کرمان رصد

آخرين مطالب

فرآیند انتخاب مدیر محله چیست شهرداری تهران

فرآیند انتخاب مدیر محله چیست
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - رئیس دبیرخانه ستاد مدیریت محله ضمن ارائه گزارشی از استقرار رویه قانونی و ایجاد سازوکاری منظم، برای انتخاب مدیران محلات گفت: در سازوکار فعلی، فرایند انتخاب مدیر محله شفاف‌تر شده و افراد دارای شایستگی برای تصدی مدیریت محله‌ها برگزیده می‌شوند.

به گزارش شهر و به نقل از روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مهدی شیرزاد رئیس دبیرخانه ستاد راهبری مرکزی ساماندهی مشارکت‌های اجتماعی در محلات شهر تهران در مورد فرایند انتخاب مدیران محلات گفت: پیش از این، انتخاب مدیران محله با بررسی مختصر رزومه گزینه‌های معرفی شده از سوی معاون اجتماعی منطقه در ستاد مدیریت محله و در نهایت با معرفی دو گزینه به هیات امنا، انتخاب مدیر انجام می‌شد.
او افزود: در این دوره مدیریت شهری، با نقد و بررسی فرایند گذشته تلاش شد رویه ضابطه‌مند شود تا از انتخاب‌های سلیقه‌ای و اعمال نفوذ در فرایند انتخاب مدیر محله جلوگیری شود.
ارزیابی داوطلبان در کانون ارزیابی مدیران محله
رئیس دبیرخانه ستاد مدیریت محله در مورد شفافیت فرایند انتخاب مدیر محله گفت: با اعلام یک فراخوان عمومی در سطح مناطق، این امکان برای تمام افرادی که در خود توانمندی مدیریت محله را می‌دیدند به وجود آمد تا فرصتی برابر برای ارزیابی و کسب این سمت داشته باشند.
در گام بعد، برای برگزاری کانون ارزیابی مدیران محله، با استقرار یک فرایند تخصصی با همکاری شرکت خدمات اداری شهر، نظام شایستگی افراد تبیین شد. چهار شایستگی برای مدیران محله تعریف و بر مبنای آن یک آزمون روان شناختی و دو مصاحبه نیمه‌ساخت‌یافته طراحی شد. این شایستگی‌ها عبارتند از مسئولیت‌پذیری، تفکر تحلیلی و حل مساله، هدف‌گرایی و هدایت عملکرد، و مهارت ارتباطی. با کمک مشاوران متخصص در این زمینه، ذیل هریک از این شایستگی‌های مرکزی شاخص‌ها و نشانه‌های رفتاری مرتبط تدوین شده است.
رئیس دبیرخانه ستاد مدیریت محله در مورد روش تبیین مولفه‌های شایستگی اظهار کرد: این مولفه‌ها حاصل سه منبع مطالعاتی بوده است. اول مطالعه‌ای که در ارتباط با میزان و کیفیت فعالیت‌های سراهای محله‌ها انجام شده، دوم نظام شایستگی مدیران شهرداری که در شرکت خدمات شهری تدوین شده است و سوم نظرات مدیران سراهای محله‌ها، معاونان اجتماعی مناطق و صاحب‌نظران حوزه اجتماعی.
برای هریک از داوطلبان کارنامه تخصصی و تفصیلی صادر شده است که به دلیل محرمانگی اطلاعات شخصی افراد تنها با تقاضای خودشان در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.
شیرزاد در مورد تغییرات فرایند اجرا شده برای انتخاب مدیر محله گفت: تغییر اول نسبت به گذشته، شفافیت، و فرصت برابر افراد در ورود به فرایند انتخاب است. داوطلب تصدی سمت مدیریت محله ممکن است از طریق شورایاری معرفی شده باشد یا در سرای محله فعال بوده باشد و یا شهروندی علاقه‌مند به مدیریت در محله باشد. تغییر دوم، مصاحبه بر مبنای یک مدل تخصصی توسط ارزیابان متخصص بود که امکان اعمال سلیقه در آن به حداقل رسیده است و تغییر سوم، این است که بسته به تعداد داوطلبان در هر محله، گزینه‌های بیشتری (بین 3 تا 5 گزینه) به هیات امنا معرفی می‌شوند تا قدرت انتخاب افزایش یابد.
