کرمان رصد

آخرين مطالب

یک تصمیم عجیب در کرمان

افزایش بیماران و باز شدن اصناف/پیگیری بی نتیجه از سامانه 124 سياسي

افزایش بیماران و باز شدن اصناف/پیگیری بی نتیجه از سامانه 124
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - در حالیکه روند افزایشی ابتلاء به بیماری کرونا در استان کرمان شدت گرفته و مردم را نگران کرده که مسئولان استان کرمان لیست جدیدی از اصنافی که از امروز می‌توانند فعالیت کنند اعلام کردند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: تا صبح امروز طبق آخرین مصوبه ستاد استانی کرونا در استان کرمان تنها 12 صنف ضروری در استان اجازه فعالیت داشتند همچنین ستاد کرونا در سطح ملی نیز بر عدم فعالیت صنوف حداقل تا پایان 23 فروردین تاکید کرد و هیچ اجازه‌ای برای فعال شدن سایر صنوف تا این تاریخ نداده است.
اما چه شد که امروز برخی از صنوف اجازه فعالیت یافتند، داستان از این قرار است که استاندار کرمان با تصمیمی منطقی و برای جلوگیری از شیوع کرونا در کرمان فعالیت اصناف را با تصویب یک مصوبه استانی محدود تر از مصوبه ملی کرده بود که در نهایت امروز و پس از فشار بیش از حد برخی افراد این مصوبه لغو و محدوده فعالیت اصناف در کرمان مطابق با مصوبه ملی باز تر شد.
به هر صورت تا امروز اجرای مصوبه استانی در کرمان ضروری بوده است اما برخی دستگاه‌ها در اجرای آن جدیت لازم را نداشتند.
به عنوان مثال صنف کشاورزی جزو اصنافی که قرار بود در کرمان فعال باشند قرار نداشت اما عملاً از مصوبه استانی تبعیت نکردند، در این شرایط صنوف کشاورزی در خیابان جهاد کرمان پس از تعطیلات نوروز فعال شده و پیگیری‌های خبرنگار مهر از سامانه‌های نظارتی معرفی شده برای برخورد با صنوفی که برخلاف قانون اقدام به فعالیت می‌کنند بی نتیجه ماند.
خبرنگار مهر از روز شانزدهم فروردین ماه به صورت مکرر با شماره‌های 124، سامانه سامد ، بازرسی اصناف، شماره 114 و شماره 190 تماس گرفت این در حالی بود که در زمان آغاز پیگیری‌های مهر در راسته بازار فروش نهادهای کشاورزی تنها یک واحد فروش، فعال بود اما به دلیل عدم برخورد با این واحد به تدریج سایر واحدهای صنفی فعالیت خود را شروع کردند.
پس از گذشت چندین روز پیگیری به جای برخورد با اصنافی که غیر مجاز فعال بودند حالا لیستی جدید از صنوفی که از امروز می‌توانند فعال شوند منتشر شده است!
از امروز صنوف فنی و تعمیراتی و غذای بیرون بر شامل صنوف تعمیرکاران خودرو، تعمیرکاران موتورسیکلت و دوچرخه، تعمیرکاران لوازم خانگی، تعمیر قفل و کلیدسازی، خدمات باتری و برق اتومبیل، ماشین‌ساز، فلزتراش و زیربندی خودرو، خدمات فنی و تعمیرات ماشین‌های اداری، تأسیسات ساختمان، رستوران، کبابی، چلوکبابی و تهیه غذا، مشروط به عدم سرو غذا در محل و فقط به‌صورت بیرون‌بر و واحدهای فروش و توزیع نهاده‌های کشاورزی، شامل بذر، سم و کود؛ فعالیت خود را از سر می‌گیرند.
عملاً صنوف کشاورزی از 16 فرودین تا امروز فرودین علیرغم پیگیری‌های انجام شده برخلاف مصوبه استانی فعالیت کرده‌اند و مسئولان نیز هیچ عکس العملی انجام ندادند.
عدم رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از کارگران اتباع خارجی، شلوغی در معابر تنها بخشی از تبعات اصناف است.
