کرمان رصد

آخرين مطالب

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:

ایپدمی کرونا در کرمان شعله ور شده است/10 تا 15 درصد جمعیت استان درگیر ویروس شده اند اجتماعي

ایپدمی کرونا در کرمان شعله ور شده است/10 تا 15 درصد جمعیت استان درگیر ویروس شده اند
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - ایسنا/کرمان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: افزایش موارد بستری و مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در سطح استان کرمان نشان می دهد که چرخه انتقال ویروس دوباره در استان برقرار شده است.

دکتر "مهدی شفیعی" شامگاه دوشنبه 23 تیرماه در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان کرمان گفت: طی 2 هفته گذشته با افزایش مراجعه به بیمارستان های سطح استان با علائم مختلف روبرو هستیم.
وی با اشاره افزایش مراجعات سرپایی به مراکز درمانی بخش خصوصی و مراکز منتخب درمان کرونا در استان کرمان افزود: این افزایش مراجعه کنندگان نشان می دهد چرخه انتقال ویروس دوباره در استان کرمان برقرار شده است.
مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان ایمکه از ابتدای اسفندماه که بحث ویروس کرونا در کشور آغاز شد، در استان کرمان با شیب ملایم افزایش مبتلایان به کووید 19 در سطح استان روبرو بودیم و هنگامی که برخی استان های مجاور درگیری بالایی با این ویروس داشند، ما در کرمان شیب تندی را تجربه نکردیم.
شفیعی با اشاره به اینکه واقعیت این است که سیر بیماری را در روزهای گذشته تجربه می می کنیم اظهار کرد: در مقطعی (گام دوم مقابله با کرونا) ما به سمت شناسایی کانون های بیماری رفتیم اما در دو الی سه هفته گذشته روند موارد بستری مشکوک، محتمل و موارد مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید 19 را در سطح استان شاهد هستیم که نشان می دهد روند افزایشی و زنجیره انتقال ویروس در سطح استان دوباره برقرار شده است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه حدود 3 هفته قبل این پیش بینی افزایش روند صعودی مبتلایان به کرونا را می کردیم و هشدارهای لازم را به مردم داده بودیم اظهار کرد: دقیق نمی توان هم اکنون گفت که در ادامه موج اول اپیدمی هستیم و یا وارد موج دوم شده ایم اما در روزهای آینده و با تحلیل آماری می توانیم وضعیت را اعلام کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا کشور و استان کرمان با محدودیت های در انجام تست روبرو است؟ اظهار کرد: در ابتدای شروع اپیدمی، توان آزمایشگاهی را برای تشخیص بر روی بیمارانی گذاشتیم که از این خدمات آزمایشگاهی منتفعت می بردند، اما زمانی که بیماری فروکش کرد و بحث های فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی و تعطیلی اصناف و محدودیت های ترافیکی مطرح و باعث شد زنجیره انتقال ویروس در سطح جامعه تا حدودی شکسته شود، در گام دوم مبارزه با ویروس کرونا، به سراغ شناسایی کانون ها و خوشه های ویروس رفتیم که در این راستا از افراد مشکوک و اطرافیان بیماران قطعی به صورت سرپایی تست گرفته می شد تا این خوشه ها شناسایی و فرآینده ایزوله خانگی برای جلوگیری از انتقال ویروس به سطح جامعه جلوگیری شود.
