کرمان رصد

آخرين مطالب

ماجرای خانه های 25 متری به شورا نرسید شهرداری تهران

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - شهرداری تهران طرح احداث خانه های 25 متری را پیشنهاد داد و این طرح را به 2 وزارتخانه ارسال کرد. برخی از اعضای شورا گفتند که این موضوع فقط در حد پیشنهاد بوده و به شورا طرحی در این زمینه ارسال نشده است.

هشت ماه پیش خبر رسید که موضوع ساخت خانه‌های 25 متری در پایتخت مطرح شده است و قرار است این خانه‌ها که متراژشان بسیار اندک است در تهران ساخته شود تا شاید قدری از مشکلات پایتخت‌نشینان در زمینه مسکن برطرف شود. 
مدیران معتقدند که ساخت واحدهای کوچک مقیاس ضرورت دارد و این موضوع یک انتخاب محسوب نمی‌شود و در تهران سرمایه‌های زیادی مصرف شده است اما چون درست و به اندازه نبوده امروز شاهد واحدهای خالی از سکنه هستیم. 
کار شهرداری ساختمان سازی نیست
عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در این باره می‌گوید: کار شهرداری تهران ساختمان‌سازی نیست بلکه ارائه مجوز پایان کار تشویقات ساخت و ساز و به بیان دیگر تسهیل‌گر است و این طرح در هر ساختمان در حال ساخت 20 درصد تراکم می‌تواند به واحدهای کوچک اندازه اختصاص یابد و می‌تواند این خوابگاه‌های 25 متری در تمام مناطق احداث شود و تأکید می‌کنم که این خانه‌ها برای فقرا و افراد کم‌درآمد نیست. 

کرمان رصد

این مقام مسوول گفت: در تهران صدها هزار نفر کار می‌کنند آیا نباید مسکن داشته باشند؟ یا دانشگاه‌های زیادی وجود آیا همه این دانشجوها باید در خوابگاه زندگی کنند و نباید به فکر مسکن آنها باشیم؟
ساخت خانه‌های 25 متری از سال گذشته کلید خورد و به گفته مسئولین، دستورالعمل‌های لازم از سوی شهرداری به وزارت کشور ارسال شده و در صورت تأئید به هیأت دولت ارسال و بعد امکان اجرا وجود دارد.
طرحی در خصوص ساخت خانه های 25 متری به شورا نیامده است
اما در این بین اعضای شورای شهر از این موضوع بی‌خبر هستند. زهرا نژادبهرام عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران در این باره به فارس می‌گوید: ساخت خانه‌های 25 متری در حد پیشنهاد بوده است و حتی به صحن شورای شهر هم نیامده است. شهرداری پیشنهادی داده اما در این زمینه شورا در جریان نیست و پیشنهاد خانه‌های 25 متری هم می‌تواند مثل بسیاری دیگر از پیشنهادات شهرداری باشد. ‌اما این پیشنهاد در قالب طرح به شورای شهر نیامده است، به همین دلیل من اطلاعات زیادی در این باره ندارم.
اما از سوی دیگر کاوه حاج علی‌اکبری رئیس سازمان نوسازی شهر تهران گفته است که دستورالعمل‌های لازم تهیه و برای دو وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور ارسال شده است و در صورت موافقت، طرح به هیأت دولت می رود. خانه‌های 25 متری محدود به جای خاصی نیست و بخشی به فروش رسیده و بخشی هم اجاره داده می‌شود. 
مخالفت دولت با ساخت خانه های 25 متری
اما بعد از این اظهارنظرها و پخش خبر پشت‌بام‌خوابی در بسیاری از رسانه‌ها، معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن رد این خبر گفت که دولت با ساخت واحدهای 25 متری هم مخالف است و نظر دولت نسبت به این پیشنهاد منفی است. 
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در مورد مخالفت دولت با خانه‌های 25 و 30 متری گفت: ساخت خانه‌های 25 متری پیشنهادی است که شهرداری تهران ارائه کرده است. فلسفه اعلام این پیشنهاد از سوی شهرداری براساس برداشت آنها از موضوعی به نام خانه‌های کوچک در دنیا بوده است. 