بررسی صلاحیت 3130 نفر برای تصدی پست مدیریت محله
رئیس دبیرخانه ستاد مدیریت محله در مورد میزان ثبت نام برای مدیریت محله گفت: در این فرایند 3130 نفر در سامانه مرتبط با انتخاب مدیر محله ثبت نام کردند و پس از پایش اولیه توسط کارگروهی در مناطق، حدود هزار نفر از این افراد، شرایط لازم را احراز نکردند و 2130 نفر برای طی فرایند ارزیابی تخصصی توسط مناطق 22گانه معرفی شدند.
با انصراف برخی از افراد و نهایی شدن لیست، 1863 نفر برای مصاحبه دعوت شدند که از این تعداد 299 نفر مدیران فعلی محلات شهر تهران هستند. پس از انصراف برخی از مدیران فعلی محلات، در نهایت 285 نفر از ایشان به همراه 1560 نفر از داوطلبان، مورد ارزیابی قرار گرفتند. البته مدیران فعلی محلات به دلیل احترام به تجارب و زحماتی که در این مدت کشیده اند، بدون طی فرایند ارزیابی اولیه توسط مناطق به کانون ارزیابی دعوت شدند.
شیرزاد در مورد ویژگی‌های افرادی که ثبت نام کردند، گفت: به طور میانگین برای هر محله 8.5 نفر ثبت‌نام کردند که جوان‌ترین فرد حدود 20 سال سن و مسن‌ترین نیز حدود 82 سال سن داشت.
او افزود: مناطق 1 و 5 با توجه به این که بیش ترین تعداد محله را دارند، بیش ترین تعداد داوطلب را نیز داشتند. بالاترین نمره‌ای که در کانون ارزیابی به دست آمد مربوط به داوطلبی در محله جنت‌آباد شمالی در منطقه 5 با نمره 82.5 از 100 بود. میانگین شهرتهران 49 از 100 و بالاترین میانگین منطقه مربوط به منطقه چهار با نمره 52 از 100 بود.
فرایند انتخاب مدیر محله شفاف‌تر شده است
بعد از طی فرایند ارزیابی، بسته به تعداد داوطلبان ثبت نامی، برای هر محله حداکثر 5 نفر به منطقه معرفی می‌شوند. در مرحله اول 3‌ نفر توسط کارگروه «انتخاب مدیر محله» منطقه، برای انتخاب به هیات امنای محله معرفی می‌شوند که در صورت عدم انتخاب از بین این گزینه‌ها در مرحله دوم 2 نفر باقی‌مانده معرفی می‌شوند تا در نهایت، یک نفر با نظر هیات امنا مدیر محله شود.
او افزود: خوشبختانه کار برگزاری کانون­های ارزیابی به پایان رسیده است و نتایج آن مشخص شده است. کسانی را به هیأت امنا معرفی کرده‌ایم که نمره کانون ارزیابی­شان در حد میانگین منطقه یا بالاتر باشد. در مرحله اول، در 171 محله که حداقل سه نفر برای معرفی به هیئت امنا داشتند، افراد را به مناطق 22 گانه معرفی کردیم. 5 محله، سرای محله ندارند که برای آن ها کسی معرفی نمی شود. در این محلات، حدود 60 مدیر محله فعلی نمره لازم برای معرفی به هیأت امنا را کسب نکردند.
در 177 محله باقی مانده که در گام دوم به مناطق معرفی شدند، در هر محله، ما کمتر از 3 نفر که نمره‌ای مساوی یا بالاتر از میانگین منطقه کسب کرده باشند، داریم. برای این محلات، از بانک اطلاعاتی مدیران محله هر منطقه، برای هر کدام از این محله ها بین 3 تا 5 نفر توسط کارگروه انتخاب مدیر محله، به هیأت امنا معرفی شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

