کرمان رصد

آخرين مطالب

یک تصمیم عجیب در کرمان

افزایش بیماران و باز شدن اصناف/پیگیری بی نتیجه از سامانه 124 سياسي

افزایش بیماران و باز شدن اصناف/پیگیری بی نتیجه از سامانه 124
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - در حالیکه روند افزایشی ابتلاء به بیماری کرونا در استان کرمان شدت گرفته و مردم را نگران کرده که مسئولان استان کرمان لیست جدیدی از اصنافی که از امروز می‌توانند فعالیت کنند اعلام کردند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: تا صبح امروز طبق آخرین مصوبه ستاد استانی کرونا در استان کرمان تنها 12 صنف ضروری در استان اجازه فعالیت داشتند همچنین ستاد کرونا در سطح ملی نیز بر عدم فعالیت صنوف حداقل تا پایان 23 فروردین تاکید کرد و هیچ اجازه‌ای برای فعال شدن سایر صنوف تا این تاریخ نداده است.
اما چه شد که امروز برخی از صنوف اجازه فعالیت یافتند، داستان از این قرار است که استاندار کرمان با تصمیمی منطقی و برای جلوگیری از شیوع کرونا در کرمان فعالیت اصناف را با تصویب یک مصوبه استانی محدود تر از مصوبه ملی کرده بود که در نهایت امروز و پس از فشار بیش از حد برخی افراد این مصوبه لغو و محدوده فعالیت اصناف در کرمان مطابق با مصوبه ملی باز تر شد.
به هر صورت تا امروز اجرای مصوبه استانی در کرمان ضروری بوده است اما برخی دستگاه‌ها در اجرای آن جدیت لازم را نداشتند.
به عنوان مثال صنف کشاورزی جزو اصنافی که قرار بود در کرمان فعال باشند قرار نداشت اما عملاً از مصوبه استانی تبعیت نکردند، در این شرایط صنوف کشاورزی در خیابان جهاد کرمان پس از تعطیلات نوروز فعال شده و پیگیری‌های خبرنگار مهر از سامانه‌های نظارتی معرفی شده برای برخورد با صنوفی که برخلاف قانون اقدام به فعالیت می‌کنند بی نتیجه ماند.
خبرنگار مهر از روز شانزدهم فروردین ماه به صورت مکرر با شماره‌های 124، سامانه سامد ، بازرسی اصناف، شماره 114 و شماره 190 تماس گرفت این در حالی بود که در زمان آغاز پیگیری‌های مهر در راسته بازار فروش نهادهای کشاورزی تنها یک واحد فروش، فعال بود اما به دلیل عدم برخورد با این واحد به تدریج سایر واحدهای صنفی فعالیت خود را شروع کردند.
پس از گذشت چندین روز پیگیری به جای برخورد با اصنافی که غیر مجاز فعال بودند حالا لیستی جدید از صنوفی که از امروز می‌توانند فعال شوند منتشر شده است!
از امروز صنوف فنی و تعمیراتی و غذای بیرون بر شامل صنوف تعمیرکاران خودرو، تعمیرکاران موتورسیکلت و دوچرخه، تعمیرکاران لوازم خانگی، تعمیر قفل و کلیدسازی، خدمات باتری و برق اتومبیل، ماشین‌ساز، فلزتراش و زیربندی خودرو، خدمات فنی و تعمیرات ماشین‌های اداری، تأسیسات ساختمان، رستوران، کبابی، چلوکبابی و تهیه غذا، مشروط به عدم سرو غذا در محل و فقط به‌صورت بیرون‌بر و واحدهای فروش و توزیع نهاده‌های کشاورزی، شامل بذر، سم و کود؛ فعالیت خود را از سر می‌گیرند.
عملاً صنوف کشاورزی از 16 فرودین تا امروز فرودین علیرغم پیگیری‌های انجام شده برخلاف مصوبه استانی فعالیت کرده‌اند و مسئولان نیز هیچ عکس العملی انجام ندادند.
عدم رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از کارگران اتباع خارجی، شلوغی در معابر تنها بخشی از تبعات اصناف است.