کرمان رصد

او ادامه داد: پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در این خصوص راه‌اندازی نظام اجاره‌داری حرفه‌ای است که به زودی بسته مربوط به آن تدوین خواهد شد. در این سازوکار سطح دوم اجاره‌داری تهیه شده که چیزی شبیه راه‌اندازی پانسیون‌های خصوصی است و افرادی که برای اشتغال یا تحصیل و درمان به صورت مجردی یا بدون خانواده به پایتخت کوچ می‌کنند در آن مستقر می‌شوند. 
محمود زاده افزود: افرادی که توانایی مالی اجاره کردن واحدهای 75 متری که متراژ الگو مصرف مسکن در پایتخت محسوب می‌شود را ندارند، بنابراین مجبور به سکونت در چنین واحدهایی خواهند بود و به نظر می‌رسد آنچه شهرداری مطرح کرده برگرفته از این تفکر بوده است. ما از نظر اجتماعی با این ایده شهرداری موافق نیستیم و درباره آن نظراتی داریم. براساس تجربیاتی که از ساخت واحدهای مسکونی کوچکی در تهران داشته‌ایم، نظر ما با ساخت خانه‌های 25 متری منفی است. ضمن اینکه مسائلی که در شهردار در این خصوص اعلام شده براساس مفاهیم اقتصادی است. 
یکی از معضلات کلیدی شهر تهران مشکل کمبود مسکن و گرانی است. بسیاری از شهروندان با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. 
ورود شهرداری برای حل مشکل مسکن
پیروز حناچی شهردار تهران از احتمال ورود شهرداری به حل مشکل مسکن در پایتخت خبر داد و گفت: ‌اگر منابعی همچون تسهیلات بانکی مربوط به مسکن به شهرداری‌ها هم تخصیص داده شود به حل مشکل مسکن ورود می‌کنیم.
او در خصوص احتمال کمک شهرداری به این حوزه گفت: در قانون شهرداری‌ها به مسکن اجتماعی خیلی ضعیف اشاره شده است، اما به مانند یک مأموریت برای شهرداری به این موضوع پرداخته نشده است. طبیعتا اگر منابعی که اختصاص داده می‌شود همچون تسهیلات بانکی مربوط به مسکن به شهرداری‌ها هم تخصیص داده شود و در کل، حمایت و پشتیبانی کنند چرا که نه، از راه‌های این موضوع مثل همه جای دنیا دراختیار شهرداری است که مانند صدور پروانه، زمین اختصاص یافته به این موضوع و همه اجاره‌داری پس از بهره‌برداری که توسط شهرداری‌ها صورت می‌گیرد. 
شهردار تهران گفت: ظرفیت‌هایی در شهرداری وجود دارد که اگر حمایت‌های لازم صورت گیرد قطعا امکان‌پذیر است به عبارت دیگر اگر پشتیبانی و حمایت‌هایی که معمولا از الگوی مسکن اجتماعی و مسکن مهر با دادن تسهیلات با بهره‌های پایین به این موضوعات اختصاص پیدا کند انجام این کار عملی می‌شود. 
البته بسیاری از کارشناسان معتقدند که ساخت خانه‌های 25 متری با اصول اجتماعی درتضاد است و بسیاری معتقدند که این خانه‌ها بسیار کوچک است. مطابق تفاهم‌نامه شهرداری تهران و وزارت کشور، ساخت واحدهای کوچک‌متراژ در تهران مدنظر قرار گرفته است، اما نباید زیر 35 متر باشد. 
اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و عضو سابق شورای شهر می‌گوید: زمانی که یک فرد مسکن 30 تا 40 متری بسازد، هر فردی که نیاز داشته باشد آن را خریداری می‌کند اما اگر ما آن را به عنوان یک سیاست عنوان کرده با مبانی فرهنگی و اجتماعی و کرامت مردم ما در تضاد است.»

کرمان رصد


طرح‌های احساسی زودگذر تأثیر در بازار مسکن ندارد
او ادامه داد: طرح‌های احساسی زودگذر تأثیر در بازار مسکن ندارد. ابتدا باید روشن شود که متولی حوزه مسکن در کشور کیست؟ اینکه هرازچندگاهی یک بخشی برای ساماندهی مسکن اظهارنظر کند و طرح ارائه دهد قابل قبول نیست. 
ساخت واحدهای 25 متری که از سوی شهرداری مطرح و دولتی‌ها به آن جواب رد دادند و جالب است که این طرح به شورا هم نرسید. 
بسیاری از کارشناسان تأکید دارند که با توجه به افزایش شدید بازار مسکن، این اقدامات نمی‌تواند در جهت کاهش قیمت تأثیری داشته باشد.
به گزارش فارس، طرح خانه‌های 25 متری موافقان و مخالفان زیادی دارد. این طرح در حد یک پیشنهاد است و با توجه به اینکه به دو وزارتخانه هم ارسال شده و دولتی‌ها دست رد بر سینه آن زده‌اند، مدیران شهری هیچ واکنش جدیدی نشان ندادند و در این زمینه هم پاسخی ندادند. برخی از نمایندگان معتقدند که احداث واحدهای کوچک، عرضه و تقاضا در بازار مسکن را به تعادل می‌رساند و شاید تولید مسکن‌های کوچک‌متراژ در بهبود وضعیت بازار اثر داشته باشد اما برخی دیگر هم این موضوع را رد می‌کنند و معتقدند که تبعات خوبی نخواهد داشت. به همین دلیل هنوز مشخص نیست که سرنوشت خانه‌های کوچک مقیاس در پایتخت به کجا می‌رسد