شفیعی با اشاره به اینکه به لحاظ تست کمبودی وجود ندارد و صرفا انجام تست های زیاد، منابع مالی زیادی را در پی خواهد داشت که تاثیر بسازیی نیز نداشته افزود: تغییر پروتکل ها و دستورالعمل های کنترل بیماری را درشرایط کنونی داریم و هیچ محدودیتی از لحاظ انجام تست و کیت های آزمایشگاهی در سطح استان کرمان وجود ندارد.
وی با تاکید بر اینکه تست سرپایی از همه نخواهیم گرفت و تنها براساس علائم بیماری توصیه های بهداشتی را به افراد ارائه می شود ادامه داد: در شرایط کنونی که ویروس در سطح جامعه تقریبا همه گیر شده، گرفتن تست های زیاد از افراد خیلی موثر نیست و در حال حاضر بحث نظافت و شست و شوی مرتب دست ها، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و اجتماعی و گندزدایی سطوح تاثیرگذار خواهد بود.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به وضعیت استقرار ایپدمی در سطح استان کرمان اظهار کرد: هم اکنون پیش بینی می شود بین 10 تا 15 جمعیت استان کرمان به این ویروس مبتلا شده باشند که از مقدار بین 40 تا 60 درصد دارای فرم های بدون علامت یا خفیف هستند.
شفیعی با بیان اینکه در حال حاضر شدت روند بیماری را تجربه کرده و اپیدمی در استان کرمان شعله ور شده است، اظهار کرد: انجام دادن یا ندادن تست تشخیصی کرونا در فرایند خروجی برای افرادی که به صورت سرپایی به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند هیچ تاثیری ندارد و تنها هدر رفت منابع مالی را خواهیم داشت.
مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به توان آزمایشگاهی موجود در استان کرمان گفت: هم اکنون در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان 3 آزمایشگاه و در حوزه دانشگاه های علوم پزشکی جیرفت، رفسنجان، سیرجان و بم نیز هر کدام یک آزمایشگاه تشخیصی کرونا فعال می باشد که روزانه توان انجام بالای 1000 تست را دارند و کمبود کیت نیز نداریم و صرفا از انجام آزمایش به دنبال یک نگاه علمی و درست می باشیم که در این راستا هم اکنون از بیماران بستری، خانم های باردار مشکوک، افراد دارای سن بالای 60 سال و افراد دارای بیماری های زمینه ای که دارای علائم بیماری می باشند تست گرفته خواهد شد.
سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا درباره اعمال محدودیت ها برای فعالیت تالارها جهت برگزاری مراسمات عروسی در استان کرمان نیز گفت: در هفته گذشته، در برخی استان های با وضعیت قرمز تصمیم گرفته شده تالارها تعطیل شود. اما در استان کرمان چنین تصمیم گرفته نشده است که معتقدیم این تصمیم علمی و درست است زیرا اگر تالارها را تعطیل کنیم مردم مراسمات خود را در باغ ها و فضاهای محدودتری برگزار خواهند کرد که می تواند مشکلات عدیده ای را به وجود آورد.
وی با اشاره به مصوبه فعالیت تالارها با ظرفیت کمتر از 50 درصد گفت: باید به گونه ای عمل کرده تا بتوانیک ازدحام ها را کمتر کنیم و در همین راستا نیز ستاد استانی مقابله با کرونا تصمیمی برای این اماکن نگرفته اما به شدت آنها را کنترل و نظارت خواهیم کرد.
شفیعی ادامه داد: وقتی با بیماری درگیر هستیم که همه گیری ایجاد می کند با توجه به روند همه گیری برخی دستورالعمل ها ثابت و برخی قابل تغییر است که در برنامه کووید 19 پای ثابت همه دستورالعمل ها تا انتهای این اپیدمی، نظافت مرتب دست‌ها و رعایت فاصله حداقل 2 متری از یکدیگر است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افشاگری علیرضا منصوریان علیه مسعود شجاعی ، کاپیتان تراکتور