افزایش چشمگیر بیماران مبتلا به کرونا در کرمان / ‏‬ 42 نفر جان باختند
در حالی که طبق آمار روز گذشته جهش ناگهانی در تعداد بیماران مبتلا به کرونا در استان کرمان روی داد و تنها در یک روز 39 مورد مثبت ثبت شد و امروز نیز 13 مورد جدید بر آمار بیماران افزوده شد و تعداد نهایی بیماران به 379 نفر رسید که متأسفانه 42 نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.
نکته جالب اینکه با وجود مخالفت‌های صورت گرفته برای جلوگیری از بازگشایی صنوف و حضور مردم در معابر مسئولان استان کرمان برای اینکه مسئولیت این تصمیم را بر عهده نگیرند تصمیم گیری در خصوص آغاز به کار اصناف را به تصمیم گیری ستاد ملی کرونا موکول و مصوبه استانی را لغو کردند.
حالا باید دید استان کرمان با بازگشایی اصناف در چه وضعیتی قرار خواهد گرفت و شیوع کرونا کرمان را به چه سمتی خواهد برد.
باید دید استان کرمان با بازگشایی اصناف در چه وضعیتی قرار خواهد گرفت و شیوع کرونا کرمان را به چه سمتی خواهد برد
خوشبختانه هم چنان کنترل در خصوص مسافران ورودی به شهر کرمان انجام می‌شود و پستهای قرنطینه در ورودی‌های استان کرمان فعال است و از رفت و آمدهای غیر ضروری جلوگیری می‌شود.
یکی از مهمترین نگرانیها مراجعه بیماران از استان‌های مجاور به مراکز درمانی استان کرمان است که احتمالاً از روزهای آینده موجب شلوغ شدن بیمارستانها و مراکز درمانی استان خواهد شد.
خبری از فاصله گذاری هوشمند در اصناف نیست
قرار است فعالیت اصناف در طرحی با عنوان فاصله گذاری هوشمند انجام شود اما وقتی به اصنافی که هم اکنون در کرمان فعال هستند مراجعه کنید اکثر فروشندگان بدون داشتن ماسک و دست کش، رعایت استفاده از حداقل کارکنان، رعایت فاصله اجتماعی و شیفت بندی اصناف در حال فعالیت هستند و مانند روزهای عادی و قبل از شیوع کرونا به کار خود مشغولند.
کرمان با روند صعودی بیماری مواجه می‌شود / ‏‬ مردم در خانه بمانند
محمد ثمره، رئیس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با ابراز نگرانی در خصوص حضور مردم در معابر و خارج شدن از خانه‌ها گفت: اگر نتوانیم چرخه انتقال ویروس را کنترل کنیم به زودی شاهد سیر صعودی بیماری در استان کرمان خواهیم بود که در این صورت آسیبی که مردم و اصناف می‌رسد بسیار بیشتر از آن است که بتوانیم در یک مقطع کوتاه مردم را در خانه‌ها نگه داریم و از فعالیت اصناف غیر ضروری جلوگیری کنیم.
وی گفت: کرونا هیچ دارو و واکسنی ندارد و تنها راه مقابله با ویروس رعایت فاصله اجتماعی و در خانه ماندن مردم است در غیر این صورت ویروس از خیابان توسط افراد خانواده که در اصناف کار می‌کنند به خانه‌ها منتقل می‌شود و به فشار بر روی مراکز درمانی و کادر درمانی افزایش می‌یابد در حالی که در حال حاضر نیز فشار فرسایشی بر کادر درمانی بسیار بالاست و تعداد قابل توجهی از همکاران ما به کرونا مبتلا شده‌اند.
وضعیت نه تنها عادی نشده بلکه حساس‌تر از قبل شده است
ویروس از خیابان توسط افراد خانواده که در اصناف کار می‌کنند به خانه‌ها منتقل می‌شود و به فشار بر روی مراکز درمانی و کادر درمانی افزایش می‌یابد
