کرمان رصد

آخرين مطالب

کرمان؛ غبارخیزترین استان کشور اجتماعي

کرمان؛ غبارخیزترین استان کشور
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - ایسنا / مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: کرمان در سه ماهه اول امسال 82 روز هوای پاک داشته‌ است.
"مرجان شاکری"مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان ، در خصوص ریزگردها در استان کرمان گفت: به دلیل کانون‌های متعدد و استعداد فوق العاده ای که در کویر لوت در این زمینه وجود دارد، به ضرس قاطع کرمان غبارخیزترین استان کشور است.
وی از تحت تاثیر بودن استان کرمان از گرد و غبار سخن به میان آورد و بیان کرد: در حال حاضر 29 کانون ریزگرد در استان کرمان شناسایی شده است که کانون‌های اصلی گرد و غبار و فرسایشی بیشتر در شرق و شمال استان کرمان است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان باغات خشک شده پسته را مستعد تبدیل شدن به کانون گرد و غبار دانست و اظهار کرد: زمانی که به خاک دست ورزی می‌کنیم و خاک را تغییر می‌دهیم و آن را به‌طول مثال به محلی برای کشاورزی تبدیل می‌کنیم و با خشک شدن باغات و هر جایی که پوشش گیاهی از بین برود، کانون‌های جدیدی برای گرد وغبار ایجاد می‌شود.
وی با اشاره به برداشت بی‌رویه آب از چاه‌ها و کاهش آب‌های سفره‌های زیرزمینی که جبران آن بسیار مشکل خواهد بود، افزود: از ابتدا نباید طرح های توسعه‌ای در جاهایی که منابع آب محدود است، اجرا می‌شد و نباید در این مناطق کشاوزی صورت می گرفت. اکنون متاسفانه EC آب(شوری یا املاح موجود در آب) در برخی از مناطق در حوزه رفسنجان و انار بالای 17 هزار است بنابراین این آب دیگر قابلیتی برای کشاورزی ندارند.
شاکری عنوان کرد: کارگروه گرد و غبار در سطح استان شکل می‌گیرد و دستگاه‌های متولی پیشنهاداتشان را ارایه می‌دهند و دبیرخانه اطلاعات را جمع آوری و سند گرد و غبار را تنظیم می‌کند و به تایید مسئولان در شورای توسعه و برنامه‌ریزی می‌رساند تا برنامه‌های تصمم‌گیری در راستای این اطلاعات اتخاذ می‌شود.
سال گذشته محیط زیست استان کرمان برای نخستین بار از بودجه گرد و غبار کشور منتفع شد
وی با اعلام این خبر که در سال گذشته محیط زیست استان کرمان برای نخستین بار از بودجه گرد و غبار کشور منتفع شد، اظهار کرد: استان کرمان در سال گذشته جزء چهار استان برتر کشور بعد از استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی بود که 73 میلیارد تومان اعتبار از بودجه گرد و غبار کشور وارد استان شد که به ادارات منابع طبیعی شمال و جنوب اختصاص پیدا کرد گفتنی است که با افزایش نرخ یورو در ابتدای سال اعلام شد که تخصیص بودجه بالای 100 درصد بوده است و چون این اعتبار اختصاصی به استان کرمان براساس یورو بود بنابراین این عدد به بیش از 100 میلیارد تومان رسید که برای تثبیت کانون‌های فرسایشی وارد استان شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان افزود: حدود 45.5 میلیارد تومان منابع طبیعی شمال و بیش از 34 میلیارد تومان منابع طبیعی جنوب استان از بودجه گرد و غبار اعتبار دریافت کردند که منابع تثبیت کانون‌های فرسایشی، حفاظت و قرق، احیاء پوشش‌ها از این محل باید تامین شود.
وی اضافه کرد: مبلغی به اداره کل محیط زیست استان نیز اختصاص یافت که در حال خرید دستگاه‌های سنجش کیفیت هوا برای شهرستان‌های انار و راور ( به عنوان دو کانون فرسایشی استان) هستیم که مناقصات این خرید در حال برگزاری است و امیدواریم تا پایان سال جاری این این دستگاه ها راه اندازی شوند.
شاکری با اشاره به آلودگی هوا در برخی از روزها در استان کرمان از سمت استان‌های دیگر عنوان کرد: امسال یکسری آلودگی از سمت استان یزد وارد استان کرمان شد که موجب تعطیلی شهر کرمان در برخی از روزها گردید. متاسفانه در برخی از شهرهای استان کرمان از جمله انار، شهربابک، سیرجان و رفسنجان ایستگاه پایش کیفی هوا نداریم که برای دولت نیز تامین اعتبار جهت خریداری این دستگاه ها سخت است زیرا هر کدام از این ایستگاه‌ها نزدیک به یک میلیارد تومان هزینه دارد.
