دلایل شکست این سدهای کوچک و همچنین استحصال آب‌های جاری در منطقه است تا کشاورزان در اوج خشکسالی با سیل مواجه نشوند و آب به عنوان مهمترین عامل اشتغال و توسعه منطقه راهی کویر نشود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهره مندی287 نفر از مددجویان بهزیستی استان البرز از تسهیلات مسکن

جزئیات تازه از جنایت خونینِ سعادت‌ آباد

دستورالعمل وزارت بهداشت برای عزاداری محرم

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 14 مرداد 99

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 14 مرداد 99

سپاه به کمک محیط زیست قم می آید

دستگیری متخلف برداشت تخم های لاکپشت های در استان بوشهر

مزاحمت اینترنتی به قصد تفریح و سرگرمی

خواهرزاده دایی خود را سلاخی کرد

شورای سیاست‌گذاری ترویج مکتب حاج قاسم در کرمان تشکیل شد

وضعیت آب و هوا؛ تهران خنک تر می شود

بازنگری در ماموریت‌های سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری یک ضرورت است

امدادگران هلال‌احمر پیکر بی‌جان جوان 20 ساله را از سد بردسیر خارج کردند

کاهش 70 درصدی درآمد مترو و اتوبوسرانی در دوران کرونا

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: حل مسائل و مشکلات جامعه کار و تولید استان با تعامل و همفکری امکان پذیر است

حناچی: شهروندان برای طی مسیرهای کوتاه دوچرخه سواری کنند

مراسم ختم، وضعیت یک شهرستان را قرمز کرد

جزئیات طرح جدید مجلس درباره یارانه بنزین

سردار اشتری: فعالیت قانونی کولبران مشکلی ندارد

آشنایی کارشناسان محیط زیست قزوین با فرایند تولید و منابع ایجاد آلایندگی در صنایع

مهار و کنترل آتش سوزی در منطقه حفاظت شده بیرمی استان بوشهر

برخورد با هرگونه تخلف در اجرای ضوابط زیست محیطی

ساخت آبشخور برای حیات وحش توسط شکارچیان در کهگیلویه وبویراحمد

بیرانوند پول طلب برانکو را می دهد!

ورود سینما به بازار بورس/ آیا بورس به داد سینمای ایران می رسد؟

میدان شهدا بازسازی می شود

طرح همنوا با ملائک در کرمان اجرا شد

جزئیات تبدیل باغ وثوق‌الدوله به بوستان

کرمان در آستانه هت تریک در لیگ برتر/ صدر لیگ دسته اول نارنجی شد

استاندار: کرمان یکی از قطب‌های اصلی فوتبال ایران است

از ایجاد اقامتگاه بوم‌گردی تا راه‌اندازی موزه و تالار

حناچی: تجربه دفاع مقدس، مواجه جامعه پزشکی باکرونا را آسانتر کرد

حناچی: تجربه دفاع مقدس، مواجهه جامعه پزشکی باکرونا را آسانتر کرد

حق و حقوق کارگران شهرداری در اولویت قرار گیرد

نام مس، وارد فولکلور فوتبال و ورزش ایران شده است

ابتلای 70 نفر از میهمان یک جشن عروسی به کرونا

آغاز آموزش تلویزیونی دانش‌ آموزان از 15شهریور

آخرین خبرها از "خنداننده شو" رامبد جوان در تلویزیون + عکس

روند ساماندهی مرکز دفن گندک رو به بهبود است/ باید سیستم تصفیه فاضلاب برای شیرابه ها باید تا پایان سال احداث شود

فعالیت بیش از 2 هزار واحد آبکاری فوق خطرناک در محله‌های تهران

کشف انبار احتکار اقلام خوراکی در سیرجان

کشف مواد افیونی در بم

پنجشنبه 6 امتیاز از پرسپولیس کسر می شود؟!

ماجرای سانسور 15 دقیقه ای سریال آقازاده چه بود؟ + عکس

مسئول بسیج کارمندان استان کرمان معرفی شد

آمریکا تحریف حقایق را دنبال می‌کند/تشکیل شورای سیاست‌گذاری ترویج مکتب حاج قاسم

اعلام زمان برگزاری امتحانات نهایی نوبت شهریورماه/برگزاری امتحانات به صورت حضوری

زمان برگزاری امتحانات نهایی نوبت شهریورماه اعلام شد

استان کرمان به 2 نیروگاه برق جدید نیاز دارد

633 مشاور تحصیلی و تربیتی به دانش‌آموزان کرمانی خدمات ارائه می‌کنند