افزایش چشمگیر بیماران مبتلا به کرونا در کرمان / ‏‬ 42 نفر جان باختند
در حالی که طبق آمار روز گذشته جهش ناگهانی در تعداد بیماران مبتلا به کرونا در استان کرمان روی داد و تنها در یک روز 39 مورد مثبت ثبت شد و امروز نیز 13 مورد جدید بر آمار بیماران افزوده شد و تعداد نهایی بیماران به 379 نفر رسید که متأسفانه 42 نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.
نکته جالب اینکه با وجود مخالفت‌های صورت گرفته برای جلوگیری از بازگشایی صنوف و حضور مردم در معابر مسئولان استان کرمان برای اینکه مسئولیت این تصمیم را بر عهده نگیرند تصمیم گیری در خصوص آغاز به کار اصناف را به تصمیم گیری ستاد ملی کرونا موکول و مصوبه استانی را لغو کردند.
حالا باید دید استان کرمان با بازگشایی اصناف در چه وضعیتی قرار خواهد گرفت و شیوع کرونا کرمان را به چه سمتی خواهد برد.
باید دید استان کرمان با بازگشایی اصناف در چه وضعیتی قرار خواهد گرفت و شیوع کرونا کرمان را به چه سمتی خواهد برد
خوشبختانه هم چنان کنترل در خصوص مسافران ورودی به شهر کرمان انجام می‌شود و پستهای قرنطینه در ورودی‌های استان کرمان فعال است و از رفت و آمدهای غیر ضروری جلوگیری می‌شود.
یکی از مهمترین نگرانیها مراجعه بیماران از استان‌های مجاور به مراکز درمانی استان کرمان است که احتمالاً از روزهای آینده موجب شلوغ شدن بیمارستانها و مراکز درمانی استان خواهد شد.
خبری از فاصله گذاری هوشمند در اصناف نیست
قرار است فعالیت اصناف در طرحی با عنوان فاصله گذاری هوشمند انجام شود اما وقتی به اصنافی که هم اکنون در کرمان فعال هستند مراجعه کنید اکثر فروشندگان بدون داشتن ماسک و دست کش، رعایت استفاده از حداقل کارکنان، رعایت فاصله اجتماعی و شیفت بندی اصناف در حال فعالیت هستند و مانند روزهای عادی و قبل از شیوع کرونا به کار خود مشغولند.
کرمان با روند صعودی بیماری مواجه می‌شود / ‏‬ مردم در خانه بمانند
محمد ثمره، رئیس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با ابراز نگرانی در خصوص حضور مردم در معابر و خارج شدن از خانه‌ها گفت: اگر نتوانیم چرخه انتقال ویروس را کنترل کنیم به زودی شاهد سیر صعودی بیماری در استان کرمان خواهیم بود که در این صورت آسیبی که مردم و اصناف می‌رسد بسیار بیشتر از آن است که بتوانیم در یک مقطع کوتاه مردم را در خانه‌ها نگه داریم و از فعالیت اصناف غیر ضروری جلوگیری کنیم.
وی گفت: کرونا هیچ دارو و واکسنی ندارد و تنها راه مقابله با ویروس رعایت فاصله اجتماعی و در خانه ماندن مردم است در غیر این صورت ویروس از خیابان توسط افراد خانواده که در اصناف کار می‌کنند به خانه‌ها منتقل می‌شود و به فشار بر روی مراکز درمانی و کادر درمانی افزایش می‌یابد در حالی که در حال حاضر نیز فشار فرسایشی بر کادر درمانی بسیار بالاست و تعداد قابل توجهی از همکاران ما به کرونا مبتلا شده‌اند.
وضعیت نه تنها عادی نشده بلکه حساس‌تر از قبل شده است
ویروس از خیابان توسط افراد خانواده که در اصناف کار می‌کنند به خانه‌ها منتقل می‌شود و به فشار بر روی مراکز درمانی و کادر درمانی افزایش می‌یابد