شرکت‌های بزرگ مسی استان کرمان، ایستگاه سنجش کیفی هوا احداث می‌کنند
وی افزود: کرمان برای نخستین بار در کشور با تعاملات پیش آمده و مصوباتی که در هیات دولت گرفت، تصویب کرد که شرکت مس سرچشمه دو ایستگاه سنجش کیفی هوا در شهرستان رفسنجان و شرکت مس خاتون آباد دو ایستگاه سنجش کیفی هوا در شهربابک احداث و خودشان راهبری‌ها را انجام دهند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان بیان کرد: با توجه به اینکه این دو شهرستان صنعتی می باشند، علاوه بر فعالیت برای گرد و غبار، این ایستگاه‌ها گازهای خطرناک را هم سنجش و رصد خواهند کرد ضمن آنکه تلویزیون شهری نیز برای این دستگاه ها در نظر گرفته شده تا مردم آگاهی داشته باشند هوایی که تنفس می‌کنند چه کیفیتی دارد و این می‌تواند در آرامش روانی اجتماعی موثر باشد.
وی به دیگر تعامل سازمان حفاظت محیط زیست با صنایع اشاره کرد و افزود: طی مذاکرات صورت گرفته با شرکت صنعتی معدنی گل گهر مقرر شد ایستگاه پایش کیفی هوا در سیرجان نصب شود و این می‌تواند بار مالی را از دوش دولت برداشته و کمک شایانی به اطلاعات محیط زیست کرده کما اینکه رصد، نظارت و پایش این ایستگاه‌ها کاملا با اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان خواهد بود.
آیا در استان کرمان نقطه بحرانی به لحاظ آلایندگی صنایع وجود دارد؟
شاکری تصریح کرد: درصد آلایندگی صنعت برای محیط زیست راحت‌تر است و اگر صنعتی خارج از استانداردهای محیط زیست اقدام کند این قابلیت برای محیط زیست وجود دارد که با آنها برخورد کند و حتی مواردی داشتیک که صنعتی، آلایندگی داشته و اقدام به تعطیلی آن کرده‌ایم یا جرایم سنگین برای آنها در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: اکنون صنایع به دنبال مشمولیت معافیت‌های مالیاتی می باشند بنابراین بیشتر به دنبال دریافت استانداردهای زیست محیطی هستند، به‌طورمثال در بحث صادرات یکی از مهمترین ایزوهایی که یک صنعت باید داشته باشد ایزوی محیط زیست است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان آلودگی در صنایع را انکار نکرد و اظهار کرد: پایه سنجش ما برای میزان آلودگی صنایع آلایندگی گازهای خروجی یا پساب‌ها و آلودگی خاک است. وقتی این آلودگی‌ها از حد تعیین شده بیشتر شود، اآن صنعت ستاندارد لازم را دریافت نخواهد کرد و تعارضی بین استانداردها و مسایل اجتماعی وجود دارد و باید مردم بدانند که استاندارد به این معنی نیست که هیچگونه آلودگی وجود نداشته باشد که این امکان‌پذیر نیست و باید مدنظر داشت که صنعت بدون آلودگی به‌هیچ عنوان معنا ندارد اما باید استانداردها را رعایت کنند.
وی تاکید کرد: هیچ نقطه بحرانی به لحاظ آلودگی صنایع در سطح استان نداریم و هنوز مثل کلانشهرهای دیگر با این مشکل روبرو نشده‌ایم و یکی از محاسن زندگی در کرمان این است که مردم کرمان هوای آلوده‌ای از نظر گازهای تنفس نمی کنند.
کرمانی‌ها سه ماهه اول امسال 82 روز هوای پاک وارد ریه‌های خود کرده‌اند
شاکری در ادامه گفت‌وگوی خود با ایسنا گفت: برای اعلام آلودگی هوا، شاخص کیفی آلایندگی هوا در یک زمان خاص مدنظر نیست بلکه محیط زیست برای اعلام آلودگی فرمول و شاخص دارد و باید مدت زمان مشخص با پایداری و شرایط مشخص آلودگی ایجاد و تاثیرات منفی بر سلامت فردی داشته باشد تا اعلام شود به طور مثال آلودگی هوا برای افراد در شرایط خطرناک است.
وی در پاسخ به این سوال که چند روز پاک در سه ماهه اول امسال کرمان تجربه کرده است، اظهار کرد: کرمان در سه ماهه اول امسال 82 روز هوای پاک داشته‌ است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازی فردا می‌تواند یک فینال بزرگ برای گل گهر باشد