ثمره افزود: وضعیت به هیچ عنوان عادی نشده و حضور مردم در خیابان‌ها و ارتباط آنها با یکدیگر موجب موج بیماری می‌شود چون کرونا به هیچ عنوان رحم ندارد و افراد مبتلا را به شدت درگیر می‌کند و موجب مرگ و میر می‌شود.
یکی از افرادی که موافق فعالیت مجدد اصناف و واحدهای تولیدی در استان کرمان است محمدرضا پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس است، وی رکود ناشی از کرونا را در دوران پسا کرونا و حتی در زمان شیوع این ویروس بسیار کشنده‌تر از خود ویروس کرونا می‌داند و به خبرنگار مهر می‌گوید: همه ما موافق رعایت اصول بهداشتی برای مقابله با کرونا هستیم اما در شرایط فعلی و با توجه به تحریم‌ها در صورتیکه نتوانیم تناسبی بین این دو اصل مهم پیدا کنیم ضربه خواهیم خورد.
وی می‌افزاید: باید از اصنافی که از شیوع کرونا صدمه دیده‌اند حمایت کنیم و در این زمینه با آغاز فعالیت مجلس تصمیم گیری جدی خواهد شد.
پور ابراهیمی افزود: پرداخت تسهیلات، مسائل بانکی و اقساط و چک‌ها و مالیات و عوارض باید با جدیدت پیگیری شوند.
تجارت الکترونیک باید رونق گیرد
وی از رایزنی با وزیر اقتصاد در خصوص حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا خبر داد و گفت: فعالیت اصنافی که پر ریسک نیستند با رعایت فاصله اجتماعی و با استفاده از ماسک و دست کش می‌تواند جلوی رکود در بازار را بگیرد.
وی همچنین گفت: باید از روش‌های جدید اقتصادی و تجارت مثل تجارت الکترونیک استفاده کرد.
45 درصد ظرفیت بیمارستان‌های کرمان پر شده است
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در گفتگو با مهر با اشاره به اینکه استان کرمان در وضعیت حساسی قرار دارد گفت: باید این شرایط را درک کنیم و اجازه اشتباه در مقابل شیوع کرونا را ندهیم چون اولین اشتباه باعث می‌شود اپیدمی ایجاد شود و هزینه سنگینی به جامعه تحمیل شود که از ضرر اقتصادی بسیار بیشتر است.
باید این شرایط را درک کنیم و اجازه اشتباه در مقابل شیوع کرونا را ندهیم چون اولین اشتباه باعث می‌شود اپیدمی ایجاد شود و هزینه سنگینی به جامعه تحمیل شود
مهدی شفیعی بیان کرد: کادر درمانی ما از اوایل اسفند ماه درگیر بیماری کرونا است و نیروی انسانی تحت فشار است و اگر با فعالیت اصناف و حضور مردم در جامعه بیماری شیوع یابد وضعیت غیر قابل پیش بینی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه 45 درصد از بیمارستان افضلی پور کرمان اشغال شده است گفت: اگر با شیوع ناگهانی و مراجعه بیماران مواجه شویم برای درمان آنها و تأمین امکانات هم با مشکل مواجه می‌شویم و خسارت بسیار بیشتر از تعطیلی چند روزه اصناف می‌شود.
شفیعی گفت: به مردم باز هم تاکید می‌کنیم باز شدن برخی از اصناف به معنی عادی شدن شرایط نیست و اگر کار را آسان بگیریم ضربه شدید می‌خوریم.
هر چند اصناف به دلیل تعطیلی با مشکلاتی مواجه هستند اما در صورت بازگشایی اصناف و شیوع این بیماری در جامعه بار دیگر به اجبار باید مقررات سختگیرانه را اجرا و اصناف را تعطیل کنیم و این بار در شرایطی که بخش قابل توجهی از جامعه که شامل اصناف هم می‌شود دچار ویروس کرونا شده‌اند و ظرفیت بیمارستان‌های کرمان نیز تکمیل شده است.