ثمره افزود: وضعیت به هیچ عنوان عادی نشده و حضور مردم در خیابان‌ها و ارتباط آنها با یکدیگر موجب موج بیماری می‌شود چون کرونا به هیچ عنوان رحم ندارد و افراد مبتلا را به شدت درگیر می‌کند و موجب مرگ و میر می‌شود.
یکی از افرادی که موافق فعالیت مجدد اصناف و واحدهای تولیدی در استان کرمان است محمدرضا پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس است، وی رکود ناشی از کرونا را در دوران پسا کرونا و حتی در زمان شیوع این ویروس بسیار کشنده‌تر از خود ویروس کرونا می‌داند و به خبرنگار مهر می‌گوید: همه ما موافق رعایت اصول بهداشتی برای مقابله با کرونا هستیم اما در شرایط فعلی و با توجه به تحریم‌ها در صورتیکه نتوانیم تناسبی بین این دو اصل مهم پیدا کنیم ضربه خواهیم خورد.
وی می‌افزاید: باید از اصنافی که از شیوع کرونا صدمه دیده‌اند حمایت کنیم و در این زمینه با آغاز فعالیت مجلس تصمیم گیری جدی خواهد شد.
پور ابراهیمی افزود: پرداخت تسهیلات، مسائل بانکی و اقساط و چک‌ها و مالیات و عوارض باید با جدیدت پیگیری شوند.
تجارت الکترونیک باید رونق گیرد
وی از رایزنی با وزیر اقتصاد در خصوص حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا خبر داد و گفت: فعالیت اصنافی که پر ریسک نیستند با رعایت فاصله اجتماعی و با استفاده از ماسک و دست کش می‌تواند جلوی رکود در بازار را بگیرد.
وی همچنین گفت: باید از روش‌های جدید اقتصادی و تجارت مثل تجارت الکترونیک استفاده کرد.
45 درصد ظرفیت بیمارستان‌های کرمان پر شده است
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در گفتگو با مهر با اشاره به اینکه استان کرمان در وضعیت حساسی قرار دارد گفت: باید این شرایط را درک کنیم و اجازه اشتباه در مقابل شیوع کرونا را ندهیم چون اولین اشتباه باعث می‌شود اپیدمی ایجاد شود و هزینه سنگینی به جامعه تحمیل شود که از ضرر اقتصادی بسیار بیشتر است.
باید این شرایط را درک کنیم و اجازه اشتباه در مقابل شیوع کرونا را ندهیم چون اولین اشتباه باعث می‌شود اپیدمی ایجاد شود و هزینه سنگینی به جامعه تحمیل شود
مهدی شفیعی بیان کرد: کادر درمانی ما از اوایل اسفند ماه درگیر بیماری کرونا است و نیروی انسانی تحت فشار است و اگر با فعالیت اصناف و حضور مردم در جامعه بیماری شیوع یابد وضعیت غیر قابل پیش بینی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه 45 درصد از بیمارستان افضلی پور کرمان اشغال شده است گفت: اگر با شیوع ناگهانی و مراجعه بیماران مواجه شویم برای درمان آنها و تأمین امکانات هم با مشکل مواجه می‌شویم و خسارت بسیار بیشتر از تعطیلی چند روزه اصناف می‌شود.
شفیعی گفت: به مردم باز هم تاکید می‌کنیم باز شدن برخی از اصناف به معنی عادی شدن شرایط نیست و اگر کار را آسان بگیریم ضربه شدید می‌خوریم.
هر چند اصناف به دلیل تعطیلی با مشکلاتی مواجه هستند اما در صورت بازگشایی اصناف و شیوع این بیماری در جامعه بار دیگر به اجبار باید مقررات سختگیرانه را اجرا و اصناف را تعطیل کنیم و این بار در شرایطی که بخش قابل توجهی از جامعه که شامل اصناف هم می‌شود دچار ویروس کرونا شده‌اند و ظرفیت بیمارستان‌های کرمان نیز تکمیل شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