69 بیمار جدید در لیست بستری بیمارستان‌های استان کرمان

کشف 2 قبضه اسلحه از منزل متخلفین شکار

بازدید عضو شورای شهر تهران از مکان رویدادهای مشروطه

بی تابی گوهر خیراندیش برای ماه چهره خلیلی + تصاویر

زنگ خطر انبارهای شیمیایی تهران

ماه چهره خلیلی درگذشت + علت فوت و بیوگرافی و عکس ها

تهران ؛ صاف تا کمی ابری

تهران در حوزه مناسب سازی، بسیار عقب است

آتش سوزی انبار ضایعات پلاستیکی خاموش شد

آجودانیه؛ از عکاسباشی ناصری تا بوستان شطرنج

بازگشت کوپن؛ واریز یارانه غیرنقدی به حساب‌ ها

اولین واکنش داماد نعمت‌ زاده به فرارش از کشور

فقر آتشنشانی اهواز در حوزه تجهیزات

بازداشت همه مسئولان بندر بیروت

تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

پیام تسلیت دکتر عیسی کلانتری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت درگذشت استاد هنریک مجنونیان

پیام دکتر کلانتری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت روز خبرنگار

استاندار کرمان، آسمانی‌شدنِ بانو حاجیه اشرف نمازیان را تسلیت گفت

سازو کار اخذ مالیات از خانه‌ های خالی تعیین شد

رئیس اتاق کرمان: آگاهی‌بخشی بهترین راه نجات جامعه است

انتقال انبار نفت موضوع جلسه مشترک وزارت نفت و شورای شهر

خبرنگاری، انتشار و اشتراکِ مسئولانه، بخردانه و عاشقانه زیستن است

مکاشفه از سیدخندان تا چهارراه قصر

استاندار بیروت: 300 هزار نفر آواره شدند

بیش از 21 هزار داوطلب آزمون کارشناسی ارشد در کرمان با یکدیگر رقابت می‌کنند

دف نوازی و نورافشانی در برج میلاد

رئیس دادگستری کرمان : 29 مددجوی جرایم غیرعمد در آستانه عید غدیر آزاد شدند

سایه و روشن قتل موبد زرتشتی در کرمان

استاندار کرمان: بازرسی‌ها اثربخش نباشد تعطیلی‌ها برمی‌گردد

بازرسی ها اثربخش نباشد، تعطیلی‌ها  برمی گردد

همکاری رسانه‌ها پیامدهای حادثه را در کرمان کاهش می‌دهد

متخلفان زنده‌گیری پرندگان وحشی کرمان دستگیر شدند

187 محکوم زندان های استان کرمان مشمول عفو رهبری قرار گرفتند

مخابره پیام‌های تاثیرگذار، مشکلات فعلی کشور را رفع می‌کند

شریعتمداری: رسانه ها در هدایت،اصلاح و تغییر افکار جامعه نقشی بی بدیل دارند

اقامه نماز جمعه فقط در 20 نقطه کرمان

فراخوان جذب سرمایه گذار برای راه اندازی هایپر مال پایانه شرق

برترین فیلمسازان موبایلی جشنواره در برج میلاد معرفی شدند

187 محکوم زندان‌های کرمان مشمول عفو رهبری شدند

وضعیت کرمان همچنان قرمز است

پیاده‌روی؛ مُد خلاقانه اندیشیدن

نظارت حداکثری بر روند ساخت ترمینال جدید فرودگاه بین المللی کیش

آمار قربانیان انفجار بیروت افزایش یافت

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 16 مرداد 99

5 فقره کلاهبرداری با غصب عنوان

بانک مسکن در طرح احیا بافت فرسوده 220 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌کند

خطر جدید برای برج طغرل و ابن بابویه

رشد 110 درصدی پرداخت تسهیلات بانک مسکن در استان کرمان نسبت به سال 98

انتصاب سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر منطقه آزاد کیش

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 16 مرداد 99