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عالم زاده: ساخت بوستان در عمق محله‌ها در دستور کار شهرداری کرمان

آیا کرونا ویروس در هوا پخش می شود؟/ چگونه باید ایمن بمانیم؟

22 مرداد روز تشکل‌ها ومشارکت اجتماعی گرامی باد

پنجشنبه و جمعه برق جیرفت قطع می‌شود

پنجشنبه و جمعه برق بیشتر مناطق جیرفت قطع می‌شود

محمدرضا حیاتی از دلیل اخراجش و مهاجرت از کشور گفت

آغاز پروژه های کوچک مقیاس «زرگنده» و «درب دوم»

مدیرکل ارشاد: دیدگاه افراد نسبت به کرمان بر اساس شخصیت سپهبد شهید سلیمانی تعریف شود

گره احداث کارخانه‌ فروکروم ارزوییه گشوده می‌شود

خانه موسیقی و انجمن نویسندگان کیش مجوز فعالیت گرفتند.

تیپ دیدنی بهرام افشاری و مجید صالحی در "صحنه زنی" + عکس

کسب رتبه برتر عملکرد مدیریت بحران در منطقه 16

مدیرکل راه و شهرسازی : معین‌های اقتصادی به طرح‌های احیای بافت فرسوده کرمان ورود کنند

رصد آسمان تهران از ارتفاعات دارآباد

2 مرکز درمانی با هزینه نذورات محرم در بردسیر احداث می‌شود

نظر سازمان جهانی بهداشت درباره واکسن روسی

رسانه‌ها مطالبات بحق کودکان را پیگیری کنند

رونمایی از سامانه ثبت تخلفات و شکایات شورای عالی

از افتتاح ایستگاه های خط 6 و 7 مترو تا تأمین هزار دستگاه اتوبوس

سلام آقای شهردار/عوارض شهری چطور هزینه می شود؟

سرنوشت تلخ زن جوان پس از ارتباط غیراخلاقی

مجلس به وزیر پیشنهادی روحانی اعتماد نکرد

روحانی: با فحاشی به دولت، مشکل حل نمی‌ شود

فوت 14 کرونایی طی 24 ساعت گذشته در استان کرمان

هزار کلاس درس در کرمان به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرکل آموزش و پرورش: هزار کلاس درس در کرمان به بهره‌برداری می‌رسد

ارزیابی پیشرفت فیزیکی پروژه‌های منطقه 5

کرونا ظرف 24 ساعت جان 14 بیمار مبتلا به کرونا را گرفت

پلیس جیرفت اعضای باند سرقت احشام را دستگیر کرد

نیاز به آیین نامه و ضوابط برای انبار مواد شیمیایی در سکونتگاه های شهری

نشست برنامه عملیاتی تفاهم نامه تامین 200 هزار واحد مسکونی کارگران برگزار شد

بر اساس گزارش سازمان بازرسی کل کشور؛ شرکت های صندوق های بازنشستگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رتبه اول شفافیت را کسب کردند

ترامپ: با چین نه، ولی با ایران توافق می‌ کنیم

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 22 مرداد 99

سارق قطعات خودرو در کمتر از 24 ساعت دستگیر شد

پایان سه دهه خام فروشی/ محرومانی که بر روی گنج زندگی می کنند

کتاب سیمای سرطان در جنوب کرمان رونمایی شد

کلنگ زنی «طرح توسعه شمالی خط 3 مترو تا تجریش» ؛ دی ماه

کلنگ زنی «طرح توسعه شمالی خط 3 مترو تا تجریش» ؛ دی

حضور فاوای شهرداری تهران در اینوتکس 2020

راه اندازی پویش "رهاورد امید" در کرمان/تشریح آخرین وضعیت انتخاب معاون اقتصادی استاندار

گلایه‌های برخی از کادر درمانی کرمان/ شرکتی ها تعیین تکلیف شوند

نجات الهی؛ محور پیشنهادی TOD

رکاب زنی مدیران شهری منطقه 7

هیئت‌ها دغدغه حفظ سلامت مردم را دارند

2 مدرسه جدید در کیش به بهره برداری می رسد

انسداد سی و سه پل در پی حوادث اخیر

اولین تصویر منتشر شده از واکسن کرونای روسی

صحبتهای دردناک پدر مهدی که در پارک لاله تهران جان باخت

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 22 مرداد 99