لینک کوتاه:
http://www.kerman-online.ir/Fa/News/121763/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس: حقوق زیر 4 میلیون تومان معاف از مالیات می‌شود

بازداشت تتوکار خیابانی / نقش و نگار روی دست دختران تهرانی وسط خیابان

قطار زاهدان- کرمان به ریل بازگشت

روایت تصویری از خط تولید کارخانه در حال تعطیل روغن نباتی در استان کرمان/ چشم امید 300 کارگر به تامین مواد اولیه

رییس اداره راهداری، بخشدار و پیمان کار ساخت تقاطع غیرهمسطح بم-دهبکری به دادسرا احضار شدند

درخواست آزادی 25 روزنامه‌نگار فلسطینی زندانی در فلسطین اشغالی

سهم ناچیز ایران از تجارت 20 میلیاردی سنگ‌های قیمتی/ چشم بسته مسئولان بر اشتغال پایدار و ارزآوری فیروزه

مشکل قطار زاهدان- کرمان برطرف شد

31 کوهنورد گرفتار در ارتفاعات رودان نجات یافتند

مشکل توقف قطار زاهدان ـ کرمان برطرف شد

احضار چند مسئول مرتبط با ساخت تقاطع بم-دهبکری

انعطاف برنامه های گردشگری کیش جهت انطباق با دستورات ستاد ملی کرونا در نوروز 1400

جزئیات رایگان شدن قبض آب کم مصرف‌ ها

امام‌ جمعه کرج: به فرزندآوریِ فراوان ‌توجهی نمی‌ شود

انتخابات را با نهایت سلامت و شفافیت برگزار می‌کنیم

سیرجانی آباد، رهاورد سفرهای دولت توسعه‌نگر

شهرنگار؛ محله بریانک

خروج قطار مسافربری زاهدان- کرمان از ریل

از شکایت پیکانی‌ها تعجب کردم/ به خودم هدیه تولد دادم

درخواست آزادی برای 25 روزنامه‌نگار فلسطینی زندانی در فلسطین اشغالی

فرماندار: طوفان شن در رودبارجنوب 200 میلیارد تومان خسارت برجا گذاشت

نماینده مجلس:رایزنی برای خرید تضمینی محصول پیاز در جنوب کرمان انجام شد

جدال حساس تراکتور با گل گهر/‌سرخ‌های تبریز به دنبال 3 امتیاز دیگر از کرمان

آخرین دیدار/خبر شهادت حسین را از تلویزیون شنیدم

آخرین وضعیت قطار از ریل خارج شده زاهدان - کرمان

قطار زاهدان - کرمان به ریل بازگشت

قلعه‌نویی؛ سوژه اول و آخر در سیرجان!

جدول پخش مدرسه تلویزیونی شنبه 4 بهمن 99 در تمام مقاطع تحصیلی

طوفان شن، قطار زاهدان- کرمان را از ریل خارج کرد

بازی خیلی سختی در سیرجان داریم/ برای پیروزی آمده ایم

استقلال به دنبال کوبیدن میخِ «صدر»/ قلعه‌نویی در اندیشه بازگشت!

طرز تهیه دسر فانتزی با انار

چمنیان: تراکتور 3 امتیاز بازی گل گهر را می‌خواهد

خوراکی‌هایی که باعث عملکرد بهتر ریه ها می‌شوند

چمنیان: هدف‌مان کسب سه امتیاز بازی مقابل گل‌گهر است

سپاهان با پیروزی در بازی بزرگ هفته صدر را حفظ کرد

پیروزی مقتدرانه فولاد و خاتم در هفته بیست و سوم لیگ برتر والیبال

سه امتیاز بازی با گل گهر را می خواهیم

قطار زاهدان ـ کرمان بدلیل وقوع طوفان شن از ریل خارج شد

عکس | طوفان شن، قطار زاهدان - کرمان را از ریل خارج کرد | آخرین وضعیت سلامت مسافران

ذوب آهن صدر نشین گروه اول شد/سپاهان بازی را به بم واگذار کرد

قطار زاهدان- کرمان از ریل خارج شد

زائرانی از قاره آفریقا برای زیارت مزار حاج قاسم به روایت تصویر

لیگ برتر فوتبال بانوان|شهرداری سیرجان در یک قدمی صعود به پلی‌آف

قطار مسافربری زاهدان- کرمان تلفات جانی نداشته است

حادثه قطار مسافربری زاهدان - کرمان هیچ خسارت جانی و مالی نداشت؛ منتظر جرثقیل هستیم

لیگ برتر والیبال| تابش‌نژاد: سیرجانی‌ها منسجم و کم اشتباه بازی می‌کنند

طوفان شن دیزل قطار زاهدان- کرمان را از ریل خارج کرد

خروج قطار زاهدان- کرمان از ریل خسارتی نداشت

شکست شورا و شهرداری قزوین در برابر مس رفسنجان