واکنش عربستان به ترور دانشمند هسته‌ ای ایران

شدت یافتن بیماری آیت‌ الله مصباح یزدی

توسعه متروی تهران؛ ایستگاه امیرکبیر

مدیر جهادکشاورزی: 85 هزار تُن پیاز از مزارع عنبرآباد برداشت می‌شود

آهک زدایی از چهره شهرک صنعتی کرمان

مرگ مرموز زن جیرفتی در بیمارستان امام خمینی !

رهایی 3 گروگان از چنگال آدم ربایان در کرمان

اگر قرارگاه خاتم نگاه تجاری داشت هیچ پروژه ای اجرا نمی شد

طرح شهید سلیمانی با هدف مهار کرونا کلید خورد

مغفول ماندن دارایی های غیرمولد در لایحه بودجه 1400 دولت/ اشتغالزایی 1200 نفر طی یکسال در پروژه های معدنی قرارگاه خاتم در کرمان

آمریکا لغو امتیاز‌های صادراتی هواپیمایی ماهان را تمدید کرد

عدم تامین منابع مالی، علت وقفه در اجرای پروژه های قرارگاه خاتم

مراسم امضاء تفاهمنامه همکاری بین استانداری کرمان و قرارگاه خاتم در زمینه لایروبی رودخانه ها

بیانیه روزنامه‌نگاران زن نسبت به موضع ‌گیری انجمن صنفی علیه آزار در مطبوعات

مهار سیلاب ها و لایروبی رودخانه ها خصوصاً در مناطق جنوب و شرق استان کرمان فوریت دارد

تراکتور سفیدپوش شد

احداث سیل بند جنوب استان کرمان به ایجاد اشتغال کمک می کند

بهترین خوراکی برای سوزاندن چربی های بدن

لیگ برتر فوتبال| مس - تراکتور؛ جدالی برای فرار از بحران

دارایی های راکد و غیرمولد دولت، ظرفیتی برای تکمیل پروژه های نیمه تمام است

آمادگی قرارگاه خاتم برای اشتغالزایی پایدار در کرمان/ تهاتر دارایی‌ها، فرصتی برای تکمیل پروژه‌ها در کشور

اعتراف به جنایت به‌خاطر رابطه پنهانی

صرف چهار سال زمان و بیش از سه هزار میلیارد تومان برای اخذ پروانه فعالیت، نمونه ای از بروکراسی سنگین اداری

شام آخر منصوریان در کرمان؟

جدول پخش مدرسه تلویزیونی 12 آذر در تمام مقاطع تحصیلی

بازار مسکن یک پله دیگر افت کرد

ممنوع شدن حضور همراه بیمار در بیمارستان‌ها

بازیگر "جدایی نادر از سیمین" درگذشت + واکنش اصغر فرهادی

کار دشوار شاگردان منصوریان در رفسنجان

مانور برف روبی در منطقه9 برگزار شد

آموزش زنان فعال حوزه اقتصادی برای بهره مندی از فضای فروش مجازی

پادکست های خانه مان /4: مدیریت خشم

منصوریان: کمیته داوران دو امتیاز به ما بدهکار است/ مس رفسنجان در لیگ برتر می‌ماند

منصوریان: از فردا شاهد شروع روند به رشدمان خواهیم بود/ امیدوارم همه کمک کنند که رفسنجان صاحب یک چمن طبیعی شود

منصوریان: 2امتیاز با اشتباهات داوری از دست دادیم/ نباید به داوری حمله کنیم

منصوریان: کمیته داوران به ما بدهکار است

منصوریان: روند رو به رشد تراکتور از دیدار با مس رفسنجان شروع می شود

نشست خبری منصوریان پیش از بازی مقابل مس

منصوریان: ما به برد برابر مس رفسنجان نیاز مبرم داریم

منصوریان: از فردا شاهد شروع روند به رشدمان خواهیم بود/شجاعی فردا به تراکتور ملحق می شود

کاپیتان تراکتور فردا راهی کرمان می‌شود

مهناجی: شرایط تیم مس رفسنجان در لیگ برتر شرایط خاصی است/ روند مثبتی در پیش داریم

لزوم پرهیز از اقدامات سطحی و ضرورت انجام کار مخلصانه برای شهید سلیمانی

تراکتور تیم قابل احترامی است/ با گذشت چند هفته مس رفسنجان به شرایط ایده آل خواهد رسید

احیای قنات‌ها با فروش صنایع دستی | بانوان شهداد وارد میدان شدند

در طرح شهید سلیمانی به دنبال گزارش نیستیم/ این طرح کمک می کند تا کشور متزلزل نشود

مربی مس رفسنجان: مقابل تراکتورسازی آمادگی کامل داریم/غیبت احتمالی نامور به علت مصدومیت در تمرین

منصوریان: بازی سختی برابر مس رفسنجان داریم

وعده منصوریان درباره تراکتور