ماجرای کامل بازیکنان کرونایی در گل گهر/ اشک خانواده‌ها هم در آمد!

تدوین پیش نویس طرح دوفوریتی برای تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

افزایش سواد و درآمد از خشونت‌های خانوادگی پیشگیری نمی‌کند

انجمن حمایت از زندانیان در کرمان عملکرد موفقی دارد

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

طعم تلخ عسل کوهی برای خانواده قلعه گنجی

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

معاون علوم پزشکی کرمان: افراد سیگاری بیشتر در معرض کرونا هستند

توزیع 54 هزار بسته غذایی بین نیازمندان کرمانی

ادامه سیر صعودی کرونا در کرمان/ 52 مورد جدید شناسایی شد

جواب تست کرونای مبتلایان گل گهر تغییر کرد

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

پلمب 18 واحد عرضه قلیان در سیرجان

واکنش امام‌ جمعه کرمان به دستگیری یکی از مدیران کل

جزئیاتی از تخلیه جنجالی منزلی در بردسیر

واژگونی پژو 405 در بردسیر 4 مصدوم بر جا گذاشت

کرونا تا به امروز جان 82 کرمانی را گرفته است

115 میلیارد تومان تسهیلات آبیاری نوین در کرمان پرداخت شد

بیش از 54 هزار سبد کالا بین مددجویان کرمان توزیع شد

ادارات جیرفت با یک‌سوم ظرفیت فعالیت می‌کنند

تقویت مشاغل خرد موجب شکوفایی و رونق اقتصادی می‌شود

صندوق های خرد محلی و تحقق روستای بدون بیکار در استان کرمان

ایرانی‌ها روزانه 8 هزار کیلومتر سیگار مصرف می‌کنند

زمین های دارای کاربری آموزشی به بخش خصوصی واگذار شوند

فصل برداشت تمام شد؛ مسئولان بیدار شدند/ نوش دارو بعد از ورشکستگی

اکثر نقاط شهر کرمان با کمبود مدرسه مواجه است

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

بیشترین تمایل به مصرف دخانیات، در سنین نوجوانی و جوانی

مصرف سیگار، تریاک و قلیان عوارض کرونا را تشدید می‌کند

​معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کرمانشاه خبر داد: توسعه فرصت‌های شغلی با استفاده از تجربیات کارآفرینان در سراسر کشور به اشتراک گذاشته می شود

ساخت مسکن برای خانوارهای دارای عضو معلول تا پایان امسال

رونمایی از طرح های جدید بیمه ای برای بازنشستگان کشوری

بیش از هزار و 900 کیلوگرم فرآورده دامی غیربهداشتی در جنوب کرمان معدوم شد

برداشت انگور در جنوب کرمان آغاز شد

هنوز انقلاب اسلامی آنطور که باید، معرفی نشده است

در نقطه تمدن ساز اسلام به محوریت ایران اسلامی قرار داریم

تعیین تکلیف وضعیت معین‌های اقتصادی کم فعال استان کرمان

سرانه آموزشی شهر کرمان کمتر از متوسط کشوری است

زیرساخت‌های گردشگری باغ شاهزاده ماهان کرمان تکمیل شد

واژگونی پژو 405 در بردسیر چهار مصدوم بر جا گذاشت

مراتع شهربابک در آتش سوخت

تیم هندبال مس کرمان با 3 بازیکن قرارداد امضا کرد

تست کرونا یکی از بازیکنان مس کرمان مثبت شد

فعالیت‌ استخرهای سرپوشیده همچنان ممنوع