مسیر درمانی کووید 19؛ از آزمایشات انسانی تا روش‌های جعلی

نماینده مجلس: آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد

آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد

40 درصد ساختمان‌های نوسازی شده در پایتخت کیفیت ندارند

فعالیت 354 خانه سلامت برای مقابله با زباله گردی کودکان

خط 10 مترو حداقل 4 سال دیگر افتتاح می‌شود

جلالی: بازی با پرسپولیس شاید برای ما یک فینال بزرگ باشد

آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد/فروش قطعی جایگزین تسویه نقدی

هلال احمر کرمان 12 هزار بسته معیشتی و بهداشتی توزیع کرد

دستورالعمل محیط زیستی مواد ضدعفونی کننده ملاک عمل مناطق 22 گانه

آیا جریمه چاره افراد فاقد ماسک خواهد بود؟

هرج و مرج در مهدهای کودک و اخذ شهریه اضافی از خانواده‌ها

واگذاری زمین توسط بنیاد مسکن بدون زیرساخت/ شهرک عدالت آب ندارد

تغییر و اصلاح ساختار سازمان آتش نشانی از اقدامات مهم سال 1399 است

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

آمار بستری‌های کرونا در کرمان از مرز 5 هزار نفر گذشت

تغییر نام های تکراری معابر پایتخت از سیاست های شورای شهر

78 مورد جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های کرمان بستری شدند

انسداد محور نی‌ریز- سیرجان به دلیل واژگونی تریلی تانکر حامل بنزین

یک چوپان 15 ساله پس از 13 ساعت جست‌وجو پیدا نشد

گل محمدی به نشست خبری بازی با گل‌گهر نمی‌رسد

چاه‌های آب غیر مجاز در راور پلمب شد

اتوبوس‌های برقی به پایتخت برمی‌گردند

توافق امارات و اسرائیل «معامله قرن» را کنار زد

بیانیه حماس درباره توافق اسرائیل و امارات

وضعیت هوای تهران قابل قبول است

شمال تهران، منطقه ای حساس در موضوعات خبری است

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین‌ اجتماعی

اسامی ساختمان های نا ایمن پایتخت اعلام می شود

افشای راز واکسن روسی کرونا

نرخ سود سپرده نزد بانک مرکزی افزایش یافت

آغاز عملیات اجرایی دو طرح توسعه معدنی در سیرجان با اعتبار 340 میلیون یورو

آمادگی شهرداری برای اختصاص مجموعه های ورزشی برای برگزاری عزاداری‌های محرم

مدیرکل استاندارد: 80کالای غیراستاندارد در کرمان جمع‌آوری شد

آغاز ثبت نام رانندگان سرویس مدارس از فردا

بازداشت تمامی عوامل تیراندازی در سعادت‌ آباد

جسد سُها رضانژاد احراز هویت شد

کشف 2 تن گوشت فاسد در جنوب تهران

جزئیات طرح جدید مجلس درباره سهمیه‌ بندی بنزین

جذاب ترین فیلم های عاشقانه که ترسناک هستند + عکس (قسمت دوم)

ترافیک مرکز شهر نتیجه لغو طرح ترافیک است

اتمام عملیات روکش آسفالت 2 هزار نقطه از معابر منطقه 19 تا پایان شهریور

12 نفر در کرمان بر اثر ابتلاء به کرونا جان باختند

عضو هیات رییسه فدراسیون: کرمان مهد پرورش اندام ایران است

لغو طرح ترافیک و دورکاری کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان تهران تا پایان مرداد

گرانترین و ارزانترین قیمت آپارتمان در ٢٢ منطقه تهران

کشف 210 کیلوگرم مواد مخدر در شهربابک

اولین مدعی افراد سودجو خود شوراها باید باشند

آخرین آمار از وضعیت موارد جدید بستری در استان کرمان